Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu
21 den 30´e kadar. Toplam 38 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

Bence de ukalalık yapmış...Bence hiç bir eğitmen motorunuzu limitlerde döndürün lastiği sonuna kadar kullanın demez ama yatmadan dönülür hacı o yüzden lastik sırt yapar yanlış bir söylem bence... Kararında gerektiği kadar yatmalı... Zaten iyi bir sürücü doğru konum alıp doğru hızı ayarlayıp doğru viteste her şeyi doğru bir şekilde bir viraja girerse ve ivmelenmesini de ona göre ayarlarsa haldır huldur gazla dönen adamdan daha az yatarak belkide daha hızlı bile döner....

Ha yok hacı ben motoru yatırmam sarkarım aşağı bacağımı açarım gerekirse öyle dönerim dizimi kafamı yere değdiririm bundan da keyif alırım derse oda başka

Eğitimde yaşadığım bir olayı da anlatayım Kapalı alan eğitiminde ön arka tekerlekleri tebeşirle çizdiler sola ve sağa bir dairede döndük... Ben tabi anladım ne kadar sildiğimize bakacaklar verdim coşkuyu verdim coşkuyu lastikte tebeşir mebeşir kalmadı Hoca geldi lastiğe baktı ne gerek vardı bu kadar zorladın virajda önünde bir tehlike çıksa ekstra komut verip kurtaracak yerin emniyet payın kalmamış bu kadar fazla yatma... Bu yatışı beyninde normal hissediyorsan onu kafandan sil bir tık daha az yat hızını da ona göre ayarla demişti...

Konuyuda sulandırıp msjımı kapatayım

Bknz 20.sn

https://www.youtube.com/watch?v=gpS9fHPauj0

Viraj böyle dönülür ağalarrrr
    Good Things Come To Those Who Wait

2. Bora Karayel güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (21-04-2016),Cem oruç (21-04-2016),Ersan ÖZYURT (21-04-2016),ozgurcakici (21-04-2016),Seda Güvener (21-04-2016),sinansari (21-04-2016)

Enduroist Kadim Üye ozgurcakici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür ÇAKICI
    Motosiklet
    R1200GS / 2012
    Marka
    Bmw

Hahahaha. o degilde gitti kask

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enduroist Kadim Üye oguzetuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

Alıntı Ali KORKMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Oğuz bey konumuzun lastik veya sırt yapması olmadığını, birkez daha hatırlatayım. Konumuza göre kendi bildiklerinizi ya da uyguladıklarınızı paylaşırsanız karşılıklı bilgi alışverişi ve bir zihnisinir yapmış oluruz. Teşekkürler.
    konuyu dağıttığımı düşünmüyorum. sohbet havasında olduğunu düşünerek katıldım ve bir şeyler yazdım.
    takipteyim neler yazılacak ilerleyen zamanlarda.
    Oğuz TUNA

5. oguzetuna, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (21-04-2016)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Bu kadarcık mı yani? 😁 Virajın Ustası Berkay hocam sizden yorum yok mu? Hadi biraz odun atalım konuya.

DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Bence o arkadaşın demek istediği viraj dik dönülür değil. Sistemi uygularsanız sistem zaten motosikletin en güvenli olduğu dik konumda hareket etmesi üzerine kurulu. Dönüş ise jiroskopik kuvvetler gereği yatarak yapılır bu zaten kesin bunun tartışması yok. Rospa olması beni bağlamaz diyemeyiz çünkü Rospa ise sistemi benden daha iyi biliyor ve uyguluyordur. Ha ama ukalalık yapıyorsa bu başka şekilde değerlendirilir bence.

Sent from my iPad using Tapatalk

8. Ediz Gürkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (21-04-2016)

Eğitim Koordinatörü Berkay İnal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berkay İnal
    Motosiklet
    F700 GS '16
    Marka
    Bmw

Alıntı Ali KORKMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu kadarcık mı yani? �� Virajın Ustası Berkay hocam sizden yorum yok mu? Hadi biraz odun atalım konuya.

Estağfurullah. Öyle bir iddiam yok
    Bora benim diyeceklerimi demiş zaten. Aynen katılıyorum kendisine.

10. Berkay İnal, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (21-04-2016)

Enduroist Üye Tamer GEVECİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tamer GEVECİ
    Motosiklet
    2017 Bmw F700 GS
    Marka
    Bmw

Uzun zamandır kafamı kurcalayan bir konuydu . İlgili bir konu açılınca bende konuya farklı bir açıdan yaklaşmak istedim.
    Resimde görülen kırmızı hat , tek yönlü bir yolda, viraja doğru giriş hattıdır.
    Hız , motosiklet ve sürücü gibi faktörler aynı iken motosikletin orta hattının yer düzlemi ile yaptığı açı her zaman aynı mıdır?
    Yani aynı hızda aynı kırmızı hattı motoru daha dik veya daha yatık takip edebilir miyiz? Yoksa hız aynı iken açı da hep aynı mıdır?

Ben açı değişmez diyorum .

Enduroist Kadim Üye alperiynem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Alper İynem
    Motosiklet
    R 1200 GSA & CRF 250 L
    Marka
    Bmw

Tez antitez olsun

Ben ise açı değişir diyorum.

Hız, sürücü ve motosiklet aynı olsa bile ağırlık merkezinin yer değiştirmesi ile aynı viraj farklı yatış açıları ile aynı çizgide dönülebiilir derim...
    Konu alperiynem tarafından (21-04-2016 Saat 16:40 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Alıntı Tamer GEVECİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Uzun zamandır kafamı kurcalayan bir konuydu . İlgili bir konu açılınca bende konuya farklı bir açıdan yaklaşmak istedim.
    Resimde görülen kırmızı hat , tek yönlü bir yolda, viraja doğru giriş hattıdır.
    Hız , motosiklet ve sürücü gibi faktörler aynı iken motosikletin orta hattının yer düzlemi ile yaptığı açı her zaman aynı mıdır?
    Yani aynı hızda aynı kırmızı hattı motoru daha dik veya daha yatık takip edebilir miyiz? Yoksa hız aynı iken açı da hep aynı mıdır?

Ben açı değişmez diyorum .
    Tamer bey motorun yatırmamızın sebebi merkez kaç kuvveti. Bu kuvveti etkileyen faktörler.

Hız, Motorun fiziksel yapısı (sürücü ile ağırlık merkezinin yeri, motorun ve sürücünün ağırlığı). Bunları aynı alırsak bence de değişmez.

Sürücü isterse bu açıyı değiştirir ama nasıl? Sarkma demek işte ağırlık merkezinin yatayda yerini değiştirmek demektir. Yani sürücü aslında sizin saydığınız fiziksel dinamikleri kendisine göre ayarlayarak açı üstünde hakimiyet sahibi oluyor. Sürücü yerine de 2 tane robot koyup tıpkısınının aynısı yaparsanız farklı bir yatış açısı çıkacağını sanmıyorum bende.

14. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Tamer GEVECİ (21-04-2016)

Enduroist Üye Tamer GEVECİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tamer GEVECİ
    Motosiklet
    2017 Bmw F700 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamer bey motorun yatırmamızın sebebi merkez kaç kuvveti. Bu kuvveti etkileyen faktörler.

Hız, Motorun fiziksel yapısı (sürücü ile ağırlık merkezinin yeri, motorun ve sürücünün ağırlığı). Bunları aynı alırsak bence de değişmez.

Sürücü isterse bu açıyı değiştirir ama nasıl? Sarkma demek işte ağırlık merkezinin yatayda yerini değiştirmek demektir. Yani sürücü aslında sizin saydığınız fiziksel dinamikleri kendisine göre ayarlayarak açı üstünde hakimiyet sahibi oluyor. Sürücü yerine de 2 tane robot koyup tıpkısınının aynısı yaparsanız farklı bir yatış açısı çıkacağını sanmıyorum bende.

Benim demek istediğim sürücü aynı hızda aynı hat üzerinde ağırlık merkezini değiştirerek açıyı değiştiremeyeceği.
    Eğer aksi durum doğru ise neden doğru .

16. Tamer GEVECİ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

HakanVelioglu (21-04-2016)

Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu