Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 5 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 43 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye Recep Alışkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Recep Alışkan
    Motosiklet
    xl 650 TransAlp
    Marka
    Honda

Sanal ortamda İran gezisi başlığı altında binlerce yazı bulabilirsiniz hepsi birbirinin benzeridir Bu sebeple sizlerin ihtiyaç duymuş olduğunuz bilgiye çok kısa zamanda ulaşabilmeniz için gerekli bilgileri madde madde belirttim Gerisi İranda Sosyal,ekonomik,kültürel,ve dini hayatları hakkında benim penceremden İrandır

• Batuma motosiklet ile turumda olduğu gibi yanıma çok az bir para almıştım Uçak masrafları haricinde 3 Dolar yemeğe (Son gün haricinde ne yemeğe ne suya tek kuruş harcamadım)
    • Gerisi ulaşıma gitti İranda çantazının bir bölümüne su şişesi koyun her yerde sebil bulabilirsiniz
    • Uçak biletine git gel 800 TL ödedim bu işi daha ekonomik hale getirmek isteyenler Doğubayazite çok ama çok ucuza uçak bileti alır akabinde oradan minübüse atlayıp İrana oldukça ekonomik bir seyahat gerçekleştirebilir
    • Uçak ortalama 3 saat sürüyor İran saat olarak Türkiye den 30 dk ileride
    • İngilizce bilenler oldukça fazladır İngilizceniz yoksa da şayet sorun değil Azeriler oldukça fazla
    • Tahran trafiği İstanbul trafiğini aratabilir
    • İran son derece güvenli bir yerdir kafanızda hiçbir soru işareti bırakmayın bloğumu dahi okumayı yarıda kesin yolda çıkın
    • İrana ister kara ister hava ister denizden varın başınıza örtü koymak zorundasınız
    • Taksiciler sakız gibi yapışır(aralarında bana çok yardımı dokunmuşu da var Allah razı olsun kendisinden) sizden istenilen rakamın en fazla 1/5 ini verin
    • İrana gitmeden önce yanınıza Dolar ve Euro almalısınız çoğu vezne Türk parasını kullanmıyor

• Bir dolar 35.000 Riyal civarıdır buda 3500 Tümene tekabül eder
    • Para birimi Riyaldir Halk Tümen kullanır Tümen Riyalin bir sıfır eksik halidir
    • Türk vatandaşlarından istenilen sadece pasaporttur
    • Motosiklet ile gitmeyi düşünenler Türkiye Turing ve Otomobil Kurumuna 200 USD yatırmaları gerekli bu parayı ‘Eğer İrandan başka bir ülkeye geçiş yapmadıysanız geri alabiliyorsunuz
    • İran para birimi Riyaldir halk genellikle Tümen tercih eder 1 tümen =10 Riyaldir

Yanıma Aldıklarım

• Sırt Çantam içerisine harita,uyku tulumu,mat,el feneri,kafa feneri,yağmurluk,çamaşırlar,üç adet kitap,yedek pil,selfi çubuğu,ıvır zıvır)
    • Kimlik Pasaport İran şimdilik Türk vatandaşlarından Vize istemiyor
    • Hava alanından indikten sonra dikkat edin taksiciler astronomik rakamlar isteyebilir Dikkat edeceğiniz husus Hava alanında arka üst çıkışında (Hatırladığım kadarı ile)O bölgeye yolcu taşıyan dolayısıyla geri dönüşü boş olan taksiler var onlar çok daha ekonomik Diğerleri oraya boş gelip oradan müşteri kapanlar aman dikkat
    • Oraya indiğinizde Havalanından 500.000 bin Riyal=14 Dolara İrancell Vb hat ile birlikte 800 MB internet paketi aldım.Havalanları biraz pahalı dışarıdan da temin edebilirsiniz.

Ve uçakta tanıştığım güzel kız Nani ile İrandan ilk fotoğrafla başlıyorum gezime
    Nani Tahranda oturuyor kendisiyle uçakla tanıştık Uçaktan indikten sonra sağolsun bana döviz işlerinde,telefon hattı işlerimde oldukça yardım etti bununla da kalmadı Tahrana taksi tuttu Taksiden inerken ısrarlarıma rağmen cebimden para çıkartmadı Ayrılırken telefon numarasını verdi Ara ara mesajlaşıyoruz Esfahan ve Shiraz yolculuğumda da yardımları dokunmuştur

Azadi Towrda Uzak doğulu kardeşlerimizi de ihmal etmiyoruz ben gelmeden önce havada poz vermeye çalışıyorlardı Ben kapluma gibi zıplayamayacağımı söyledim onlarda benim gibi yere çöktüler
    Konu Recep Alışkan tarafından (25-10-2016 Saat 19:05 ) değiştirilmiştir.
    https://yoldabirivar.wordpress.com/

Özgürlüğün Yolu MESCİD İ AKSA'dan Geçer...

2. Recep Alışkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Cem oruç (25-10-2016)

Isim
    Recep Alışkan
    Motosiklet
    xl 650 TransAlp
    Marka
    Honda

Azadi Towerın farklı açılardan fotoğraflarını çekemedim çalışma vardı...Bu fotoğraftan sonra İnternet ortamında tanıştığım Muhammed Rıza ile buluştık yanında Akber diye bir arkadaşını getirmiş sağolsun Akber çok iyi bir insan çok yardımını gördüm
    İlk hedefim Tahran da Tabiat köprüsüydü
    Bu nasıl trafik nasıl trafik anlatamam kendi kendime dedim Ne işim var benim burada İstanbullular bilir Levent trafğinden kaçıp gayrettepe trafiğine gelmiş gibiydim
    Nihayet Tabiat Köprüsüne gelmiştik

4. Recep Alışkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Cem oruç (25-10-2016)

Isim
    Recep Alışkan
    Motosiklet
    xl 650 TransAlp
    Marka
    Honda

Saatler süren trafikten sonra Muhammed Rıza kardeşim beni evine davet ediyor kendisi kadar güzel babası ile tanıştırıyor Babası azerice biliyor oğlu ise İngilizce
    Babasının bol bol ikramlarıyla karşılaşıyorum

Muhammet kardeşimin Israrlarına daha fazla karşılık vermedim Akberin ofisinde ilk gecemi geçirdim.İlerki fotoğraflarda görülebileceği üzere Akber bana bir hediye verdi Sırt çantamda duruyor,Muhammed kardeş te güzel bir tesbih hediye hetti Burada çok güzel arkadaşlıklar edindim
    Arabasınının anahtarlarını veren mi olmadı,evinin odasını veren mi olmadı Yolculuğum güzel insanlarla tanışarak başlamıştı
    Sabaha Akber beni arabasıyla alıyor ve Tahranda otobüs terminaline bırakıyorlar Rota da Esfehan vardı
    Valisar Street Kavak ağaçlarıyla sizi şehrin sitresinden bir nebze de olsun uzaklaştırıyor Tahrana bu fotoğrafla veda ediyordum

Esfahanda ilk durağum Şeyh LUtfullah Camii idi
    Şeyh Lütfulllah Camii girişi 200.000 Riyal dir Sabahın erken saatlerinde açılır 12:00-13:30 arası öğlen tatilindedir…
    Müthiş bir mimariye sahipti Restorasyon işini aynı kuşaklardan beri camii yi inşa eden sülalenin sürdürmesi sonuçlarını göstermiş muazzam bir görüntü…

Konu Recep Alışkan tarafından (25-10-2016 Saat 20:14 ) değiştirilmiştir.

6. Recep Alışkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Cem oruç (25-10-2016)

Isim
    Recep Alışkan
    Motosiklet
    xl 650 TransAlp
    Marka
    Honda

Nakş-I Cihan Meydanındayım nihayet

Ruhullah Ayetullah İmam Humeyni ile İmam Ali Hamanei nin bol bol fotoğraflarını her yerde her dükkan içinde görmeniz mümkündür

Konu Recep Alışkan tarafından (25-10-2016 Saat 20:33 ) değiştirilmiştir.

8. Recep Alışkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Cem oruç (25-10-2016)

Isim
    Recep Alışkan
    Motosiklet
    xl 650 TransAlp
    Marka
    Honda

Benim ziyaret ettiğim günler Kerbela seramonilerin düzenlendiği günleri de kapsıyodu Kerbela ile ilgili bazı nedenlerden ötürü burada yayımlamadığım yazılar ve daha fazlası için lütfen https://yoldabirivar.wordpress.com/ bloğuma bakabilirsiniz
    Şunu söylemeliyim ki Kerbela demek Zalim sultanlara,saray soyratılarına baş kaldırıdır...Zalime karşı mazlumun yanında yer almaktır

İran tarihi çarşılarıyla da bilinir Lakin İstanbulda yaşayıp Mısır çarşısı ve Kapalı çarşıyı gezenler için pek görkemli gelmeyebilir

Konu Recep Alışkan tarafından (25-10-2016 Saat 20:34 ) değiştirilmiştir.

10. Recep Alışkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Cem oruç (25-10-2016)

Isim
    Recep Alışkan
    Motosiklet
    xl 650 TransAlp
    Marka
    Honda

11 kiloluk çanta ile yürümenin verdiği yorgunluk ile kendimi bu serin parka atıyorum Sadreddin Mohammed Shirazi,Muhammed Ebn Babouyeh gibi bir çok tarihi karektelerin anıtlarının olduğu bu park yine İranın muhteşem parklarından yalnızca birisi

Geceyi burada geçiriyorum Taşınılabilir telefon şarz cihazının kablosunu bulamıyorum Buradaki gecemin ardından hedefim Shirazdı
    Shiraza gitmek için tekrar otobüs terminaline gitmem gerekiyordu Taksicilerle pek muhatap olmak istemiyordum açıkçası ben elimden geldiğince doğada temel malzemelerle kamp yapmaya çalışan biriyimdir
    Dolayısıyla bir yere yürüyerek gitme imkanım varsa diç düşünmem yürürüm saatlerce yürüyebilirim Velhasıl sırt çantamı gören beni turist sanıyor 700.000 riyal isteyen var
    Bir genç görüyorum beni kolumdan kapıp otobüs acentasına getiriyor Genç acenta sahibiyle başladı gülmeye kahkahaya Benim anladığım Beni bu acentaya getiren genç beni getirmenin karşılığında avantasının pazarlığını konuşuyor Ben hiçte yumuşak bir tavır sergilemeden ayrıldım oradan Akabinde terminalde bir teyzeye sordum biletin fiyatı 300.000 Riyal Ohhooooo 700.000 nerede 300.000 nerede???Derken hareket halindeki otobüsü durdurdum biletim yok nasıl yaparız derken Şöför acentanın kazanacağı parayı cebe atmış olabilir benden 400.000 istedi 350.000 ye bağladık işi
    İranda yahut dünyanın neresinde olursanız turuistlere yapılan muamele genellikle bu şekilde mutlaka yöre halkının yaptıklarını gözlemleyin,Restauran,cafe,dahil bir çok yerde ben bu şekilde yoluma devam ederim

Konu Recep Alışkan tarafından (26-10-2016 Saat 20:22 ) değiştirilmiştir.

12. Recep Alışkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Cem oruç (25-10-2016)

Isim
    Recep Alışkan
    Motosiklet
    xl 650 TransAlp
    Marka
    Honda

Shiraza doğru ilerledikçe Çöl ikliminin havasını hissediyorsunuz gece-gündüz sıcaklık farklı çoğalıyor Esfahan-Shiraz yolları genel itibari ile böyledir

Tahmini 8 saat kadar sürmüştü yolculuk Yolculuk sırasında otobüs şöförünün yerini bayan şöföre bırakması İranın benim için neden özgürlükler ülkesi olduğununun sebeplerinden yalnızca biriydi Terminale yakın bir yerde inmiştim

Kerbela Seramonisi yapılıyor
    Konu Recep Alışkan tarafından (25-10-2016 Saat 21:12 ) değiştirilmiştir.

14. Recep Alışkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Cem oruç (26-10-2016)

Isim
    Recep Alışkan
    Motosiklet
    xl 650 TransAlp
    Marka
    Honda

Saat çok geç olmuştu Telefonumun şarzını idareli kullanmalıydım Otobüste bana ayrıca verilen ikramlar ile geceyi burada sabahlamaya karar vermiştim Küçük bir tırmanız ve kampımı atıyorum

16. Recep Alışkan güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Cem oruç (26-10-2016),halil yılmaz (28-10-2016)

Isim
    Recep Alışkan
    Motosiklet
    xl 650 TransAlp
    Marka
    Honda

Çadırı toplar toplamaz yola koyuldum haritamda işaretlediğim yerleri bir bir ziyaret ediyordum Yalnızdım kimseye fikir sormuyordum dilediğim gibi yürüyordum

Yolda ilerlerken bir mescitden Kerbela sohbeti işittim içeriye baktığımda beni içeri davet ettiler oturur oturmaz çay bisküvi ikram ettiler

18. Recep Alışkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Cem oruç (26-10-2016)

Isim
    Recep Alışkan
    Motosiklet
    xl 650 TransAlp
    Marka
    Honda

Şimdiki hedefim Shah Cheragh Shrine İbadete sürekli açık olduğundan girişler ücretsiz

Konu Recep Alışkan tarafından (26-10-2016 Saat 20:26 ) değiştirilmiştir.

20. Recep Alışkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Cem oruç (26-10-2016)

Sayfa 2 Toplam 5 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345 SonuncuSonuncu