Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 8 Toplam 10 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 45678910 SonuncuSonuncu
71 den 80´e kadar. Toplam 97 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Standart İyi bir sürücünün özellikleri nelerdir?

Filtreleme yaparken araci cizilmesin diye sikisik trafikte diger yana kayan/kaymaya calisan surucuye her zaman yanindan gecerken elimle tesekkur etmeye calisirim. Benden sonra geleceklere en azindan farkindalik yaratir diye dusunuyorum.

Yol vermeye calisiyorum; bu ulkede ne kadar guvensiz olsa da yaya gecitlerinde, kavsaklarda sikismis yayalara/araclara yol vermeye calisirim. Aklimda hep henuz 15 dakikadir yolda oldugum onun ise belkide saatlerdir direksiyon salladigi fikrini tutar, kendimi rahatlatirim. Yol vermek bu ulkede sok edici bir davranis

En fazla bir bucuk aracin gecebilecegi yerde hic macera aramam; karsimdakinden daha erken bir bosluga yanasmaya calisirim.

Bu arada bulabilirsem paylasayim; ingilterede suruculerin yuzde 80 gibi bi orani diger suruculerden kaba ve guvensiz bir hareket gormedigi surece saldirganlasmiyormus. Sanirim Ersan abinin soylemek istedigi boyle bir sey.
    Konu ahmet gül tarafından (23-01-2016 Saat 00:46 ) değiştirilmiştir.

2. ahmet gül güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (23-01-2016),Ersan ÖZYURT (23-01-2016),MEHMETORCUN MADEN (07-04-2016)

Enduroist Kadim Üye ERDIM ELITEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ERDIM ELITEZ
    Motosiklet
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Marka
    Honda

Bende Ahmet gibi araya girdiğimde yolu açmaya çalışan sürücülere teşekkür ediyorum. Zira bence onlarda motor sürücüsü.

4. ERDIM ELITEZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ahmet gül (23-01-2016)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Haberi buldum https://www.qut.edu.au/business/abou...?news-id=99676

Bir de soyle bir sey var; suruculerin cogu ortalama bir surucuden cok daha iyi kullandigini iddia ediyor. Bu da aslinda en basitinden mantik hatasi

Bu yanlis yargi diger kullanicilarin nasil arac kullanilacagini bilmedigini varsayarak trafigi tehlikeli bir er meydanina donusturuyor. Aslinda o kadar "iyi" suruculer olmadigimizin bile farkina varmak saldirgan davranislarin bir nebze onune gecebilir ve iyi surucu olmaya bizi biraz daha yaklastirabilir diye dusunuyorum.
    Konu ahmet gül tarafından (23-01-2016 Saat 00:43 ) değiştirilmiştir.

6. ahmet gül, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (23-01-2016)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı ahmet gül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Filtreleme yaparken araci cizilmesin diye sikisik trafikte diger yana kayan/kaymaya calisan surucuye her zaman yanindan gecerken elimle tesekkur etmeye calisirim. Benden sonra geleceklere en azindan farkindalik yaratir diye dusunuyorum.

Yol vermeye calisiyorum; bu ulkede ne kadar guvensiz olsa da yaya gecitlerinde, kavsaklarda sikismis yayalara/araclara yol vermeye calisirim. Aklimda hep henuz 15 dakikadir yolda oldugum onun ise belkide saatlerdir direksiyon salladigi fikrini tutar, kendimi rahatlatirim. Yol vermek bu ulkede sok edici bir davranis

En fazla bir bucuk aracin gecebilecegi yerde hic macera aramam; karsimdakinden daha erken bir bosluga yanasmaya calisirim.

Bu arada bulabilirsem paylasayim; ingilterede suruculerin yuzde 80 gibi bi orani diger suruculerden kaba ve guvensiz bir hareket gormedigi surece saldirganlasmiyormus. Sanirim Ersan abinin soylemek istedigi boyle bir sey.
    Kesinlikle işte bu Ahmet Şefim. Son cümle çok ama çok önemli.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Bir de soyle bir sey var; suruculerin cogu ortalama bir surucuden cok daha iyi kullandigini iddia ediyor. Bu da aslinda en basitinden mantik hatasi

Bu yanlis yargi diger kullanicilarin nasil arac kullanilacagini bilmedigini varsayarak trafigi tehlikeli bir er meydanina donusturuyor. Aslinda o kadar "iyi" suruculer olmadigimizin bile farkina varmak saldirgan davranislarin bir nebze onune gecebilir ve iyi surucu olmaya bizi biraz daha yaklastirabilir diye dusunuyorum.
    Öğrenmenin ilk aşaması hepimizin hiç eğitim almadığı, hiç öğrenmediği veya tecrübesiz olduğu "bilinçsiz yetersizlik" aşaması bu. Kişi hem yetersiz hem de bunun farkında değil. Belki de en tehlikeli aşama.

Sonra yukarıda yer aldığı gibi bir farkındalık ile kendine geliyor ve "bilinçli yetersiz" dönemi başlıyor. Sınırlarını öğreniyor ve geliştiriyor. Kendisi ile de barışıyor böylece. Kendisi ile barıştıkca çevresi ile daha az gerginlik yaşıyor, daha çok gülerek sürüyor. Kendi hatalarını hatırlayıp, yol üzerindekilere karşı daha nazik oluyor.

Bu nezaket ile keyif alınan sürüş onu daha çok sürmeye, daha çok öğrenmeye itiyor. Zaman ilerleyip kendini geliştirdikçe, "bilinçli ve yeterli" sürücü oluyor. Artık yeterliliği ile rahatça sürüyor ve bilinçlenmiş düşünce yapısı ile de, etrafında olabilecek riskleri çok önceden görüp tedbir alıyor. Yol veriyor, yol verme seramonisine gerek kalmayacak şekilde önceden yavaşlıyor. Hata yapan sürücüyü değil yapacak sürücüyü görüyor. Ya uzaklaşıyor ya da önceden tedbir alıyor. Yol üzerindeki bu nazik davranışları ile kimse ile sorun yaşamıyor, kimse onun yüzünden gerilmiyor ve bir sonraki sürücüyü yol dışına atmaya ya da bir yaya geçidinde yayaları kovalamaya çalışmıyor. Yukarıda anlatılan gibi hayalet sürücü oluyor. Kimse onun farkına varmadan, daha doğrusu onun için sürüşünde bir şey değiştirmeden uzaklaşıp gidiyor. Yarattığı tek etki, arkasından "vay be" diyerek, gülümseyerek bakmalarına neden olmak oluyor.

Böyle sürmeye devam ettikçe ustalaşıyor ve son aşama olan "bilinçsiz yeterli" aşamasına geçiyor. Bir nevi Nirvana 😆. Çaba sarfetmesine gerek kalmaksızın, bütün olasılıkları düşünme, anlama, karar verme ve uygulama süreçleri sürekli kendi kendine çalışıyor. Böylece sürüşün yüzde yüz tadını çıkartıyor. Bu pozitif mutluluğun ve gülümsemenin yan etkisi olarak, etrafına göstereceği nezaket nedeniyle, bir gülümseme ve nezaket bulaşması sendromuna neden oluyor.

Bence iyi sürücü bu olsa gerek.

Not: Yazdıkca ne kadar uzak olduğumuzu anlıyorum. 😕
    Konu Ersan ÖZYURT tarafından (23-01-2016 Saat 08:58 ) değiştirilmiştir.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

9. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (23-01-2016),Ali KORKMAZ (24-01-2016),Arif Oral Unal (23-01-2016),Berkay İnal (23-01-2016),MEHMETORCUN MADEN (07-04-2016),Sabahattin KOÇAK (24-01-2016)

Enduroist Katılımcı Üye Selçuk Keleş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Selçuk Keleş
    Motosiklet
    KLX 250 (Atılgan)
    Marka
    Kawasaki

İyi sürücü, aracını durdurabilen sürücüdür.

11. Selçuk Keleş güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (23-01-2016),Ersan ÖZYURT (24-01-2016)

Enduroist Kıdemli Üye EmreOzer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Özer
    Motosiklet
    Varadero 2011
    Marka
    Honda

Ahmet bu süper bir tespit olmuş yaa Teşekkürler, güldüm baya.

13. EmreOzer, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ahmet gül (24-01-2016)

Enduroist Katılımcı Üye
    Isim
    Sabahattin KOÇ
    Motosiklet
    2016 İnzuma -F
    Marka
    Suzuki

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Böyle sürmeye devam ettikçe ustalaşıyor ve son aşama olan "bilinçsiz yeterli" aşamasına geçiyor. Bir nevi Nirvana .
    Ersan hocam, Nirvana niçin "bilinçsiz yeterli" yeterli ile bilinçli birarada olamaz mı? Yoksa tam olacakken ömür mü biter  Uğur hocamın; Sağdaki park halinde olan araç her an kapısını açabilir,ama bana ne! (tedbirimizi zaten aldık.) Gibi sözleri hala kulaklarımdadır.Eğitimin önemi kesinlikle tartışılmaz.Eğitim sayesinde daha az gerginlik,daha az stresle,yeri geldiğinde pasif davranabilmeyi,yeri geldiğinde de kaskın içinde kendi kendime konuşup telkin ederek sürebilmeyi öğrendim naçizane.Tabii bunlar sadece emekleme dönemi,fakat artık araba kullanırken bile virajı en geniş şekilde görmeye çalıştığımı farkettim.Uzun lafın kısası bu işin sonu yok benim için. "Kırkından sonra saz öğrenen kabirde çalarmış."

15. Sabahattin KOÇAK, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (24-01-2016)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Alıntı Sabahattin KOÇAK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ersan hocam, Nirvana niçin "bilinçsiz yeterli" yeterli ile bilinçli birarada olamaz mı? Yoksa tam olacakken ömür mü biter  Uğur hocamın; Sağdaki park halinde olan araç her an kapısını açabilir,ama bana ne! (tedbirimizi zaten aldık.)
    Sabahattin abi ben de bir defa teori dinlemiştim ve bana da ilk etapta bir olumlu bir olumsuz sıfatın bir araya gelerek mükemmeli Nasıl oluşturduğu saçma gelmişti. Ama dinlediğim kadarıyla şöyle.
    Bu iş dört aşama ve son aşama olan bilinçsizlik; o kadar bilgilisin ki olaya hakimsin ve yeterlisin ve artık yaptığın hareketler refleks haline gelmiştir ve o hareketleri bilinçsizce yapmaya başlarsın. Tıpkı ilk başta da doğru bildiğin ancak yanlış yaptığın hareketleri de bilinçsizce yaptığın gibi. Yalnız bunun da ileride sıkıntıları olduğunu söyleyerekten bu refleks hale gelen hareketleri sürekli eğitim ve pratikle pekiştirmenin gerekliliğinden bahsedilmişti. Onu da artık Ersan hocamız söyler. Konuyu çok da dağıtmak istemem çünkü.
    Bu arada Sabahattin abi sen bu konularda dersi kaçırdın mı yoksa😉
    Konu Ali KORKMAZ tarafından (24-01-2016 Saat 21:23 ) değiştirilmiştir.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

17. Ali KORKMAZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (24-01-2016)

Enduroist Katılımcı Üye Yavuz Yücel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yavuz Yücel
    Motosiklet
    R1200 GS
    Marka
    Bmw

'Bilinçsiz' kelimesi genelde olumsuz bir anlam taşıdığı için bu kavram sıkıntı oluşturabiliyor. Ali'nin dediği gibi kastedilen, sistem, teknik, davranış doğru bir şekilde o kadar iyi kavranmış ki, refleks haline gelmiş artık. Sürücü hiç düşünmeden gerekli ve yeterli davranışı sergiliyor. Yani ülkemizde her anlamda, çoğunlukla, istediğimiz ancak olmayan şey..😂

Sayfa 8 Toplam 10 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 45678910 SonuncuSonuncu