Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 40 Sayfa bulundu

Hybrid View

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Debriyaj sıkılır. Neden?

Ön fren kullanabilmek için gazı kesmek zorunda olduğumuzdan zaten ileri hareketi kesecek olan motor, motoru durdurmaya çalışan frenlere bir süre karşı koymaya çalışacak bu da dengeyi bozacak.

Diğer taraftan motorun gücü ileri gitmek ve nispeten yavaşlamak için kullanılabilir, ancak motor görevi durmak değildir. Frenlerin görevi motoru durdurmaktır. Yani frenlere yüklenilmesi meselesi de akılları karıştırmamalıdır. Bu zaten onların görevi. İhtiyaç olduğunda motoru durdurmak için.

Şimdi panik frene ihtiyaç duyulan zamanda, süremiz 1 bilemediniz 2 saniye kadardır. Bu zaman aralığından hem vites küçültüp vites fren kullanacak, hem de frenleri aktif kullanacak delikanlı varsa şu anda önünde reverans yapıyorum.

Diğer taraftan kaçış manevrası ile panik fren arasında tercih mümkünse çok hızlı olmalı. Her ikisi aynı anda yapılırsa felakete neden olabilir.

Bu arada, burada ahkam kesiyoruzya. Aslında öğrenmenin çok basit bir yolu var. Bir gün bir araya gelelim bir eğitimde kiiii, yakın zaman planlanan eğitimler var. Eğitimde bu konudaki iddia sahipleri sahnede kendilerini gösterebilir. Hepimizde doğruyu görürüz . Süper olur.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

2. Sadık SÖNMEZ güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (01-05-2016),Ersan ÖZYURT (02-05-2016),Murat TAŞ (01-05-2016)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Sorunun nereden başladığına bakmak lazım. Sanırım debriyaj kullanılacağı konusunda hem fikir oldu. Olmadıysak,hala sorabilirsiniz elbette.

Şimdi, gelelim şu sıralı vites düşürmeye.

Motorun kompresyon gücünün, durmaya yardımcı olabilmesi için minimum verimli devirlerinde olması lazım. Bu devirin altında ise tam tersine ilerleme etkisi verecektir. Mesela benim Crossrunner, 2.000-devirde, gaz vermeden kendi kendisi 10 km sabit hızla gidiyor. Dört silindir olduğu için bu kadar açık ama inananın her motosiklet bunu yapar. Bu minimum devire sembolik olarak 3.000 diyelim.

Şimdi, 100 km/saat hız ve bu hızı, 5. viteste 6.000-devir/dak da yapan bir motosikleti örnek kabul etmek istiyorum. Panik freni yaptığınız anda, motosikletiniz hızla yavaşlayamaya başlayacaktır. Saliseler içinde, yukarıda karar verdiğimiz minimum faydalı devir olan 3.000 devire inecektir. Öyleyse frenin ardından hemen debriyaj çekip vites küçültmeliyiz ve debriyajı bırakıp 4. viteste kompresyon sağlamalıyız. Tabi bütün bunları o kadar hızlı yapmalıyız ki, fren etkisi altında yavaşlayan motosikletimiz, biz hareketimizi tamamlamadan 4.viteste, 3.000 devirin altında seyredecek bir hıza inmemiş olsun. Sizce bu kombinasyonu bu kadar hızlı yapmak mümkün mü? Bana sorarsanız İki vites birden küçültsek bile yetişemeyiz. Hadi üç vites küçülttük yetişelim diye motorun devrine. Bu seferde uygun zamanı beklemeliyiz ki arka tekerde işler karışmasın.

Vallahi normal şartlarda bile bunu yapmanın senaryosunu sayamadım. Uygulamasını becerebileceğimi sanmıyorum. Bütün bunların panik halinde yapılabileceğine ciddi şüphelerim var.

Yaparım, yapıyorum diyen kimdi.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

4. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (02-05-2016),Berkay İnal (02-05-2016),Cem oruç (02-05-2016),Sadık SÖNMEZ (03-05-2016),Seda Güvener (02-05-2016),Tamer GEVECİ (02-05-2016)

Enduroist Kadim Üye berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorunun nereden başladığına bakmak lazım. Sanırım debriyaj kullanılacağı konusunda hem fikir oldu. Olmadıysak,hala sorabilirsiniz elbette.

Şimdi, gelelim şu sıralı vites düşürmeye.

Motorun kompresyon gücünün, durmaya yardımcı olabilmesi için minimum verimli devirlerinde olması lazım. Bu devirin altında ise tam tersine ilerleme etkisi verecektir. Mesela benim Crossrunner, 2.000-devirde, gaz vermeden kendi kendisi 10 km sabit hızla gidiyor. Dört silindir olduğu için bu kadar açık ama inananın her motosiklet bunu yapar. Bu minimum devire sembolik olarak 3.000 diyelim.

Şimdi, 100 km/saat hız ve bu hızı, 5. viteste 6.000-devir/dak da yapan bir motosikleti örnek kabul etmek istiyorum. Panik freni yaptığınız anda, motosikletiniz hızla yavaşlayamaya başlayacaktır. Saliseler içinde, yukarıda karar verdiğimiz minimum faydalı devir olan 3.000 devire inecektir. Öyleyse frenin ardından hemen debriyaj çekip vites küçültmeliyiz ve debriyajı bırakıp 4. viteste kompresyon sağlamalıyız. Tabi bütün bunları o kadar hızlı yapmalıyız ki, fren etkisi altında yavaşlayan motosikletimiz, biz hareketimizi tamamlamadan 4.viteste, 3.000 devirin altında seyredecek bir hıza inmemiş olsun. Sizce bu kombinasyonu bu kadar hızlı yapmak mümkün mü? Bana sorarsanız İki vites birden küçültsek bile yetişemeyiz. Hadi üç vites küçülttük yetişelim diye motorun devrine. Bu seferde uygun zamanı beklemeliyiz ki arka tekerde işler karışmasın.

Vallahi normal şartlarda bile bunu yapmanın senaryosunu sayamadım. Uygulamasını becerebileceğimi sanmıyorum. Bütün bunların panik halinde yapılabileceğine ciddi şüphelerim var.

Yaparım, yapıyorum diyen kimdi.
    Ben cevabımı aldım. Herkese cevapları için çok teşekkür ederim. Sonuç debriyaj sıkılır

6. berkcigdem güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (02-05-2016),Sadık SÖNMEZ (03-05-2016)