Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 40 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye MEHMETORCUN MADEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    MEHMET ORCUN MADEN
    Motosiklet
    CBR250
    Marka
    Honda

Standart Motor freni ile ilgili sorularım var

Merhaba

Frenleme ile ilgili bulabildiğim detay içeren bir konuda yorumlarınızı ve fikirlerinizi almak istediğim kısım aşağıdaki gibidir.
    Umarım doğru yerde sorularımı paylaşıyorumdur.

#Motor freni kullanıyor musunuz?
    #Fren ile nasıl kombine edilmeli?
    #Mantıklı kullanım yerleri neresi olmalı?
    #Motor freni kullanımda iken yani kompresyon anında fren lambası yakan motosiklet yada sonradan eklenebilen elektronik devre var mıdır?
    #Motosikletlerde,nispeten elektronik olarak gelişmiş olanları için kullanılan data iletişim protokolü standart mıdır ve
    Can-bus olabilir mi?
    İlginize şimdiden teşekkür ederim.
    İyi forumlar.
    Konu MEHMETORCUN MADEN tarafından (31-03-2016 Saat 06:13 ) değiştirilmiştir. Sebep: İmla hatası

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

evet bir beyin fırtınası konusu haydi bakalım bismillah başlayalım

motor freninden kastınız gazı kestiğinizde oluşan yavaşlama ise bu tabiki kullanıyoruz. duruma göre değişiyor.
    takip mesafemizi ve bakışımızı kontrol etmemiz gerektiği düşüncesindeyim. ama genel olarak ön frenle beraber kullanmak mantıklı olabilir.
    fren kullanmadan yavaşlamak için yapabilirsin ama fren yaparsan balata eskir kompresyon motorun parçalarını arıza yapmasına sebep olabilir. hangisi daha ucuz arasındaki fiyat farkınıda unutmayın
    #Motor freni kullanımda iken yani kompresyon anında fren lambası yakan motosiklet yada sonradan eklenebilen elektronik devre var mıdır?
    bu konuda fikrim yok ama bunu yapmak isterseniz fren manetine dokunun sadece stop lambasını yakabilirsiniz.

benden cevaplar bu kadar

KILIBIKRAYDIR

Isim
    MEHMET ORCUN MADEN
    Motosiklet
    CBR250
    Marka
    Honda

Evet doğru anlatabilmişim,
    İfade etmek istediğim de buydu ama tabikide bahsedilen kontrollü ve oranlı bir yavaşlama eski hıza kıyasla

Fren kombinasyonu üzerinde biraz düşünücam ağırlık nereden nereye transfer olmaya çalışıyor diye motor freni, ön fren beraber çalışırken.

Motor freni nedeni ile mekanik parçaların arıza yapması/eskimesi tabikide doğru fakat zaten metal yorgunluğu denen bir kavram varken siz motor frenini sürüşünüzde belli oranda kullanmasanız bile eskiyen yine eskiyor diye düşünmekteyim.

Eskiyip de eskidiğini belli etmeyenler bana kalırsa extra tehlike teşkil ediyor.

Bu arada teknolojisi yüksek motosikletler üzerine konan merkezi işlem birimleri, sensörleri ile nasıl haberleşiyor merak ediyor ve hangi data aktarım protokolünü kullandığını bulmaya çalışıyorum.

Mesela motor freni uygulanırken devrin düştüğü bilgisi kadrana P.W.M. olarak başka bir protokolde gömülü gelmekte diye düşünüyorum.

Yardım ve fikirleriniz için,
    Teşekkürler

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

son yazdıklarınız mühendislik işlerine giriyor o da beni çoook aşıyor

KILIBIKRAYDIR

Enduroist Kadim Üye berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Alıntı MEHMETORCUN MADEN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba

Frenleme ile ilgili bulabildiğim detay içeren bir konuda yorumlarınızı ve fikirlerinizi almak istediğim kısım aşağıdaki gibidir.
    Umarım doğru yerde sorularımı paylaşıyorumdur.

#Motosikletlerde,nispeten elektronik olarak gelişmiş olanları için kullanılan data iletişim protokolü standart mıdır ve
    Can-bus olabilir mi?
    İlginize şimdiden teşekkür ederim.
    İyi forumlar.
    Bildiğim veya tecrübe ettiğim kadarıyla bir kaç soruya cevap verebilirim.

1 - evet motor freni kullanıyorum. Fakat her saniye değil. Gazı kapattığınızda zaten motorda yavaştan bir yığılma yani yavaşlama olur ki bu tek silindir motorlarda çok daha anlaşılır bir yığılmadır. çift silindir tek silindire göre bunu daha az hissettirir size. yalnız bu dediğim 3. vitesten şak diye 1. vitese düşürmek şeklinde yaparsanız ciddi masraflarınız veya zararlarınız olabilir. Bunu yaparken doğru vites ve doğru devir çok önemli arka lastiği anında kitleyebilirsiniz.

Parça eskimesini ise şöyle düşünelim ; balata belirli bir ömrü vardır sizin kullanım sıklığınıza göre biter ve değiştirilir , motoruna göre fiyatları değişir ortalama 100 - 150 tl diyebiliriz 1 tanesine.

Motor freninde ise ; örneğin 4 bin devir ile 4 viteste seyirdesiniz ve bir anda motor frenine yüklenmeye başladınız vitesi düşürmeye başladınız çat 6-7 bin devirdesiniz bir daha düşürdünüz yine 6-7 bin devir 2. vitestesiniz. şimdi bu durumda ise mecburen o pistona vs yük biniyor.kompresöre giriyor. İşte bunu her saniye yapmak zamanla bu parçaları yoracaktır. Aslında işin özeti bu. Fiyatlarını ise siz düşünün....

Kısaca motor freni her saniye kullanılması gereken bir durum değildir bence. Bunun yerine takip mesafenizi yada durma mesafenizi buna göre ayarlayıp sürdüğünüzde 3 - 5 saniye gazı kapatmanız zaten sizi kısmen yavaşlatacaktır. Ani fren gibi durumlarda ise debriyajı sıkmadan motor freni ve frenlere yüklenmek ise sizin fren mesafenizi düşürecektir. Debriyajı sıkmak = motor boş viteste gibidir ve bütün yük frenlerdedir mesafe uzar.

2 - Fren ile kombine edilişi aslında bildiğiniz araba gibi. siz motor freni yaptığınız anda zaten motordan gazın gücünü kesmiş motoru gazsız bırakmış oluyorsunuz ve ilk maddede dediğim gibi bir yavaşlama olmaya başlıyor. Sizde bu yavaşlama ile mesafenize göre veya durumunuza göre freni sıkıyorsunuz. arka ve önü sıkmanız sizi daha çabuk yavaşlatıcak ama durumunuza görede sadece arka fren kullanıp kısmi yavaşlama yapabilirsiniz.

3- motor freni anında bir ışık yakan cihaz olacağını pek zannetmiyorum çünkü motor freni dediğiniz aslında gazı kapatıp + uygun vitese düşürmek. bunu algılayabilecek bir ürün olacağını zannetmiyorum. Çünkü siz ani gaz açışlarında yada bir anda ivmelenme durumunda zaten bunu yapıyorsunuz. Evet 1 saniye içinde gazı kapatıp , debriyajı çekip vites düşürüp tekrar gaz açıyorsunuz. Şimdi bunu yaptığınızdada o lamba yanacak çünkü aynı şey...

4- Bilmiyorum

Isim
    MEHMET ORCUN MADEN
    Motosiklet
    CBR250
    Marka
    Honda

Merhaba Berk ve Cem,

Bilginize ve tecrübe paylaşımınızdan dolayı sizlere teşekkür ederim.
    Cem'in bahsettiği ve Berk sizinde açık bir şekilde belli ettiğiniz gibi ölçülü kullanımın olması gerektiğini kabul ediyor sizinle hem fikir olduğumu belirtiyorum.

4. Soru için :
    Yazılımsal olarak kabaca donanım seviyesinde bakıldığında;

#Devirdeki düşüş kaç sn devam ediyor?
    #Eksi yönde ivmelenmesi nedir?
    #Fren lambasını yakması için gerekli kriterler sağlandı mı?
    #Sürücü kendisi frene basıyor mu?
    Vs.vs

Sorularının cevapları rahatlıkla verilebiilir.

Farz Edin ki sürücü motor freni yapıyor ve 10000 ms oldu.
    Zaman gerekli kriter olabilir, yada
    (-) yönde ivmesi başka bir kriter olabilir,
    frene basıyor mu bir başka kriter daha.
    Belki farklı gelicek ama havadaki nem bilgisi bile istenirse kriter olarak eklenebilir.
    (yağmur yağışını donanım seviyesinde algılamaktan kasıt)

Kısaca özetlersek her motor freninde fren lambasını yakmadan önce gerekli şartlar varmı ya bakılabilir.

5. Soru için.
    Evet maalesef bende henüz data transferinde ne kullandıklarını bulamadım.
    Ama "controller area network bus" diye düşünmekteyim.

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

Motor freni mutlaka vites düşürmeyi de içerir mi çok emin değilim. eğitimlerde bahsedilen bir konuydu ancak tam hatırlayamadığım için yanlış bilgi vermemek adına detaya giremiyorum.

bununla birileri ilgilensin

8. ahmet korkmaz, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

MEHMETORCUN MADEN (01-04-2016)

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı ahmet korkmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motor freni mutlaka vites düşürmeyi de içerir mi çok emin değilim. eğitimlerde bahsedilen bir konuydu ancak tam hatırlayamadığım için yanlış bilgi vermemek adına detaya giremiyorum.

bununla birileri ilgilensin
    Ben hatırlıyorum .
    Motor freni=kompresyon gazı bıraktığınızda oluşan yavaşlama. Vitesle yapılan ise vites freni deniyor ve eğitimcimiz bunu yapmayın demişti. Zira hem şanzımana yük bindiriyorsunuz, onu bırakın şanzıman hayatımdan değerli mi, motosikletin ağırlık dağılımı değişiyor ve gerekenden fazla vites düşürdüğümüzde arka tekerleğin kilitlenip kayması söz konusu. Tüm bu sebeplerden motosikletimizi iyi tanıyıp, bilgiyi doğru toplayıp, zamanında gazı bırakmalı, açmalı ve ideal viteste olmalıyız. Yavaşlamamız gerektiğinde dik konumda frenle yavaşlayıp sonra uygun vitese atmalıyız.
    Benim hatırımda kalan bunlar, eksik varsa Ersan düzeltir artık

10. Ediz Gürkan güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (01-04-2016),Ersan ÖZYURT (01-04-2016),Eser Kara (02-04-2016),MEHMETORCUN MADEN (01-04-2016)

Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

Benimde bildiğim kadarıyla Vitesle fren yapılmaz... Motor freni doğru devirde gaz bırakılarak yapılır... Hız düşünce Vites düşürülür ki motor tekrar doğru devrine gelsin yoksa direk arka teker kilitlenme ihtimali çok yüksek

Birde Berk Benim bildiğim kadarıyla Ani frenlerde debriyajı sıkmak sıkmamaktan daha verimli olur...Fren yaparken zaten el gazdan çekildi dolayısıyla motor kompresyona bindi ve motor freni yapıldı dolayısıyla frene basarken aynı anda debriyaja da basarsak motorun devamlı ileri gitme eğilimini engellemiş oluyorsun...

Eğitimde debriyajlı ve debriyajsız panik fren çalışmış mıydık tam hatırlamıyorum ama Engelden kaçış manevrasında debriyajlı ve debriyajsız deneme yapmıştık debriyaj sıkılı olanlar daha verimli olmuştu diye hatırlıyorum
    Good Things Come To Those Who Wait

12. Bora Karayel güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (02-04-2016),MEHMETORCUN MADEN (01-04-2016)

Enduroist Kıdemli Üye sinansari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sinan Sarı
    Motosiklet
    BMW G650 X Moto
    Marka
    Bmw

Fren konusunda,

Alman otoriter sistem debriyaj basarak fren yapılmalı,

Japon otoriter sistem durma noktasına yakın debriyaj basılacak diyor.

Panik frende insan ne varsa sıkıyor

Motor freni sürekli kullanıyorum, frene gerekmedikçe basmıyorum hızımı ayarlıyorum, motor freni benin sürekli durmadan sürüş yapmamı sağlıyor. yani gazı açarak yada kısarak yapıyorum bunu.

14. sinansari güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (02-04-2016),Eser Kara (02-04-2016),MEHMETORCUN MADEN (01-04-2016),Tamer GEVECİ (02-04-2016)

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu