Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 9 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 88 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Seda Güvener - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Seda Güvener
    Motosiklet
    nc750sdct
    Marka
    Honda

Standart Ön - arka fren kullanımı

Merhaba ,

Ben kendi motorlarımdaki durumdan ve kendi kullanımımdan kısaca bahsetmek istiyorum ;

Yaklaşık 6.000 km, şehir için pcx kullandım , ilk motorumdu ve tamamen acemiydim, bana ilk öğretilen sürekli arka freni kullanmam ön freni ''sadece'' gerekirse , arka ile iyice yavaşladıktan sonra durmak için kullanmamdı, ben de öyle yaptım. Satmadan önce 4.000 bakıma götürdüğümde balata değişmesine gerek yoktu.

Sonrasında xmax400 aldım , onu da aynı pcx i kullandığım gibi kullandım , arka ağırlıklı, acil durumda ön fren, 20.000 km de sattığımda balataları hala değişmemişti.

şu an kullandığım nc750s dct 'de durum biraz farklı , ben normal olduğunu düşünüyordum ama geçen burada yaptığımız yazışmada Ersan'ın yorumu üzerine bir yanlışlık olduğunu fark ettim. 12.000 km arka balata bitmişti, değişti , ön neredeyse sıfır. Ben bu durumu motorumun otomatik olmasına ( çünkü dar yavaş dönüş , ve trafikle çok yavaş sürüşte arka fren ve gazı beraber kullanıyorum ) ve iki kez kapalı alan eğitimi almama bağladım. Ancak sanırım farklı bir şeyler de var eksik olan

Bir de gerçekten çok ciddi bir ön fren korkusu var

Düzeltmek, daha verimli ve güvenli kullanabilmek için neler yapabilirim ?

teşekkür ederim

2. Seda Güvener güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

SONAY YÜKSEL (19-04-2016),VOLKAN YALIN (19-04-2016)

Enduroist Üye VOLKAN YALIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    VOLKAN YALIN
    Motosiklet
    NC700X
    Marka
    Honda

Merakla beklediğim konu geldi bende nerdeyse hiç arka fren kullanmıyorum desem yeridir. Sadece ani duruşlarda ön ve arka freni kombine olarak kullanıyorum. Onun dışında ön fren daha aktif genel olarak yavaşlamayıda frenle degilde gazı keserek yapıyorum.

Teşekkürler.

4. VOLKAN YALIN güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (19-04-2016),Seda Güvener (19-04-2016)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Hangi fren ne zaman bunu en iyi eğitimci arkadaşlar anlatır ama günün sonunda sürüş stliliniz neyse o olur ya

Benim dikkat çekmek isteyeceğim konu ön fren korkusu. Ön fren korkusu yani önün frenle kayması korkusu vardı bende de. O zamanlar yaptığım araştırmalarda bir yurt dışı yazıda okuduğum arka tekerin kayması ön tekerden daha tehlikeli yazısı düşüncelerimi değiştirdi. Peki Neden?

Motoru dik tutan jiroskop kuvveti ön değil arka teker temelli olduğu için. Arka tekerin durması neticesindeki kaymanızda jiroskop etkisi de yok olur. Diğer yandan ön tekeriniz kilitlenip kayıyorsunuz diyelim. Freni bıraktığınızda motor dengesinde devam edecektir. Virajda bile. Ardından scooter ile ufak testler yaptım sonra biraz daha büyük sanırım bu söylenen pratikte de doğru geldi bana. Kısaca ön freni kilitlemekten çok arkayı kilitlemekten korkun (NOT: Arazi sürüşünde durum farklı sebebi de farklı)
    Konu HakanVelioglu tarafından (19-04-2016 Saat 18:06 ) değiştirilmiştir.

6. HakanVelioglu güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (19-04-2016),Seda Güvener (19-04-2016)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Hakan abi kaynak verir misin? Benim bildigim jiroskopik etki tekerler dondukce vardir. Yani onde de olusur ama etkisi tabi arkaya gore daha az olabilir.

Aklimim yatmadigi arka tekeri tamamen kilitleyip duz bir durus saglamanin mumkun olmasi. Ideali tabiki ikisini de kilitlememek

Bu arada ben motogp/stunt seviyesindeki suruculer haric frende on teker kilitlendikten sonra freni birakip tekrar frene basip durmayi/yavaslamayi saglayan bi ustad gormedim. (ABS insani Yapabilen var mi bunu? Bilmediginden soruyorum vallahi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

8. ahmet gül, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (19-04-2016)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Vayyy. Bu konu beklediğimden eğlenceli olacak. Teşekkürler Seda.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

10. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Seda Güvener (19-04-2016)

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hangi fren ne zaman bunu en iyi eğitimci arkadaşlar anlatır ama günün sonunda sürüş stliliniz neyse o olur ya

Benim dikkat çekmek isteyeceğim konu ön fren korkusu. Ön fren korkusu yani önün frenle kayması korkusu vardı bende de. O zamanlar yaptığım araştırmalarda bir yurt dışı yazıda okuduğum arka tekerin kayması ön tekerden daha tehlikeli yazısı düşüncelerimi değiştirdi. Peki Neden?

Motoru dik tutan jiroskop kuvveti ön değil arka teker temelli olduğu için. Arka tekerin durması neticesindeki kaymanızda jiroskop etkisi de yok olur. Diğer yandan ön tekeriniz kilitlenip kayıyorsunuz diyelim. Freni bıraktığınızda motor dengesinde devam edecektir. Virajda bile. Ardından scooter ile ufak testler yaptım sonra biraz daha büyük sanırım bu söylenen pratikte de doğru geldi bana. Kısaca ön freni kilitlemekten çok arkayı kilitlemekten korkun (NOT: Arazi sürüşünde durum farklı sebebi de farklı)
    Bence, bugüne kadar öğrendiklerim doğrultusunda, bu tamamen yanlış Hakan. Ön teker kilitlenirse bişey yapamadan düşersin zaten, arka teker kilitlenince freni bırakırsan motor tekrar yolunu bulur. Ben böyle biliyorum.

12. Ediz Gürkan güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

ahmet ozcan (19-04-2016),Çağın Sarılar (20-04-2016),Ersan ÖZYURT (19-04-2016),Seda Güvener (19-04-2016),Tamer GEVECİ (20-04-2016)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Pekala kavga çıkmadan anlatayım. Kaynak bulmak zor çünkü facebook gruplarında gördüğüm takip ettiğim linklerden biriydi. Şimdi google tırmaladım en yakın şu yaşanmış olayı buldum ki ilgili sitenin diğer üyelerşi de sen arka kilitlemiş olmayasın diyor.
    http://www.motorcycle.com/forum/lear...ont-wheel.html

Sonra daha da merakla bende kurcaladım ve şu yazıyır buldum http://www.motorcyclegiftshop.com/mo...e_braking.html

Şimdi önce ben uzman değilim fikri tartışıyoruz. Yazılardan anladığım ön tekeri kilitlersen low side denilen içe düşme vakası yaşayabilirsin ama freni bıraktığın anda sorun çözülür deniyor. Arka kilitlenirse 2. yolladığım linkte de bahsettiği gibi jirsokop etkisi gittiği için motor yatar deniyor ama arka teker tekrar dönmeye başlarsa bu durumda jiroskop etkisi bir anda devreye girerek seni üstünden atar yani high side düşüşü yaşarsın.

Özetle iki tekeri de kilitleme deniyor Ama sanırım yine tercih önden yana gibi. Bu arada motoru yavaşlatan fren gücünün çoğu ön frenden gelir.

14. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Seda Güvener (20-04-2016)

Enduroist Kadim Üye ozgurcakici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür ÇAKICI
    Motosiklet
    R1200GS / 2012
    Marka
    Bmw

Ön fren her şey. İlk öğrendiğim kural. Gerçi, benim gibi bir aceminin konuşması, bu kadar usta sürücü varken ayıp ama

Ön fren, eğer motorunuz yatık vaziyette değilse , bırakın kitlensin. Takla atma ihtimaliniz, kullandığın motor ABS donanımlı olduğu için yok. Ki zaten, ABS olmasaydı da, arkanın yerden kesildiği şartlarda, freni biraz bile gevşetsen, düzelir motor. Bunun ile ilgili, Altın elbiseli adamın çok güzel bir videosu var.

Arka freni dumak yada / panik durumlarda sıktığında sonuna kadar, önce tekerin kilitlenir ;kilitlenir kilitlenmez sen daha anlamadan, senin motorda ABS devreye girer kitlenmeye izin vermez. Motor kaya kaya gitmeye devam eder

Kısaca, arka fren ile sadece yavaşlarsın. Haa, arka fren, dur kalk trafiğinde, yani birinci - ikinci vites hızında , max 25Km de , kesinlikle ihtiyacın olan frendir. Aynı şekilde, motor virajda iken, yavaşlamak gerektiğinde, çok dikkatli olmak kaydıyla, kullanılır. Birde yokuş yukarı çıkarken, kalkış ve yavaş hızlardaki duruşlarda.

16. ozgurcakici, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Üye Barbaros Dökmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Barbaros oxxo Dökmez
    Motosiklet
    2012 nc 700x
    Marka
    Honda

bisikletten bildiklerim ile konuşuyum

arka teker kaymaya başlarsa sizin durumunuza göre ( ağırlığın sağ yada solda olması ( ağırlık merkezinin değişmesi ) ) sağa yada sola doğru gelme eğilimine gelir. bisiklette okadar sıkıntıu değildir. ancak motorlarda yanı şı anda konuştuğumuz seda hanımın motoru 55 beygir bir motorun arka tekeri kilitlenir ve lastik sağa yada sola kaymaya başlarsa kurtulma şansı çok azdır. ya kendinizi yere bırakıp sürükleneceksiniz yada motor sizi üstünden atacaktır. ki bunları yanı teker kilitlemeyi önlemek için abs diye bir sistem geliştirilmiştir . bildiğim kadarı ile 2 tekerli bütün araçlar arka fren ile yavaşlayıp ön fren ile dururlar. bunun nedenide ağırlık merkezinin ön tekere yakın olması dır. ön frene bastığınızda dik konumda motor öne kapanır ve fren merkezini daha aşağı alır buda daha stabil bir fren yapmanıza olanak sağlar. tabi bu söylediklerim tamamen dik konumda iken gerçekleşen hadiselerdir. yatarken ve dönüşlerde başka kriterler girer devreye
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene !...
    Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

18. Barbaros Dökmez, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ordinaryus Enduroist İbrahim DEĞERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Ön freni sıktığımda arka fren alınmasın, arka freni sıktığımda da ön fren alınmasın diye ikisini de aynı orantıda sıkıyorum. (Not. bu bilgilerden doğabilicek sonuçlardan mesuliyet kabul edilmez)
    ----------------------------------------
    Yok Öyle 3 Aşağı 5 Yukarı
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

20. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Çağın Sarılar (20-04-2016),Ersan ÖZYURT (20-04-2016),Haluk Tamdoğan (14-05-2016),Seda Güvener (20-04-2016)

Sayfa 1 Toplam 9 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu