Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 40 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Standart Motor freni ile ilgili sorularım var

Sinan'ın söyledikleri doğru Alman ve Japon sistemleri farklı görüşlere sahip. Honda'nın güvenli sürüş eğitimlerine katılan bilir mesela Slalomda gaz aç kapa denir orda, Avrupalı sabit hız diyor, yine Japonlar iki parmak fren diyor Avrupalı dört parmak. Ama son dönemlerde Japonlar da dört parmak demeye başlamışlar yani yavaş yavaş Avrupa görüşlerine yaklaşmaktalar.

2. Ediz Gürkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (02-04-2016)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Standart Motor freni ile ilgili sorularım var

Motosikletin tipine ve yapısına göre (tek silindir, çift silindir veya otomatik şanzıman gibi) her motosikletin kompresöre binmesi farklıdır. Ben kendimden örnek vereyim. BMW f650gs tek silindirdir ve torklu olduğu için yüksek devirlerde gaz kesince yavaşlamak için yapacağınız frene ihtiyaç duyurmuyor. Yine gs1200 ler de çok güçlü ve torklu olduğu için bir çok yerde bu motosikletler de yavaşlama frenine ihtiyaç duymamaktadır.
    Ancak NC kullanıcıları bu kompresörün gaz kesince zayıflığından daha önce bahsetmişti, eğer böyle bir motosiklet kullanıyorsanız dolayısı ile sizin de kompresörünüz zayıf olacak ve fren ile desteklemeye ihtiyaç duyacaksınız.
    Çok daha detaya giremiyorum çünkü eğitim farklı ve hassas bir konu ancak şunu hatırlatayım. Zaten viraja girmeden uygun vitese geçerek motosikletin gaz tepkisini canlı vereceği, dolayısıyla kompresöre bineceği devirleri özellikle seçiyoruz ki viraj içinde olası bir yavaşlamayı fren yerine gaz keserek yapabilmek. Inşallah bu bilgimde bir yanlışlık yoktur. Ersan Özyurt hocamız bu konuyu daha açık anlatacaktır.
    Önemli bir not: Motor kompresörü ile motosikleti yığdırmak farklı şeylerdir. Bunu önce ayırt edelim. Buna ayrıca değiniriz.
    Fren yaparken de eğer gazı kestiğimizde hızımız istenilen seviyeye düşmüyorsa fren ile takviye edilir. Zaten arka teker kompresöre binince yavaşlar siz önle yavaştan takviye edersiniz. Ancak bu esnada bir vites daha düşürüp yığdırma dediğimiz olayı yaparsanız işte o hareket baskı balatalarınıza zarar verir. Ömrünü kısaltır. O yüzden pek tavsiye edilmez.
    Kompresöre binen motosiklet frenleme yapar gibi aniden yavaşlamayacağı için trafik akışında arkadan gelene gereksiz bir ikaz vermiş olacağımızdan bilgi kirliliğinden başka bir işe yaramayacağını düşünmekteyim. Kaldı ki bir çok Zaman fren yapmadan ya da manet ile pedala istem dışı basılı tutarak da bu kirliliği yeterince veriyoruz.
    İletişim protokolü ile Can bus önerinizi daha açık anlaşılır düzeyde anlatırsanız bir nebze yardımcı olabiliriz belki ama elektronik işi biraz beni aşmakta.
    Umarım bir nebze faydam olmuştur. Yanlışlarım varsa lütfen tecrübeli arkadaşlar uyarsın yanlış bilgi vermemiş olmak adına..
    Konu Ali KORKMAZ tarafından (01-04-2016 Saat 12:44 ) değiştirilmiştir.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

4. Ali KORKMAZ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (02-04-2016),MEHMETORCUN MADEN (02-04-2016)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Vallaha çok güzel topic bence, seviyorum beyin fırtınalarını.

Motor frenini de vites freninide yani normal fren dışında ne varsa hepsini hem hem arabamda hemde motorumda kullanıyorum. Bu aslında bir sürüş tarzıdır. (doğru yanlış demiyorum tarzı diyorum) Arabalarımda motor freni kaynaklı belki aşınma artışı var ama direk bununla alaklı diyebileceğim bir sorunum yok. 100k km den fazla aynı araba ile yol yapmışlığım var. Lakin arabanızın kompresyon gücünü kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Zira arabalarda 2 kat. Araba ağırlığından ötürü motora bindirdiği yük çok fazla olmakla birlikte kompresyon yükü ön tekerde olmasından da ötürü yavaşlarken yol tutuşu da artar ve bu da motora binen yükü daha da arttırır. Sonuç ayağınızın ayarı yoksa frene basın debriyaj balatası değişimi arabada çok pahalı. Motorsiklet de kompresyon durumunda çekiş tekerinin arkada olması ve motorsikletin ağırlığının da düşük olması sebebi ile aşırı kompresyon durumunda sadece arka tekeri kilitleyerek gücünü atacaktır. Yani motora zarar vereceğinden emin değilim. Arka tekeri kilitleme konusunda da sürüş tecrübeniz yeterli değilse bence yapmayın. Bu arada kompresör yaparken frenleri de kullanabilirsiniz hiç kullanmamaya gerek yok. Özet olarak yavaşlamak için kendi stilinize göre bir yolu bulun yeter. Benim stilimde kompresör, vites, fren, kafayı kaldırıp göğsü paraşüt gibi açmak (gülmeyin ön camı olmayan race motorlarda ciddi etkisi var)....

Büyük araçlardaki gibi motor kopmresyona geçtiğinde yanan bir gösterge ışığı. Hımmm. Önce amacı ne olabilir diye düşündüm bulamadım. Devir saatindeki düşüş bir işe yarayabilir mi?

Arabalarda veri iletişim protokolleri belirli ve motorlar için bu soruyu bende merak ediyorum.

Elektronik aksamı gelişmiş araba diyoruz ama elektronik sensörlerle donatın her şeyi hiç bir işe yaramaz. Bu sensörden aldığı veriyi anlamlandıracak bir karar merkezine yani araçlarımızda beyin diye adlandırdığımız bir merkez yazılıma ihtiyaç var. Günümüzde motorlarda bir sürü sensör bir sürü veri ve bu veriyi işleyerek karar veren beyinler var. Aslında sizin bahsettiğiniz gibi kişi yokuş yukarı mı aşağı mı, hızlanıyor mu, frene mi basıyor, havada nem mi var, lastiğindeki basınç yeterli mi gibi gibi çok metrikle karar veren otomatik şanzımanlar var. Hondanın DCT olayı bu aslında.

Şimdi bir soru da ben sormak istiyorum. Bu başlıktaki sorular güzel ama aklınızdan geçeni merak ettim?

6. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (01-04-2016)

Enduroist Kadim Üye berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Alıntı Bora Karayel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benimde bildiğim kadarıyla Vitesle fren yapılmaz... Motor freni doğru devirde gaz bırakılarak yapılır... Hız düşünce Vites düşürülür ki motor tekrar doğru devrine gelsin yoksa direk arka teker kilitlenme ihtimali çok yüksek

Birde Berk Benim bildiğim kadarıyla Ani frenlerde debriyajı sıkmak sıkmamaktan daha verimli olur...Fren yaparken zaten el gazdan çekildi dolayısıyla motor kompresyona bindi ve motor freni yapıldı dolayısıyla frene basarken aynı anda debriyaja da basarsak motorun devamlı ileri gitme eğilimini engellemiş oluyorsun...

Eğitimde debriyajlı ve debriyajsız panik fren çalışmış mıydık tam hatırlamıyorum ama Engelden kaçış manevrasında debriyajlı ve debriyajsız deneme yapmıştık debriyaj sıkılı olanlar daha verimli olmuştu diye hatırlıyorum

Bora abi dediğin doğru olabilir ama bilmiyorum. Debriyajı sıktığınız anda sonuçta motor boşta oluyor ve frenlere yük binmeye başlıyor ama. Ersan abinin bence kesin bir yorumu olmalı burada. Merakla bekliyorum açıkcası.

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Dikkatle okuyorum yazılanları. 😆😆😆
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

9. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

berkcigdem (04-04-2016),Can Kurtulmus (02-04-2016)

Enduroist Kadim Üye Gürol Kıvırcık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gürol Kıvırcık
    Motosiklet
    Manuel AT
    Marka
    Honda

Ben motosikletede Arabadada Fren varsa ve tutuyorsa frenin kendisini kullanırım,herzaman düz mantıkla hareket ederim,buna gerek olmasa koymazlardı mantığı,
    öncelikle mesafemi frenle güvene aldıktan sonra zaten viteste küçültülüyor olduğundan gazı kestiğimde geriye kalan hızıda ayarlamış olurum ama motor yada vites frenini normal frene kombine etmek değil bence tam tersi yapılabilir sanırım bende öyle yapıyorum,özellikle yüksek hızla yakın seviyelerde bile heleki yüksek hızda vites frenini kullanmanın son derece tehlikeli olduğunu düşünüyorum,
    Motor yada vites frenini fren lambalarına iletecek devre olabilirmi? sorusuna ise cevap sanırım yazdıklarımın içinde durmakta benim naçizane fikrim gerek olsa yaparlardı yönündedir,zira bence iki otoritede nornal fren kullanımı dışındakilerin gereksiz olduğu fikrindelerki böyle birşeydide yapmamışlar.
    Metal yorulması konusunda ise benim fikrim evet herşey zaten yavaş yavaş aşınıyor ama yavaş yavaş,motora yada şanzımana bindirilen gereksiz yükler ise metal yorgunluğunun çok çok üzerinde zararlar verir yada aşındırır diye düşünüyorum,normal metal yorgunluğu oluşana kadar milyon km yollar gidilebilmekte iken bunu aşşağıya çekmeyi ben mantıklı bulmuyorum.
    Ersan Hocadanda tırsıyorum,dart durt yazıyorum ama okuyormuş.
    Konu Gürol Kıvırcık tarafından (02-04-2016 Saat 16:11 ) değiştirilmiştir.

11. Gürol Kıvırcık güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Enduroist Üye Enver kutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Enver Kutlu
    Motosiklet
    Africa Twin CRF 1000 DCT
    Marka
    Honda

Motor frenini siklikla yokus asagi inerken kullaniyorum. Bildigim kadariyla enjeksiyonlu motorlarda "cut off" denen bir sistem (ismi farkil da olabilir) motor freni esnasinda motora giden yakiti tamamen kesiyor. Yol bilgisayarinda da tuketim 0.0lt/100km olarak belirtiyor. ( rolanti devri yakiti bile vermiyor)

Guvenli inis icin motor freni ozellikle yokus asagi inislerde gerekiyosa fren takviyeli olarak bence kullanilmali.

Hatta motor freni kullanmayip bos vitesde yokus inenler icin zamaninda Nesrin Sipahi'nin bir sarkisi da vardi. "Otomobil uçar gider" isminde.
    Konu Enver kutlu tarafından (02-04-2016 Saat 16:28 ) değiştirilmiştir.

13. Enver kutlu güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Enduroist Üye MEHMETORCUN MADEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    MEHMET ORCUN MADEN
    Motosiklet
    CBR250
    Marka
    Honda

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şimdi bir soru da ben sormak istiyorum. Bu başlıktaki sorular güzel ama aklınızdan geçeni merak ettim?
    Aslında iki ana başlıkta toplamak gerekirse;

1. Sürüşlerde tercih ediyor mu ediliyorsa ne gibi durumlarda tercih ediliyor olduğunu anlamak hatalı yaptığım bir davranış varsa kendi
    sürüşümde düzeltmek adına tecrübelerinizi sordum
    Elimden geldiğince konu üzerinde mantık yürütmeye çalışıyorum.
    Ama bir başkası benim düşünmediğim bir noktaya dikkatimi çekip daha iyisini yapabilmeme imkan veriyor bunun temelinde yatan ise;

Forumu kullanan insanların hayat / yol / görüş tecrübeleri toplamı > bir tek insanın hayat / yol / görüş tecrübesi

2. Teknolojik olarak içinde bulunduğumuz dünya gelişirken neden bazı noktalar gelişmiyor yada geliştirilmiyor ona sebep araken
    bu düşünülmüş müdür ? Yoksa yapılmamasının bir sebebi var mı? Sorusunu anlamaya çalıştım.
    Motorda * "devirdeki yükseliş" / * "hız daki" düşüş / * "vitesin konumu" / * "sürücünün "input" bilgisi ölçülebilir ve işlemci; bazı kriterleri (*) kontrol
    ederek arkadan geleni uyarmak adına Fren lambasını yakma kararı alabilir.

Ayrıca şu yaklaşıma da saygı duyduğumu belirtmek ve katıldığımı aşağıdaki şekilde göstermek isterim.
    Ne kadar basit olursa o kadar az problem çıkartır.

Ama artık sürücüler rahatlık istiyor daha güvenli olsun daha kabiliyetli olsun istiyor; kolay yönetilen modlara sahip olan motorsikletlerin
    Nedeni ise daha büyük hacimli motorların göreceli olarak "yetkin" olmayan insanlara bile satabilme gereksiniminin sonucu olabilir .
    bu benim kendi düşüncem tabiki de.
    iyi forumlar.

Enduroist Üye MEHMETORCUN MADEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    MEHMET ORCUN MADEN
    Motosiklet
    CBR250
    Marka
    Honda

Alıntı Ali KORKMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motosikletin tipine ve yapısına göre (tek silindir, çift silindir veya otomatik şanzıman gibi) her motosikletin kompresöre binmesi farklıdır. Ben kendimden örnek vereyim. BMW f650gs tek silindirdir ve torklu olduğu için yüksek devirlerde gaz kesince yavaşlamak için yapacağınız frene ihtiyaç duyurmuyor. Yine gs1200 ler de çok güçlü ve torklu olduğu için bir çok yerde bu motosikletler de yavaşlama frenine ihtiyaç duymamaktadır.
    Ancak NC kullanıcıları bu kompresörün gaz kesince zayıflığından daha önce bahsetmişti, eğer böyle bir motosiklet kullanıyorsanız dolayısı ile sizin de kompresörünüz zayıf olacak ve fren ile desteklemeye ihtiyaç duyacaksınız.
    Çok daha detaya giremiyorum çünkü eğitim farklı ve hassas bir konu ancak şunu hatırlatayım. Zaten viraja girmeden uygun vitese geçerek motosikletin gaz tepkisini canlı vereceği, dolayısıyla kompresöre bineceği devirleri özellikle seçiyoruz ki viraj içinde olası bir yavaşlamayı fren yerine gaz keserek yapabilmek. Inşallah bu bilgimde bir yanlışlık yoktur. Ersan Özyurt hocamız bu konuyu daha açık anlatacaktır.
    Önemli bir not: Motor kompresörü ile motosikleti yığdırmak farklı şeylerdir. Bunu önce ayırt edelim. Buna ayrıca değiniriz.
    Fren yaparken de eğer gazı kestiğimizde hızımız istenilen seviyeye düşmüyorsa fren ile takviye edilir. Zaten arka teker kompresöre binince yavaşlar siz önle yavaştan takviye edersiniz. Ancak bu esnada bir vites daha düşürüp yığdırma dediğimiz olayı yaparsanız işte o hareket baskı balatalarınıza zarar verir. Ömrünü kısaltır. O yüzden pek tavsiye edilmez.
    Kompresöre binen motosiklet frenleme yapar gibi aniden yavaşlamayacağı için trafik akışında arkadan gelene gereksiz bir ikaz vermiş olacağımızdan bilgi kirliliğinden başka bir işe yaramayacağını düşünmekteyim. Kaldı ki bir çok Zaman fren yapmadan ya da manet ile pedala istem dışı basılı tutarak da bu kirliliği yeterince veriyoruz.
    İletişim protokolü ile Can bus önerinizi daha açık anlaşılır düzeyde anlatırsanız bir nebze yardımcı olabiliriz belki ama elektronik işi biraz beni aşmakta.
    Umarım bir nebze faydam olmuştur. Yanlışlarım varsa lütfen tecrübeli arkadaşlar uyarsın yanlış bilgi vermemiş olmak adına..

Öncelikle verdiğiniz detaylı bilgiler sorularımın bir çok kısmına ışık tuttu.
    Aktardıklarınızın detaylarını araştırıcam, bana öğrencek daha çok konu verdiğiniz için ilginize ayrıca teşekkürler Ali Bey,
    Trafikteki bilgi kirliliği konusu daha önce düşünmediğim bir noktaydı.
    CAN-BUS yanılmıyorsam Otomativ sanayisi içinde tercih edilen uygulamalarda veri taşımak için kullanılıyor
    "http://www.computer-solutions.co.uk/info/Embedded_tutorials/can_tutorial.htm"

16. MEHMETORCUN MADEN, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (02-04-2016)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Gürol Kıvırcık Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben motosikletede Arabadada Fren varsa ve tutuyorsa frenin kendisini kullanırım,herzaman düz mantıkla hareket ederim,buna gerek olmasa koymazlardı mantığı,
    öncelikle mesafemi frenle güvene aldıktan sonra zaten viteste küçültülüyor olduğundan gazı kestiğimde geriye kalan hızıda ayarlamış olurum ama motor yada vites frenini normal frene kombine etmek değil bence tam tersi yapılabilir sanırım bende öyle yapıyorum,özellikle yüksek hızla yakın seviyelerde bile heleki yüksek hızda vites frenini kullanmanın son derece tehlikeli olduğunu düşünüyorum,
    Motor yada vites frenini fren lambalarına iletecek devre olabilirmi? sorusuna ise cevap sanırım yazdıklarımın içinde durmakta benim naçizane fikrim gerek olsa yaparlardı yönündedir,zira bence iki otoritede nornal fren kullanımı dışındakilerin gereksiz olduğu fikrindelerki böyle birşeydide yapmamışlar.
    Metal yorulması konusunda ise benim fikrim evet herşey zaten yavaş yavaş aşınıyor ama yavaş yavaş,motora yada şanzımana bindirilen gereksiz yükler ise metal yorgunluğunun çok çok üzerinde zararlar verir yada aşındırır diye düşünüyorum,normal metal yorgunluğu oluşana kadar milyon km yollar gidilebilmekte iken bunu aşşağıya çekmeyi ben mantıklı bulmuyorum.
    Ersan Hocadanda tırsıyorum,dart durt yazıyorum ama okuyormuş.
    Estağfurullah. Lazımsa elbette fren kullanılır. Lakin hiç ihtiyaç duymadan, motosikletin dinamiklerini hiç bizmadan sürmek en güzeli degil mi?
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu