Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 40 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Standart Panik fren - debriyaj kullanımı

Merhabalar ,

Seda'nın açtığı arka fren - ön fren kullanımı başlığı gerçekten çok güzel , çok faydalı bir başlık. Ben o başlıkta Ersan hocamıza bir soru yönelttmiştim. Kendisi yeni başlığı açalım buda ayrı bir konu olsun dedi ve aslında güzel bir şey söyledi.

Soru şu şekildeydi ;

Hala aklımda olan bir soru panik frende debriyaj sıkılır mı sıkılmaz mı ? Bazı kişiler sıkılır , bazı kişiler sıkılmaz diyor. Ben sıkmayanlardanım , hatta vites düşürmeye başlayanlardanım ama şanzımana yüklenerek değil. Aslında bunu yaparken çok dikkat etmemiz gereken bir nokta arka tekeri kitlememektir.

Mantıken debriyaj sıkıldığı anda motor " boş vites " durumuna eş değer hale geliyor yani motordan yük gidiyor. Bu durumda bütün yük frenlere binmiş oluyor. Psikolojikmidir yoksa gerçekten öylemidir bilmiyorum ama ben debriyajı sıkınca sanki daha zor yada daha uzun mesafede duruyorum gibi hissediyorum. Bunun doğrusu nedir ?

2. berkcigdem, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Seda Güvener (28-04-2016)

Enduroist Kadim Üye Ercan Çelen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ercan Çelen
    Motosiklet
    F 800 GS
    Marka
    Bmw

Bana gore mantikli olan debriyaj icin zaman kaybetme frenlemeye basla o sirada debriyaja basarsanda basmazsanda pek bi onemi yok gibi

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. Ercan Çelen, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (28-04-2016)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Standart Panik fren - debriyaj kullanımı

Hadi hayırlı işler. Ortalık iyi karışacak. Bence teorik olarak yanlış bir hareket olduğunu düşünüyorum. Şimdi panik fren denince bana göre aniden ayak frenine veya el manetine hızla ama istemeden abanmaktır. Ha bu abanmayı biraz Melek'e haline getirirsin kitlenmeyecek kadar limon muhabbetindeki gibi basıncını ayarlarsın ki ben ABS kullandığım için bunu şuan yapmam çok zor. ABS siz kullanıp panik fren denemeleri yapmam lazım ki öyle alışayım. Neyse konuya devam edeyim. Motosikletin kavramasını ayırmadığımızı(debriyaja basmadığımızı) düşünelim. Panik anında arka kitlerse ki bu kuvvetle muhtemel. O zaman arka teker çalışan motoru susturmak için zorlanmayacak mı (tersi bir kuvvet var motor çalışmak istiyor sen fren yaparak çalışan motoru da susturmak için sert fren yapıyorsun.) Bir de susan motor panik frenden ayağını çektiğinde tekrar vurdurma dediğimiz motosikletin kendi cazibesi ile motoru çalıştırmaya çalışacak. Bu esnada kavramaya(baskı balataya) da güç binecek mi? Arka tekerin hem motoru çalıştır hem istenen devire geri Yüksel dolayısı ile kilitlenmiş durumdaki arkanın tekrar tutunmasını zorlamaz mı? Zorlamasa bile geciktirmez mi? Halbuki panik frende debriyaja da bassak bunların hiçbiri olmayacak.
    Ben senin söylediğinden şunu çıkarttım. Panik haliyle motordan gazı kestiğimizde motor kapanacak ve kompresöre binecek hem bu sayede frene de takviye olur, eğer devir düşer ve buna bağlı olarak da motorun frenleme günü yani kompresörü de düşerse bir vites daha düşerim zarar vermeden yıldırır ve frene yardımcı olurum. Diyorsun. Eğer dediğin şartlarda ise hızlı ama planlı duruşlarda belki olabilir( ben baskı balatanın ömrü gider diye tercih etmem o ayrı bir konu) varsın 5 saniye sonra dursun)
    Ancak hızlı ama planlı durmak isteği ile panik fren bence birbirinden ayrılmalı. Hani bazen yol tarif ederken derler ya bu sokaktaydı geçtin. Biz de asılırız hemen frenlere sonra vitesi 4-3-2-1 yaparız ufaktan yığdırırız. Bunun ile karıştırmayasın panik freni ben sanki biraz bu anlattığım örneğin havası var gibi geldi. Panik fren viraj içindeyken Kocaman bir inek moku çıkar önüne o esnada 3-2-1 mi yapacaksın? Eğer yapmayacaksan o Zaman debriyajı kullanmalısın ve riskleri ortadan kaldırmalısın. Bu benim fikrim.
    Çooook uzun oldu. Kusura bakmayın.

DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER
    Konu Ali KORKMAZ tarafından (28-04-2016 Saat 17:20 ) değiştirilmiştir.

6. Ali KORKMAZ güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Cem oruç (28-04-2016),Ersan ÖZYURT (28-04-2016),Seda Güvener (28-04-2016)

Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Alıntı Ali KORKMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hadi hayırlı işler. Ortalık iyi karışacak. Bence teorik olarak yanlış bir hareket olduğunu düşünüyorum. Şimdi panik fren denince bana göre aniden ayak frenine veya el manetine hızla ama istemeden abanmaktır. Ha bu abanmayı biraz Melek'e haline getirirsin kitlenmeyecek kadar limon muhabbetindeki gibi basıncını ayarlarsın ki ben ABS kullandığım için bunu şuan yapmam çok zor. ABS siz kullanıp panik fren denemeleri yapmam lazım ki öyle alışayım. Neyse konuya devam edeyim. Motosikletin kavramasını ayırmadığımızı(debriyaja basmadığımızı) düşünelim. Panik anında arka kitlerse ki bu kuvvetle muhtemel. O zaman arka teker çalışan motoru susturmak için zorlanmayacak mı (tersi bir kuvvet var motor çalışmak istiyor sen fren yaparak çalışan motoru da susturmak için sert fren yapıyorsun.) Bir de susan motor panik frenden ayağını çektiğinde tekrar vurdurma dediğimiz motosikletin kendi cazibesi ile motoru çalıştırmaya çalışacak. Bu esnada kavramaya(baskı balataya) da güç binecek mi? Arka tekerin hem motoru çalıştır hem istenen devire geri Yüksel dolayısı ile kilitlenmiş durumdaki arkanın tekrar tutunmasını zorlamaz mı? Zorlamasa bile geciktirmez mi? Halbuki panik frende debriyaja da bassak bunların hiçbiri olmayacak.
    Ben senin söylediğinden şunu çıkarttım. Panik haliyle motordan gazı kestiğimizde motor kapanacak ve kompresöre binecek hem bu sayede frene de takviye olur, eğer devir düşer ve buna bağlı olarak da motorun frenleme günü yani kompresörü de düşerse bir vites daha düşerim zarar vermeden yıldırır ve frene yardımcı olurum. Diyorsun. Eğer dediğin şartlarda ise hızlı ama planlı duruşlarda belki olabilir( ben baskı balatanın ömrü gider diye tercih etmem o ayrı bir konu) varsın 5 saniye sonra dursun)
    Ancak hızlı ama planlı durmak isteği ile panik fren bence birbirinden ayrılmalı. Hani bazen yol tarif ederken derler ya bu sokaktaydı geçtin. Biz de asılırız hemen frenlere sonra vitesi 4-3-2-1 yaparız ufaktan yığdırırız. Bunun ile karıştırmayasın panik freni ben sanki biraz bu anlattığım örneğin havası var gibi geldi. Panik fren viraj içindeyken Kocaman bir inek moku çıkar önüne o esnada 3-2-1 mi yapacaksın? Eğer yapmayacaksan o Zaman debriyajı kullanmalısın ve riskleri ortadan kaldırmalısın. Bu benim fikrim.
    Çooook uzun oldu. Kusura bakmayın.
    Benim dediğimden çıkarttığın şey aslında %100 doğru.
    Hızlı ama planlı olarak durmaktan bahsetmiyorum çünkü o bilinçli ve bizim kontrolümüzde yapılan bir eylem.
    Ben tamamen panik frenden bahsediyorum. Düz gidiyoruz ve bir anda araç çıktı karşımıza asıldık frenlere gibi bir durum. Senin verdiğin örnek virajdaki inek mokunda ise valla motoru dik bir şekle getirebilirsem öyle fren yapmayı tercih ederim , getiremiyorsam kontra uygulayıp o durumdan kurtulmayı tercih ederim herhalde. Gerçi bu o anki reflekslerim ile alakalı tamamen. Fakat vites düşürceğimi düşünmüyorum açıkcası. Belkide o pok yoluna gideriz bilemedim şimdi

Panik fren anında motoru zaten 4 ten 3 veya 3 ten 2 ye aldığınız anda zaten ciddi bir ivme kaybı yaşıyoruz. Daha doğrusu bu vites küçültme olayı şanzımana yüklenmekten ziyade motorun kapanıp kompresöre binmesi ve o ivmeyi ona bu şekilde kaybettirmek.

Dediğin gibi aslında debriyajı sıktığımız anda bunların hepsi ortadan kalkıyor . bütün olay artık frenlerde ve sizin fren yeteneğinizde oluyor.

Valla ne yalan söyleyeyim bende bilmiyorum ama bunun doğrusunu çok merak ediyorum.
    Konu berkcigdem tarafından (28-04-2016 Saat 17:31 ) değiştirilmiştir.

8. berkcigdem güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (28-04-2016),Ersan ÖZYURT (28-04-2016),Seda Güvener (28-04-2016)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Bu arada ufak tefek düzeltme yapmıştım ama düzeltmeden önce alıntı yapmışsın sanırım. Bilgin olsun.

10. Ali KORKMAZ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (28-04-2016),Seda Güvener (28-04-2016)

Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Alıntı Ali KORKMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu arada ufak tefek düzeltme yapmıştım ama düzeltmeden önce alıntı yapmışsın sanırım. Bilgin olsun.

Düzeltmelerden sonra yukarıda ki yazını kopyalayıp kendi mesajımda düzelttim. Yani oradaki alıntıda senin şuan güncel yazın mevcut.

12. berkcigdem güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (28-04-2016),Ersan ÖZYURT (28-04-2016)

Moderatör Uğur Mertol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Uğur Mertol
    Motosiklet
    BMW 1200 GSA / 2018
    Marka
    Bmw

ben ce her türlü fren de ( panik veya ani ) debriyajı çekmektir debriyajsız fren yaptığımızda motosiklet durmak isteyecek fakat aynı zamanda arka teker güç üretmeye devam edecektir debriyajı kullandığımız zaman yanlızca durmaya çabalayacağı için daha kısa zamanda duracaktır diye düşünüyorum yani motosikleti ön fren durduruyor mantığından gidersek ön lastiğin tutuşunu ileri gitme dürtüsü zayıflatacaktır

14. Uğur Mertol güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (29-04-2016),Ersan ÖZYURT (28-04-2016),Seda Güvener (28-04-2016)

Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Alıntı Uğur Mertol Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben ce her türlü fren de ( panik veya ani ) debriyajı çekmektir debriyajsız fren yaptığımızda motosiklet durmak isteyecek fakat aynı zamanda arka teker güç üretmeye devam edecektir debriyajı kullandığımız zaman yanlızca durmaya çabalayacağı için daha kısa zamanda duracaktır diye düşünüyorum yani motosikleti ön fren durduruyor mantığından gidersek ön lastiğin tutuşunu ileri gitme dürtüsü zayıflatacaktır
    Ali ve Uğur abinin bu dediği bana çok mantıklı geliyor ama kafamda ki tek soru debriyajın çekildiği anda motorun yüksüz kalıp bütün yükün frende olması.

16. berkcigdem güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Moderatör Uğur Mertol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Uğur Mertol
    Motosiklet
    BMW 1200 GSA / 2018
    Marka
    Bmw

Alıntı berkcigdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ali ve Uğur abinin bu dediği bana çok mantıklı geliyor ama kafamda ki tek soru debriyajın çekildiği anda motorun yüksüz kalıp bütün yükün frende olması.
    dediğim gibi motosikleti ön fren dururuyor ve onunda yola tutuşu tam olması gerekiyorsa sen ön lastiğe hem dur hem itme gücü uygularsan ne olur o yüzden motosiklet herzaman tek birşey yapar

18. Uğur Mertol, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Seda Güvener (28-04-2016)

Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Alıntı Uğur Mertol Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dediğim gibi motosikleti ön fren dururuyor ve onunda yola tutuşu tam olması gerekiyorsa sen ön lastiğe hem dur hem itme gücü uygularsan ne olur o yüzden motosiklet herzaman tek birşey yapar
    Bu dediğine kabulum abi. Ben sadece motorun yüksüz kalıp bütün yükün frende olma durumuna takılıyorum.

Gerçi şöyle bir şeyde var. Artık üretilen motorlarda ciddi bir fren gücü mevcut. Bizler frene asıldığımızda buna yetişebilecek bir kompresyon gücü var mı ? Bence o fren gücüne yetişecek bir kompresyon yok...

20. berkcigdem güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu