Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234
31 den 40´e kadar. Toplam 40 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye Cem oruç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Cem oruç
    Motosiklet
    tiger 800
    Marka
    Triumph

Uğur ustam " güvenli suruş halinde hissederek" demissin. Çok doğru. Ama videolardaki panik fren yapan vatandaşların ne güvenli suruş ve nede trafikte güvenli taraftalar ve hatta trafiği güvensiz yapan onlar. Hız sınırlarını zorla, kavşaklarda kontrolsüz dal, takip mesafesi tanıma, sağdan git, akan trafikte aralara gir sonra panik fren yap. Bence bunun adı panik fren falan değil ölüm freni. o bahsettiğim vücudun kasılması sonucu ellerin kapanmasından ibaret sadece. Bu videolarda o frenden sonra düşmeden devam eden sürücü benim gozum de motosikleti yemis yutmuş falan değildir. Allahın bi bildiği var der gecerim.
    The Albatros pır pır high. TAaa far saw.

2. Cem oruç, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

UĞUR KOÇ (29-04-2016)

Enduroist Katılımcı Üye Yavuz Yücel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yavuz Yücel
    Motosiklet
    R1200 GS
    Marka
    Bmw

Benim bildiğim, yapılan bir testte, debriyaja basıp motor gücünü ekarte etmen 4 metre daha erken durmanı sağlar 100km hızla giderken. Bu oldukça önemli, 50m değil de 46m durmak. Fren ve debriyajı da 4 parmakla sıkmak lazım. Ayrıca motoru stop ettirmemek olası bir kaçınma manevrasına hazır olmanı da sağlayacaktır

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. Yavuz Yücel güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (29-04-2016),Ali KORKMAZ (01-05-2016)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Standart Panik fren - debriyaj kullanımı

Motor freni ne zaman kullanilir?

Tutusun zayif oldugu yerlerde, yokus asagi inerken ve gorusun nispeten daha cok alani kapsadigi kirsalda ivme kaybetmek icin kullanilir.

Yani motor freni durmak icin kullanilmiyor. O yuzden debriyaji cekiyoruz. Debriyajin artisi durabildigimizde ya da devam etmek istedigimizde dusmemek ve motoru stop ettirmemek.

Evet standart frenlemede debriyaji sikmasanizda olur ama amac burada ihtiyaciniz oldugunda beynin bunu otomatik olarak yapmasini saglamak.

Bu tamamen aliskanliklarla ilgili. Sistemle tanismadan once bi kere panikledim, yetersiz frenleme yaptim ama bununla birlikte debriyaji cekmistim cunku diger turlusunu hic yapmamistim/oyle ogrenmistim.

Bu arada panik fren teknigi gelistirilebilir. Egitimlerin amaci budur 😋

Debriyaj konusunuda su sekilde kapatabiliriz sanirim

Ilk veri vites dusurulerek, ikincisi debriyaj kavramada, ucuncu ise debriyaj cekili elde edilmis.

Konu ahmet gül tarafından (29-04-2016 Saat 11:14 ) değiştirilmiştir.

6. ahmet gül güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

ADEM KIZILIRMAK (27-05-2016),Bora Karayel (29-04-2016),Cem oruç (29-04-2016),Ersan ÖZYURT (29-04-2016),Seda Güvener (29-04-2016),Tamer GEVECİ (02-05-2016)

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Yazmayacam işte bu konuya yazmayacam 😂

8. Ediz Gürkan güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Cem oruç (29-04-2016),Ersan ÖZYURT (29-04-2016)

Enduroist Kadim Üye berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Alıntı ahmet gül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motor freni ne zaman kullanilir?

Tutusun zayif oldugu yerlerde, yokus asagi inerken ve gorusun nispeten daha cok alani kapsadigi kirsalda ivme kaybetmek icin kullanilir.

Yani motor freni durmak icin kullanilmiyor. O yuzden debriyaji cekiyoruz. Debriyajin artisi durabildigimizde ya da devam etmek istedigimizde dusmemek ve motoru stop ettirmemek.

Evet standart frenlemede debriyaji sikmasanizda olur ama amac burada ihtiyaciniz oldugunda beynin bunu otomatik olarak yapmasini saglamak.

Bu tamamen aliskanliklarla ilgili. Sistemle tanismadan once bi kere panikledim, yetersiz frenleme yaptim ama bununla birlikte debriyaji cekmistim cunku diger turlusunu hic yapmamistim/oyle ogrenmistim.

Bu arada panik fren teknigi gelistirilebilir. Egitimlerin amaci budur ��

Debriyaj konusunuda su sekilde kapatabiliriz sanirim

Ilk veri vites dusurulerek, ikincisi debriyaj kavramada, ucuncu ise debriyaj cekili elde edilmis.

Tablo çok güzelmiş... Aslında verilerde debriyaj sıkılmalıdır gibi bir sonuç çıkartıyor ortaya.

10. berkcigdem, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (29-04-2016)

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Debriyaj sıkılır. Neden?

Ön fren kullanabilmek için gazı kesmek zorunda olduğumuzdan zaten ileri hareketi kesecek olan motor, motoru durdurmaya çalışan frenlere bir süre karşı koymaya çalışacak bu da dengeyi bozacak.

Diğer taraftan motorun gücü ileri gitmek ve nispeten yavaşlamak için kullanılabilir, ancak motor görevi durmak değildir. Frenlerin görevi motoru durdurmaktır. Yani frenlere yüklenilmesi meselesi de akılları karıştırmamalıdır. Bu zaten onların görevi. İhtiyaç olduğunda motoru durdurmak için.

Şimdi panik frene ihtiyaç duyulan zamanda, süremiz 1 bilemediniz 2 saniye kadardır. Bu zaman aralığından hem vites küçültüp vites fren kullanacak, hem de frenleri aktif kullanacak delikanlı varsa şu anda önünde reverans yapıyorum.

Diğer taraftan kaçış manevrası ile panik fren arasında tercih mümkünse çok hızlı olmalı. Her ikisi aynı anda yapılırsa felakete neden olabilir.

Bu arada, burada ahkam kesiyoruzya. Aslında öğrenmenin çok basit bir yolu var. Bir gün bir araya gelelim bir eğitimde kiiii, yakın zaman planlanan eğitimler var. Eğitimde bu konudaki iddia sahipleri sahnede kendilerini gösterebilir. Hepimizde doğruyu görürüz . Süper olur.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

12. Sadık SÖNMEZ güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (01-05-2016),Ersan ÖZYURT (02-05-2016),Murat TAŞ (01-05-2016)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Sorunun nereden başladığına bakmak lazım. Sanırım debriyaj kullanılacağı konusunda hem fikir oldu. Olmadıysak,hala sorabilirsiniz elbette.

Şimdi, gelelim şu sıralı vites düşürmeye.

Motorun kompresyon gücünün, durmaya yardımcı olabilmesi için minimum verimli devirlerinde olması lazım. Bu devirin altında ise tam tersine ilerleme etkisi verecektir. Mesela benim Crossrunner, 2.000-devirde, gaz vermeden kendi kendisi 10 km sabit hızla gidiyor. Dört silindir olduğu için bu kadar açık ama inananın her motosiklet bunu yapar. Bu minimum devire sembolik olarak 3.000 diyelim.

Şimdi, 100 km/saat hız ve bu hızı, 5. viteste 6.000-devir/dak da yapan bir motosikleti örnek kabul etmek istiyorum. Panik freni yaptığınız anda, motosikletiniz hızla yavaşlayamaya başlayacaktır. Saliseler içinde, yukarıda karar verdiğimiz minimum faydalı devir olan 3.000 devire inecektir. Öyleyse frenin ardından hemen debriyaj çekip vites küçültmeliyiz ve debriyajı bırakıp 4. viteste kompresyon sağlamalıyız. Tabi bütün bunları o kadar hızlı yapmalıyız ki, fren etkisi altında yavaşlayan motosikletimiz, biz hareketimizi tamamlamadan 4.viteste, 3.000 devirin altında seyredecek bir hıza inmemiş olsun. Sizce bu kombinasyonu bu kadar hızlı yapmak mümkün mü? Bana sorarsanız İki vites birden küçültsek bile yetişemeyiz. Hadi üç vites küçülttük yetişelim diye motorun devrine. Bu seferde uygun zamanı beklemeliyiz ki arka tekerde işler karışmasın.

Vallahi normal şartlarda bile bunu yapmanın senaryosunu sayamadım. Uygulamasını becerebileceğimi sanmıyorum. Bütün bunların panik halinde yapılabileceğine ciddi şüphelerim var.

Yaparım, yapıyorum diyen kimdi.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

14. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (02-05-2016),Berkay İnal (02-05-2016),Cem oruç (02-05-2016),Sadık SÖNMEZ (03-05-2016),Seda Güvener (02-05-2016),Tamer GEVECİ (02-05-2016)

Banned
    Isim
    ALİ KAPTAN
    Motosiklet
    VERSY 1000
    Marka
    Kawasaki

Ersan hocam dsogru soyluyorsun adı ustende panik fren onune ani bir şey cıktı bu engeli bertaraf etmek icin tek yapabilecegimiz frenlere on araka abanıp debriyajı devreden cıkarmak cunki duşunup uygulayacak zaman yok neden cunki PANİK FREN

16. ali kaptan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (02-05-2016)

Enduroist Kadim Üye berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorunun nereden başladığına bakmak lazım. Sanırım debriyaj kullanılacağı konusunda hem fikir oldu. Olmadıysak,hala sorabilirsiniz elbette.

Şimdi, gelelim şu sıralı vites düşürmeye.

Motorun kompresyon gücünün, durmaya yardımcı olabilmesi için minimum verimli devirlerinde olması lazım. Bu devirin altında ise tam tersine ilerleme etkisi verecektir. Mesela benim Crossrunner, 2.000-devirde, gaz vermeden kendi kendisi 10 km sabit hızla gidiyor. Dört silindir olduğu için bu kadar açık ama inananın her motosiklet bunu yapar. Bu minimum devire sembolik olarak 3.000 diyelim.

Şimdi, 100 km/saat hız ve bu hızı, 5. viteste 6.000-devir/dak da yapan bir motosikleti örnek kabul etmek istiyorum. Panik freni yaptığınız anda, motosikletiniz hızla yavaşlayamaya başlayacaktır. Saliseler içinde, yukarıda karar verdiğimiz minimum faydalı devir olan 3.000 devire inecektir. Öyleyse frenin ardından hemen debriyaj çekip vites küçültmeliyiz ve debriyajı bırakıp 4. viteste kompresyon sağlamalıyız. Tabi bütün bunları o kadar hızlı yapmalıyız ki, fren etkisi altında yavaşlayan motosikletimiz, biz hareketimizi tamamlamadan 4.viteste, 3.000 devirin altında seyredecek bir hıza inmemiş olsun. Sizce bu kombinasyonu bu kadar hızlı yapmak mümkün mü? Bana sorarsanız İki vites birden küçültsek bile yetişemeyiz. Hadi üç vites küçülttük yetişelim diye motorun devrine. Bu seferde uygun zamanı beklemeliyiz ki arka tekerde işler karışmasın.

Vallahi normal şartlarda bile bunu yapmanın senaryosunu sayamadım. Uygulamasını becerebileceğimi sanmıyorum. Bütün bunların panik halinde yapılabileceğine ciddi şüphelerim var.

Yaparım, yapıyorum diyen kimdi.
    Ben cevabımı aldım. Herkese cevapları için çok teşekkür ederim. Sonuç debriyaj sıkılır

18. berkcigdem güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (02-05-2016),Sadık SÖNMEZ (03-05-2016)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Gerçekten litaratüre girecek bir sohbet oldu. Hepinize teşekkürler.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

20. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (03-05-2016),berkcigdem (03-05-2016)

Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234