Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 40 Sayfa bulundu

Hybrid View

Enduroist Üye MEHMETORCUN MADEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    MEHMET ORCUN MADEN
    Motosiklet
    CBR250
    Marka
    Honda

Alıntı Ali KORKMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motosikletin tipine ve yapısına göre (tek silindir, çift silindir veya otomatik şanzıman gibi) her motosikletin kompresöre binmesi farklıdır. Ben kendimden örnek vereyim. BMW f650gs tek silindirdir ve torklu olduğu için yüksek devirlerde gaz kesince yavaşlamak için yapacağınız frene ihtiyaç duyurmuyor. Yine gs1200 ler de çok güçlü ve torklu olduğu için bir çok yerde bu motosikletler de yavaşlama frenine ihtiyaç duymamaktadır.
    Ancak NC kullanıcıları bu kompresörün gaz kesince zayıflığından daha önce bahsetmişti, eğer böyle bir motosiklet kullanıyorsanız dolayısı ile sizin de kompresörünüz zayıf olacak ve fren ile desteklemeye ihtiyaç duyacaksınız.
    Çok daha detaya giremiyorum çünkü eğitim farklı ve hassas bir konu ancak şunu hatırlatayım. Zaten viraja girmeden uygun vitese geçerek motosikletin gaz tepkisini canlı vereceği, dolayısıyla kompresöre bineceği devirleri özellikle seçiyoruz ki viraj içinde olası bir yavaşlamayı fren yerine gaz keserek yapabilmek. Inşallah bu bilgimde bir yanlışlık yoktur. Ersan Özyurt hocamız bu konuyu daha açık anlatacaktır.
    Önemli bir not: Motor kompresörü ile motosikleti yığdırmak farklı şeylerdir. Bunu önce ayırt edelim. Buna ayrıca değiniriz.
    Fren yaparken de eğer gazı kestiğimizde hızımız istenilen seviyeye düşmüyorsa fren ile takviye edilir. Zaten arka teker kompresöre binince yavaşlar siz önle yavaştan takviye edersiniz. Ancak bu esnada bir vites daha düşürüp yığdırma dediğimiz olayı yaparsanız işte o hareket baskı balatalarınıza zarar verir. Ömrünü kısaltır. O yüzden pek tavsiye edilmez.
    Kompresöre binen motosiklet frenleme yapar gibi aniden yavaşlamayacağı için trafik akışında arkadan gelene gereksiz bir ikaz vermiş olacağımızdan bilgi kirliliğinden başka bir işe yaramayacağını düşünmekteyim. Kaldı ki bir çok Zaman fren yapmadan ya da manet ile pedala istem dışı basılı tutarak da bu kirliliği yeterince veriyoruz.
    İletişim protokolü ile Can bus önerinizi daha açık anlaşılır düzeyde anlatırsanız bir nebze yardımcı olabiliriz belki ama elektronik işi biraz beni aşmakta.
    Umarım bir nebze faydam olmuştur. Yanlışlarım varsa lütfen tecrübeli arkadaşlar uyarsın yanlış bilgi vermemiş olmak adına..

Öncelikle verdiğiniz detaylı bilgiler sorularımın bir çok kısmına ışık tuttu.
    Aktardıklarınızın detaylarını araştırıcam, bana öğrencek daha çok konu verdiğiniz için ilginize ayrıca teşekkürler Ali Bey,
    Trafikteki bilgi kirliliği konusu daha önce düşünmediğim bir noktaydı.
    CAN-BUS yanılmıyorsam Otomativ sanayisi içinde tercih edilen uygulamalarda veri taşımak için kullanılıyor
    "http://www.computer-solutions.co.uk/info/Embedded_tutorials/can_tutorial.htm"

2. MEHMETORCUN MADEN, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (02-04-2016)