Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 4 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345678 ... SonuncuSonuncu
31 den 40´e kadar. Toplam 82 Sayfa bulundu

Konu: Ani Kontra

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı MelihUlubilgen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Önüne buzdolabı düştüyse çölde kutup ayısı sendromu olur neticesi pek parlak olmaz bence ne yapsan nafile derim ben.
    Abi, bu buzdolabı temsili yahu ama burası Türkiye olmaz diyebilir misin?

Debriyajla ilgilide yazayım ( kutup ayısından sonra) eğer debriyajı çekersen arka tekerden faydalanamazsın sadece ön tekere kalırsın ne yapacaksan ön teker ile yapacaksın.
    Birde DCT ler var onlarda debriyaj yok onlar bu soruya ne cevap verecekler onu merak ediyorum???
    DCT konusu beni aşar.

Alıntı Bora Celik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ARA Control eğitiminde kaçınma manevrasında debriyaja basılır şeklinde öğretilmişti.
    Nedenini de anlatmışlardır ki genelde anlatırlar.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Debriyajla ilgilide yazayım ( kutup ayısından sonra) eğer debriyajı çekersen arka tekerden faydalanamazsın sadece ön tekere kalırsın ne yapacaksan ön teker ile yapacaksın.
    Birde DCT ler var onlarda debriyaj yok onlar bu soruya ne cevap verecekler onu merak ediyorum???
    Vallaha şu DCT şanzımanların derdi ne çok yahu Bunu bende merak ediyorum.

Sonra oturdum ve bu merakımı düşünmeye bıraktım aklıma şu geldi. Şimdi DCT şanzıman daha modern ve yeni teknoloji dolayısı ile bir öncekine göre daha ileri olmalı. Şimdi eğer kaçış manevralarında debriyajı çekmek önemli olsa DCT de debriyaj diye bir düğme olurdu panik/kaçış/kaçınma manevralarında kullanın diye. Eğer öyle bir düğme hala yoksa bence bu manevralarda da debriyaj çekme olmaması lazım.

Buna tümden gelim falan mı deniyordu ?

3. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Seda Güvener (15-06-2016)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Önüne buzdolabı düştüyse çölde kutup ayısı sendromu olur neticesi pek parlak olmaz bence ne yapsan nafile derim ben.
    Alıntı Bora Celik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ARA Control eğitiminde kaçınma manevrasında debriyaja basılır şeklinde öğretilmişti.
    Alıntı ahmet gül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "Kacis manevrasi"nda debriyaj cekilmelidir.

Debriyaj çekili yapılan manevrada tutus iki teker arasında paylaştırılır. Yol tutusun lastik yüzdeyinde hangi kuvvetler arasında paylaştırıldığını hatırlayalım: İvmelenme, Fren, Dönüş.

Kaçış manevrası sırasında lastiklerden ani dönüş yapmasını isteriz. Bu yüzden gaz vererek ya da gaz keserek yaptığımız dönüşlerde hem tekerler arasında yük dağılımı eşit olmayacaktır hem de bir lastikten hem dönüş hem de başka bir iş yapmasını istemiş olacağız.

Bir diğer husus gaz verdiğimizde motor her zaman dik gitmeye çalışır. Oysa biz kaçış sırasında ani manevra yapmaya çalışırız. Gaz bizi geciktirecektir.

Keza fren ya da gaz kesmekte doğru değil çünkü motor bu hareketimiz ile öne yığılacağı için vereceğimiz girdilere sağlıklı yanıt vermeyecek ilk yatıştan sonra düzelmeye direnecektir.

Bu yüzden ADAC kapalı alan eğitimlerinde kaçış manevrası, slalomdan farklı şekilde debriyaj çekili olarak veriliyor. Bu pratiği yaptıktan sonra aradaki fark çok net anlaşılıyor. (Slalom yine honda da farklı, adac da farklıdır )

Son bir ekleme yapmak gerekir ise kaçış manevrasında debriyaj kullanımının bir diğer avantajı da aşırı hız değişimi yapmaya gerek olmamasıdır. Bu konu için çok farklı senaryolar oluşturulabilir.

Bana söyleyecek bir şey bırakmamış Ahmet Şefim. Açık ve kısa cümleler ile yazmış.

DCT teknolojisi hakkında bir bilgim yok açıkçası.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

5. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ahmet gül (15-06-2016)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Tesekkur ederim Ersan abi. Iki aydir motoru yatiriyor olabilirim ama ruyalarimda hala viraj aliyorum

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. ahmet gül, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (15-06-2016)

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Sevgili Ersan ve diğer arkadaşlarım benim burada sürüş ile ilgili yazdıklarıma çok takılmayın ben yıllarca motor kullandım ama hiç eğitim almadım çünkü eğitimciler ortaya çıktığında ben belkide 150k km motor kullanmış bir kaşar sürücüydüm bu yüzden eğitimsiz devam ettim bu gün hala motor kullanabiliyorsam bunu dikkatli ve korkak sürüşüme borçluyum siz benim yazdıklarıma fazla takılmayın içilerinde doğru olanlarda olabilir eğitim almaya bu konuları tartışmaya devam edin bu eğitimler deneyimler sonucunda ortaya çıkmıştır mutlaka her konuda eğitimlî olun son sözüm. EĞİTİM ŞART. Kalın sağlıcakla.
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

9. MelihUlubilgen güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (17-06-2016),Ersan ÖZYURT (15-06-2016),ersel şenkaya (15-06-2016),sinansari (15-06-2016)

Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    Marka
    Bmw

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vallaha şu DCT şanzımanların derdi ne çok yahu Bunu bende merak ediyorum.

Sonra oturdum ve bu merakımı düşünmeye bıraktım aklıma şu geldi. Şimdi DCT şanzıman daha modern ve yeni teknoloji dolayısı ile bir öncekine göre daha ileri olmalı. Şimdi eğer kaçış manevralarında debriyajı çekmek önemli olsa DCT de debriyaj diye bir düğme olurdu panik/kaçış/kaçınma manevralarında kullanın diye. Eğer öyle bir düğme hala yoksa bence bu manevralarda da debriyaj çekme olmaması lazım.

Buna tümden gelim falan mı deniyordu ?
    Debriyaj çekili pozisyon yok gibi geliyor banada..Scooter'lerdede aynı durum söz konusu zaten..
    B RH +
    0532 312 68 18

11. MelihUlubilgen, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Özgür Özgören (16-06-2016)

Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    Marka
    Bmw

Alıntı Seda Güvener Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ne debriyajmış yahu evet bir dct kullanıcı olarak cevap veriyorum gerek yok şaka bir yana tabii ki ama benim de başıma bir şeyler geliyor , geçenlerde köprü çıkışında bir çocuk arabadan tweety çantasını attı önüme ( ilk defa bir tweety bu kadar sevimsiz oldu ) , etrafımda da maalesef başka araçlar vardı , çok hızlı değildim , '' debriyaja ihtiyaç duymadan'' aralardan panik kaçış yaptım.
    Hayatımda hiç vitesli motor kullanmadım ancak bir şeyi fark ettim , hemen hemen tüm eğitim yazılarında ve söylemlerinde bir debriyajdır gidiyor , ben eğitmenlerin dct konusuna çok hakim olmadığını düşünüyorum , ki OMM eğitiminde bana yanlış bilgi verdiklerini ben kendi motorumu tanıyınca ve başka eğitmenlerden eğitim aldıktan sonra fark ettim. Dünyada bu kadar çok dct motor varken , ben üreticilerin '' aaaa e debriyajı unuttuk hay allah neyse canım bu motor da durmasın , panik fren / kaçış v.s.yapmasın '' dediğini hiç sanmıyorum .

Hocalarımızdan rica etsem dct konusunda biraz teknik bilgi paylaşmak mümkün olur mu ?

teşekkürler , herkese keyifli sürüşler dilerim
    Seda bu yazını çok haklı buluyorum zira bütün scooter'lar debriyajsız otomatik vites onlar ne yapacak bakalım heyecanla bekliyorum belkide benim gibi yaparlar..
    B RH +
    0532 312 68 18

13. MelihUlubilgen, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Seda Güvener (15-06-2016)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Alıntı ahmet gül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "Kacis manevrasi"nda debriyaj cekilmelidir.

Debriyaj çekili yapılan manevrada tutus iki teker arasında paylaştırılır. Yol tutusun lastik yüzeyinde hangi kuvvetler arasında paylaştırıldığını hatırlayalım: İvmelenme, Fren, Dönüş.

Kaçış manevrası sırasında lastiklerden ani dönüş yapmasını isteriz. Bu yüzden gaz vererek ya da gaz keserek yaptığımız dönüşlerde hem tekerler arasında yük dağılımı eşit olmayacaktır hem de bir lastikten hem dönüş hem de başka bir iş yapmasını istemiş olacağız. Sadece manevraya odaklandigimiz icin lastiklerden sadece donus icin is yapmasini istemek en dogrusu olacaktir.

Bir diğer husus gaz verdiğimizde motor her zaman dik gitmeye çalışır. Oysa biz kaçış sırasında ani manevra yapmaya çalışırız. Gaz bu yuzden bizi geciktirecek ve manevra alanimizi gereksiz yere genisletecektir. Gaz vermek sadece 5cm daha fazla acilmamiza bile sebep olsa bu alana ihtiyac duyup duymayacagimizi bilmedigimizden tehlikeli bir hareket olabilecektir.

Keza fren ya da gaz kesmekte doğru değil çünkü motor bu hareketimiz ile öne yığılacağı için vereceğimiz girdilere sağlıklı yanıt vermeyecek ilk yatıştan sonra düzelmeye direnecektir.

Bu yüzden ADAC kapalı alan eğitimlerinde kaçış manevrası, slalomdan farklı şekilde debriyaj çekili olarak veriliyor. Bu pratiği yaptıktan sonra aradaki fark çok net anlaşılıyor. (Slalom yine honda da farklı, adac da farklıdır )

Son bir ekleme yapmak gerekir ise kaçış manevrasında debriyaj kullanımının bir diğer avantajı da aşırı hız değişimi yapmaya gerek olmamasıdır. Bu konu için çok farklı senaryolar oluşturulabilir ancak hem onde hem arkada yogun bir trafik oldugu durumlarda oldukca guvenli olacagi kesin.
    Duzeltmeler/eklemeler yaptim

Sent from my iPhone using Tapatalk

15. ahmet gül, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

MelihUlubilgen (15-06-2016)

Enduroist Kadim Üye Güven Çifçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Güven Çifçi
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Bende bir problem mi var bilemedim. Debriyaj çekili viraj bile dönmek çok zor, manevrayı hiç düşünemiyorum...
    www.kadikoykizogrenciyurdu.com

Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim.
    Olur ya; kalp durur, akıl unutur
    Ben dostlarımı ruhumla severim.
    O ne durur, ne unutur.

MEVLANA

Enduroist Üye Onur Battal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Onur Battal
    Motosiklet
    VFR 1200X Crosstourer
    Marka
    Honda

Önünüze kontrplak düşerse nasıl kıvıracaksını? Olmaz demeyin çünkü bu bir arkadaşımın başına geldi ve bu yüzden şu anda sol kolunu eskisi gibi kullanamıyor, motora binemiyor, spor yapamıyor... Önündeki kamyonetten kontrplak havalandı ve siz de kıvırdınız, ancak kontrplak yapısı gereği yelken etkisi ile nereye gideceği belli olmadan serseri mayın gibi bi o tarafa bi bu tarafa gidebilir. Sizin kıvırdığınız tarafa gelince ne yapacaksınız? Böyle bir durumda en sol ya da orta şeritte de olabilirsiniz. Yolun ortasında mı duracaksınız? Gerçekten merak ediyorum. Eğitmenler bu durumda ne yapılmasını tavsiye eder? Kamyonetin kasasının içi görünmüyor, birşey düşecekmiş gibi bir durum da yok.

Ne yapmak lazım bu durumda?

Sayfa 4 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345678 ... SonuncuSonuncu