Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 12345 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 44 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Standart Duvarlarında ki yazılar ve grafitiler ile kendisini anlatan Belgrad ve turumuz...

Herkese merhabalar.

Yazın yaptığımız turun raporunu baya bir geç hazırlamıştım ama bu sefer yılbaşı için gittiğimiz Sırbistan - Belgrad raporunu çok daha çabuk hazırlıyorum

Bu sefer evladımız teneremiz yanımızda değil kendisi garajdan bizi uğurladı.

Konun baş kahramanları tabikide Berk ve Elif çifti yine

Öncelikle sizlere Sırbistan - Belgrad hakkında biraz ufak bilgiler vereyim.

Balkanlar'da yer alan bir devlettir. Sırbistan-Karadağ’ın ayrılmasıyla oluşmuştur. Kuzeyinde Macaristan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Karadağ, güneyinde Makedonya ve Arnavutluk, doğusunda Romanya ve Bulgaristan bulunur.

Sırbistan'nın başkenti Belgrad. Tarihten de bilirsiniz ki çok önemli bir şehirdir. Romalılar - Osmanlılar (420 yıl ) bu şehire hükmetmişler.

Resmi dilleri Sırpçadır fakat rahat olun bütün herkes İngilizce biliyor.

1.Dünya savaşı - 2. Dünya savaşı olmak üzere bütün dünya savaşlarında bulunmuş bir şehir.

Coğrafi konumu Tuna ve Sava nehirlerininin birleştiği alandadır.

Şehir çok büyük değil ve şehirde eski ve yeni binaları görmeniz mümkün.

Ayrıntılı ve çok daha detaylı bilgileri buradan ulaşabilirsiniz.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Belgrad

Şimdi ise sıra bizde ve gezimizi anlatmakta...

Öncelikle şunu söylemek isterim bir söz vardır " Bir şehir kendisini duvarlarındaki yazı ve grafitiler ile anlatır " İşte o şehir Belgrad. Her duvarda bir yazı yada resim görmek mümkün ve bazıları cidden çok anlamlı ve güzel.

Sırbistan Türkiye'den vize istemiyor. Sadece pasaportunuzu alın ve gidin. Tabi bu arada oradaki memurun sizi sokmama hakkı var.

Para birimi olarak Sırp Dinarı geçmekte. 1 sırp dinarı = 0,026 tl. Bu arada Türkiyeden gidecekseniz euro alıp gidin çünkü orada dövizciler Türk parasını almıyor. Euro alıcaksınız Sırbistanda Sırp dinarına çevireceksiniz. Dönerkende tam tersi Euro ya çevirteceksiniz sonra artık Türkiyede euro - tl yapacaksınız. Ben yazımda bazen fiyatlar vereceğim ama bunlar sırp dinarı olarak yazılacak artık hesaplamak size kalmış

Merak etmeyin Sırbistan ucuz bir yer. Resimdeki gördüğünüz 35.000 Sırp dinarı yaklaşık olarak 300 euro falan yapıyor. Biz bu paranın yarısını nakit olarak harcadık. 2000 Sırp dinarı ve üzerindeki işlemlerimi kredi kartı ile ödedim. Düşünün ki ben dönüşte havaalanında geriye 16.000 Sırp dinarı bozdurup euro aldım Yalnız aklınızda olsun çok azda olsa bazı yerlerde sadece nakit geçiyor. Siz siz olun cüzdanınızda en az 5000-6000 sırp dinarı taşıyın max. 150 tl den bahsediyorum gözünüz korkmasın

Biz ev tuttuk. Bence sizde kesinlikle ev tutun çünkü çoğu ev çok güzel ve tertemiz. 1 odalı tuvaleti , mutfağı olan ve sadece bize ait olan bir evimiz vardı. Rebuplic Square bölgesinde. Bu bölge Belgrad'ın göbeği ve heryere en yakın yeridir. Zaten konaklamanız için en uygun bölge burasıdır. 7 gece 8 gün sürecekti gezimiz ve ev sahibine 300 euro ödedik. Oteller hem daha pahalı hemde bence gerek yok.

2. berkcigdem, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Emir ÇELTEK (10-01-2016)

Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Kesinlikle bir küçük harita ve bir turist rehberi alabilirsiniz. Bu sayede biz istediğimiz bütün yerlere nokta atışı gittik ve rehber sayesinde bilmediğimiz bir kaç yer daha öğrendik. Küçük haritanızda yerleri işaretleyebilirsiniz. Ben öyle yaptım evi yuvarlak içine aldım ve bütün yolları oraya göre planlayıp gezdik.

Bu arada biz bütün Belgrad'ı yürüdük ve hiç ulaşım aracı kullanmadık Vaktiniz bol ve yürüyüş seviyorsanız bence kesinlikle sizde yürüyün... Günde ortalama 20 -25 km arası yürüyüşümüz vardı. Her ara sokağa girip çıktık

Uçak biletlerimizi aldık 2 kişi gidiş - dönüş 700 tl ye THY ile uçacağız. Eşyalarımızı hazırladık. Malum kış ayındayız ve Belgrad İstanbul kadar sıcak değil. Motorsuz olduğumuz için istediğimiz her eşyayı yanımıza alabildik , bu durumdan en çok Elif memnundu fakat benim bavulum Elif'in bavulundan daha büyüktü :queen:

Sabah 07:55 uçağımız. Ben Beşiktaşlıyım ve şansıma uçakta Beşiktaşlı Sırp futbolcu Tosic ve Necip Uysal'da vardı , sabah sabah iyi futbol muhabbeti yaptık kendileriyle.

Sırbistana indik fakat hava inanılmaz sisli. Ben lastikler yere değince anladım indiğimizi , ben hala havadayız zannediyordum
    Pasaport kontrolü vs derken çıkıyoruz havaalanında istikamet şehir merkezi. İşte burada ilk golü yedik Sırbistanda taksicilere dikkat edin. Çünkü 3 adet tarife mevcut 1 gündüz - 2 akşam - 3 gece ve bu sıraylada fiyatları artıyor. Biz gündüz açtırdık fakat tabikide gerçekten açmadı çünkü taksimetrede yazan hiç bir şeyi anlamıyoruz. Bizden 3950 Sırp Dinarı aldı ve sonra anladıkki bizi en az 1500 Sırp Dinarı kadar kazıklamışlar ama bilmiyorduk ki yolu... Taksimetrede ne yazdığını anlamıyorduk. Dönerken 2500 Sırp dinarı ödedik çünkü !!!!

Neyse sisli havadan ve bizi kazıklayan taksinin içinden ufak bir görüntü. Mercedes ama taksi ona göre ! :queen:

4. berkcigdem, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Emir ÇELTEK (10-01-2016)

Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Evimize bavullarımızı bıraktık , açız ve hemen kendimizi sokağa atıyoruz Ev Rebuplic Square ' de. İşte burası tam olarak Belgrad'ın göbeği oluyor. Knez Mihailova caddesinin başlangıcı 1 yan sokak ve Belgrad'ın en popüler caddesi buranın.

Belgrad’ın İstiklal Caddesi olarak tanımlayabileceğimiz en turistik yerlerinden birisidir. Sağlı sollu kafe, restoran ve mağazalar bulunur. Oldukça hareketli bir yerdir. Cadde şehrin eski yöneticilerinden biri olan Knez Mihailova adını taşır.

Bizim sokağın girişini süslemişler

Elif Belgrad çalışması yaptı tabikide önceden Nerede hangi cafe var , nerede hangi pastahane var , nerede ne yenir , ne içilir vs vs Toma diye bir pastahaneden bahsetti orayı bulmaya çalışıyoruz birisine soruyoruz ve tarif ediyor. Bizim eve 2 dk yürüme mesafesindeymiş :queen:

Bu arada ufak bir bilgi vereyim. Sırbistanda Pekara dedikleri aslında bizce pastahane olan yerler meşhurdur. Her sokakta en az 1 tane vardır.Bu pekaralarda sandviç , poğaça tarzı ürünler , tatlı , tuzlu ürünler ve pizza satılır. Sandviçler ciddi anlamda güzeller. Pizza ise Sırbistanda farklı bir kültür gibi bence çünkü İtalyadan sonra yiyebileceğiniz en güzel pizzaları bu adamlar yapıyor. Her yerde dilim olarak satmaktalar ve dilimi 150 sırp dinarı falan. Sırplarda biz Türklerdeki gibi oturalımda peynirli , yumurtalı , reçelli kahvaltı yapalım kültürü çok yok malesef tabikide evinizde marketten alacağınız bu ürünler ile yapabilirsiniz ama halk çoğunlukla bu pekaralarda. Ayak üstü alıyorsun ve yiyorsun.

Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Meşhur olanı Toma dedi Elif. İşte Toma...
    Toma için ben şunu söyleyebilirim diğer pekaralardan bir farkı yok Dediğim gibi her sokak başında bir pekara var ve hepsinin yiyecekleri çok güzel.
    Ayrıca bizim ev sahibimiz inanılmaz iyi bir bayandı , bize çok yardımcı oldu. Toma için kendisi şunu söyledi " Toma was the best not now " yani
    Toma eskiden en iyisiydi ama artık değil.

Karşınızda Elif ve Noel Baba

Karnımızı doyurduk. Bu arada fiyattan bahsedeyim 2 dilim pizza 1 sandviç 2 meyve suyu 415 dinar ödedik.

Başlıyoruz yürümeye, şapşal yürüyoruz belirli bir rotamız yok maksat şehri keşfetmek. Sağa sola bakınan 2 turist önümüze gelen binaların yada sokakların fotoğraflarını çekmeye başlıyoruz. Fotoğraflar ile devam edelim...

Bu arada Belgrad'ta her köşe başında resimdeki gibi patlamış mısırcılar var.

Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Meşhur Hotel Moskva...

Belgrad’ın simge binalarından biri olan Hotel Moskva, Terazije Meydanı’nda bulunur. 1906 yılında açılan bu otelde Albert Einstein, Alfred Hitchcock, Maxim Gorky gibi ünlü isimler konaklamıştır.

Demiştim ya şapşal yürüyoruz diye. Garip bir girişi olan yere gözümüz takılıyor sanki otopark girişi gibi ama araç geçmez neyse dalıyoruz içeriye. Çok güzel bir cafeye denk geliyoruz Belgrad'ta her cafe çok sevimli ve çok güzeller. Meşhur olmalarına hiç gerek yok her sokakta her caddede cafeler dolu. İstediğinize girin ve bir şeyler için.

Bu binaları çok beğeniyoruz ve yaklaşıyoruz acaba ne binaları diye Sorucak kimse yok derken 1 tane polis memuruna soruyoruz , meğersem Belgrad Sarayı Kimse fotoğraf çekmemize bile karışmıyor.

8. berkcigdem, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Emir ÇELTEK (10-01-2016)

Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Hemen arkamızdaki parktan geçince ise meşhur Parlamento binası. Christmas'tan dolayı 1 hafta her gün burada konser olacak. Hazırlıkları yapıyorlar.

Biraz ilerliyoruz ve solumuzda kocaman bir klise. Saint Mark's Church... Merak ediyoruz tabikide içini ve giriyoruz.

Restorasyon devam etmekte. Aslında Sırpların çok parası olmadığı için bu şekildeki bir çok eserleri uzun yıllardır restorasyon içindeler.

Bu arada meğersem Taşmeydan'a gelmişiz biz ( Tasmajdan ) ve herhalde okul gezisi gibi bir şey vardı ve çocuklardan birisinin tuvaleti gelmiş

Tasmajdan çok önemli bir tarihe sahip.

Bir söz varmış " Belgraddaki binalar tasmajdan dan çıkartılan taşlar ile yapılmıştır "
    Neredeyse 2000 yıl önce, Romalılar binaları yapmak için Tasmajdan çıkardıkları taşları kullanmışlar. Kale falan bu taşlarla yapılmış ve tabi alan oyula oyula sonunda bu alanda çok büyük mağaralar , geçitler oluşmuş diye rivayetler varmış. Şuanki ismini Osmanlıdan alıyor. Taş - meydan. Şimdiki zaman için Sırp Askeriyesi şunu söylemiş " Taşmeydanın altında aklınızın alamayacağı geçitler ve mağaralar mevcut, bizler bunları geç farkettik 2. Dünya savaşında çok gizli sığınak ve hastahane olarak kullandık. Fakat gizlilikten dolayı Taşmeydanın altını turistlere açamayız " Yani şu gördüğünüz yerin altında neler var neler...

10. berkcigdem, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Emir ÇELTEK (10-01-2016)

Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Neyse devam ediyoruz biz yürümeye , üniversite görüyoruz meğersem burasıda Belgrad Teknik Üniversitesi. Merak ediyoruz şansımızı deneyip içeriye giriyoruz ve bize kimse " Hayırdır siz kimsiniz yada giriş kartınızı gösterin " diye bir soru sormuyor, bizde okulun içinde dolanıyoruz

Belgrad'ta metro yok. Her şey yolun üzerinde. Bütün şehirde bu tarz tramvay yada troleybüs var. " 2 " numara var mesela bütün şehri turluyor Aslında en güzel tramvaylardan birisi 2 numara çünkü şehrin bütün önemli noktalarından bu geçiyor.

Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Bu arada biz bu yol üzerindeyken Aziz Sava Katedraline (Church of Saint Sava )gitmeye karar verdik çünkü oraya yakındık ve bir arkadaşımızın tavsiye ettiği Diagonal 2.0 adlı restorant buraya çok yakındı.

Katedral uzun yıllardır restorasyonda. O yüzden içi çok güzel değil ve çoğu yeri kapalı.

Aziz Sava Katedralinin hikayesi ise şudur :

Sırp ortodoks kilisesi kurucusu aziz sava anısına yapılmıştır.

Belgrad'da bulunan Balkanların en büyük ortodoks kilisesi.

16.yüzyıl sonlarında Sırplar Osmanlı'ya karşı ayaklanırlar. İsyancılar Aziz Sava figürü içeren flamalar taşıdığı için olay sırp patriğine ihale edilir. olay bastırılır, Sırp patriği İstanbul'da idam edilir. Aziz Sava'nın vracar'da bulunan kalıntıları da yakılır. İşte kilise, Sava'nın kalıntılarının Osmanlı tarafından yakıldığı bu alana inşa edilmiştir. Aziz Sava'nın ölümü Sinan Paşa'nın ellerinden olmuştur.

Diagonal 2.0 restaurant'a gidiyoruz. Burası Belgrad restaurant ortalamasının biraz üzerinde bir yer. Çok güzel yemek yiyoruz. Sizleri bilmem ama ben yurtdışına çıktığımda domuz eti yiyen bir insanım. Belgrad'da bu konuda bence başarılı şehirlerden. Ben pork plate yiyorum Elif ise domuz eti yemediğinden dolayı çok merak ettiğimiz " cevabi " söylüyor.

Cevabi buranın yöresel bir yemeği resimlerden bakıyoruz aslında aynı bizim köfte gibi Söylüyoruz 1 porsiyon. Gelen 1 porsiyon 2 insan doyuracak şekilde ! Bu arada sakın ola aç gözlülük yapmayın Sırpların porsiyonları ciddi anlamda fazla bizlere göre. Adamlar seni tıka basa doyurup öyle yolluyorlar yani Gelelim cevabiye. Yemek geliyor bildiğimiz köfte fakat yanında kaymak ile sunuluyor. Tadına bakıyoruz aynı köfte ve cidden lezzetli. Özel yapım biralarımızıda içiyoruz ve hesabı istiyoruz. Cevabi - pork plate - 5 bira gelen hesap 3250 dinar 85 tl

13. berkcigdem, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Emir ÇELTEK (10-01-2016)

Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Başlıyoruz eve yürümeye , tabikide yürürken sağa sola bakınıyoruz ve bir slot cafe görüyoruz. Belgrad'da Slot mekanları dolu Sahibi ile konuşuyoruz min 500 dinar ile oynanıyormuş. Başlıyoruz oynamaya. Ama ne demişler her zaman oynatan kazanır

Buradan sonra bolca duvar yazıları ve grafitiler paylaşıcam...

Slavija Square yada Trg Slavija

Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Nato Sırp bombardımanını bilmeyen yoktur...Nato Sırp Savunma Bakanlığı binasını bombalıyor ve Sırplar bu binayı bu şekilde bırakıyorlar. Neden bu şekilde bıraktınız sorusuna ise cevapları " Her zaman o günleri hatırlayalım ve hiç bir zaman birliğimizi kaybetmeyelim , unutmayalım " diye bir cevap alıyoruz.
    Değişik bir hikayesi ise bu binanın. Burası Savunma Bakanlığı Nato bombalama kararı alıyor , içeride bir ton evrak ve insan var. Fransa Sırplara haberi uçuruyor ve diyorki abicim Nato sizin bu binayı vuracak haberiniz olsun. Eee tabi bu haberi alan Sırplar binadaki evrakların çoğunu alıyor. Fransa sayesinde Sırplar baya bir olayı sadece bina ile atlatıyorlar.

Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 12345 SonuncuSonuncu