Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 7 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 68 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Harun Süer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Harun Süer
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Standart KLR 650 ile ilk denemem

Merhaba Dostlar,

Arkadaşımdan aldığım motorumu henüz kullanabildim. İnanılmazdı ..

Ben motoru alalı yaklaşık bir ay oluyor. Arkadaşım kız isteme heyecanı içinde olduğundan almak için sıkıştıramıyordum
    Anahtar bendeydi ancak marş motoru kömürleri yüzünden çalışmıyordu.
    Her gün motora kedi-ciğer-kedi bakışları atıyordum. "Benim usta yapacak" dediğinden olaya dahil de olamıyordum.

Arkadaşımın ustasına motoru götürdük ve ustanın bitirmesini bekledim nihayet dün öğlen ustadan aldım.
    Marşa bastım çıktım hopp motor durdu, yan yattı, otoparkta kaydı falan derken zar zor çıkabildim siteden.

Bugün ancak saat 20.00 gibi kontağı kapattım. 200 km ye yakın yol yaptım. Yağmur çok zorladı. Üstümde yağmurdan koruyacak ekipman yoktu ama gene de inmedim, inemedim seleden. Bi ara durup yağmurluk aldım.

Hesapta dün eve gelip bırakacaktım.
    Yok arkadaş bırakılmıyor meret.

Şimdi devam etmek için yarını bekliyorum.

Isim
    Harun Süer
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Yaptığım bu kısa sürüşten sonra birkaç soru takıldı aklıma;

* Vites göstergesi, devir saati gibi ekstra gösterge paneli takılabilir mi (her dakiki karıştırıp durdum, yanlış viteste sürüş yaptım)
    * Kawasaki'de neden orta sehpa yok anlamadım. Taktırılacak yer de yokmuş. Ayaklık açıkken bana motor düşecekmiş gibi geliyor. Binerken zorlanıyorum. Ekstradan bir şey yapılabilir mi.?
    * Depo değişimi mantıklı mıdır.
    * Ayaklarımızı koyduğum yer kapanan model, sabit tırtıklı model kullanışlı mıdır.?

* Ayağım her daim frenin üzerinde durmalı mıdır. (sıkışık trafik hariç koymadım pek )
    * Sıkışık trafikte ayaklarımı açarak kullandım, doğru mudur bilmiyorum.
    * Motordan inerken bir kaç defa yatırma noktasına kadar geldim, 1 kere yatırdım. Boyum 178 ama yetmiyor sanırım. Bunun püf noktaları var mıdır.

gibi sorular var şimdilik.

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Merhaba Harun Bey,

Öncelikle yazılarınızı okurken heyecanınızı görmemek mümkün değil. Gayet hoş.

Gelelim sorulara. İlk ben bir soru sormak isterim affınıza sığınarak. Geçmiş tecrübeleriniz nelerdir bilemiyorum ama eğitim alırsanız bazı şeylerin sizin için sanki daha kolay olacağını düşündürdü bana yazılarınız.

Diğer yandan sorulara gelelim.

Vites göstergesi sonradan takılması pek de kolay olmaz ama zaten gerek de yok. Tecrübeniz artınca buna ihtiyaç duymayacaksınız. Motorsiklet araba gibi değildir yani sıralı şanzıman olduğu için aralarda boş yoktur ve hızınıza göre yükseltmenzi ya da alçaltmanız beklenir. Mesela ben çoğu kez 1. vitese alıp daha altı da var mı diye ya da son vitese alıp daha üstü var mı diye yokladığımı bilirim. Kısaca kaçıncı viteste olduğunuza değil motorun sesi, torku, hızı gibi bileşenlerle doğru viteste olduğunuzu hissetmelisiniz. Üzülmeyin bu durum zamanla kendiliğinden olacaktır.
    Kawasaki KLR ailesi hiç motorum olmadığı için orta sehpa konusunda bir bilgim yok ama olmaması beni de şaşırtır. Yine de bazı endurolar yan ayakta fazlaca yana yatabilirler. Bu doğaldır. Orta sehpayı daha çok uzun süreli motoru bırakacağımız zaman ya da bakım yapacağımız zaman kullanıyoruz. Ben birde benzin alırken özellikle kullanıyorum
    Motorunuzun menziline göre depo değişimi mantıklı olabilir ama Türkiye de benzinci bulmak pek problem olmuyor. Yine de unutmayın daha büyük depo daha çok benzin daha fazla ağırlık arttırımı ki depo ağırlık merkezi üstünde olacağı için dengenize olumsuz etki yapabilecek bir unsurdur.
    Ayaklarımızı koyduğumuz pegler enduro motorlarımızın yatma çarpma durumunda pegi kırmaması için katlanır durumdadır. Sabit ve tırtıklı kavramlarında sabit çok da gerekli değil. Tırtıklı konusunda cevap standarttır. Arazi yapacaksanız iyidir çamura bastıktan sonra çizme ile plastik pege basınca ve ayakta sürüş yaparken ayak kayabilir diye kullanılan bir çözüm. Ama üstü kauçuk kaplı peg de asfalt sürüşünde iyidir zira titreşimi azaltır ayak masajını engeller Özet olarak hard arazi yapana kadar bu pegler ile devam edin. Bir de dikkatli bakın benim motorumda kauçuk peg bir vida ile tutunmakta ve söktüğünüzde tırtıklı metal pegle kullanabilmektesiniz. Böyle bir peginiz de olabilir.
    Ayağınızın duracağı yer konusunda ben yorum yapmak istemiyorum. Bu konuyu sürüş eğitimlerine bırakmak daha iyi olacaktır.
    Sıkışık trafikte ayak açma kavramınızı gerçekten çok düşündüm ama aklıma tek gelen ayaklarınızın peglerde değilde her an düşerim kaygısı ile yerde ya da yere yakında olması olarak yorumladım. Buna cevabım kısaca mutlaka kapalı alan eğitimi olacaktır. Çünkü durmuyorsanız ayağınızın bu şekilde yerde olması biraz tehlikelidir.
    Motordan inerken konusunda şu tavsiyem çözümünüz olabilir. Öncelikle inmeden yan ayağı açın ve motoru yan ayağın üstüne bacak aranızda indirin. Ardından motordan inin.

Saygılarımla...

4. HakanVelioglu güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (15-02-2016),Ersan ÖZYURT (15-02-2016)

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Alıntı Harun Süer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    * Ayağım her daim frenin üzerinde durmalı mıdır. (sıkışık trafik hariç koymadım pek )
    * Sıkışık trafikte ayaklarımı açarak kullandım, doğru mudur bilmiyorum.
    * Motordan inerken bir kaç defa yatırma noktasına kadar geldim, 1 kere yatırdım. Boyum 178 ama yetmiyor sanırım. Bunun püf noktaları var mıdır.

gibi sorular var şimdilik.
    Öncelikle hayırlı olsun kazasız belasız kullanmalı dilerim.

Diğer sorularına Hakan çok güzel cevaplar vermiş, aslında diğerlerine de cevap verebilir di bence ama mütevazilik edip başkalarına da pay bırakmak istemiş

Bende hadsizlik ederek son 3 soruna naçizane cevap vermeye çalışayım.

Öncelikle ayaklarımızı seyir halinde iken, her şartta peglerin üzerinde vites ve fren pedallarından geride tutuyoruz. Peglere parmaklarını bitip ayak tabanının başladığı yer ile basıyoruz.

Neden? ; Sürüş sırasında yoldaki herhangi bir değişim nedeni ile ayaklarımız olmaması gereken bir yerde vitesi değiştirebilir, (tümsek yada çukura düştük diyelim, ve olmaması gereken bir yerde ufacık bir bilek hareketi vitesi değiştirir) frendeki mantıkta bundan farklı değil. Bu nedenle ayaklar peglerde ve geride.

Gelelim sıkışık trafikte ayakları açmaya. Buradan ayaklarımızı yere sürterek gidip herhangi bir denge kaybında hızlı destek alabilmek için yapılan hareketin anlıyorum. Ayaklar aşağıya salık vaiyette motor kullanmak.

Bununla ilgili çok uzatmadan minicik bir cümle ile anlatayım. Ayaklarının yedek parçası var ise yapmaya devam edebilirsin. Yok eğer yedek parça mevcut değil ise teker döndüğü sürece ayaklar pegler de kalacak. (Hakimiyet eğitimlerinde çok faydalı olacak bilgileri ile bu korkunu yenebilirsin)

Benim boyum 1.70 Transalp, V-Strom kullandım çoğunlukla. Şu anda da Aprilla Capanord Bakıyorum. Doğru planlama ile ayaklarının asfalt ile bulaşmaya çok ihtiyacın kalmayacaktır.

Bu arada orta sehpa meselesine gelince, motorunun genleri bir endurodan geldiğinden, ve hala bir kross motor bigi kullanıldığından dır kiiii orta sehpa koyup bir tümsek yada çukurda takılmasın. Bu nedenle orta sehpa için yer bile yapılmamıştır gibi geliyor bana.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

6. Sadık SÖNMEZ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (15-02-2016),HakanVelioglu (15-02-2016)

Isim
    Harun Süer
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Hakan Velioğlu Hocam Teşekkür ederim,

Bu ilk motorum, daha önce daha küçük ve tam ve/veya yarı otomatik motoru kısa süreli kullandım.
    Vites olayını sesle yavaş yavaş çözmeye başladım ama hala çok erken tabi. Göstergede en fazla eksiklik hissettiğim benzin göstergesinin olmaması oluyor. Benzinci gördükçe alıyorum. Ayaklık olmaması lastik tamirir, zincir yağlama veya diğer işler için önemli diye düşündüm.
    Planlarım içinde gürcistan, iran, türkmenistan, özbekistan, tacikistan, kırgızistan gibi yerlere bu sene sonunda gitmeyi düşünüyorum. Orjinal depoyu bu nedenle büyütmeyi düşünüyorum.
    Bugün sıkışık trafikte çok kullandım, ayaklarımı peglerden indirmemeye çalıştım. Durma ve duraklamalar hariç pek koymadım gibi.
    İnme konusunda ise pek başarılı değilim, iyi öğrenmem gerekiyor bugün 2 kere yatırdım motoru.
    Hocam tekrar çok teşekkür ederim.

Isim
    Harun Süer
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Sadık SÖNMEZ Hocam teşekkür ederim,

Sizlerden aldığım bilgiler çok işime yarıyor.
    Ayaklarımı 1-2 kere kaldırıma sıkıştırmıştım. Artık ayaklarımı peglerden ayırmayacağımı net olarak biliyorum.
    Motor yüksekliği için de yüksekliği bir parça düşürebileceğimi söylediler.
    Motor fuarını bekliyorum heyecanla, almayı düşündüğüm yan çantalar ve kamp ekipmanları için iyi bir fırsat olacak.

9. Harun Süer, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sadık SÖNMEZ (16-02-2016)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Hakan Velioğlu Hocam Teşekkür ederim,

Bu ilk motorum, daha önce daha küçük ve tam ve/veya yarı otomatik motoru kısa süreli kullandım.
    Vites olayını sesle yavaş yavaş çözmeye başladım ama hala çok erken tabi. Göstergede en fazla eksiklik hissettiğim benzin göstergesinin olmaması oluyor. Benzinci gördükçe alıyorum. Ayaklık olmaması lastik tamirir, zincir yağlama veya diğer işler için önemli diye düşündüm.
    Planlarım içinde gürcistan, iran, türkmenistan, özbekistan, tacikistan, kırgızistan gibi yerlere bu sene sonunda gitmeyi düşünüyorum. Orjinal depoyu bu nedenle büyütmeyi düşünüyorum.
    Bugün sıkışık trafikte çok kullandım, ayaklarımı peglerden indirmemeye çalıştım. Durma ve duraklamalar hariç pek koymadım gibi.
    İnme konusunda ise pek başarılı değilim, iyi öğrenmem gerekiyor bugün 2 kere yatırdım motoru.
    Merhaba,
    Elimden geldiği kadar motorla ilgili teknik konulara girmeye gayret ediyorum ama eğitim noktasında söz etme hakkım olmadığı için doğru bildiklerim olsa da çoğu kendimce olduğu için eğitim alınmasını öneririm. Eğitim alıp da hiçbir hayrını görmedim bu da ne para tuzağı yahu diyeni henüz görmedim

Bahsettiğin yerlere yakın zamanda giden gezginlerden bilgi almak çok faydalı olabilir sanırım. Serkan Söğüt (Rüzgarın izinde), A. Zekeriya Saraç (İki Teke), Adını anımsayamadım CenGO buna benzer bir rota yaptılar. Genelde yorumlarında benzinci sıkıntısı yaşadıkları yazmıyor aslında. Hatta iki teke gezi snumunda benzeri sıkıntı yaşarım diye aldığı benzin depolarını boş boş taşıdığını söylemişti.

Şu anda kadar 1 kere benzin göstergesi olan motorum oldu ki o da çok yakıyordu XL 650V Transalp. Şu andakinde de gösterge yok Önerim motorunun yakıt ortalamasını bulman. Örneğin 100km'de bir benzin alıp ortalama tüketimini yakala. Ardından depo hacmın belli ve buradan ortalama menzilin çıkar. Yalnız motorun depo dibini kullanmamasına özen göster. Maalesef bilgim yok ve KLR bilen arkadaşlar bu konuyu daha iyi cevaplar; eğer KLR de benzin pompası varsa benzin azaldıkça pompa zorlanır ömrü kısalır. Neyse kısaca deponun dibini görmeden daha çok son depoyu fulledikten sonra kaç km gittiğine bakarak sıkıntısız sürersin. Ayrıca bir bilgi de şu olsun. Motorunun yakıt tüketimindeki değişim arıza habercisidir.

Neyse şu güzel sözle kapatayım. Tekerinize taş değmesin...

11. HakanVelioglu güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (15-02-2016),Sadık SÖNMEZ (16-02-2016)

Enduroist Kadim Üye ozgurcakici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür ÇAKICI
    Motosiklet
    R1200GS / 2012
    Marka
    Bmw

Sadık SÖNMEZ Hocam teşekkür ederim,

Sizlerden aldığım bilgiler çok işime yarıyor.
    Ayaklarımı 1-2 kere kaldırıma sıkıştırmıştım. Artık ayaklarımı peglerden ayırmayacağımı net olarak biliyorum.
    Motor yüksekliği için de yüksekliği bir parça düşürebileceğimi söylediler.
    Motor fuarını bekliyorum heyecanla, almayı düşündüğüm yan çantalar ve kamp ekipmanları için iyi bir fırsat olacak.
    Merhaba,

Hayırlı olsun motor, ama bir günde iki kere motoru yatırdıysanız, vede trafikte endro motor kullanıyorsanız, yakında helvanızı yeriz!, diye düşünmekten kendimi alamıyorum.
    40 yaşından sonra, motora başlayan bir sürücü olarak, size tavsiyem, bir gün sürecek olan giriş seviyesi eğitimini, acilen almanız.

250-500 TL civarındadır bu eğitimler, sizin yan çanta ve kamp malzemesi bütçenizin 4/1'i kadar bile değil yani.. Ve inanın, sürüşünüz, gidişiniz, bir günlük eğitim ile bile acaip gelişir. Lütfen, bizi cenazenize gelmek zorunda bırakmayınız.

Sevgiler..

Enduroist Kadim Üye Ercan Çelen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ercan Çelen
    Motosiklet
    F 800 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı ozgurcakici Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Hayırlı olsun motor, ama bir günde iki kere motoru yatırdıysanız, vede trafikte endro motor kullanıyorsanız, yakında helvanızı yeriz!, diye düşünmekten kendimi alamıyorum.
    40 yaşından sonra, motora başlayan bir sürücü olarak, size tavsiyem, bir gün sürecek olan giriş seviyesi eğitimini, acilen almanız.

250-500 TL civarındadır bu eğitimler, sizin yan çanta ve kamp malzemesi bütçenizin 4/1'i kadar bile değil yani.. Ve inanın, sürüşünüz, gidişiniz, bir günlük eğitim ile bile acaip gelişir. Lütfen, bizi cenazenize gelmek zorunda bırakmayınız.

Sevgiler..
    Özgür icim urperdi valla.

Enduroist Kadim Üye ozgurcakici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür ÇAKICI
    Motosiklet
    R1200GS / 2012
    Marka
    Bmw

Merhaba Dostlar,
    Aynı sektördeyiz Harun bu arada. Google'la beni

Sayfa 1 Toplam 7 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu