Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Threaded View

Enduroist Üye kinyasgurcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kinyas GURCU
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Standart BMW R1200GS Sürüş Modları Hakkinda...!

Merhaba Arkadaslar ,

Boyle bir baslik olmadigi icin Acip bilgilenmek ve bilgilendirmek istedim.

Ilk oncelikler BMW Motorrad Turkiye Sitesinden Bir Alinti yapayim ;

SÜRÜŞ MODLARI

BMW Motorrad yeni R 1200 GS sürücüsüne asfalt, ıslak veya sert zemin gibi çeşitli sürüş stiline uygun şekilde üç farklı elektromotiv gaz kelebeği aktüatörü ayarı, üç farklı ABS ayarı ve dört ASC ayarıyla birlikte beş farklı sürüş modu sunuyor. Gerekli ayarın yapılabilmesi için gösterge panelinde arzu edilen sürüş modu görüntülenene dek gidonun sağ tarafındaki "Mod" mandalının hareket ettirilmesi yeterli. Aynı zamanda yolculuk sırasında debriyaj kolu çekilerek boşa alındıktan sonra gaz kolunun hareket ettirilmesiyle mod değiştirilerek sürücünün komutlarını uygulamak da mümkündür. Motosiklet yeniden çalıştırıldığında son seçilen ayar her zaman korunur.

Adventure ve adventure Pro modları için özel adventure konfigürasyonunda opsiyonel Otomatik Denge Kontrolü (ASC) özelliği de yer alır. Standart BMW Motorrad ABS için de özel bir adventure konfigürasyonu mevcuttur. Adventure ve adventure Pro konfigürasyonlarında bu da kullanılır. Bir diğer opsiyonel özellik de sistem modlarına entegre edilen Dynamic ESA'dır. Yol tutuşu seçilen sürüş modlarına bağlı olarak hassas şekilde ayarlanır (bkz. Süspansiyon bölümü).

Islak zeminlerde veya tutuşun zorlu olduğu koşullarda sürüş sırasında tam tork ve güç potansiyeli korunurken sürücünün desteklenmesi amacıyla "Rain" moduyla özellikle yumuşak bir dozaj ve karakteristik özellik sunulur. ASC (Otomatik Denge Kontrolü) elektronik kontrol sistemi "Road" modundakinden daha hızlı yanıt verir. Dynamic ESA seçeneğinin tercih edilmesi durumunda ön ve arka yay bağlantılarının sönümlemesi koşullara uygun olarak daha yumuşak şekilde gerçekleşir.

Kontrol sistemleri "Road" modunda kuru yolda en iyi performansı sunacak şekilde ayarlanır. Bu mod ile kuru yollarda ani, doğrusal bir gaz kelebeği tepkisi elde edilir. “Road” modu ses, yumuşak kontrol ve homojen tork artışını bir araya getirir.
    “Dynamic” modu yol sürüşünde yeni BMW R 1200 GS'nin sporcu yanını ortaya çıkarır. Dynamic ESA seçeneğinde çok daha ani ve direkt gaz tepkisi, daha kısıtlı ASC müdahalesi ve sıkı sönümleme makinenin tam potansiyelini öne çıkarır.

“Adventure” modu R 1200 GS'yi arazi sürüşüne uygun hale getirir. Yumuşak bir gaz tepkisi, Adventure ASC açısından kısıtlı kontrol müdahalesi, optimum fren dağıtımı ve opsiyonel Dynamic ESA'ya ait yüksek çekişli ayarla birlikte ABS kontrolü motosikleti yeni adventure maceraları yaşamaya hazırlar. Tüm bu özellikler sınırlı adventure deneyimine sahip motosikletçilerin bile yeni R 1200 GS ile arazide yollarını çabucak bulabilecekleri ve sürüş keyfinin tadını çıkarabilecekleri anlamına gelir. Mod, standart lastiklerle kullanılmak üzere optimize edilmiştir.

BMW Motorrad daha iddialı adventure sürücüleri için "adventure Pro" modunu sunar. Bu sürüş modu ani motor tepkisi karakterine sahiptir ve çivili lastiklerle kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Aynı zamanda ABS fonksiyonu ayak freni pedalına basılarak da arka kısımda devre dışı bırakılabilir, opsiyonel Dynamic ESA çekişe yönelik ve optimum düşük ayara geçer. ASC profesyonel adventure moduna ayarlanır ve kaymaya daha çok izin verir. Bu konfigürasyonda yeni BMW R 1200 GS'nin sporcu yanı arazide de ortaya çıkar ve deneyimli bir adventure sürücüsü makinenin kontrol edilebilme özelliğinin daha da artırılabilmesi sayesinde sürüş keyfine yeni bir boyut ekleyebilir.

************************************************** *

BMW GS uzerinden 5000km gectim Su ana kadar RAIN mod 'da suruyordum .Bugunden ROAD mod'una gectim.Fakat okadar sürücü olarak farki hissetmedim dogalmidir ? Sizler Hangi Sürüş Modlarinda suruyorsunuz ?

Hangi Modlari nerelerde kullaniyorsunuz ? Gerci yukarida teknik anlatmislar ama kullanici olarak sizlerede sormak istedim.

2. kinyasgurcu güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (08-06-2016),Erol Koçan (09-06-2016),Ersan ÖZYURT (08-06-2016),Gurhan ozdem (09-06-2016),ozgurcakici (08-06-2016)