Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234
31 den 38´e kadar. Toplam 38 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Pekala tekrar düşünüyoruz.

Aynı virajı aynı çizgi ile farklı yatışlarda dönebiliyorum. Yere çicgi çizerek bunu denemesem de aynı yoldan çok kereler geçtiğim için sezgisel olarak bu fikirdeyim. Peki farkım ne. Örneğin oturarak sürerkenki yatışım ile ayakta sürerkenki farklı. Oturma ve ayakta olma arasında ayağa kalkınca ağırlık merkezimi yükseltiyorum kısaca yeri değiştiriyorum. Şimdi bu sezgisel hareketimi fiziksel açıklamaya almak lazım. Keşke beyaz tahta başında olsak da tartışsak çok eğlenceli oldu bu konu. Tabi şimdi aklıma bir soru daha geldi. Ayakta sürerken motoru yatırıyorum ama ben yatmıyorum. Eminim sizin sorunuz motorun yerle açısı. Hımmm biraz daha düşüneyim. Çok güzel soru.

2. HakanVelioglu güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (21-04-2016),Tamer GEVECİ (21-04-2016)

Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

bumudur acaba anlatılmak istenen ? Amcam çizgi mizgi dinlemiyor acıyor bacağı alıyor pozisyonu deli gibi sonra yatıyor...

Her 3 resimdede aynı pozisyonda diğer sürücüye göre daha dik... Ve muhtemelen daha hızlı
    Konu Bora Karayel tarafından (21-04-2016 Saat 17:52 ) değiştirilmiştir.
    Good Things Come To Those Who Wait

4. Bora Karayel, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (21-04-2016)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

http://advrider.com/index.php?thread...a-bike.419105/

Bu sitede benzeri bir konu tartışılmış ve şu yazı güzel olmuş. Ağırlık merkezi demiş abi merkez kaç kuvvetinin kontrasını belirlediği için motoru yatırarak dengeleme yaparız. Lakin momentum'u unutmayın diyoru. Ağırlık merkezi yükseldikçe momentum etkisi atekere göre artıyor yada tam tersi. Bu da yatış açısını etkiliyor.

Hello All,

Interesting thread. As I read the posts I'm impressed with the depth of the discussion. May I add a couple of factors for your consideration?

I suspect that the reason this topic gets confusing is the physics change with speed.

At about a fast walking speed, say 7 to 10 miles per hour or less, we use a counter-balance turn technique. Why? Because we are only dealing with gravity. Moving your dynamic bitt to the outside of the turn counter-balanced the bikes static center leaning to the inside of the turn. In other words, the combined center of mass is over the tip-over line (drawn from contact patch to contact patch).

Above 7 to 10 miles per hour centrifugal force and wheel pression come into play. Now "lean angle," rather than body position, is used to maintain balance. In other words, proper lean angle allows gravity in the inside of the turn to counter-act centrifugal force pushing us to the outside of the turn.

This is where "moment" comes into play. The distance from the tip-over line to the "combined" center of mass (the bike and the rider): the higher the CofG (CofM is more precise), the less lean angle is required for a given turn radius at a given turn speed. This is the BIG pay-off for off-road riders, we don't have to lean over as far is poor traction.

To explain the physics and mechanics in detail takes hours and lots of visuals in my off-road classes-- so this may not make sense here. But it is worth adding speed to your discussion. Thanks again for a great thread.

Ride Well,
    Coach

6. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ahmet gül (21-04-2016)

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Alıntı ozgurcakici Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Keith Code, kitap ve filminde söylüyor zaten. Virajı dönmenin altın kuralı, mümkün oldukça az yatırmak diye ? Ben bu aralar bunu deniyorum, daha az yatırarak dönmeyi. Becerebiliyormuyum, hayır
    Eğer aynı şeyden bahsediyorsak, onun az yatırmak diye söylediği, zamansal olarak. Yoksa açı değil, aniden yatırmaktan bahsediyor ve yatık pozisyonda en kısa sure kalmaktan. Tabi bu arada bunlardan pist tekniği olarak bahsediyor.
    Vasıfsız Endurocu

8. Serdar Özmetin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ozgurcakici (21-04-2016)

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Tamer GEVECİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Uzun zamandır kafamı kurcalayan bir konuydu . İlgili bir konu açılınca bende konuya farklı bir açıdan yaklaşmak istedim.
    Resimde görülen kırmızı hat , tek yönlü bir yolda, viraja doğru giriş hattıdır.
    Hız , motosiklet ve sürücü gibi faktörler aynı iken motosikletin orta hattının yer düzlemi ile yaptığı açı her zaman aynı mıdır?
    Yani aynı hızda aynı kırmızı hattı motoru daha dik veya daha yatık takip edebilir miyiz? Yoksa hız aynı iken açı da hep aynı mıdır?

Ben açı değişmez diyorum .
    Tamer Bey gösterdiğiniz çizgi bizim yolda trafikte asla kullanmamamız gereken sadece pist sürüşü için geçerli bir çizgidir. Pistte virajı döndüğümüzde önümüzde duran bir kamyon olmaz çünkü, ama yolda olabilir. Belki pist için demişsinizdir ama ben okuyunca öyle anlamadığım için kendimce uyarmak istedim. Sevgiler.

10. Ediz Gürkan güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ozgurcakici (21-04-2016),Tamer GEVECİ (21-04-2016)

Enduroist Üye Tamer GEVECİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tamer GEVECİ
    Motosiklet
    2017 Bmw F700 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Ediz Gürkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamer Bey gösterdiğiniz çizgi bizim yolda trafikte asla kullanmamamız gereken sadece pist sürüşü için geçerli bir çizgidir. Pistte virajı döndüğümüzde önümüzde duran bir kamyon olmaz çünkü, ama yolda olabilir. Belki pist için demişsinizdir ama ben okuyunca öyle anlamadığım için kendimce uyarmak istedim. Sevgiler.
    Tabii ki Ediz bey haklısınız trafiğe açık olan bir yolda karşı şeride geçerek viraj dönmek intihar olur. Trafiği gözardı ederek konuyu düşünmenizi isterim .

Moderatör alper ozbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    alper özbaş
    Motosiklet
    1200 ADV Rally
    Marka
    Bmw

Tamer hicbirimiz pist yariscisi degiliz trafigi gozardı etmeyelim.ve yorumlarımızı gunluk hayata gore yapalım haksızmıyım....

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. alper ozbas güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (26-04-2016),ozgurcakici (22-04-2016)

Enduroist Kadim Üye İbrahim KARAASLAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İbrahim KARAASLAN
    Motosiklet
    Artık Yok (Tabanvay)

Birinci resimdeki 1150 gibi dönmek bence en zevklisi. aniden veriyorum kontrayı, yat-kalk. Motorla bir yatıyorum. Çizgimi bozmuyorum ama daha hızlı dönmek için değil daha çok zevk almak için.

Bunlar kişisel görüşlerdi paylaşmak istedim yoksa sorunun bu olmadığını biliyorum.

Keşke Rospa'lı bu arkadaştan bir ip ucu alsaydınız. Zira ağırlık merkezi değişiminin tek başına yeterli olmayacak kadar sınırlı olduğunu düşünüyorum.
    Ama başka bir teknik varsa onu bilemem. Yani olduğunuda düşünmüyorum. Çok sınırlı ya da uygulamaya değmeyecek kadar zahmetli bir tekniği kendini yüceltmek (ya da pazarlığı bozmak) için abarttığı kanısındayım.

El cevab: Benim için Mümkün Değil...
    By JeRu SaLeM

Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234