Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 6 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 23456789 SonuncuSonuncu
51 den 60´e kadar. Toplam 82 Sayfa bulundu

Konu: Ani Kontra

Ordinaryus Enduroist İbrahim DEĞERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Debriyaj çekildiğinde hakimiyet daha da zor olur diye düşünüyorum. Debriyajı çekince motor daha da akıcı hale geliyor. Bence hafif fren ve gaz kesip (çok fazla olmadan, motor yığılma yapmadan) kontrayı öyle vermeliyiz. Ve en önemlisi kamyon gördümmü ya güvenli solluyorum ya da hız kesip bir iki araç gersinde durmaya çalışıyorum.
    ----------------------------------------
    Yok Öyle 3 Aşağı 5 Yukarı
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

Enduroist Kıdemli Üye Özgür Özgören - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür Özgören
    Motosiklet
    R1200 GS
    Marka
    Bmw

Arkadaşlar, adarat eğitiminde ve diğer bir kaç eğitimde daha kesin ve kati olarak, engelden kaçışta, debriyaj sıkılıp kontra uygulanacağı öğretilmiştir. Hatta debriyajlı ve debriyajsız olarak her iki uygulamada denitilmişti bize. En iyi kontrayı mıtor debriyajlı iken almıştır Ben ihyiyaç anında uyguladım ve tecrübeylede sabit

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. Özgür Özgören güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

alperiynem (16-06-2016),Ersan ÖZYURT (16-06-2016)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı İbrahim DEĞERLİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Debriyaj çekildiğinde hakimiyet daha da zor olur diye düşünüyorum. Debriyajı çekince motor daha da akıcı hale geliyor. Bence hafif fren ve gaz kesip (çok fazla olmadan, motor yığılma yapmadan) kontrayı öyle vermeliyiz. Ve en önemlisi kamyon gördümmü ya güvenli solluyorum ya da hız kesip bir iki araç gersinde durmaya çalışıyorum.
    Şef,

Akıcı hale gelmesini istiyoruz zaten. Çok kısa bir mesafe içinde ilerlediği izi değiştirmeli ve Ali Şef'in dediği gibi izine geri dönebilmeli.

Kamyon mu? Valla ne yapın edin uzak durun. Bir salise bile tehlikeli. en güvenli yer kamyondan en uzak yer.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

5. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (17-06-2016)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Özgür Özgören Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, adarat eğitiminde ve diğer bir kaç eğitimde daha kesin ve kati olarak, engelden kaçışta, debriyaj sıkılıp kontra uygulanacağı öğretilmiştir. Hatta debriyajlı ve debriyajsız olarak her iki uygulamada denitilmişti bize. En iyi kontrayı mıtor debriyajlı iken almıştır Ben ihyiyaç anında uyguladım ve tecrübeylede sabit

Keskin cevap olmuş ama doğru cevap olmuş.
    Örnek sürüş (Demo) yapma görevim yüzünden her ikisini de onlarca belki de yüzlerce defa deneyip kıyaslamış birisi olarak söylüyorum, öyle gaz açarak gaz keserek bir maalesef kaçınma manevrası yapılamıyor. Yaparmış gibi oluyor. Çekin debriyajı ve lastiğinizden tek bir şey isteyin, yönlenmesi. Böylece lastiğiniz bütün enerji ve maharetini buna versin. Gaz açıksa ilerlemeye, gaz kapalı devir fazlaysa yavaşlamaya pay ayırmasın. Kafası karışmasın ilerlesem mi, yavaşlasam mı, yoka içe mi yatsam diye düşünmesin.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Örnek sürüş (Demo) yapma görevim yüzünden her ikisini de onlarca belki de yüzlerce defa deneyip kıyaslamış birisi olarak söylüyorum, öyle gaz açarak gaz keserek bir maalesef kaçınma manevrası yapılamıyor. Yaparmış gibi oluyor. Çekin debriyajı ve lastiğinizden tek bir şey isteyin, yönlenmesi. Böylece lastiğiniz bütün enerji ve maharetini buna versin. Gaz açıksa ilerlemeye, gaz kapalı devir fazlaysa yavaşlamaya pay ayırmasın. Kafası karışmasın ilerlesem mi, yavaşlasam mı, yoka içe mi yatsam diye düşünmesin.
    Bu durumda DCT mi manuel şanzıman mı kapışmasına Manuel tabii ki yönünde +1 yazılabiliyor sanırım.

8. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (16-06-2016)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu durumda DCT mi manuel şanzıman mı kapışmasına Manuel tabii ki yönünde +1 yazılabiliyor sanırım.
    Valla bana sorarsan +5 de

Şaka bir yana DCT teknolojisi hakkında bir fikrim yok. Uzun yıllar araştırılarak getirilmiş bir teknoloji. Vites geçiş senaryolarında bile devrim yaparak geldi. Hemen gol yedi olarak bakamayız.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

10. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (17-06-2016)

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Scooter'da ne yapacam onu merak ediyorum.
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

12. MelihUlubilgen, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (16-06-2016)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Ani kontra diye açıldı başlığımız ama kaçış manevrasını konuşuyoruz, yanlış anlaşılma olmasın. Birde bence bu konuda neden bu manevraya ihtiyaç duyduk onu da konuşalım. Çünkü çok dar bir alanda ve çok kısıtlı bir zamanda bu manevraya ihtiyaç duyuyorsak bir yerlerde hata yapmış olabilir miyiz diye düşünüyorum.

Bence mesajlarda yer yer paylaşılan takip mesafesi üzerinde durmalıyız. Güvenli süre hepimizin bildiği gibi 2 saniyedir ve ancak “bir aptal iki saniye kuralını ihmal eder”. Kamyondan düşen kontrplak örneği verildiği için buradan gideceğim.

2 saniye kuralı kesin değildir; Sistem bu kuralı esnetmeniz yönünde gözlem yapmamızı ve bilgi toplamamızı söylüyor. Yağmurda 3 saniyeye, buzlanmanın olduğu yerlerde 4-5 saniyeye çıkarabiliriz bu mesafeyi. Keza öndeki araç genişliğine/tehlikeye göre de bu sürenin uzatılması gerekir.

Basit bir hesap yapalim. Kamyonile aynı hıza; 90 km/s ile gidiyoruz. Aramızdaki mesafe 2 saniye kuralı ile 50m. Yüklü olduğunu gördük; ilaveten hem bize tehlike yarattığı için hem de daha iyi görüş almak için mesafemizi 3 saniyeye çıkardığımızı farz edelim. Metre cinsinden aramızdaki mesafe 75m oldu. 90km/s ile giderken tepki süresi dahil toplam frenlememiz yaklasık 65m. Kısaca kamyondan bir parça düştüğünde ve ileri doğru sürüklenmeden direkt yola oturduğunda en iyi durumda engele gelmeden 10m önce durmamız gerekiyor. 2 saniye kuralına uysaydık da en fazla önce fren sonra düşük hızda kaçış manevrası ile bu tehlikeyi bertaraf edebilirdik. Takip mesafemizi koruyamadığımız yoğun trafik ve sollama konumu durumlarında da başka önlemler var.

Ama hep derler ya aniden önüme cikti, aniden yola dustu diye. Hocalar da hep aynı cevabı veriyor; hiç bir şey aniden olmaz.

Sonunda hayatta kaldigimiz tum kotu tecrubeleri bir gozden gecirelim. Tepki verecek 1-2 saniyemiz daha olsaydi kurtarir miydik acaba? Yuksek ihtimalle evet. Aslinda sistem de sadece bize bu ihtiyacimiz olan bir iki saniyeyi saglamaga calisiyor.

Sozelciden Not: hesaplamada hata varsa duzeltin lutfen

14. ahmet gül güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Berkay İnal (16-06-2016),HakanVelioglu (16-06-2016)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı MelihUlubilgen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Scooter'da ne yapacam onu merak ediyorum.
    Scooter gazı kapatınca itme etkisini kesmez mi Abi?

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı ahmet gül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ani kontra diye açıldı başlığımız ama kaçış manevrasını konuşuyoruz, yanlış anlaşılma olmasın. Birde bence bu konuda neden bu manevraya ihtiyaç duyduk onu da konuşalım. Çünkü çok dar bir alanda ve çok kısıtlı bir zamanda bu manevraya ihtiyaç duyuyorsak bir yerlerde hata yapmış olabilir miyiz diye düşünüyorum.

Bence mesajlarda yer yer paylaşılan takip mesafesi üzerinde durmalıyız. Güvenli süre hepimizin bildiği gibi 2 saniyedir ve ancak “bir aptal iki saniye kuralını ihmal eder”. Kamyondan düşen kontrplak örneği verildiği için buradan gideceğim.

2 saniye kuralı kesin değildir; Sistem bu kuralı esnetmeniz yönünde gözlem yapmamızı ve bilgi toplamamızı söylüyor. Yağmurda 3 saniyeye, buzlanmanın olduğu yerlerde 4-5 saniyeye çıkarabiliriz bu mesafeyi. Keza öndeki araç genişliğine/tehlikeye göre de bu sürenin uzatılması gerekir.

Basit bir hesap yapalim. Kamyonile aynı hıza; 90 km/s ile gidiyoruz. Aramızdaki mesafe 2 saniye kuralı ile 50m. Yüklü olduğunu gördük; ilaveten hem bize tehlike yarattığı için hem de daha iyi görüş almak için mesafemizi 3 saniyeye çıkardığımızı farz edelim. Metre cinsinden aramızdaki mesafe 75m oldu. 90km/s ile giderken tepki süresi dahil toplam frenlememiz yaklasık 65m. Kısaca kamyondan bir parça düştüğünde ve ileri doğru sürüklenmeden direkt yola oturduğunda en iyi durumda engele gelmeden 10m önce durmamız gerekiyor. 2 saniye kuralına uysaydık da en fazla önce fren sonra düşük hızda kaçış manevrası ile bu tehlikeyi bertaraf edebilirdik. Takip mesafemizi koruyamadığımız yoğun trafik ve sollama konumu durumlarında da başka önlemler var.

Ama hep derler ya aniden önüme cikti, aniden yola dustu diye. Hocalar da hep aynı cevabı veriyor; hiç bir şey aniden olmaz.

Sonunda hayatta kaldigimiz tum kotu tecrubeleri bir gozden gecirelim. Tepki verecek 1-2 saniyemiz daha olsaydi kurtarir miydik acaba? Yuksek ihtimalle evet. Aslinda sistem de sadece bize bu ihtiyacimiz olan bir iki saniyeyi saglamaga calisiyor.

Sozelciden Not: hesaplamada hata varsa duzeltin lutfen

Hesaplama da hata var ama olsun. Yolda saniyeden metreye dönecek değiliz. Zaten bu dönüş zor olduğu için takip mesafesini zaman cinsinden vermeyi tercih etmişler.

Asıl hata takip mesafesinin ne olduğunda. Bunu bir başka başlıkta tartışmıştık. Zaman geçti bilgi tazelemek lazım derseniz yeniden başlık açabiliriz.Zira, Ahmet'in an haklı olduğu konu "aniden" meselesinin en etkili çözümlerinden biridir bu takip mesafesi.

İfade hatasına gelelim. Takip mesafesi 2 sn değildir. Takip mesafesi "EN AZ İKİ SANİYEDİR"

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

17. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (16-06-2016),HakanVelioglu (16-06-2016)

Sayfa 6 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 23456789 SonuncuSonuncu