Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 179 Sayfa bulundu

Konu: YENI EHLIYET

Threaded View

Enduroist Kadim Üye ERDIM ELITEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ERDIM ELITEZ
    Motosiklet
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Marka
    Honda

Standart YENI EHLIYET

Bugün yemedim içmedim emniyetin kapısına dayandım yeni ehliyet için

Şimdi bilgilendirmeler;

Ehliyet randevularınızı aşağıdaki linkden alıyorsunuz. Eski sistem değişmiş

http://surucurandevu.egm.gov.tr

Sağlık raporu aile hekimden alınıyor ancak onlarda goz muayenesi olmadığından sizi normal hastaneye gönderiyorlar. Ordan yazılı bir goz raporun ile tekrar aile hekimine gidip raporunuzu alıyorsunuz. Beni bu sistem kastığından bahariye polikliniğinden ucreti mukabilinde (50 TL) raporumu aldım. Kendileri rapor vermeye yetkilidir. Bir cok surucu kursu onlara yönlendirir rapor için.

Ikıncı buyuk engel yenileme parası olan 15 TL yi hiçbir banka alamadı. Sonra vergi dairesi seçeneğini değerlendirip yenileme ücretini kastıra kastıra yatırdım. Sonucta vergi dairesi verirseniz almam demiyor Aklınızda bulunsun Bostancı vezneleri sayemde öğrendiler ordan yatırabilirsiniz

Son olarak yukarıdaki link den randevumu da aldım. Pasaport ıcın cektırmıs olduğum biometrik fotolarım vardı zaten. Simdi teslim edip yeni ehliyeti bekliyeceğim.

Bu arada eski B sınıfı ehliyeti olan arkadaşlar için de bir supriz mevcut. Bu ehliyetlere yeni D1 sınıfı minibüs de tanımlanacak. (Yeni B lerde yok) Bu ne demek peki? Bizler ehliyetlerimizi 10 yılda bir değil 5 yılda bir yenileyeceğiz. Cunku D1 sınıfı ehliyetler 5 senede bir yenileniyor.

ESKİ SÜRÜCÜ BELGELERİNİN YENİ TİP SÜRÜCÜ BELGELERİNE KARŞILIKLARI

•A1 sınıfı sürücü belgeleri M ve A1 sınıfı sürücü belgesi,

•A2 sınıfı sürücü belgeleri M, A1, A2, A ve B1 sınıfı sürücü belgesi,

•B sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, D1 ve F sınıfı sürücü belgesi,

•C sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, D1, C1, C ve F sınıfı sürücü belgesi,

•D sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E ve F sınıfı sürücü belgesi,

•E sınıfı sürücü belgeleri (28/4/1997 tarihinden önce alınanlar) M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve F sınıfı sürücü belgesi,

•E sınıfı sürücü belgeleri (28/4/1997 tarihinden sonra alınanlar) M, B1, B, C1, C, D1, D ve F sınıfı sürücü belgesi,

•F sınıfı sürücü belgeleri M ve F sınıfı sürücü belgesi,

•G sınıfı sürücü belgeleri M ve G sınıfı sürücü belgesi,

olarak değiştirilirler.

Bu durumda çoğumuzun ehliyeti ;

M-A1-A2-A-B1-B-D1-F olarak sınıflandırılacak.

SÜRÜCÜ BELGELERİNİN GEÇERLİLİK SÜRESİ

•M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl,

•C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl geçerlidir.

Hadi hayırlı olsun.

2. ERDIM ELITEZ güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

ALPER TÜRKŞEN (04-01-2016),omercem (05-01-2016),ozgurcakici (07-01-2016),Sabahattin KOÇAK (04-01-2016)