Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234
31 den 40´e kadar. Toplam 40 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vites freni yok. Sadece bir yer var ki o da eski motosikletlerde kaldı.
    Ersan hocam sana bir sorum var. Mesela ben bazen kavşağa yaklaşırken , önümdeki araba yavaşlamaya başladığında vs gibi bazı durumlarda gazı kapatıyorum zaten ivmelenme azalıyor ve motoru zorlamadan 1 alt vitese düşürüyorum. Bu durumda freni pek kullanmamış yada çok az kullanmış oluyorum.

Bunu yapmak sağlıksız mı oluyor sizin dediğinize göre ?

Sert frenlerde yada panik freninde ise frenleri sıktığım gibi 1 -2 viteste aşağı düşürmeye başlıyorum. Bu durumda bunuda yapmak yanlış mı oluyor acaba ?

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı berkcigdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ersan hocam sana bir sorum var. Mesela ben bazen kavşağa yaklaşırken , önümdeki araba yavaşlamaya başladığında vs gibi bazı durumlarda gazı kapatıyorum zaten ivmelenme azalıyor ve motoru zorlamadan 1 alt vitese düşürüyorum. Bu durumda freni pek kullanmamış yada çok az kullanmış oluyorum.

Bunu yapmak sağlıksız mı oluyor sizin dediğinize göre ?

Sert frenlerde yada panik freninde ise frenleri sıktığım gibi 1 -2 viteste aşağı düşürmeye başlıyorum. Bu durumda bunuda yapmak yanlış mı oluyor acaba ?
    İkisi birbirinden farklı. Motosiklet uygun devir ve hıza indiğinde yapılan hareket ki,buna vites düşürme denir, motosikleti sürekli olması gereken devirde tutmaya yarar. Bu kullanılabilir. Sıralı vites küçültme de denebilir.

Eğer, vites küçültmekte ki amacın hızı ayarlamak ise bu yanlış oluyor işte.

Sistem sırası neydi arkadaşlar. Bilgi, pozisyon, hız, vites, ivmelenme. Yani önce hızını ayarlayacaksın sonra buna uygun vitese ineceksin. Hızını ayarlamak için vites kullanmayacaksın. Önce vites sonra hız uygulamayacaksın. Frenleme gerektirmeyen anlarda bile, bir alt vitese geçtiğinizde gazı dikkatli açmazsanız, arka kaymaya neden olabilirsiniz. Bu hassasiyetle uygulanması gereken bir tekniktir ki, elde edilen fayda alınan riske ve kontrol konsantrasyonuna değmeyecektir.

Açık olmayan yerleri tekrar sorar mısın?
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kadim Üye berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

İkisi birbirinden farklı. Motosiklet uygun devir ve hıza indiğinde yapılan hareket ki,buna vites düşürme denir, motosikleti sürekli olması gereken devirde tutmaya yarar. Bu kullanılabilir. Sıralı vites küçültme de denebilir.

Eğer, vites küçültmekte ki amacın hızı ayarlamak ise bu yanlış oluyor işte.

Sistem sırası neydi arkadaşlar. Bilgi, pozisyon, hız, vites, ivmelenme. Yani önce hızını ayarlayacaksın sonra buna uygun vitese ineceksin. Hızını ayarlamak için vites kullanmayacaksın. Önce vites sonra hız uygulamayacaksın. Frenleme gerektirmeyen anlarda bile, bir alt vitese geçtiğinizde gazı dikkatli açmazsanız, arka kaymaya neden olabilirsiniz. Bu hassasiyetle uygulanması gereken bir tekniktir ki, elde edilen fayda alınan riske ve kontrol konsantrasyonuna değmeyecektir.

Açık olmayan yerleri tekrar sorar mısın?
    Cevabımı aldım abi. Çok teşekkür ederim.

Doğru yapıyormuşum. Ben hızı düşürmek için kullanmıyorum. Uygun devir için kullanıyorum. Çünkü zaten gazı kapattığımda motorda ivme kaybı oluyor ve yavaşlamaya başlıyor. Devirde artık iyice düşmüş oluyor 2.5 lerdeykende bir alt vitese alıyorum fakat bunu 2 den 1 e düşürerek asla yapmıyorum. Nedense benim kafada hep giden araç 1 e düşürülmez mantığı var ( trafikteki çok yavaşlama hariç )

Vitesi küçültürkende debriyajı sıkarak ufak bir gaz açıyorum ki vites daha rahat geçiş yapsın diye. Ayrıca evet arkanın kitlenmemesi önemli bir durum , bunu yaparkende fazla gazı açıp devriyajı bırakırsak direk bütün güç arka tekerde olacağı için anında kitleme yapabilir.

Tekrardan çok teşekkür ettim abi cevabın için.

4. berkcigdem, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (04-04-2016)

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

BMW nin 90 lı yıllarda yanılmıyorsam kullanmaya başladığı telelever ve paralever sistem diğer motosikletlerden ayrılan en önemli özelliğidir.
    Sürüş dinamikleri gaz kolunu her açışımız da, her kapatışımız da, frene bastığımız da vs çok değişir.
    Genel kaide viraj giriş ve çıkışında (bu parametrelere bir de eğim, ağırlık merkezi, merkez kaç, lastiğin yere değen alanı, jiroskopik kuvvet vs de eklendiği için) gaz kolu ve frenle uğraşılmamasını salık verir.
    her gaz verilişinde ağırlık arka tekere aktarılırken, her fren de ön tekere ağırlık aktarılır.
    eğer gaz kolunu uygun değerde açabilirseniz( yol, viraj, engeller vs göz önüne alınarak) çoğu kez gaz kolu ile gerekli yük transferini kontrol edip, frene bile basmadan güvenli sürüşünüzü devam ettirebilirsiniz.
    eğer minik gaz kolu oynamalarından kastımız motor freni ise bu uygun bir yöntemdir.
    fakat bunun haricinde yüksek devir de ani vites düşüşleri ile motoru kompresyona sokarak bir şeyler yapmak bana hem motor sağlığı hem de sürüş güvenliği açısından sağlıklı gelmemektedir.
    belki 4 silindir motosikletlerde bu geçiş daha yumuşak olurken, 2 ve tek silindirde çok daha silkeleyici olabilir.
    özellikle motor dik değilse yan kayma gözlenebilir.
    ezcümle gaz kontrolü ile minik dokunuşlar tamam fakat tak tak vites düşürerek kompresyon bence sıkıntı.
    yukarıda bahsi geçen telelever-paralever sistemi bu yük transferlerinde sürücünün işini kolaylaştıran çok önemli işlevi olan sistemlerdir.
    kısaca böyle bir katkım olsun.

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

BMW nin 90 lı yıllarda yanılmıyorsam kullanmaya başladığı telelever ve paralever sistem diğer motosikletlerden ayrılan en önemli özelliğidir.
    Sürüş dinamikleri gaz kolunu her açışımız da, her kapatışımız da, frene bastığımız da vs çok değişir.
    Genel kaide viraj giriş ve çıkışında (bu parametrelere bir de eğim, ağırlık merkezi, merkez kaç, lastiğin yere değen alanı, jiroskopik kuvvet vs de eklendiği için) gaz kolu ve frenle uğraşılmamasını salık verir.
    her gaz verilişinde ağırlık arka tekere aktarılırken, her fren de ön tekere ağırlık aktarılır.
    eğer gaz kolunu uygun değerde açabilirseniz( yol, viraj, engeller vs göz önüne alınarak) çoğu kez gaz kolu ile gerekli yük transferini kontrol edip, frene bile basmadan güvenli sürüşünüzü devam ettirebilirsiniz.
    eğer minik gaz kolu oynamalarından kastımız motor freni ise bu uygun bir yöntemdir.
    fakat bunun haricinde yüksek devir de ani vites düşüşleri ile motoru kompresyona sokarak bir şeyler yapmak bana hem motor sağlığı hem de sürüş güvenliği açısından sağlıklı gelmemektedir.
    belki 4 silindir motosikletlerde bu geçiş daha yumuşak olurken, 2 ve tek silindirde çok daha silkeleyici olabilir.
    özellikle motor dik değilse yan kayma gözlenebilir.
    ezcümle gaz kontrolü ile minik dokunuşlar tamam fakat tak tak vites düşürerek kompresyon bence sıkıntı.
    yukarıda bahsi geçen telelever-paralever sistemi bu yük transferlerinde sürücünün işini kolaylaştıran çok önemli işlevi olan sistemlerdir.
    kısaca böyle bir katkım olsun.

7. ahmet f senel güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ersel şenkaya (04-04-2016),SONAY YÜKSEL (04-04-2016)

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Motor freniyle vites freni karışıyor sanırım. Vitesi olması gerkenden daha düşüğe getirmek kompresyon değildir bunu karıştırmamak lazım.

9. Ediz Gürkan güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (04-04-2016),ozgurcakici (06-04-2016)

Enduroist Kadim Üye volkan keskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Volkan Keskin
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Alıntı MEHMETORCUN MADEN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba

Frenleme ile ilgili bulabildiğim detay içeren bir konuda yorumlarınızı ve fikirlerinizi almak istediğim kısım aşağıdaki gibidir.
    Umarım doğru yerde sorularımı paylaşıyorumdur.

#Motor freni kullanıyor musunuz?
    #Fren ile nasıl kombine edilmeli?
    #Mantıklı kullanım yerleri neresi olmalı?
    #Motor freni kullanımda iken yani kompresyon anında fren lambası yakan motosiklet yada sonradan eklenebilen elektronik devre var mıdır?
    #Motosikletlerde,nispeten elektronik olarak gelişmiş olanları için kullanılan data iletişim protokolü standart mıdır ve
    Can-bus olabilir mi?
    İlginize şimdiden teşekkür ederim.
    İyi forumlar.
    Cevaplar gayet güzel ve açıklayıcı olmuş.
    Fren, Gaz Kapatarak Kompresyon, Vites düşürerek anlık yüksek devirde motorun sıkıştırılmasıyla frenleme... Doğru Doğru Yanlış..
    Hepsini de kullanıyoruz gerektiği taktirde.

#Motor freni kullanıyor musunuz?
    Gazı kapatarak, motoru vites ile sıkıştırmadan kendi devrinde yavaşlaması ise soru, EVET. Vites düşürerek sıkıştırma tavsiye edilmemekle birlikte, GEREKİRSE EVET.
    #Fren ile nasıl kombine edilmeli?
    Önce gazı kapatmak, ardından fren kullanmak gerekli. (Motor devrine göre olması gereken vites kullanılmalı)
    #Mantıklı kullanım yerleri neresi olmalı?
    Vites düşürerek, ani motor sıkıştırma ile birlikte frenaj, acil durumda ama sadece tecrübeli kişilerce. (DİKKAT: lastik kilitlenmesi, yada eğimli durumda motoru kaydırma ile sonuçlanabilir)
    #Motor freni kullanımda iken yani kompresyon anında fren lambası yakan motosiklet yada sonradan eklenebilen elektronik devre var mıdır?
    Bildiğim kadarıyla buna benzer eklentiler bulunmakta.
    #Motosikletlerde,nispeten elektronik olarak gelişmiş olanları için kullanılan data iletişim protokolü standart mıdır ve
    Can-bus olabilir mi?
    Controller Area Network Bus, üzerinden erişim ve modifikasyonlar mümkündür.

Benden bu kadar. Hata var ise af ola.

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Vites freni dışında katılıyorum.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kadim Üye ozgurcakici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür ÇAKICI
    Motosiklet
    R1200GS / 2012
    Marka
    Bmw

Vites freni dışında katılıyorum.

Peki Ersan şef; yavaşlama esnasında, vites düşürmek gerektiği zamanda; ara gaz verip devir yükseltiyormusun düşürmeden önce ? Motorun uzun vadede sağlıklı olması için tavsiye edilen bir konu.

13. ozgurcakici, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (06-04-2016)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı ozgurcakici Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki Ersan şef; yavaşlama esnasında, vites düşürmek gerektiği zamanda; ara gaz verip devir yükseltiyormusun düşürmeden önce ? Motorun uzun vadede sağlıklı olması için tavsiye edilen bir konu.
    Evet. Bu sadece motosiklet sağlığı için gerekli olabilir. En önemli faydası ise aniden arka tekerin kaymasını önlemesidir. Arka tekerin dönüş hızı ile motorun (aslında şanzumanın) dönüş hızını birbirine uydurmak gerekir. Hassas bir uygulama.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

15. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (08-04-2016),ozgurcakici (06-04-2016)

Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234