Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 78 Toplam 102 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 286874757677787980818288 ... SonuncuSonuncu
771 den 780´e kadar. Toplam 1012 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye Bülent Berksan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Cok guzel bir test yazısı. Bütün motosikletler güzeldir. Tek sorun bazıları biraz daha güzeldir.
    I need your boots your clothes and your motocycle

2. Bülent Berksan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Serdar ZIMBA (13-09-2017)

Enduroist Kadim Üye oguzetuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

Alıntı bberksan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cok guzel bir test yazısı. Bütün motosikletler güzeldir. Tek sorun bazıları biraz daha güzeldir.
    selam Bülent nasılsın?

bu kadar yüksek ısılarda kullandıktan sonra motorların yağını kesinlikle değiştirmeliler.
    Oğuz TUNA

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Alıntı Gürol Kıvırcık Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mesleğim zincirli konveyör imalatı olduğundan Bu zincir yağlama yıkama yalama işlerini çok abartıyorsunuz diye düşünüyorum,ayrıca 300-400 km de bir yağlamamız için çok absürt fiyatlara yağları bize kakalıyorlar yanında temizlik için kakaladıkları kimyasallar ve bel ağrısı da cabası zincir de ısınma yoksa zırt pırt yağlamanın gereği de yoktur önemli olan yağlamayı iyi yapan boşluklara girmiş olan yağdır bizlere kakaladıkları temizleyiciler işini yaptıktan sonra o zinciri terkediyormu acaba? yoksa makaranın burcun içinde kalıyormu? kalıyorsa ki öyle,ardından sıkılan yağı bozmuyormu? Transmisyon zinciri diye tabir edilen bu tür zincirlerin temizlenmesi en verimli olarak yerinden sökülüp Gaz Yağına yatırılmak sureti ile olur,zincir gaza yatar birkaç saat sonra fırça ile temizlenir ve asılıp süzdürülür Alman IWIS firmasının önerisi de bu şekildedir.
    Ben ne kullanıyoruma gelirsek, imal ettiğimiz makinalardada kullandığımız Klüber HOTEMP 2000 kullanıyorum daha doğrusu kullandım bir kere ve hala o yağlama ile devam 3 servistir devam ediyorum hiç temizlenmeden ve yağlanmadan işim dolayısı ile kullandığımız bir yağdır 250 derece ısıda damlama yapan oldukça vizkoziteli Bal kıvamında ayrıca kendi kendini temizleyen bir yağ bunu 80-100 derece gibi bir ısıya getirip uyguladım ısındığı için zincirin her aralığına girdi ve soğuduğunda standart viskozitesine geldiğinden hiç bir şekilde zincirde toz pislik girebilecek nokta boş kalmadı ve sıçrama bulaşma ve eksilme sıfır,zincirim her zaman yağlı serviste ne bu diye soranların dışında yıkamacı bile kafayı yiyecek bu yağ zincirden hiç gitmiyor diye önümüzdeki Bahar üşenmezsem söker tekrar temizler yağlarım.
    Süper
    Ben normalde mazotla temizleyip sıvı gres ile yağlıyordum. araziye girdiğimizde zincir leş gibi çamur olduğundan en iyisi her sefer temizlemekti. ama motoru büyütüp araziden çıkınca yağlama ve temizleme ihtiyacı azaldı. hafta sonu kampta arkadaşımın yöntemini denemeye karar verdim. arkadaşım bir bezle zinciri silip, normal motor yağını döktüğü başka bir bezle tekrar silerek yağlıyor. çok memnun ve daha önce kullandığı tüm spreylerden daha iyi olduğunu söylüyor. deneyeceğim ben de bir ara. başka bir arkadaşım ki çok eski motorcudur; eskiden özel zincir yağları yokken normal gres sürerdik. şimdiki kadar paslanma ve kopma da yaşamazdık demişti. ben de o yüzden sıvı gres kullanmaya başlamıştım zaten.

ama sizin yağ da iyiymiş.
    Vasıfsız Endurocu

5. Serdar Özmetin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Gürol Kıvırcık (13-09-2017)

Enduroist Katılımcı Üye Bülent Berksan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Alıntı oguzetuna Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selam Bülent nasılsın?.
    Eyvallah Oğuzcugum cok iyiyim. Umarım sen de aradığını bulmuşsundur artık

Zincir yağı kalitesi : Ben de zincir yağının kalitesine fazla takılınmaması gerektiğini düşünmekle beraber ezelden beri varolan hangi yağ yöntem iyidir tartışmasının kesinlikten uzak olduğunu düşünüyorum. Bu video'daki bile https://www.youtube.com/watch?v=Fzyk4nq3ug0 bence kesin bir inceleme degil (Bu arada bu youtube kanalını görmedi iseniz video'larına mutlaka bir gözatmanızı tavsiye ederim mükemmel soru yanıtlar var) .
    Hangi yağ yöntem iyidir tartışabilmek için aynı motorlardan 3-4 tane yanyana aynı koşullarda 30-40 bin km çalıştırıp zincir ve dişli deformasyonlarına bakmak lazım. Daha da sağlıklısı laboratuar ortamında masa üzerinde ön dişli arka dişli ve zincir düzeneklerini test ortamında koyup arka dişli de yük , ön dişli de tahrik olmalı ve tüm test düzenekleri aynı değişken ortam koşulları dinamik yüklerde çalıştırılmalı. Ve her biri ayrı yöntem sıklık ve yağlarla test edilmeli. Ve deformasyonlar izlenmeli. Ancak böyle bir çalışma neticesinde kesin konusulabilir.
    Yoksa en tecrübelimiz bile hayatında kaç kere zincir dişli değiştirtmiştir (Her tecrübeli sürücünün hayatının belli bir döneminde şaftlı motor kullandığını da düşünürsek). Ve genelde zincir değişiklikleri 2.el aldığımız motorlarda olur. Yani bir motoru sıfır alıp 2-3 set zincir dişli değiştiren türkiyede kaç kişi vardır? ki bu adam ilk sette wd 40 kullandım 20 bin gitti sonra xxx markanın kullandım 30 bin gitti en son sette de dişli yağı kullandım en çok bu gitti bu kadar yıldır boşuna para veriyormuşuz gibi bir şey duysam benim için çok tatmin edici olurdu mesela.
    I need your boots your clothes and your motocycle

Enduroist Kadim Üye oguzetuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

Alıntı bberksan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eyvallah Oğuzcugum cok iyiyim. Umarım sen de aradığını bulmuşsundur artık
    ne arıyordum ben abi
    motor ne sorarsan xmax 250 bıraktım bu işleri
    wc'ye bile scooterla gidiyorum

zincir temizliği gazyağı (kerosen) , yağlama 90 numara dişli yağı
    diğerleri para tuzağı.
    Konu oguzetuna tarafından (13-09-2017 Saat 15:17 ) değiştirilmiştir.
    Oğuz TUNA

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Yedek depo değil de mevcut depoya ilave yapmak isteyenlere gelsin.
    6.5 LT ,399$

https://camel-adv.com/collections/ho...rf1000l-ct-atr

Enduroist Üye Arda Pakdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arda Pakdil
    Motosiklet
    CRF1000 L
    Marka
    Honda

Herkese merhabalar, 3000 kusur km dir(sifir almistim) kullandigim africa twin im ilk kez lastik patlatti bugun Gumuslukten Istanbul a yola cikacaktim ki lastikleri kontrol etmeden cikamin ceremesini cektim sonrasi ise daha beter. sabah hazirliklarimi yaptim sonrasinda kisa bir kahvalti es dosta eyvallah derken geldim motorumun basina kusandim ekipmanlari ve ciktim. dort gunluk kisa bir tatildi bu ve problemsiz olarak park ettigimi dusundugum yerde 4 gun yatti AT. bugun bindim 100 metre gitmeden bir gariplik sezdim ve on lastige bakinca gordum ki on lastigim patlamis. Tanidik ettik ara sor vs den sonra bir kisi ile konustum geldi etti bunda bir sey yok cocuklar indirmistir dedi ama yinede uzun yola cikicagim icin kontrol ettirmek istedim. iyi ki yapmisim. kompresor ile hava basmaya muteakip adamin dukkanina gittik yolda cant uzerine oturdu yine lastik. 3 bucuk saat sonra anlasildi ki lastigin icin nasil girdigi belli olmayan ince bir metal girmis ve ic lastigi patlatmis. nasil girdigi mechul dedi lastikci cunku dis lastikte hic bir sey yok. bana garip geldi daha onceki crf 250l motorumda hic boyle bir sey yasamamistim. ayni konunun gecmis yayinlarinda bu lastik patlatma problemine sagolsun tecrubeli abilerimiz deginmis. sivi uygulamasindan ic lastik degistirmesine kadar. son donemde benim gibi lastigi patlayan oldu mu bunu merak ettim oncelikle ve cozum olarak neler yapabilirim tavsiyelerinize ihtiyacim var. ayrica arka lastikgin o taraftan cok yogun bir sekilde plastik yanigi kokusu aliyorum ve balata kokusu olmadigina eminim. ne oldugunu cozemedim. yolda bir iki durdugumda aldim ama yanimdaki buyuk araclarin balatasidir diye dusundum yolda tek durdum orada da vardi kokladim ettim ama bulamadim en yogun sekilde de yolcu selesinin altinda ve arka amortisor bolgesinden koku aldim. bu konu ile ilgili fikirleri olanlar varsa ve yazarlarsa cok mutesekkir olurum. sevgiler saygilar. emniyetli surusler bizlerin olsun

Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Merhaba Arda , lastik işi biraz da şans işi ben aldığım zaman geçmiş sayfalar da denk gelmişsindir, Tyre Protec Formula X uygulatmıştım iki lastiğe de ,iç lastiğe sağlam iken uygulanıyor ve sivri cisimlerin nüfus ettiği patlamalardan deliği hemen kapatarak lastiğin inmesini önlüyor,sonrasın da garantisi var ama kafam rahat etsin dersen iç lastiği değiştirebilirsin... Benim 8000 km oldu şu ana kadar bir sorun yaşamadım,hatta forum da benden daha fazla km yapan üyeler de var,fakat motora her binmeden önce lastiğe bir şey batmış mı kontrol etmek lazım zira sivri cisim üzerinde iken sürüşe devam edersen iç lastikte jelin tamir edemeyeceği büyük yarıklar oluşur. jel sivri cisim çıkarıldığın da havayla temas ederek görevini yapıyor,ben bir balans sorunu da yaşamadım,tavsiye ederim face de youtube da sayfası,videoları var ,ilgili kişi İstanbul da ve çoğu zaman mobil durum da 10dk falan sürüyor uygulama Mayıs da 75 tl idi şu an ki fiyatını bilemiyorum.

2018 de x-ADV nin lastikleri kullanılacak ya da opsiyonel olacak diye bir duyum var bakalım.

Plastik koku kısmı ise egzos ciddi bir sıcaklık veriyor özellikle çıkış noktası yakının da arkaya koyduğun bir çanta ,zincir kılıfı ,yük vs etkilenmiş olabilir.

11. Serdar ZIMBA, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Arda Pakdil (23-09-2017)

Enduroist Kadim Üye Gürol Kıvırcık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gürol Kıvırcık
    Motosiklet
    Manuel AT
    Marka
    Honda

Selam Arda,
    Metal parçanın nereden nasıl girdiğini boşver bu işin ucu Dunlop fabrikaya kadar bile gidebilir bilemeyiz,sen iç lastiklerini kalın iç lastiklerle değiştir ve içlerine Tyre Protec Formula X uygulat bundan sonra olabilecek terslikleri en az uğraşmalı hale indirge ki illaki olacaktır bende arka lastik sbop bile kesti ama sıvı yolda kalmamamı sağladı,
    Koku meselesine geldiğimizde bendede olmuştu özellikle yavaş sürüşlerde başlarda önden almıştım kokuyu daha sonralarda arkadan gelen kokuyuda hissettim,önden gelen yanlardaki fanların çıkışına bakarsan mühendisler sıcak hava tahliyesinin tamamını o noktadan dışarı atıyorlar buradaki davlumbazlar ve karşıdan gelen ısınmış havanın motor göğsüne giren kısmının içteki plastik parçalardan kablolardan borulardan çıkarttığı koku o takılma geçecek aynı şey arka içinde geçerli egzos çıkış noktası,bağlantı yerlerindeki contalar falan buna etki,bir çok kullanan bu kokuları hissetmedi bile rahat ol,motorunun keyfini çıkart.
    Ben karıncayı bile incitmem cümlesindeki ’’bile’’ karıncayı incitir.

13. Gürol Kıvırcık, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Arda Pakdil (23-09-2017)

Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Aramız da Barkbuster elcik koruma kullanan var mı?

Sayfa 78 Toplam 102 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 286874757677787980818288 ... SonuncuSonuncu