Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 38 Sayfa bulundu

Threaded View

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Şu soruyu sorayım en hızlı virajı nasıl alıyorsunuz?

Benim motosikletim belli. Turda düzlüklerde bu 1200CC aletleri yakalamam zor (tabii ortada bir kapışma varsa ) tek çarem üstündeki sürücü yenetklerininin sınırlarını zorlamak. Virajlara hızlı girmek kısaca. Bunu yapacağım zaman virajda en kısa düz çizgiyi (yani dış, iç, dış) yakalamaya çalışıyorum. Yani güvenli sürüş çizgisi yalan oluyor. Yinde de hızlı döneceksem önce o virajı görmem lazım. Görmediğim virajda risk almıyorum. Hızlı demek aptalım demek olmamalı. Onun dışında da aynen Alper bey gibi öne eğiliyorum, ardından popomu seleden azıcık ağırlığını alacak kadar peglere yükleniyorum ve kalçamı viraj alacağım yöne doğru alıyorum, viraja kontra ile yatışı veriyorum ama kalçamı seleden hafif kaldırıp viraj dış pege ve dizimle depoya asılıp motoru dengeliyorum, kendim de viraj içine sarkıyorum. Virajda gaz kontrolü olmazsa da olmaz. Orta devirle viraja girip yavaş yavaş ve dengeli olarak viraj içinde gazı açıyorum. Şu ana kadar en hızlı dönüşlerimi bu şekilde yapabildim. Motorun arkası arazi lastikleri olması ve limitte olması sebebi ile bu dönüşte viraj dışına kayıyor ama bir low-side düşüş riski hissettirmiyor.

Şimdi bunları yapmaya ne gerek var? Bence de yok. Adam gibi sür adam gibi git. Benim içimde apaçi var kimse de bana madalya takmıyor. O arkadaş da ben motoru dik tuttum daha hızlı viraj döndüm I am the ROSPA diyince ona da madalya takan olmayacak. Bu arada benim lastik de sırt yapmış görüyorum. Motosiklet ustam lastiğe bakıp sen hiç virajlara yatmıyor musun diyince şöyle garip garip yüzüne bakmıştım Ardından kendisinde de Afirca Twin var aynı lastik onda da var sırt yaptığını görünce sustu.

Yahu istediğin kadar yat ya da yatma sürekli yanakta mı sürüyoruz hocam sırt yapar motosiklet lastiği bence.

2. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ozgurcakici (20-04-2016)