Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 26 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye ERDIM ELITEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ERDIM ELITEZ
    Motosiklet
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Marka
    Honda

Standart Şu Çift Far Konusu

AT başlığında arada kaynadı gitti. Motorlarda çift far uygulamalarında neden sağdaki far devamlı yanarken ikisi birden yanmaz? Bana mantıklı gelen ilk açıklama sağ tarafta yolun sağını aydınlatması ve karşıdan gelenin gözünü almaması ancak her iki farında ayarı yapılıp bu çözüme ulaşılabilecekken niye yapılmıyor??? Bilenler bilmeyenlere anlatsın lütfen...

2. ERDIM ELITEZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ozgurcakici (07-01-2016)

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Alıntı ERDIM ELITEZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    AT başlığında arada kaynadı gitti. Motorlarda çift far uygulamalarında neden sağdaki far devamlı yanarken ikisi birden yanmaz? Bana mantıklı gelen ilk açıklama sağ tarafta yolun sağını aydınlatması ve karşıdan gelenin gözünü almaması ancak her iki farında ayarı yapılıp bu çözüme ulaşılabilecekken niye yapılmıyor??? Bilenler bilmeyenlere anlatsın lütfen...
    Ben nacizhane fikrimi yazayım: (simetri takıntısı olanlar beğenmiyor tabiiki ama...) Bu asimetrik çözümler sadece ihtiyaca yönelik mühendislik çözümlerdir vede sağdaki far sadece yolun sağını aydınlatmaz o ortaya ayarlıdır nasılki tek taraftaki eksoz motorun ağırlık dengesini bozmuyorsa aynı onun gibi.Bilmem açıklayıcı oldumu diğer yorumları bekliyorum..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

4. MelihUlubilgen güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

ALPER TÜRKŞEN (07-01-2016),Çağın Sarılar (08-01-2016),Sadık SÖNMEZ (08-01-2016),yılmaz yılmaz (07-01-2016)

Enduroist Katılımcı Üye ALPER TÜRKŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ALPER TÜRKŞEN
    Motosiklet
    CRF 1000L MT
    Marka
    Honda

avrupa birliği karayolları kanunlarına göre farlarınız sürekli açık olmak zorundadır. bu uygulama gündüzde farkedilmeyi kolaylaştırmaktadır.
    bu tamamen elektrik sarfiyatıyla ilgili bir durumdur.
    Bu motorlarda yani tek farı sürekli yanan motorlarda kullanılan ampuller devamlı yanan ampuller dir. yani uzun kısa olayı yoktur.
    Farlar içerinde farklı aynalar kullanılarak ışık şiddeti ayarlanmıştır. ( uzun -kısa far )
    Karşıdan gelen trafiği tehlikeye atmamak için soldaki far devamlı yanmaz.
    Bu motorlarda kullanılan halojen ampuller 55w güce sahip olup devamlı yanma halinde 2x55w =110w enerji çekimi demktirki buda hem akü ömrünü azaltacaktır hemde motorun elektirik jeneratörüne zarar verebilir.

Daytime Running Light (DRL) olarak adlandırılan uygulama Finlandiya tarafından 1972 yılında başlatılmış ve diğer İskandinav ülkelerince takip edilmiştir. Kanada 1989 yılında üretilen tüm yeni araçlarda otomatik DRL'yi zorunlu kılmış, General Motors (GM) da, 1985 yılından bu yana ABD'de ürettiği araçların tümünde DRL'yi standart bir özellik haline getirmiştir.

Hatırlarsanız bir ara Ülkemizdede farımda açık yolumda adında bir kampanya düzenlenmiş ve Daytime Running Light (DRL) uygulasına dikkat çekilmek ve sürücüleri bilinçlendirmek istemişlerdi.
    Konu ALPER TÜRKŞEN tarafından (07-01-2016 Saat 07:38 ) değiştirilmiştir.

6. ALPER TÜRKŞEN, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

MelihUlubilgen (07-01-2016)

Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

bu konuyu bende merak ediyorum... Cift filamentli daha düşük wattli iki ampul taksak ve farin icinide ikiside yanmak uzere oynasak ne olur aceb
    Good Things Come To Those Who Wait

Enduroist Katılımcı Üye ALPER TÜRKŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ALPER TÜRKŞEN
    Motosiklet
    CRF 1000L MT
    Marka
    Honda

Alıntı Bora Karayel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu konuyu bende merak ediyorum... Cift filamentli daha düşük wattli iki ampul taksak ve farin icinide ikiside yanmak uzere oynasak ne olur aceb
    Olabilir fakat gerek varmı sizce. Simetri hastası degilseniz hiç kurcalamayin derim sonuçta bunu tasarlayan mühendislerin bir bildiği vardır değilmi
    Konu ALPER TÜRKŞEN tarafından (07-01-2016 Saat 11:33 ) değiştirilmiştir.

olcay avşar
    Guest

iki sene once sifir aldigim fazer 8 de bu sorunu bir simetri hastasi olarak yasadim.

deneme amacli olarak minik bir modifikasyon yaparak iki farin da ayni anda kısa far olarak surekli yanmasini sagladim.

görsellik ve yol aydinlatmasi acisindan fayda sagladi.

fakat selektor ihtiyaci oldugunda sikinti oluyordu.

teknik v fiziksel olarak selektor yapildiginda yanmasi gereken uzun far ampulu yaniyordu.

ama gorunurluk acisindan ise yaramıyordu.

yani zaten kisa far yanan tas içerisinde uzun far ampulunun de yanip selektor yapmasi görünürluk ve uyaricilik saglamiyordu.

ben de modifiyeyi iptal ettim.

karsilastirmali videolarim olmasi lazim mt de fazer 8 basliginda.

10. olcay avşar, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ALPER TÜRKŞEN (07-01-2016)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

benim ST de iki far ikisininde kısa ve uzun hüzmeli H4 idi sanırım bir sıkıntı yok simetri hastalarına iyi gelebilir

KILIBIKRAYDIR

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Standart Şu Çift Far Konusu

Bu iki far kisa ve uzun degil mi? Normalde kucuk arabalarda ve kucuk farli motosikletlerde h4 kullaniliyor. Uzun ve kisa ayni ampulde yani.

Kisa ve uzun isiklandirmanin ayri ampullerle saglandigi farlarda ise daha iyi gorus var diye biliyorum.

Ama en nihayetinde her aracta farkli uygulama var. simetri isi de modifiye cozulebiliyor

Ya o degilde surerken siz fari gormuyosunuz ki? Niye dert ettiniz bu kadar

13. ahmet gül güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ediz Gürkan (07-01-2016),Selçuk Keleş (07-01-2016)

Enduroist Kadim Üye ERDIM ELITEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ERDIM ELITEZ
    Motosiklet
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Marka
    Honda

Alıntı ahmet gül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Ya o degilde surerken siz fari gormuyosunuz ki? Niye dert ettiniz bu kadar
    Hastalıktan görmediğim bilmediğim anlamına gelmiyor ki Bozukmuş gibi duruyo ya gıcık oluyorum

15. ERDIM ELITEZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ahmet gül (07-01-2016)

Enduroist Katılımcı Üye Selçuk Keleş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Selçuk Keleş
    Motosiklet
    KLX 250 (Atılgan)
    Marka
    Kawasaki

İki far tek fardan her zaman daha iyidir.

Aydınlatma konusu benim hobim olduğundan ( http://www.geceucusu.com ) işte bu konu benim konum
    Mesele sadece tek ya da çift reflektör değil, içinde hangi ampulü kullandığınız son noktayı koyuyor.

Otomobil ya da motosiklet üreticilerinde halojen kullanılacaksa iki tip tercih olur.

Tek reflektörde H4 ampul kullanılır, yani kısa/uzun tek reflektörde üretilir. 1960'ların teknolojisi olup ucuz olduğundan tercih edilir. Kısa far ışığı 1000 lümen, uzun far ışığı 1600 lümendir. İkisini bir arada yakamazsınız, uzun yakınca kısalar söner. Bu sayede ampulün ömrü uzatılmıştır.

Çift reflektörde H7+H7 ampul, reflektörler birbirinden FARKLI olup her biri 1500 lümen güce sahiptir. Halojen farın en son modeli ve teknolojik tipi olup 2000'ler itibariyle geliştirilmemektedir.
    İkisini birden yakmak için ışık deseninin uygun olması bilen biri tarafından görülmesi gereklidir, aksi takdirde bozuk ışık dağılımı nedeniyle hem siz hem de karşıdan gelen sorun yaşar. İstenirse iki farda da H4 kullanılıp 2 kısa/2 uzun şeklinde de kullanılabilir ama bu üreticinin tercihiyle olur.

Yasal düzenlemeler motorsikletlerde tek farı yeterli görüyor, kısa ve uzun versin yeterli. Otomobilde ise en az iki ya da dört tane far olmak zorundadır. Geriye kalan ise üreticinin ne kadar masraftan kaçmak istediği, aküye ne kadar yüklenmek istediğiyle bağlantılıdır.

17. Selçuk Keleş güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (08-01-2016),Arif Oral Unal (07-01-2016)

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu