Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 38 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye alperiynem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Alper İynem
    Motosiklet
    R 1200 GSA & CRF 250 L
    Marka
    Bmw

Eğitim alamamış bir sürücü olarak fikrimi arz edeyim;

Rospa'lı sürücüye inanmadım.

En azından 20 km üstünde ki hızlarda kontra vermeden dönmeyi ben beceremem. Dolayısıyla lastik illa ki yanağa biner.

Bu anlamda o sürücü düz gittiğinden ( Otoban sürüşü gibi) ve/ veya artçılı olduğundan lastik sırtını yemiştir.

Okuduğum ve izlediklerim doğrultusunda viraj da sistem gerekliliklerini akıldan çıkarmadan, bakışı düşürmeden, dış pege ağırlık verip gövdeyi hafif iç tarafa alıp mümkünse de aynaya doğru kafamı yaklaştırarak , motoru o viraj için olabilecek en dik konumda dönmeye çalışıyorum.

Her zaman istediğim gibi olmuyor...Ama çalışıyorum

Artçılı sürüşde hızı daha düşürüp motoru daha dik viraja sokuyorum...Minimal de olsa ağırlık transferini yine de yapıyorum..

Virajda ki en büyük korkum karşıdan şerit ihlali yaparak gelen araç ve zemin sürprizleridir.

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Şu soruyu sorayım en hızlı virajı nasıl alıyorsunuz?

Benim motosikletim belli. Turda düzlüklerde bu 1200CC aletleri yakalamam zor (tabii ortada bir kapışma varsa ) tek çarem üstündeki sürücü yenetklerininin sınırlarını zorlamak. Virajlara hızlı girmek kısaca. Bunu yapacağım zaman virajda en kısa düz çizgiyi (yani dış, iç, dış) yakalamaya çalışıyorum. Yani güvenli sürüş çizgisi yalan oluyor. Yinde de hızlı döneceksem önce o virajı görmem lazım. Görmediğim virajda risk almıyorum. Hızlı demek aptalım demek olmamalı. Onun dışında da aynen Alper bey gibi öne eğiliyorum, ardından popomu seleden azıcık ağırlığını alacak kadar peglere yükleniyorum ve kalçamı viraj alacağım yöne doğru alıyorum, viraja kontra ile yatışı veriyorum ama kalçamı seleden hafif kaldırıp viraj dış pege ve dizimle depoya asılıp motoru dengeliyorum, kendim de viraj içine sarkıyorum. Virajda gaz kontrolü olmazsa da olmaz. Orta devirle viraja girip yavaş yavaş ve dengeli olarak viraj içinde gazı açıyorum. Şu ana kadar en hızlı dönüşlerimi bu şekilde yapabildim. Motorun arkası arazi lastikleri olması ve limitte olması sebebi ile bu dönüşte viraj dışına kayıyor ama bir low-side düşüş riski hissettirmiyor.

Şimdi bunları yapmaya ne gerek var? Bence de yok. Adam gibi sür adam gibi git. Benim içimde apaçi var kimse de bana madalya takmıyor. O arkadaş da ben motoru dik tuttum daha hızlı viraj döndüm I am the ROSPA diyince ona da madalya takan olmayacak. Bu arada benim lastik de sırt yapmış görüyorum. Motosiklet ustam lastiğe bakıp sen hiç virajlara yatmıyor musun diyince şöyle garip garip yüzüne bakmıştım Ardından kendisinde de Afirca Twin var aynı lastik onda da var sırt yaptığını görünce sustu.

Yahu istediğin kadar yat ya da yatma sürekli yanakta mı sürüyoruz hocam sırt yapar motosiklet lastiği bence.

3. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ozgurcakici (20-04-2016)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Standart MOTOSİKLETİ AZ YATIRARAK VİRAJA DİK VE DAHA HIZLI GİRMEK MÜMKÜN MÜ?

Acemi ve guvenli surus kurallarina uymayan surucu virajlari keser yani her zaman daha dik kalir. Bu suruculerin lastikleri de sirt yapar (:

Ama bu arkadaslarin tamami yanlis konum ve hizlarindan dolayi virajda fren yapmak zorunda kalir.

Yani ROSPA li IAM li surucu destek gaziyla sabit hizda(!) donerken bu arkadaslar debriyaji birakma korkusuyla viraj cikisina kadar yavaslar. Oysaki diger surucu cikisi gordugu anda hizini coktan artirmistir. Bu yuzden bi baska konuda da konustugumuz gibi guvenli suren aslinda daha da hizlanmaktadir.

Ilaveten guvenli surus yapan eleman lastigin o erimeyen yan kisimlarinin sadece aciliyet aninda kullanilacagini bilir. O bolge artik son kurtulustur ve tehlikeli zevkler icin oraya konmadigini bilir (:

Amma bence sirt yapmanin en buyuk sebebi uzun turlardir. Aslinda km hesabi yapinca cikiyor ortaya.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Konu ahmet gül tarafından (20-04-2016 Saat 16:48 ) değiştirilmiştir.

5. ahmet gül güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (20-04-2016),Asil KIRGIN (21-04-2016),Tamer GEVECİ (20-04-2016)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Baylar Bayanlar,

Bakış açınızı değiştirin. Elbetteki yatmadan dönülmez. Arkadaşın bahsettiği, sistemli sürüşün getirdikleri ile daha az yatma ihtiyacı duymasıdır. Alper Şefim yazmıştı sanırım bunu.

Bu açıdan bakmaya ne dersiniz?
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

7. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (21-04-2016),alperiynem (21-04-2016),ozgurcakici (20-04-2016)

Enduroist Kadim Üye ozgurcakici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür ÇAKICI
    Motosiklet
    R1200GS / 2012
    Marka
    Bmw

Keith Code, kitap ve filminde söylüyor zaten. Virajı dönmenin altın kuralı, mümkün oldukça az yatırmak diye ? Ben bu aralar bunu deniyorum, daha az yatırarak dönmeyi. Becerebiliyormuyum, hayır

9. ozgurcakici, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (21-04-2016)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Viraj hizimizi limit noktasi ve guvenli hiz kurali belirliyor; motosikleti dondurme teknigimiz ve yol uzerindeki konumumuz dogruysa zaten o motor yatmaz gibime geliyor Ersan hocam

Sent from my iPhone using Tapatalk

11. ahmet gül, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (20-04-2016)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Standart MOTOSİKLETİ AZ YATIRARAK VİRAJA DİK VE DAHA HIZLI GİRMEK MÜMKÜN MÜ?

Mesele lastiğin sırt yapması veya yanak yemesi değil. Eğitim seviyesi yüksek birinden sistem Hakkı'nda söylenenin ne derecede uygulanabildiği. Bunu bizler yapabiliyor muyuz? Böyle birşey mümkün mü? Bir de virajı hızlı dönmek değil, dik dönmek sonucu yatık dönmeye göre dike yakın olduğumuz için daha hızlı olmak.
    Şimdi ben de kendim bir açıklama yapmak istedim. Bir kere RoSPA olması onun bana söylediklerini doğru kılmaz. Ticari bir konu konuşulup pazarlık yapılırken bana üfürmüş gibi geldi ki hala öyle. Sonuçta söylediği sistem ile alakalı olunca aklımızda yanlış birşeyler kalmasın diye burada sorma gereği duydum. Ama dediğim gibi konu lastiğin sırt yapması değil!
    Ben geçenlerde satmadan önce Bajaj ile bir viraj yaptım kendim de inanamadım. O virajda motosikleti fazla yatırmadım ama kendim viraj içine sarktım. Arkamdan benim f650gs ile arkadaşım yetişemedi. Dönüşte İkarus yaşıyorum düşüncesi ile aynı süratle girmedim. Ben de virajda motosiklet ile sürücüsünü sepetli motosiklete benzetiyorum. Sepetin olduğu tarafa viraj yaparsanız sepet kalkar, sürücüyü de işte o sepet yerine koyuyorum. Eğer motosikletin uygun yerlerinden kendinizi motosiklete adapte ederseniz işte o zaman ağırlık merkezini çok az eğim ile dengeleyip dike yakın bir pozisyonda ( tam dik değil atıyorum 70 derece olabilir) o viraj dönülebilirsiniz düşüncesindeyim. Zaten dike yakınsak da doğal olarak tutuşumuz iyi seviyelerde olup stabil bir sürüş yapmış olacağız ve daha istikrarlı gaz açabileceğiz bunun sonucunda da diğer zamanlardan daha hızlı olmuş olacağız. Tabiki Ahmet Gül' ün dediği gibi limit noktası, güvenli hız kuralı, yavaş gir hızlı çık kuralı gibi.. Kuralları da bu işe entegre ederek hareket etmek şartıyla.
    Ben eğitim almadım ama kendi doğaçlamamla sistem dediğiniz kuralları takip edip örtüştürmeye çalışıyorum. Aklıma yatmayan imkansız veya şaşırtıcı ya da tersini yaptığım şeyleri de işte bu sorularla tartışma konusu açıyorum. Böylelikle de örtüşene kadar sizlerin yorumlarını, sistemi ve kendi doğaçlamamı tahlil ediyorum, örtüştürmeye çalışıyorum. Örtüştürdüğüm yerdeki herşeyi hafızama alarak öyle hareket ediyorum. Biraz uzun oldu kusura bakmayın😊

DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER
    Konu Ali KORKMAZ tarafından (21-04-2016 Saat 01:40 ) değiştirilmiştir.

13. Ali KORKMAZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (21-04-2016)

Enduroist Kadim Üye oguzetuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

Alıntı Ali KORKMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mesele lastiğin sırt yapması veya yanak yemesi değil. Eğitim seviyesi yüksek birinden sistem Hakkı'nda söylenenin ne derecede uygulanabildiği. Bunu bizler yapabiliyor muyuz? Böyle birşey mümkün mü? Bir de virajı hızlı dönmek değil, dik dönmek sonucu yatık dönmeye göre dike yakın olduğumuz için daha hızlı olmak.
    Şimdi ben de kendim bir açıklama yapmak istedim. Bir kere RoSPA olması onun bana söylediklerini doğru kılmaz. Ticari bir konu konuşulup pazarlık yapılırken bana üfürmüş gibi geldi ki hala öyle. Sonuçta söylediği sistem ile alakalı olunca aklımızda yanlış birşeyler kalmasın diye burada sorma gereği duydum. Ama dediğim gibi konu lastiğin sırt yapması değil!
    Ben geçenlerde satmadan önce Bajaj ile bir viraj yaptım kendim de inanamadım. O virajda motosikleti fazla yatırmadım ama kendim viraj içine sarktım. Arkamdan benim f650gs ile arkadaşım yetişemedi. Dönüşte İkarus yaşıyorum düşüncesi ile aynı süratle girmedim. Ben de virajda motosiklet ile sürücüsünü sepetli motosiklete benzetiyorum. Sepetin olduğu tarafa viraj yaparsanız sepet kalkar, sürücüyü de işte o sepet yerine koyuyorum. Eğer motosikletin uygun yerlerinden kendinizi motosiklete adapte ederseniz işte o zaman ağırlık merkezini çok az eğim ile dengeleyip dike yakın bir pozisyonda ( tam dik değil atıyorum 70 derece olabilir) o viraj dönülebilirsiniz düşüncesindeyim. Zaten dike yakınsak da doğal olarak tutuşumuz iyi seviyelerde olup stabil bir sürüş yapmış olacağız ve daha istikrarlı gaz açabileceğiz bunun sonucunda da diğer zamanlardan daha hızlı olmuş olacağız. Tabiki Ahmet Gül' ün dediği gibi limit noktası, güvenli hız kuralı, yavaş gir hızlı çık kuralı gibi.. Kuralları da bu işe entegre ederek hareket etmek şartıyla.
    Ben eğitim almadım ama kendi doğaçlamamla sistem dediğiniz kuralları takip edip örtüştürmeye çalışıyorum. Aklıma yatmayan imkansız veya şaşırtıcı ya da tersini yaptığım şeyleri de işte bu sorularla tartışma konusu açıyorum. Böylelikle de örtüşene kadar sizlerin yorumlarını, sistemi ve kendi doğaçlamamı tahlil ediyorum, örtüştürmeye çalışıyorum. Örtüştürdüğüm yerdeki herşeyi hafızama alarak öyle hareket ediyorum. Biraz uzun oldu kusura bakmayın��

selamlar
    motosikleti satan adam lastik indirimi yaptı mı
    lastiğin sırt yaptığını fark etmişsin, ben senin yerinde olsam vatandaş "rospa mospa" derken "lastik değişecek, masraf var" derdim geçiştirirdim.
    ağır motosikletler kullanıyoruz, bir de yükleyip yola çıkınca istediğin eğitimi al o lastik illa sırt yapacaktır. gidilen yol sürekli viraj değil neticede
    bence senin de tespit ettiğin gibi ukalalık yaparak pazarlık psikolojini bozmaya çalışmış.
    eğitim almak, bilinçli olmak iyi bir şey tabi ki. ama "sen de rospa olsaydın lastiğime bahane bulmaz motoru alır gider 1000 daha verir paşa paşa lastik değiştirirdin" komik geldi bana
    yalnız çoğumuzun yaptığı hata bir müddet motosiklet kullandıktan sonra, hatta hatırı sayılır km'ler yaptıktan sonra "ulan dur ben bir eğitim aliyim" demek oluyor.
    eğitimsiz kullanırken edinilen yanlış alışkanlıkları düzeltmek çok zor, hele de yaş ileriyse daha da zor.
    motosikletli polisleri daha önce kullanmamış personelden seçtiklerini duymuştum, 1 kerede doğrusunu öğretebilmek için.
    eğitim konusuna gelince işte bu durum biraz karışık, son on yılda her yer eğitmenim diye gezen adamlarla doldu. o yüzden yorum yapmayacağım.
    saygılar.
    Oğuz TUNA

15. oguzetuna, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (21-04-2016)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Alıntı oguzetuna Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selamlar
    motosikleti satan adam lastik indirimi yaptı mı
    lastiğin sırt yaptığını fark etmişsin, ben senin yerinde olsam vatandaş "rospa mospa" derken "lastik değişecek, masraf var" derdim geçiştirirdim.
    ağır motosikletler kullanıyoruz, bir de yükleyip yola çıkınca istediğin eğitimi al o lastik illa sırt yapacaktır. gidilen yol sürekli viraj değil neticede
    bence senin de tespit ettiğin gibi ukalalık yaparak pazarlık psikolojini bozmaya çalışmış.
    eğitim almak, bilinçli olmak iyi bir şey tabi ki. ama "sen de rospa olsaydın lastiğime bahane bulmaz motoru alır gider 1000 daha verir paşa paşa lastik değiştirirdin" komik geldi bana
    yalnız çoğumuzun yaptığı hata bir müddet motosiklet kullandıktan sonra, hatta hatırı sayılır km'ler yaptıktan sonra "ulan dur ben bir eğitim aliyim" demek oluyor.
    eğitimsiz kullanırken edinilen yanlış alışkanlıkları düzeltmek çok zor, hele de yaş ileriyse daha da zor.
    motosikletli polisleri daha önce kullanmamış personelden seçtiklerini duymuştum, 1 kerede doğrusunu öğretebilmek için.
    eğitim konusuna gelince işte bu durum biraz karışık, son on yılda her yer eğitmenim diye gezen adamlarla doldu. o yüzden yorum yapmayacağım.
    saygılar.
    Oğuz bey konumuzun lastik veya sırt yapması olmadığını, birkez daha hatırlatayım. Konumuza göre kendi bildiklerinizi ya da uyguladıklarınızı paylaşırsanız karşılıklı bilgi alışverişi ve bir zihnisinir yapmış oluruz. Teşekkürler.

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

Rospa sı filan olduğunu sanmıyorum ilgili arkadaşın, epeyce sallamış. Motosiklet jiroskopik dengeye sahip bir alet. Yüksek hızda sağlıklı şekilde dönmesi için yatması gerekir. Virajlara elbette baston gibi dimdik girebiliriz ama bu 30 km hızı aşmayarak olabilir... bu şekilde ise akıcı ve güvenli bir sürüş yapmak zaten mümkün değil.

Bakışı düşürmemek, virajı doğru görmek, doğru çizgiden uygun hız/vites, yüksek devirle ve kontra ile girerek gazla çıkış yapmak benim kullandığım yöntem bu.... Daha önce yola yağ dökülmesi nedeni ile viraj içinde kaza yaptığım için limitlerde kullanmıyorum zaten..

18. omercem güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Cem oruç (21-04-2016),Ersan ÖZYURT (21-04-2016),ozgurcakici (21-04-2016)

Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu