Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 14 Sayfa bulundu

Threaded View

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Standart Endurocuyuz ekibi ile tur ve eğitim

Merhaba Dostlar,

Büyük makine ile arazide geçirdiğim bir iki stabilize yol, karlı yol, artı LAMHO sonrasında artık küçük endurolarla bu arazi işi nasıl oluyor öğrenmek için bir yol aradım. Önce dedimki bir enduro satın alsam durum nedir. Gördüm ki bir KTM excf 11k€ 2. elde 20k₺ üstü rakamlar artı malum plaka olmadığı için araziye taşınması bakımı dert de dert. Yani beni aşar şimdilik. Sonra dedim bunu kiralayan olmaz mı?. Araştır karıştır derken Sinan Sarı'nın da yardımları ile yolum bu endurocuyuz ekibine denk geldi. http://www.endurocuyuz.tv/

Sitelerinde de görebilirsiniz tur olarak en az 3 kişi ekibiniz varsa ktm 250 excf motorlar + full ekipman + benzin içinde size 250₺ maliyeti var. Olay da şu. Ekibin garajları Çekmeköyde ve ormana asfalttan 1km yolları var. Hemen garajdan dağa giriliyor ve geziliyor. En az 1 adet tur rehberiniz de yanınızda oluyor malum motor bozulur mozulur müdahale gerekir gibisinden. Turun süresi sizin dayanma gücünüzle alakalı.

Bunun dışında evet eğitim konusu da var. Aslında eğitimi olmayana turu, kendinize zarar vermemeniz için, yaptırmıyorlar. Fakat bizler daha önceden temel cross eğitimini aldığımız için bizi kabul ettiler (biraz da tanıdık işi) ve tur ve eğitim karışık bir çalışma oldu. Yani aslında bize eğitimde verdiler. Geçirdiğimiz güzel günün özet videosunu hazırladım. İlgilenenler için. Uzun bir video ama sonları daha eğlenceli.
    https://youtu.be/WtgCun0hNFY

Biz biraz torpilli olarak kalabalık bir grup tarafından eğitildik. Özellikle eğitmenlerimizin Yunus Muşmul ve Erdal Yavuz olduğunu belirtmeliyim. Diğer yandan bizi sürekli bekleyip yardım eden Rıza Kantarcı da süperdi.

Sonuç olarak tur ya da eğitim alma noktasında özetle 3 kişi katıldık üçümüzde onaylıyoruz. Lakin bazı soruları baştan sorup yanıtlayalım.

S1: Eğitmenler iyi anlatıyor mu?
    C1: Daha önce aldığım eğitimlerden anlatım yöntemi anlamında bir farkı yoktu. Diğerinde de eğitmen size önce gösteriyor siz yaparken arada bakıyor ve düzeltmeler yapıyor. Gerisi sizin partiğinizle ve yeteneğinizle alakalı.

S2: Eğitmenin yaklaşımı nasıl?
    C2: Bu noktada son derece pozitif yaklaşımları hoş.

S3: Kiralık motorlar nasıl?
    C3: Daha önceki eğitimde maalesef eğitim motoru Ramzeydi ama burada size KTM 250 excf veriyorlar. Lakin yalnış algı olmasın tabii ki motor kiralık. Yani amatörlerin altında hırpalanmış diyebilirsiniz. Ama bundan daha iyisini bulmayı beklemek de boşuna çaba olurdu. Örneğin bana verilen eldiven yırtıktı ama eklem koruması yerinde olduktan sonra çok takmadım. Muhtemelen benim düş kalklarım sonunda daha da yırtıldı zaten. Yani enduro yapılan ekipman oldukları için öyle şaşalı sıfır ekipman beklemeyin. Zaten bu işe ilgil duyuyorsanız kendi ekipmanınızı motordan önce almak öneriliyor. Motor da KTM olduğu için hırpalanmışı bile gayet iyi.

S4: Eğitim almdan tur alınabilir mi?
    C4: Aslında bu size kalmış. Arazi tecrübebniz varsa olabilir gibi. Diğern yandan eğitim almanız kendi sağlığınız için daha iyi olacaktır. Sonuç vucut sizin motor düşse de o pek zarar görmüyor Olay sizisiniz.

S5: Herkes yapabilir mi?
    C5: Hem evet hem hayır. Örneğin boy bir sorun değil çünkü grupta benden uzunu da kısası da vardı. Ben 1.70 küsür boyundayım. Ama diğer yandan harbi kondüsyon istiyor. İster inanın ister inanmayın 10dk sürdük arazide benim debriyaj parmağıma kramp girmeye başladı. Alıştığınız asfalt motoru gibi değil sıkça debriyaj sıkıyorsunuz ve normalde 1 en fazla 2 parmakla. Debriyaj KTM'de debriyaj da hidrolik ama buna rağmen yetmiyor. Diğer yandan tüm vucut sürekli bir hareket halinde ve bundan ötürü gerçekten çok yoruluyorsunuz. Yani kondisyon namına sıfırsanız yeltenmeyin. Önce bir iki hafta koşun nefesiniz açılsın ardından düşünün.

S6: Eğitim kaç para.
    C6: Bu noktanın pazarlığını yaptım. Yunus hocaya özellikle uzun eğitim programlarının sıkıntılı olduğunu insanların çok vakti olmadığı için eğitimi biraz daha hızlı vermesini rica ettim. Sonuç olarak 2 günlük günde 5 saatlik bir programın fiyatı bize özel 600₺ olarak açıklayabilirim. Burada koşul, gelecek olan grubun 5 kişi olması. Daha azı için Yunus hocayı zorlarım ama daha fazlası olamaz eğitimin anlamı olmaz. Eğer buradan eğitim almak isteyenler grup olurlarsa onları Yunus hoca ile organize edebilirim.

Diğer yandan bizim için daha önemlisi tur konusu. Tur anlamında biz 3 kişi gidiyoruz ama yanımıza yancı lazım. Özellikle benim ramazan sonuna kadar hafta sonlarımın dolu olması sebebi ile hafta içi öğleden sonra gitme durumumuz var. Bize katılmak isteyen olursa ona da yerimiz hazır. Hatta özellikle bekliyorum taliplileri. Hazır bizde henüz amatörkene grubu kuralım buradan.

2. HakanVelioglu güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

sinansari (23-03-2016),SONAY YÜKSEL (25-03-2016),yılmaz yılmaz (22-03-2016)