Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 11 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Harun Süer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Harun Süer
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Standart İlk kullanımda yapılan ve alışkanlığa dönen hatalar

Merhaba Dostlar,

Yeni motorcu olarak Sizlerin deneyimlerini dinlemek çok önemli.
    Eğitim alana kadar yanlış bir hareket alışkanlık yapmasın diye çabalıyorum. (bilmeden nasıl oluyorsa )
    Sizlerin de ilk kullanımda yapıp, sonra kurtulmakta zorlandığınız hatalar var mıdır ?

Sevgiyle,

Trakya
    Bölge Sorumlusu

SONAY YÜKSEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    SONAY YÜKSEL
    Motosiklet
    R 1250 GS ADV + XMAX 300
    Marka
    Bmw

Alıntı Harun Süer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Dostlar,

Eğitim alana kadar yanlış bir hareket alışkanlık yapmasın diye çabalıyorum. (bilmeden nasıl oluyorsa )
    Sizlerin de ilk kullanımda yapıp, sonra kurtulmakta zorlandığınız hatalar var mıdır ?

Sevgiyle,
    Sola dönmek , sağa dönüşte bir sıkıntım yoktu , ama her sol viraja geldiğimde eyvah sol viraj diyordum. Eğitimden sonra (doğru bakış) aşmıştım , sola dönüş sendromunu

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Bunu yazmak size pek fayda sağlar mı bilmem ama böyle parça parça bilgileri birleştireceğinize eğitim alarak sıfırdan doğrusunu öğrenmek bence daha faydalı olur. Bir de buraya cevap verecek kişilerin de eğitim almış ve tecrübeli kişilerin olması gerekiyor ki doğrusu ile yanlışını ayırt edebilsin. Benim gibi alaylıların vereceği cevaplar teknik olarak çok azdır.

Ben bir tane söylemek istiyorum. Onu da burada Ersan hocam öğretti. Çene açılır kask ile asla çene açık sürüş yapılmaz. Bunu çok yapardım ta ki tesadüfen forumda yazmam sonucunda Ersan hocamın hassasiyeti ile düzeltilmiş oldu.
    Size bir de eğitim faaliyetleri başlığı altındaki konuları incelemeniz. Orada gerekli bütün bilgiler hem nazari hem de uygulamalı ve örnekli olarak bulunmakta, bir çok konuda resimli anlatımlar ve örnek videolar da bulunmakta. Örneğin konumlanma, fren, viraj gibi günlük kullanılan ve hayati öneme sahip bilgiler bulunmakta. Ben oradan çok faydalandım. Zaten bu sitedeki yazılan eğitici konuları okusanız bayağı bir Zaman geçer ve belirli bir seviyeye de ulaşmış olursunuz.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

4. Ali KORKMAZ güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

alper ozbas (21-02-2016),cemkucuk (23-02-2016),Ersan ÖZYURT (21-02-2016),Sadık SÖNMEZ (22-02-2016)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Ali KORKMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bunu yazmak size pek fayda sağlar mı bilmem ama böyle parça parça bilgileri birleştireceğinize eğitim alarak sıfırdan doğrusunu öğrenmek bence daha faydalı olur. Bir de buraya cevap verecek kişilerin de eğitim almış ve tecrübeli kişilerin olması gerekiyor ki doğrusu ile yanlışını ayırt edebilsin. Benim gibi alaylıların vereceği cevaplar teknik olarak çok azdır.

Ben bir tane söylemek istiyorum. Onu da burada Ersan hocam öğretti. Çene açılır kask ile asla çene açık sürüş yapılmaz. Bunu çok yapardım ta ki tesadüfen forumda yazmam sonucunda Ersan hocamın hassasiyeti ile düzeltilmiş oldu.
    Size bir de eğitim faaliyetleri başlığı altındaki konuları incelemeniz. Orada gerekli bütün bilgiler hem nazari hem de uygulamalı ve örnekli olarak bulunmakta, bir çok konuda resimli anlatımlar ve örnek videolar da bulunmakta. Örneğin konumlanma, fren, viraj gibi günlük kullanılan ve hayati öneme sahip bilgiler bulunmakta. Ben oradan çok faydalandım. Zaten bu sitedeki yazılan eğitici konuları okusanız bayağı bir Zaman geçer ve belirli bir seviyeye de ulaşmış olursunuz.
    Ali Şefim,

Yaklaşık üç yıl önce bu görevi kabul ederken amacım, belki de hayalim tam da bunlardı.

1. Sıkıcı olmadan bilgileri özetleyebilen yol gösterici bir kaynak olabilmek.
    2. Bir kişi bile olsa riskten korunmasına neden olabilmek. (Kask ile ilgili kendinle barışık yorumun beni çok mutlu etti)

Yazdıklarından bunları başarmaya başladığımızı anlıyorum. Çok mutlu oldum. Yeniden mücadele azmi ile de doldum.

Katıldığınız, desteklediğiniz ve verdiğiniz değer için çok teşekkür ediyorum.
    Konu Ersan ÖZYURT tarafından (21-02-2016 Saat 11:59 ) değiştirilmiştir.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

6. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

alper ozbas (21-02-2016),cemkucuk (23-02-2016),Sadık SÖNMEZ (22-02-2016)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

İşte bence sık bilinen yanlışlar.

1. Kıyafet. Yeni motora başlayan herkes önce motoru hep sonra kıyafeti alır. Ben henüz önce kıyafeti sonra motoru alanı görmedim. Halbuki temel ekipmanlar önemli. Trafik kanununu boş verin sadece kask takarak motor sürmek çok keyifli olsa da düşmeyen motor icad edilene kadar geri kalanları da kuşanmadan olmaz. Her ne kadar yıllarca bunlarsız sürmüş olsam da ve de çok keyif almış olsam da doğrusu budur. Çalıştığım yerde bir çok yeni motor alan arkadaşım var her seferinde ilk söylediğim kask nerede? Hepsi emanet dandirik kasklar ile önce motoru alıyor.

2. Ehliyet sınavı yeter mantığı. Nah yeter. Sınav benim girdiğim döneme göre kapsam anlamında yol almış olsa da olması gereken yeri ufukta bile göremeyecek kadar uzakta. Sonuç eğitim. Haa eğitim almadan da olmaz demiyorum, çünkü bende alaylıyım ama ben eğitimi babamdan aldım diyebilirim. Yani yine işin ucunda bir eğitim var.

3. Yanlış motor seçimi. Bu en klasiği. Yahu tipine bakıp motor alan arkadaşları ben hala anlamıyorum. Bir motorun güzel olması sürüş amacın ile örtüşmüyorsa .... Böyle motor alıp kenara koyan çok var. Diğeri de ölümcül hata. Motorsiklete hava olsun diye bineceğimden super sport motor alıp ona da gürültü eksozu takıp dolanan insanlar. Fazla yaşamıyorlar zaten.

4. Dikkat ettiyseniz sürüş ile ilgili olanlara girmedim. Bu işin kitabı ve eğitimleri var. Yani yazılı bir düsturu var. Yani bilimsel olarak denenmiş ve yazılı olanı forumda tencir pilavı gibi çevirip tekrar yazmak bence mantıklı değil. Ama sürüş konusunda şunu yazabilirim. Okumaya, araştırmaya ve öğrenmeye kapalı olmamak önemli. Ben yıllarca çoğu yanlışı doğru bildim, sonra o yanlışları eğitimli arkadaşlardan aldıklarımla değiştirdim sonra da öğrendim ki ikisi de doğru. Sadece duruma göre hangisini yapacağın önemli.... Motocross parkurunda enduroist olarak kısa bir eğitim almıştık. Günün sonunda hocanın bir sözü hala aklımda beni etkiledi. "Şimdi burada öğrendiklerini, herkes kendince yorumlayacaktır" Aynı eğitimi almış temeli aynı olsa da her sürücünün bir stili var. Kendince yorumluyor.

8. HakanVelioglu güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (22-02-2016),cemkucuk (23-02-2016),Emir ÇELTEK (22-02-2016),ERDIM ELITEZ (22-02-2016),Ersan ÖZYURT (23-02-2016)

Enduroist Üye Zafer Çepni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Zafer Çepni

Ben de sıkça yapılan hataları listelemeye çalıştım.

Gidonu ve gaz kolunu çok sert tutmak.
    Çok yakına, aşağıya bakmak.
    Kendi kişisel limitinden hızlı gitmek.
    Öndeki motorcuyla aynı hızda gitmeye çalışmak.
    Öndeki motorcuyu veya aracı yakın takip etmek.
    Grup içinde sürerken kendi güvenli çizgisinden sürmek yerine fermuar düzenini takip etmeye çalışmak.
    Diğer araçların kör noktalarında seyretmek.
    Yavaş manevralarda ön freni kullanmak.
    Yürüme hızından yüksek seyir hızlarında sadece arka fren ile yavaşlamaya çalışmak.
    Çok etkili bir fren yapılması gereken acil durumlarda korna çalmaya uğraşmak.
    Vitesle yavaşlamaya çalışmak. Erken vites düşürmek.
    Motorun maksimum devrinin en az %50’si ve üzerinde olmak yerine düşük devirde, yüksek viteste kullanmak.
    Tehlikeli bir duruma düşünce sebebi kendinde aramamak. Suçun hep kendisi dışında bir yerlerde olduğuna inanmak. Karşı tarafın ve yol koşullarının hatalarına karşı savunmasız olmak. Ölü ama haklı olmak.
    Motosiklet sürme işini ciddiye almayıp, küçümsemek.
    Diğer araç sürücüleriyle kavgaya tutuşup had bildirmeye çalışmak. Araba, minibüs ve otobüs şoförlerini terbiye edebileceğini sanmak.
    Kazaların önlenemez kader tecellileri olduğuna inanmak. Dolayısıyla aynı tür tehlikeleri sürekli yeniden yaşamak.
    Motosiklet Yol Sanatı kitabını okumamak.
    Arabalarla güvenlik balonu bırakmamak.
    Şerit içi ve şeritler arası konum değiştirmeleri çok sert yapmak.
    Limit noktasına ve diğer bilgilere göre hızlanıp yavaşlamak yerine sabit hızda ilerlemeye çalışmak.
    Virajlarda erken kapatıp çıkışta dışarı savrulmak. (Benim erken kapatmalarımın videosu)
    Sol virajlarda yolun yeterince sağında olmamak.
    Virajları tek tek almak. Birbirine bağlamamak.
    Virajlar arası düzlükleri ikiye bölüp yarısında gazı açıp yarısında gazı kapatarak viraja giriş hızını ayarlamak yerine ikinci virajın dibine kadar fazla hızlanıp viraj öncesinde fren yapmak zorunda kalmak.
    Sinyalleri sadece gerekli durumlarda iletişim için kullanmak yerine gereksiz durumlarda bile, alışkanlıktan vermek ve açık unutmak.
    Can kurtaran bakışı yapmamak veya konum değiştirmeye başladıktan sonra yapmak. Düz yolda anlamsızca sert konum değiştirmek.
    Dururken motoru iki ayakla taşımaya çalışmak veya sağ ayak yerde beklemek.
    Kırmızı ışıklarda arabaların, şeritlerin arasına girmeyip, bir araba gibi şeridin ortasında beklemek.
    Araba, kamyon ve motorcu sollarken en soldan gazı açıp uzaklaşmak yerine yeterince gaz açmadan yakından ve sertçe önüne doğru geçmek.
    Araç sollarken önce en sola gidip sonra gaz açmak yerine araca doğru çaprazlamasına gaz açmak.
    Virajları doğru çizgiyle -diğer sürücülerle belki de aynı hızlarla- dönüp güvenli olmaya çalışmak yerine -dar dönüp- yatış açısını artırmaya çalışmak. Arka lastiğin tamamını kullanmaya uğraşmak. Molalarda, doğru çizgiyle gidip arka lastikte yeterince pay bırakabilmiş miyim diye bakmak yerine arka lastiğin dibine inebilmiş miyim diye bakmak.
    Sürüş becerileri konusunda kibirli olmak, öğrendim artık, biliyorum havalarında olmak.
    Henüz kendisi konuyu çözememişken başkalarına akıl vermeye çalışmak.

10. Zafer Çepni güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

ahmet f senel (21-11-2017),cemkucuk (21-11-2017),ErdostDuran (30-11-2017),Serdar ZIMBA (22-11-2017)

Enduroist Üye Abdullah KAYAALP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Abdullah KAYAALP
    Marka
    Diger

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşte bence sık bilinen yanlışlar.

1. Kıyafet. Yeni motora başlayan herkes önce motoru hep sonra kıyafeti alır. Ben henüz önce kıyafeti sonra motoru alanı görmedim. Halbuki temel ekipmanlar önemli. Trafik kanununu boş verin sadece kask takarak motor sürmek çok keyifli olsa da düşmeyen motor icad edilene kadar geri kalanları da kuşanmadan olmaz. Her ne kadar yıllarca bunlarsız sürmüş olsam da ve de çok keyif almış olsam da doğrusu budur. Çalıştığım yerde bir çok yeni motor alan arkadaşım var her seferinde ilk söylediğim kask nerede? Hepsi emanet dandirik kasklar ile önce motoru alıyor.
    Konuyla ilgili degil ama ben once ekipmanlari sonra motoru aldim

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Güzel paylaşım olmuş

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Enduroist Katılımcı Üye Bülent Berksan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Şevkinizi kırmak istemem ama en büyük hata sorarak sürüş konusunu öğrenmeye çalışmak... Bir kere aldıpınız cevaplar yanlış olabilir yada bunları yanlış anlayıp yanlış uygulayabilirsiniz. Eğitimlerde önce gösterir sonra yaptırırlar (uygulama) sonra tekrar ...
    hemen aksiyon alıp bir eğitim programına yazılmalısınız.
    Ekipman ve motor seçimi konusunda insanlara sorabilirsiniz , her ne kadar herkesin doğrusu farklı da olsa çok büyük bir hata yapmazsanız en azından hayati tehlike yaşatmaz size
    I need your boots your clothes and your motocycle

14. Bülent Berksan güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Abdullah KAYAALP (22-11-2017),cemkucuk (22-11-2017),oguzetuna (22-11-2017),Serdar ZIMBA (22-11-2017),Zafer Çepni (22-11-2017)

Enduroist Üye Güney Biçer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Güney Biçer
    Motosiklet
    Manuel AT
    Marka
    Honda

Alıntı Harun Süer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Dostlar,

Sevgiyle,
    Ben de bu konuyla kafayı bozmuş biri olarak eğitim almanı şiddetle öneririm.
    Bunun dışında sana yurtiçinde bulabileceğin 5 kitap önerebilirim. Hepsi senin sürüşüne ve gözlemine önemli katkılarda bulunacaktır.
    Ama ne yaparsan yap teorik bilgi pratiğe dönüşmeden bir işine yaramaz.

Tavsiye olarak sana aktarabileceğim Bizler yarışçı olmadığımız için bir yere varmakta ki amaç 1 güvenlik 2 keyif almak sonuçta geç varmak hiç varmamakta iyidir.

Kitaplar
    Motosiklet Yol Sanatı - 4.Baskı
    Daha iyi bir motosiklet sürücüsü olmak üzerine öğütler

Nasıl Daha İyi Motosiklet Sürücüsü Olunur
    Bu kitap, IAM sınavına hazırlananlar için bir başvuru kaynağı ve IAM temsilcilerinin verdiği uzman tavsiyelerine ilave bir rehber niteliğindedir.

Motosiklette Tam Kontrol
    Motosiklette Tam Kontrol motosikletçiler tarafından motosikletçiler için yazıldı

Tam Hakimiyet
    Tam Hakimiyet, diğer yüksek performans sürüş kitaplarının ancak vaat edebileceklerini gerçekleştiriyor

Motosiklet teorisi Reşat Arbaş

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu