Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 38 Sayfa bulundu

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Standart MOTOSİKLETİ AZ YATIRARAK VİRAJA DİK VE DAHA HIZLI GİRMEK MÜMKÜN MÜ?

Malumunuz forumda sohbet esnasında etraftan duyduğumuz sürüş tekniklerini veya bilgilerini böyle yeni konular açarak hem bilgilerin düzenli tutulmasını hem de bilgimizin doğru veya yanlışını bulmayı hedefliyoruz.
    Başta bize gönüllü olarak yardımlarını esirgemeyen Ersan ÖZYURT hocama ve tüm üyelere vereceği bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum.
    Bir motosiklet pazarlığı esnasında lastikleri de kontrol ederken sırt yapmış olduğunu gördüm ve sürücüsünden lastik indirimi de istedim. Ancak Ada'm RoSPA(ileri seviyede eğitimli sürücü) çıkmasın mı? "Sen de eğitim alırsan senin de arka tekerin böyle eriyecek. Eğer RoSPA olsan bunu demezdin" demez mi? Ben de dedim ki sen hiç viraj yapmamışsın hep düz yolda kullanmışsın dedim. Aksine cevap verdi. Ben hem dik kalıyorum hem de o deli gibi yatanlardan daha hızlı virajı tamamlarım dedi. Ben şok oldum. Bu Nasıl mümkün oluyor dedim. Tabiki o da "çeşitli teknikleri var işte bildiğimiz kontralar da bunların birisi" dedi ama ben daha fazla askıntı olmamak için ve Enduroist ailesine güvendiğim için buraya bu konuyu açmak istedim. Umarım çoğumuzun da merak ettiği, korkmadan viraja girmeyi ve daha dik konumda kalmayı öğreniriz.

Buyurun atışmalar başlasın!!

DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

2. Ali KORKMAZ güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

ahmet ozcan (20-04-2016),Asil KIRGIN (21-04-2016),Ersan ÖZYURT (20-04-2016),HakanVelioglu (20-04-2016),Seda Güvener (20-04-2016)

Enduroist Üye ahmet ozcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet özcan
    Motosiklet
    xt 1200z super tenere 2012
    Marka
    Yamaha

Çok güzel bir konu bende merak ediyorum ustalardan teknikleri. En cahil halimle viraj konumlaması iyi yapılarak minimum yatarak viraj alınabileceğini düşünüyorum. Özellikle birkaç kez Ahmet KORKMAZ abi'nin arkasında şürüş yapabilme fırsatım olduğu için gözlemleyebildim kendisi konumlamayı çok güzel uyguluyor, konumlamanın hem güvenlik hemde akıcılık açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum.

4. ahmet ozcan güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (20-04-2016),Ersan ÖZYURT (20-04-2016),Seda Güvener (20-04-2016)

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Hehee bu dik kalarak viraj dönmenin duayeni Alper Özbaş'tır

Sent from my iPad using Tapatalk

6. Ediz Gürkan güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Çağın Sarılar (20-04-2016),Oktay Oksak (20-04-2016)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

ıslak zeminde zaten bunu yapmak gerekiyor lastik yere daha çok basıp sizin biraz sarkmanız ile motosikleti az yatırarak viraja girilir neden girilmesin

KILIBIKRAYDIR

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Anaa ne güzel konu açılmış.

Motor dik kalacak. Peki bu OK. Sonra dönecek... tamam o da OK diyelim direksiyon var nasılsa. Peki ağırlık merkezi yerden (atıyorum) 50 cm yukarıda olduğuna göre merkez kaç kuvvetinden nasıl korunacak ??????? Araba değil sonuçta bu. Özetle motosiklet yatarak döner yatmadan dönme diye bir şey benim bildiğim fiziken zor bir durum.

Peki ne kadar yatacak?
    Zaten Ali hocam da başlığı bundan açtı benim ilk poaragraf sadece giriş olsun diye. Burada işin aslı ne kadar az yatarsan o kadar güvenli dönersin diye biliyorum ama hızlı dönersin demek mi emin olamadım. Çünkü hız dönüşteki merkez kaç kuvvetini arttıran ana etken yatma da bunu kontrası ile sürtünmeden gelen merkezcil kuvvet için. Şöyle yarışçıları bir düşünelim. Adamlar ne yatıyor ama değil mi? Aslında değil. Yarışçı birinden öğrendiğim adamlar zaten limitte yani motor limite kadar yatıryor da kendilerinin ekstre bacağı yana falan açma sebebi bir nevi motoru daha az yatırmak için. Yani sen motorda sarkarsan bu durumda motoru yatırmadan o merkez kaç kuvvetine karşı koyabilirsin. Yani mümkün yatmadan da dönermiş.

Özetle. Birinin o merkez kaç kuvvetine karşı koyması lazım. Hız arttıkça bu kuvvet de artar. Normal hızlarda kişi sarkarak peglerde destek alarak motoru çok az yatırıp dönebilir ama o da bir yere kadar eninde sonunda motosiklet de yatacaktır. Peki hangisi doğru derseniz aslında motosikletin olabildiğince dik kalıp sizin sarkmanız daha iyi sanırım. Buna sanırım diyorum çünkü bu bilgim kendi sürüş testlerimden gelen sezgisel bilgi. Fizik kanunlarına oturtamıyorum bunu.

9. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Seda Güvener (20-04-2016)

Moderatör alper ozbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    alper özbaş
    Motosiklet
    1200 ADV Rally
    Marka
    Bmw

Alıntı Ediz Gürkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hehee bu dik kalarak viraj dönmenin duayeni Alper Özbaş'tır

Sent from my iPad using Tapatalk
    Bu sürüş şekli yılların getirdiği tecrübe ve çok çalışmanın sonucudur. Motoru çok yatırdığınızda beklenmedik bir olayda motoru dikleştirmek zorunda kalırsınız ve önemli bir zaman kaydı yaşarsınız.Viraj almak için motor yatırılmalıdır fakat bu sürüşün de en tehlikeli yumuşak karınlı anıdır.Hızınızı bir tık düşürerek daha dik kalıp hemde güvenli bir dönüş yapabilirsiniz.
    Motorla viraj yapmada 3 teknik vardır.Bunlardan biri de yarışcıların kullandığı motoru dik tutup yana salınmadır.Uygulaması tecrübe gerektirir ama dik kaldığınız için motor daha stabildir viraj çıkışlarında daha kolay hızlanabilirsiniz....

11. alper ozbas güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (21-04-2016),cemkucuk (20-04-2016),Ersan ÖZYURT (20-04-2016),Seda Güvener (20-04-2016),sinansari (20-04-2016)

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Motor nasıl döner?
    Kontra ile, gidonu çevirerek, sarkarak, viraj çıkışına bakılarak v.s v.s
    ne yaparsanız yapın, bunların sonunda motor yattığı için döner. bundandır ki, kontra ile tekerin döndüğünün tersine döner motor, çünkü o tarafa yatmıştır. bunun güzel örneklerinden biri arazide dönmektir. orada kendiniz dik durup motoru yatırırsınız ve yine döner. yani motoru yatırmadan dönmek imkansız görünüyor. hızınız çok düşük yada sürdüğünüz yollarınızdaki virajlar eğimli değilse tabi.
    bu konuda Keith Code'un dedikleri ve testleri belli. bence Keith bu konuda bişeyler biliyordur, özellikle de karşısındakine "Eğer RoSPA olsan bunu demezdin" diyen birine göre

Not: Belki de gerçekten bunun bir yolu vardır ve çok ileri bir tekniktir (fiziğe uygun gelmiyor ama) ve sürücülerin %99'u için yanlıştır. ben olsam böyle bir tavra ağır bi cevap verir bozardım adamı
    Vasıfsız Endurocu

Moderatör alper ozbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    alper özbaş
    Motosiklet
    1200 ADV Rally
    Marka
    Bmw

Motorla birlikte yatma tekniği günlük hayatta kullandığımız,motorun dönme açısı en iyi olan teknik.

Motoru yatırma tekniği daha çok düşük hızlarda uygulanır çoğunlukla da kroscular uygular.Motor çok yatar devrilmek daha kolaydır.

Motoru dik tutup yana salınma daha çok yarış motorlarında uygulanır endurolara çok uygun değildir.Vi,raj çıkışında hızlı gaz açmak için tercih edilir.

14. alper ozbas güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (21-04-2016),Çağın Sarılar (20-04-2016),Cem oruç (20-04-2016),HakanVelioglu (20-04-2016),sinansari (20-04-2016),SONAY YÜKSEL (20-04-2016)

Enduroist Katılımcı Üye Yavuz Yücel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yavuz Yücel
    Motosiklet
    R1200 GS
    Marka
    Bmw

Bence bu usta, ukalalıkla hatasını kapatmış. Nasıl bir hızlanma, durma alışkanlığı varsa, iyi patinaj çekmiş belki de.. Hızlı değilsen, dönmek için fazla yatmazsın bence..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Moderatör Çağın Sarılar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Çağın Sarılar
    Motosiklet
    Africa Twin
    Marka
    Honda

Motoru dik tutup yana salınma daha çok yarış motorlarında uygulanır endurolara çok uygun değildir.Vi,raj çıkışında hızlı gaz açmak için tercih edilir.
    [/QUOTE]

Tam da son cümleyi söyleyecektim. Sürücünün salınarak motoru dik tutuması kabul edilebilir (mi), ama bu motor enduroysa işler değişir.

Ne için hız? ne için viraj? farklı bir konu ama buna da değinmek istedim. ben şahsen virajlara çok ciddi bir aciliyetim yoksa kendimi ve diğer trafik unsurlarını etkilemeyecek hatta tehlikeye atmayacak kadar kontrollü girme taraftarıyım. (zaten motorumun da benim de kabiliyetim sınırlı )

Özet olarak:
    1. Ali, işin içinde rospa rozeti var ama üstat biraz abartmış sanki
    2. ilk fotodaki 1150 ne güzel viraj almış öyle yaw.

17. Çağın Sarılar, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (21-04-2016)

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu