Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 16 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Oktay Oksak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oktay Oksak
    Motosiklet
    F700 GS
    Marka
    Bmw

Standart White Rose Teatral Dans Gösterisi

Arkadaşlar motosiklet dışında sizlere kasım 2015 te gittiğim bir gösteriden bahsetmek istedim.

Bu gösterinin adı White Rose adı ile uluslararası çapta sergilenmekte olan teatral dans gösterisi.

Oyun, Sirkeci Hocapaşa gösteri merkezinde oynanmakta. Hocapaşa'nın enteresan bir atmosferi var. Yer, Osmanlı döneminde hamam olarak inşat edilmiş ve uzun yıllar işletilmiş. Yeni dönemde restore edilerek kültürel bir gösteri merkezi haline getirilmiş.

Resimde görüldüğü gibi yuvarlak bir mekan ve kubbesi var. Kubbesine belirli açılarla toplamda 360 dereceyi tamamlayacak şekilde projektör cihazları monte edilmiş.

Teknoloji yardımı ile mekanda 360 derecelik bir 3D görsellik yaratılmış. Duvarların ve tavanın tamamı oyunun senaryosuna göre, izleyicileri ilgili mekanların içine taşıyor. Düşünce süperdi, fikir sahiplerini tebrik ediyorum.
    Konu Oktay Oksak tarafından (09-01-2016 Saat 03:34 ) değiştirilmiştir.

Isim
    Oktay Oksak
    Motosiklet
    F700 GS
    Marka
    Bmw

Bu resimde konunun feyk (fake) olmadığının kanıtıdır

Isim
    Oktay Oksak
    Motosiklet
    F700 GS
    Marka
    Bmw

Konu Osmanlı Haremi'nden Hollanda Sarayı'na savrulan cariyenin olağanüstü gerçek aşk hikayesi.

Gösteri, mistik Osmanlı saray dansları ve egzotik oryantal danslarının modern dans ile harmanlanması ile senaryolaştırılmış gerçek bir aşk hikayesini anlatıyor. Ama ne anlatım ... aynı zamanda dönemin saray yaşamından enstantanelerde sunuyor.

Hikaye; Lale devri zamanında Pera'da geçiyor.

O dönemde İstanbul'a atanan Hollanda elçisi, aylar süren bir bekleyişten sonra Sultan III. Ahmed tarafından kabul ediliyor ve kısa zamanda kalbini kazanmayı beceriyor. Sadrazam Nevşehirli İbrahim Paşa ile iyi ilişkileri hep canlı tuttuyor, kendine geniş bir dost ağı kuruyor ve kendi üllkesinin yararına anlaşmalar yapıyor. Yaşadığı Pera'daki Hollanda Sarayı'nda, zengin davetler veriyor, seçkin konuklarını süper bir şekilde ağırlıyor.

Bu arada namı Beyaz Gül olan İstanbullu kızda Sayar'a köle pazarından cariye oluyor.

Isim
    Oktay Oksak
    Motosiklet
    F700 GS
    Marka
    Bmw

Elçinin hayatının dönüm noktası bir zamanlar Topkapı Sarayı'nda cariye olan ve sonradan azad edildiği söylenen Beyazgül ismindeki İstanbullu kadınla tanışması oluyor.

Onunla Hollanda Saray'ında büyük aşk yaşadığı söyleniyor. Beyazgül kimdi? Nasıl görüşüyorlardı? Bunlar bilinmiyor.

Hep gizli tutulması gereken aşklardan biri bu...

Isim
    Oktay Oksak
    Motosiklet
    F700 GS
    Marka
    Bmw

Konumları birbirine uygun değil, tam anlamıyla ayrı dünyaların insanları; cariye ile elçi...

Müthiş ateşli bir aşk ile birbirlerine bağlanıyorlar. Bir zaman sonra Hollanda elçisine mesaj geliyor ve Elçi'nin Osmanlı İmparatorluğu dışında başka ülkelere gönderilmesi serüveni başlıyor. Buralardaki zorluk, yokluk ve sıkıntılar içerisindeki görev seneleri hüzün içerisinde geçiyor.

Giderken Beyazgül'e döneceğini ve sonsuza kadar beraber yaşayacaklarını, kendisini beklemesini söylüyor. Elçi Beyazgül'ü hiç unutmuyor, Beyazgül'de onu, kavuşma zamanını hasretle bekliyorlar.

Hollan'da, Osmanlı İmparatorluğundaki görevine geri dönmesini istemiyor ve yıllar yılları kovalıyor.

Bu arada Beyazgül azad ediliyor ve İstanbul'da dahada büyük bir umut ile Elçiyi beklemeye devam ediyor.

O zamanın şartlarında aylar süren ulaşım süreçleri ile mektuplaşmaya ve birbirlerine haber ulaştırmaya çalışıyorlar.

Konu Oktay Oksak tarafından (09-01-2016 Saat 03:38 ) değiştirilmiştir.

Isim
    Oktay Oksak
    Motosiklet
    F700 GS
    Marka
    Bmw

Elçi, gittiği ülkelerden birinde ağır bir hastalığa yakalanıyor.

Haftalar süren bir mücadeleden sonra hastalığa yenilerek ölüyor.

Hollanda devleti bu durumu sakıncalı görüp Osmanlı İmparatorluğuna ve Beyazgül'e haber gitmemesi için gizli tutuyor.

Isim
    Oktay Oksak
    Motosiklet
    F700 GS
    Marka
    Bmw

Yıllar yılları kovalıyor, Beyazgül'de dayanamayıp sonunda ömrünün nihayetine varıyor. İki genç insanın kederli bir aşk hikayesi tarih sayfalarına not edilerek kapanıyor.

Günümüzde Hollanda Konsolosluğu olarak kullanılan Pera'daki Hollanda Sarayı'nda bulunan Beyazgül heykeli, bugün bile her Sevgiler Günü'nde önüne çiçek bırakılan bir nokta olduğu kadar yapıldığı günden itibaren sarayda yaşayanlara tuhaf duygular yaşatan bir unsur olmuş.

Sarayda geceleri hışırtılar duyulur olmuş, sanki beyaz ipeklere bürünmüş bir kadın... tüy gibi hafif adımlarla odalarda, bahçede gezinirmiş gibi...

Bazı eski konsoloslar'da buna şahitlik ederlerken ... onlardan birisi gece yarısı yatağının yanında Beyazgül'ün ruhunu gördüğünü iddia etmiş.

Heyhaaat ...

8. Oktay Oksak güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (10-01-2016),Arif Oral Unal (09-01-2016),Çağın Sarılar (09-01-2016),Emir ÇELTEK (09-01-2016),GürbüzOKATAN (09-01-2016),Yalım Erkmen (11-01-2016)

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Güzelmiş valla. Aklıma geldi de neden enduroist olarak bir oyun ya da gösteriye gitmiyoruz? Şöyle ailelerle birlikte güzel bir tiyatro ardından bişeyler yense içilse ne güzel olur. Ne dersiniz?

10. Ediz Gürkan güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (10-01-2016),yılmaz yılmaz (11-01-2016)

Moderatör Çağın Sarılar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Çağın Sarılar
    Motosiklet
    Africa Twin
    Marka
    Honda

Alıntı Ediz Gürkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzelmiş valla. Aklıma geldi de neden enduroist olarak bir oyun ya da gösteriye gitmiyoruz? Şöyle ailelerle birlikte güzel bir tiyatro ardından bişeyler yense içilse ne güzel olur. Ne dersiniz?
    ne güzel dedin onu Ediz Abi. Müthiş olur valla

Isim
    Oktay Oksak
    Motosiklet
    F700 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Ediz Gürkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Harbiden iyi olur. Gösteri, gösteri sonrası yemek veya çay kahve bencede süper olur. Çok keyifli ve neşeli sohbetler çıkacağına adım gibi eminim.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu