Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 44 Sayfa bulundu

Threaded View

Enduroist Kadim Üye berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Standart Duvarlarında ki yazılar ve grafitiler ile kendisini anlatan Belgrad ve turumuz...

Herkese merhabalar.

Yazın yaptığımız turun raporunu baya bir geç hazırlamıştım ama bu sefer yılbaşı için gittiğimiz Sırbistan - Belgrad raporunu çok daha çabuk hazırlıyorum

Bu sefer evladımız teneremiz yanımızda değil kendisi garajdan bizi uğurladı.

Konun baş kahramanları tabikide Berk ve Elif çifti yine

Öncelikle sizlere Sırbistan - Belgrad hakkında biraz ufak bilgiler vereyim.

Balkanlar'da yer alan bir devlettir. Sırbistan-Karadağ’ın ayrılmasıyla oluşmuştur. Kuzeyinde Macaristan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Karadağ, güneyinde Makedonya ve Arnavutluk, doğusunda Romanya ve Bulgaristan bulunur.

Sırbistan'nın başkenti Belgrad. Tarihten de bilirsiniz ki çok önemli bir şehirdir. Romalılar - Osmanlılar (420 yıl ) bu şehire hükmetmişler.

Resmi dilleri Sırpçadır fakat rahat olun bütün herkes İngilizce biliyor.

1.Dünya savaşı - 2. Dünya savaşı olmak üzere bütün dünya savaşlarında bulunmuş bir şehir.

Coğrafi konumu Tuna ve Sava nehirlerininin birleştiği alandadır.

Şehir çok büyük değil ve şehirde eski ve yeni binaları görmeniz mümkün.

Ayrıntılı ve çok daha detaylı bilgileri buradan ulaşabilirsiniz.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Belgrad

Şimdi ise sıra bizde ve gezimizi anlatmakta...

Öncelikle şunu söylemek isterim bir söz vardır " Bir şehir kendisini duvarlarındaki yazı ve grafitiler ile anlatır " İşte o şehir Belgrad. Her duvarda bir yazı yada resim görmek mümkün ve bazıları cidden çok anlamlı ve güzel.

Sırbistan Türkiye'den vize istemiyor. Sadece pasaportunuzu alın ve gidin. Tabi bu arada oradaki memurun sizi sokmama hakkı var.

Para birimi olarak Sırp Dinarı geçmekte. 1 sırp dinarı = 0,026 tl. Bu arada Türkiyeden gidecekseniz euro alıp gidin çünkü orada dövizciler Türk parasını almıyor. Euro alıcaksınız Sırbistanda Sırp dinarına çevireceksiniz. Dönerkende tam tersi Euro ya çevirteceksiniz sonra artık Türkiyede euro - tl yapacaksınız. Ben yazımda bazen fiyatlar vereceğim ama bunlar sırp dinarı olarak yazılacak artık hesaplamak size kalmış

Merak etmeyin Sırbistan ucuz bir yer. Resimdeki gördüğünüz 35.000 Sırp dinarı yaklaşık olarak 300 euro falan yapıyor. Biz bu paranın yarısını nakit olarak harcadık. 2000 Sırp dinarı ve üzerindeki işlemlerimi kredi kartı ile ödedim. Düşünün ki ben dönüşte havaalanında geriye 16.000 Sırp dinarı bozdurup euro aldım Yalnız aklınızda olsun çok azda olsa bazı yerlerde sadece nakit geçiyor. Siz siz olun cüzdanınızda en az 5000-6000 sırp dinarı taşıyın max. 150 tl den bahsediyorum gözünüz korkmasın

Biz ev tuttuk. Bence sizde kesinlikle ev tutun çünkü çoğu ev çok güzel ve tertemiz. 1 odalı tuvaleti , mutfağı olan ve sadece bize ait olan bir evimiz vardı. Rebuplic Square bölgesinde. Bu bölge Belgrad'ın göbeği ve heryere en yakın yeridir. Zaten konaklamanız için en uygun bölge burasıdır. 7 gece 8 gün sürecekti gezimiz ve ev sahibine 300 euro ödedik. Oteller hem daha pahalı hemde bence gerek yok.

2. berkcigdem, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Emir ÇELTEK (10-01-2016)