Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 23 Sayfa bulundu
    Moderatör Emir ÇELTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emir Çeltek
    Motosiklet
    R 1250 GS
    Marka
    Bmw

Standart Yolda Lastik Tamiratı

Hep tartışması açılır, fikirler hararet ile söylenir ve konu ortada kalır...

Uzun yolda, arazide, gece, gündüz vs. kısacası yolda lastik tamiri yapılır mı?
    Lastik sökülür mü?
    Şambrelli(yazılışı böyleymiş) ise yama mı? İç lastik ile gezip değiştireceğiz mi? Harbi değiştirebilecek miyiz?
    Tamir kitleri işe yarıyor mu?
    Tubeless ise fitil mi yapacağız? Mantar yama mı yapacağız?

Fikir paylaşımı, tecrübe aktarımı başlasın o zaman

2. Emir ÇELTEK, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Çağın Sarılar (12-05-2016)

Enduroist Kadim Üye Oktay Oksak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oktay Oksak
    Motosiklet
    F700 GS
    Marka
    Bmw

Bu güne kadar böyle bir durumla karşılaşmadım ama en çok merak ettiğim şu lastikteki küçük delikleri kapatıp şişiren sıvı maddeler.

Bunlardan bir tane aldım ve motosiklet ile beraber muhakkak yanımda taşıyorum. Başıma hiç gelmediği için işe yarıyorlar mı net bilemiyorum.

Kullanmak zorunda kalıp uygulama yapanlar var ise bende bilgi sahibi olmak isterim.
    Konu Oktay Oksak tarafından (11-05-2016 Saat 23:12 ) değiştirilmiştir.

Ordinaryus Enduroist AHMET GÖKER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    TRANSALP XL65OV VE ZONGSHEN ZS200CROSS
    Marka
    Honda

Ben iç lastik ićin konuşacağım.Yolda lastik tamir edilir.Ama zaman kazanmak için yedek iç lastik taşımak iyidir ki ben öyle yapıyorum.İç lastiği takıyorum.12v kompresörümle de şişirip yoluma devam ediyorum.Uygun bir yerde patlak olanı tamir seti ile tamir ediyorum ve bu sefer onu yedekliyorum.Tamir edilen yerden hava kaçırdığını hiç görmedim.Ön lastiği sökmek arka lastiği sökmekten hep daha kolay gelmiştir bana.Takribi işlem 25 ile 40 dakikadır.
    İhtiyacımız olan 3 Levye.
    Ön arka mili sökmek için gerekli anahtarlar.
    Sibobu sökme için özel anahtar.
    Tamir yama seti veya iç lastik.
    12v kompresör.
    Ve son olarak arap sabunu.
    İç lastik tamiratı ile herhangi bir sorun varsa seve seve yanıtlarım.
    Umarım kimsenin kör karanlıkta lastik patlamasından dolayı tamirat ihtiyacı olmaz.işte bu çok kötü.
    Saygılarımla

SM-N7500Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Yol almak varsa kaderde,giderim benzinimin bitmediği sürece

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

Enduroist Kadim Üye ozgurcakici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür ÇAKICI
    Motosiklet
    R1200GS / 2012
    Marka
    Bmw

Bizim meşhur ailemizin lastikçisi Olcay, tamir kiti yerine şu spreyli köpüklerden kulan kesinlikle dedi. Diğer yamalı kitler, eğer doğru deliği bulmazsan başka yeri delme ihtimali var (şahit olmuşluğum var valla ) yada düzgün yapamazsanız, lastikteki deliği büyütme şansınız var.

Ama köpük sıktığında, bir kaç dakika içinde donuyor hemen ve deliği tıkıyor. Sonra lastikçiye gittiğinizde tamiri kolay oluyor. Ben yanımda bu tüplerden taşıyorum. Tabi bu dediğim tubless için.

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Eski motorumda tubeless olduğu için bir kere patladığında önce fitil yaptırmıştım, daha sonra da mantar yama ile huzura ermiştim. Ben fitil le 1 yıl gezen adama da rastladım ama bence olacak şey değil. Mantar yama oldukça sağlıklı görünüyor.

Şimdi Africa Twin tubeless olmayıp iç lastikli olunca (şambrelli) mecburen lastik değiştirmeyi öğrenmek gerekiyor diye öğrenmeye başladım. Fitil yapamayız, yama bence çok sağlıksız ve tehlikeli olur.

Ben 2 kere lastiğik değişimini seyrettim, elimi değdirmedim ama güzel seyrettim, teoriye hakimim

1. Lastik sökmekten korkmamak lazım, zannedildiği kadar zor değil ama alet seti olmalı. (Mesela AT CRF 1000L için 12-14-22-27 ölçüler lokma olacak)
    2. Araştırmalarım neticesinde tubeless da destekleyen mesela Heidenau K60 scout gibi lastikler tubeless da desteklediği için jant dan ayırması daha zor olduğunu öğrendim, ama zamanı geldiğinde lastik alırken buna ne kadar dikkat ederim bilemiyorum.
    3. Lastik değiştirmek 2 kişi yapılması gereken birşey tek kişiyseniz kesinlikle denemeyin ustası bile 2 kişi yapabiliyor.
    4. Dağ başında lastik değiştirmektense köpükle tamir etmek daha mantıklı bu yüzden de iç lastiği Melih Abi'nin tavsiyesiyle daha kalın yırtılmaya karşı daha dirençli bir iç lastikle değiştirdim. Llastik patlayabilir ama yırtılmadığı sürece köpükle tamir mümkün olur. Bunun için motorda köpük bulunacak, hatta Motul P3 üzerini okuyunca 16" lastiğe kadar kurtardığını gördüm o yüzden yanımda 2 kutu olarak taşıyorum.
    5. Birde kompresör konusu var, onuda motorda bulundurmak lazım. (tube veya tubeless farketmez hava her ikisine de lazım)

7. Arif Oral Unal güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Cem oruç (12-05-2016),Emir ÇELTEK (11-05-2016)

Isim
    Emir Çeltek
    Motosiklet
    R 1250 GS
    Marka
    Bmw

Eski motorum F650GS tel jant ve iç lastik vardı. Bütün gezilere 2 adet 30cm levye, alyen anahtarları ve 2 adet(17"19") iç lastik ile giderdim. Sonra şehir içinde lastiğim patladı ve adamı sökerken izledim. Ben lastiği sökemezmişim. Ortadaki somun yağsızlıktan sıkışmış ve 2 kişi zorla söktüler. Hiç zorda kalıp denedim mi hayır, denesem yapar mıydım? Kaldığım yere ve çaresizliğime bağlı
    Şimdi tubeless lastiklerim. Aldığım ST'yi Ankara'dan getireceğim zaman bana yolda eşlik etmek için Ankara'ya gelen Uğur Abi'nin lastiğine metal parça girmişti. Cumartesi kimseyi bulamadık. Touratech Ankara(arkadaşın ismini unuttum) sağolsun bizim için dükkanı açtı. Öncesinde dedikleri;1)Sakın bilmeyene elletmeyin, lastik basınç sensörünü kırarlar. 2) Herhangi bir sprey sıkmayın sensörü bozar. 3) Fitil atarsanız lastik biter, gidince yeni lastik almak zorundasınız. Mantar yama yapılması gerekli dedi. Ve bu şekilde tamiratı yaptı.
    E şimdi tubeless lastik tamiri içinde mi sökmek lazım?

9. Emir ÇELTEK, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Çağın Sarılar (12-05-2016)

Isim
    Emir Çeltek
    Motosiklet
    R 1250 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Arif Oral Unal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eski motorumda tubeless olduğu için bir kere patladığında önce fitil yaptırmıştım, daha sonra da mantar yama ile huzura ermiştim. Ben fitil le 1 yıl gezen adama da rastladım ama bence olacak şey değil. Mantar yama oldukça sağlıklı görünüyor.
    Arif Abi, aynı lastiğe mi fitilden sonra mantar yama yaptırdın? Aynı delik için mi?

Alıntı AHMET GÖKER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben iç lastik ićin konuşacağım.Yolda lastik tamir edilir.Ama zaman kazanmak için yedek iç lastik taşımak iyidir ki ben öyle yapıyorum.İç lastiği takıyorum.12v kompresörümle de şişirip yoluma devam ediyorum.Uygun bir yerde patlak olanı tamir seti ile tamir ediyorum ve bu sefer onu yedekliyorum.Tamir edilen yerden hava kaçırdığını hiç görmedim.Ön lastiği sökmek arka lastiği sökmekten hep daha kolay gelmiştir bana.Takribi işlem 25 ile 40 dakikadır.
    Ahmet hocam işlem tek başına yapılır mı? Hiç sökmeden tamir mümkün mü? Tamir etmek sökmekten daha mı zor oluyor o zaman? Orta ayakta rahatça yapılan bir işlem mi?

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Emir ÇELTEK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arif Abi, aynı lastiğe mi fitilden sonra mantar yama yaptırdın? Aynı delik için mi?
    Evet Emir aynı delik

Ordinaryus Enduroist AHMET GÖKER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    TRANSALP XL65OV VE ZONGSHEN ZS200CROSS
    Marka
    Honda

Alıntı Emir ÇELTEK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Ahmet hocam işlem tek başına yapılır mı? Hiç sökmeden tamir mümkün mü? Tamir etmek sökmekten daha mı zor oluyor o zaman? Orta ayakta rahatça yapılan bir işlem mi?
    Tek kişiyle yapılır.Ben hep yalnız başıma yapıyorum.Öyle abartılacak bir iş değil.
    TA da İç lastik çıkacağı için sökmeden yapılamaz.
    Tamir etmek çok kolay sadece deliği bulmak zaman alır.
    Orta ayak yeterlidir.Motorun dengesine göre öne yada arkaya lastik sökülüve düşmemesi için bir destek koy
    Bunun için en güzel ve hafif yöntem pvc ya da alüminyum boru taşımaktır.Ön lastik sökerken pek gerekmiyor da arka için bu destek söktükten sonra kesinlikle gerekiyor.
    Ama tebir için her iki durumda da destek koymak iyidir.
    Yol almak varsa kaderde,giderim benzinimin bitmediği sürece

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

Enduroist Kadim Üye Oktay Oksak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oktay Oksak
    Motosiklet
    F700 GS
    Marka
    Bmw

Bildiğim kadarı ile fitil, deliği genişletme işleminde lastikteki çelik tellere zarar verdiği için sevilmiyor.

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu