Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 18 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Harun Süer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Harun Süer
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Standart B sınıfı ehliyet kursunda ARTÇI olarak trafik içinde yolculuk

Merhaba Dostlar,

Fuar dolayısıyla bir çok kişi tanıdım, sohbet ettim. Genel sıkıntılardan bahsedilirken can kulağıyla dinledim. Hepsinin temelinde genel olarak mekanik, ve insani hatalar yatıyor diye düşünüyorum. Yanlış yapılan yol kenarı sulaması ile motoru sıkıştıran sürücü arasında hiçbir fark yok. Korunmasız sürüş yapanla araçtan sarkarak gidenin arasında da fark yok . Yanlış yol eğim planlayan da o yolu yapan karayolları da aynı. Sıkıntılarımız inanılmaz çeşitlilik gösteriyor.

Trafikte motosikletlere düşmani tavır sergileyenlerle ilgili olarak “ne yapılabilir” konulu sohbetlerimizde bir öneriyi oldukça etkili buldum.
    “Ehliyet alacak herkesin direksiyon testindeyken (önce-sonra) bir saat artçı olarak trafikte seyahat etmesi”

İnanılmaz güzel bir fikir gibi geldi. Önemli olan bu fikri uygulamaya sokabilmek tabii. Çeşitli motosiklet grupları, kurum, dernek ve emniyet müdürlüğü arasında yapılacak işbirliği protokolü ile çözülebileceğine inanıyorum.

Başta sürücü kursları için ek bir yatırım gibi dursa da pilot bölgelerde dernek, kamu ve sponsor bağlantılarıyla halledilebilir. Uygulamanın verdiği sonuçlara göre daha sonra mecburi kılınabilir. Bir çok motor ehliyetli kişi de faydalanabilir.

Böylelikle hayatında hiç motora binmeyecek aday trafikte motor üstünde olmanın ne demek olduğunu anlayabilir.
    Dostlar ne düşünürsünüz ?

2. Harun Süer, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sabahattin KOÇAK (04-03-2016)

Enduroist Kıdemli Üye Cem oruç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Cem oruç
    Motosiklet
    tiger 800
    Marka
    Triumph

Güzel fikir bencede ama her güzel fikir güzel sonuçlar dogurmayabilir. Ters tepki yapıp sürücü adayını iki teker suruculerine karşı daha agresif yapabilir kanaatindeyim. Bence bu artçı olarak suruş. Trafik derslerinde trafiği kullanan tüm taşıtların karakteristiklerinin ve davranış şekillerinin de içinde olduğu derslerle pekiştirilmesi. Hanı bizlerin viraja nasıl girilir kavşağa nasıl yaklaşılır konumlanma gibi tekniklerini sanki A ehliyeti alacakmiscasina derste verilmeli. Tabi daha öncesinde teori dersi vermeden direksiyon sınavına adam sokan kursların durumunda çözmek lazım oda ayrı konu. Neresinden tutsak ki bu işin. Hep dökülüyor hep dökülüyor
    The Albatros pır pır high. TAaa far saw.

4. Cem oruç, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Güven Çifçi (04-03-2016)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Hosgoru zorla kazandirilmaz ayrica empati icin her seyi bir kere yapiyor olmamiz da gerekmez. Bu dusunce ile hepimizin is makinesi, traktor, sepetli motor, tir, taksi, dolmus kullanmasi gerekiyor ki bu da imkansiz. Cok motosentrik bir fikir gibi geldi bana

Bunun yerine cocuklarimiza sevgiyi saygiyi ogretsek inanim cok daha kolay olur. Ama su anki savas, nefret ortaminda bi elli sene daha bizden bi sey olabilecegini dusunmuyorum

6. ahmet gül güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (04-03-2016),Cem oruç (04-03-2016),Güven Çifçi (04-03-2016)

Enduroist Katılımcı Üye Yavuz Yücel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yavuz Yücel
    Motosiklet
    R1200 GS
    Marka
    Bmw

Güven ve saygı duymayan, kindar ortam.. Önce eğitim, lakin nasıl ve kiminle? İçimizde bizden görünen ama olmayan apaçilerle de imaj zor..

8. Yavuz Yücel, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Cem oruç (04-03-2016)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Beyler ben Harun'a sonuna kadar katılıyorum.

Ama fikri bu hali ile değil geliştirerek destekliyorum. Öğrenme merakımdan büyük araçda ve küçük araçda kullandım. Siz hiç büyük araç kullandınız mı? Bir kamyon şerit kaçırdığında ister motor ister araba olun dümdüz küfrediyorsunuz değil mi? Çünkü hemen kasten üstünüze kırdı sanıyorsunuz. Vallaha hiçbir kamyon sürücüsü sizi fark ederek üstünüze kırmaz (istisnai akıl hastası örnekleri es geçiyorum yine. O adamlar tabanca versen seni vuracaktır zaten. Psikolojik tedavi lazım onlara). Bir kamyon sürücüsü aracın ne kadar etrafına hakimdir acaba diye merak ettiniz mi? Sağ dikiz aynasına sizin arabada yaptığınız gibi göz ucu ile mi bakabilir yoksa kafasını mı çevirmelidir. Uzun yolda saatte en çok 90 ile giderken ve bunu günlerce yaparken dalamaz mı? (Tamam dalmamalı ama dalabileceğini bekelemek önemli) Ya da otobanda kamyonlar yüklü iken elde ettikleri momentumdan faydalanarak sürerler bu daha ekonomiktir. Arabalar ve biz motorlar hız kesip tekrar hızlanabiliriz ama kamyon için bu süreç zordur. İşte bu sebeple önündeki aracı frene basıp yavaşlamak yerine sollamak ister. Siz uzaktan geliyorken de önünüze kırar (yanlış anlaşılmasın sizin panik fren yapmanıza sebep olmasından bahsetmiyorum o işte kasti olan). Normal küçük araba sürerken ben arkamdakine bakarım ona fren yaptırma durumum varsa gazdan ayağımı çekerim yani yavaşlarım ardından sola geçer sollarım ama kamyonda o yükle zordur. Dolayısıyla adam fren yaptırmak pahasına önünüze çıkar. Bu hareket bizim dur kalk yaparken zorlandığımız için emniyette gitmemizle aynı şey bence. Siz hiç sınırına kadar yüklü yüksek eğimli bir kamyonu uzun bir yokuş aşağı yolda indirmenin sıkıntısını yaşadınız mı? Neyse böyle çok faktör var kısacası ne anlatmak istediğimi belli ettim sanırım.

Sonuç benim düşüncem bu fikri sonuna kadar destekliyorum. Trafikte temelde büyük araçlar, arabalar, motorsikletler varız. Hepimiz aynı yoldayız ama dinamiklerimiz farklı. Ben başından beri şuna katılmıyorum. Arabalar için yapılan yollar ve yol tadilatları nasıl %100 motorlara uymuyorsa aslında büyük araçlara da uymuyor. Aynı zamanda uygulanan trafik kuralları da ortak uygulanmaya çalışılıyor ki bu da mantıksız. Neyse bence her alınan ehliyette aday diğer sınıftaki taşıtlarla da tecrübe sahibi edilmeli. Bunu şoför olarak yapmasına gerek yok. Yolcu olması da kafi. Yani araba ehliyeti alan bir süre motora bir süre de kamyona oturtulmalı. Bu da olmuyorsa bari anlatılmalı.

Aslında kişide ve toplumda merak ve öğrenme aşkı olsa bunlara da gerek olmaz ya... neyse.

10. HakanVelioglu güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Cem oruç (04-03-2016),Ersan ÖZYURT (04-03-2016),Yavuz Yücel (08-03-2016)

Banned
    Isim
    ALİ KAPTAN
    Motosiklet
    VERSY 1000
    Marka
    Kawasaki

ben uzun yol tır kamyon otobus kullanmış biri olarak nacizene tavsiyem kamyon otobus ve tır dan uzak durun diyebiliyorum inanın bu aracları suren
    soforler saatlerce uykusuz ve aşırı yorgun olabiliyorlar buda dikkat eksikligi ve kontrolsuz suruş demek oluyor kendi guvenligimiz icin uzak durmakta fayda var egitim tabiki şart biz heyecanlı tez canlı sabırsız insanlarız aslında biraz sabır gosterilse cozulemiyecek birşey kalmaz

12. ali kaptan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Yavuz Yücel (08-03-2016)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beyler ben Harun'a sonuna kadar katılıyorum.

Ama fikri bu hali ile değil geliştirerek destekliyorum. Öğrenme merakımdan büyük araçda ve küçük araçda kullandım. Siz hiç büyük araç kullandınız mı? Bir kamyon şerit kaçırdığında ister motor ister araba olun dümdüz küfrediyorsunuz değil mi? Çünkü hemen kasten üstünüze kırdı sanıyorsunuz. Vallaha hiçbir kamyon sürücüsü sizi fark ederek üstünüze kırmaz (istisnai akıl hastası örnekleri es geçiyorum yine. O adamlar tabanca versen seni vuracaktır zaten. Psikolojik tedavi lazım onlara). Bir kamyon sürücüsü aracın ne kadar etrafına hakimdir acaba diye merak ettiniz mi? Sağ dikiz aynasına sizin arabada yaptığınız gibi göz ucu ile mi bakabilir yoksa kafasını mı çevirmelidir. Uzun yolda saatte en çok 90 ile giderken ve bunu günlerce yaparken dalamaz mı? (Tamam dalmamalı ama dalabileceğini bekelemek önemli) Ya da otobanda kamyonlar yüklü iken elde ettikleri momentumdan faydalanarak sürerler bu daha ekonomiktir. Arabalar ve biz motorlar hız kesip tekrar hızlanabiliriz ama kamyon için bu süreç zordur. İşte bu sebeple önündeki aracı frene basıp yavaşlamak yerine sollamak ister. Siz uzaktan geliyorken de önünüze kırar (yanlış anlaşılmasın sizin panik fren yapmanıza sebep olmasından bahsetmiyorum o işte kasti olan). Normal küçük araba sürerken ben arkamdakine bakarım ona fren yaptırma durumum varsa gazdan ayağımı çekerim yani yavaşlarım ardından sola geçer sollarım ama kamyonda o yükle zordur. Dolayısıyla adam fren yaptırmak pahasına önünüze çıkar. Bu hareket bizim dur kalk yaparken zorlandığımız için emniyette gitmemizle aynı şey bence. Siz hiç sınırına kadar yüklü yüksek eğimli bir kamyonu uzun bir yokuş aşağı yolda indirmenin sıkıntısını yaşadınız mı? Neyse böyle çok faktör var kısacası ne anlatmak istediğimi belli ettim sanırım.

Sonuç benim düşüncem bu fikri sonuna kadar destekliyorum. Trafikte temelde büyük araçlar, arabalar, motorsikletler varız. Hepimiz aynı yoldayız ama dinamiklerimiz farklı. Ben başından beri şuna katılmıyorum. Arabalar için yapılan yollar ve yol tadilatları nasıl %100 motorlara uymuyorsa aslında büyük araçlara da uymuyor. Aynı zamanda uygulanan trafik kuralları da ortak uygulanmaya çalışılıyor ki bu da mantıksız. Neyse bence her alınan ehliyette aday diğer sınıftaki taşıtlarla da tecrübe sahibi edilmeli. Bunu şoför olarak yapmasına gerek yok. Yolcu olması da kafi. Yani araba ehliyeti alan bir süre motora bir süre de kamyona oturtulmalı. Bu da olmuyorsa bari anlatılmalı.

Aslında kişide ve toplumda merak ve öğrenme aşkı olsa bunlara da gerek olmaz ya... neyse.
    Farklı bir bakış açısıydı. Empati denen şey bu olsa gerek. Maalesef hiç böyle düşünmemişim. Bilgiyi işleme eksiği işte. Oluşturduğunuz farkındalık için teşekkür ederim. Düşünce yapımı değiştireceğim.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

14. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

HakanVelioglu (04-03-2016)

Enduroist Kıdemli Üye Cem oruç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Cem oruç
    Motosiklet
    tiger 800
    Marka
    Triumph

bu konu vasıtasıyla aklımı kurcalayan bir şeyden bahsetmek istiyorum. bildiğimiz üzere trafik yönlendirme ve tanzim levhaları genel olarak binek otomobil figürü ile anlatmak istediğini anlatır ancak kaldıki bu trafiği kullanan otomobil dışında taşıtlarda var. özel hallerde bu bilgilendirme levhalarının içine kamyon ve yayalar da dahil olabiliyor. kimi zamanda evcil ve yabani hayvan ve bisiklet. ancak motosikletin başrol oyuncusu yada figuran olarak olaya dahil olduğu tek levha motosiklet giremez levhası.

Derdim şu; trafikte kurallar kadar algıda, ön yargılarda önemli. trafikle haşır neşir olan bir insan, kendini yönlendiren işaretlerde, sadece kendi taşıtını görüyorsa, bence zamanla bu bilinç altına ondan başkasının bu trafikte işi olmadığını işleniyor. onun için değil mi bizim motovloglar da sık sık gördüğümüz, 4 tekerlekli araçlardan motosikletlilere el kol hareketleriyle senin ne işin var burada senin yerin emniyet şeridi diyen robot kafalılar. Bilemiyorum bu durum nasıl çözülür yada çözülmeye ihtiyaç mı duyulmaz, ancak bu algının Motosikletin trafikte bir araç olarak kabul görmemesinde büyük etkisi var.
    The Albatros pır pır high. TAaa far saw.

Enduroist Üye Enver kutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Enver Kutlu
    Motosiklet
    Africa Twin CRF 1000 DCT
    Marka
    Honda

Biraz muhalefet yapmis olarak gorulup hayiflanacagimi da goz onune alarak bu konudaki dusunduklerimi paylasmak istedim.

Herseyden once ben bir otomobil surucusuyum. Zevk ve keyif icin motosiklet kullaniyorum. Dolayisi ile bakis acim daha cok bir otomobil surucusu gozunden.

Motosiklet eger bir arac ise ki aractir tum araclar icin gecerli olan kurallar motosikletler icin de gecerlidir.

Siz hic trafikte yan yana giden iki aracin arasina girmeye calisan bir otomobil gordunuz mu? Ben gormedim ama bir cok sefer serit tutmayan, arac aralarinda gezen tam korumali, her turlu gorunurluge sahip, muhtemelen egitimli motosiklet surucusune sahit oldum. Hatta sag seritte yolcu indiren aracin sag kapisina carpip olayi piskinlige vuran sari yelekli motosiklet surucusu dahi gordum.(sari yelegimi gormedin mi?)

Once sunu kabul etmek gerek. Motosiklet sizi gitmek istediginiz yere daha hizli ve cabuk goturmek icin uretilmis bir arac degildir. Ebatlari itibari ile boyle bir imkani vardir ama amaci bu degildir.

Simdiye kadar seriti ortalayarak yaptigim suruslerde beni yandan sikistiran bir arac ile cok nadir karsilastim. Lakin arkamda beni arac sifatina koymayan, korna calip sag emniyet seridine yada araclarin arasina girmemi bekleyen bircok otomobil sururucusune sahit olmusumdur.

Aslina bakarsaniz bu beklenti konusu ilgilendiriyor beni. Demek ki boyle bir algi yaratilmis arac suruculerinde. Peki bu algiyi yaratan kim? Bir dusunun.

Igneyi bir batiralim bakalim kendimize. Sonra soyleniriz hep beraber MOTOSIKLETI TRAFIKTE FARKEDIN diye.

17. Enver kutlu güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Bora Karayel (05-03-2016),Ersan ÖZYURT (06-03-2016)

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Motosiklet kültürünü yaymak bizlerin asli görevi olmalıdır. Bununla beraber 'bana ne kardeşim sen de motorlu araçsan bekleyecen trafikte arabalar gibi' mantığını asla kabul etmiyorum. Bunu söyleyen araç sürücüsü acaba yüzde yüz tüm kurallara uyuyor mu acaba? Ben eğer ki motosiklet kullanıyorsam bunun nimetlerini yaşamalıyım. Dolayısıyla gittiğim yere tabii ki de daha erken gideceğim bu benim en doğal hakkım. Medeni bir toplum olsak zaten böyle bir konuyu konuşmuyor olurduk.

19. Ediz Gürkan güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (08-03-2016),Yavuz Yücel (08-03-2016)

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu