Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 8 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 456789 SonuncuSonuncu
71 den 80´e kadar. Toplam 81 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye Atilla Düzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atilla Düzel
    Motosiklet
    F 700GS
    Marka
    Bmw

Bir harf eksik adaşım, bende 53 yaşınayım ve sadece 2 yıllık motor sürücüsüyüm. Ama gözüm toprakta. (O anlamda değil, araziye girmek anlamında). Acaip gaza geldim...

Enduroist Üye atila semerci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    atila semerci
    Motosiklet
    exc
    Marka
    Ktm

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Atila bey siz de has topraktan gelmeymişsiniz Süper.

Arazi ve toprak sürüşü kesinlikle katkısı yüksek çünkü asfalt sürüşü eğitimlerinde genellikle tehlike olmasın motor kaymasın üstüne yani bu durumlara düşmemenin yollarının anlatıldığı güvenli sürüş üstüne kurulu eğitimler var. Diğer yandan kaydığında ya da sıkıntıya girdiğinde ne olacağı yok. İşte arazide düşük hızlarda meret durmadan kaydığı için vucut bu türden durumlara alışıp gereken tepkiyi anında veriyor.

Yalnız uyarı yemenin eşiğindeyiz bence. Şimdi bu konu manet kaç parmak ile çekilir konusu ve artık sonlanmış gibi. Manet asfaltta 4 parmak ile çekilir denip Ersan Özyurt hocamız sebeplerini açıkladı. Sizin muhabbetiniz de güzel. Yeni bir başlık açın muhabbeti ilerletelim oradan Atila bey.
    Haklısınız manet kullanımının dışına kaymaya başladı son paylaşımlar .
    Ersan hocam kusura bakma.
    Yeni bir başlık açayım en iyisi

Isim
    atila semerci
    Motosiklet
    exc
    Marka
    Ktm

Alıntı Atilla Düzel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir harf eksik adaşım, bende 53 yaşınayım ve sadece 2 yıllık motor sürücüsüyüm. Ama gözüm toprakta. (O anlamda değil, araziye girmek anlamında). Acaip gaza geldim...
    Sırasıyla yapınca her şey çok kolay aslında . Ayakta sürüşte ustalaşmadan millet teker yapmaya rampa atlamaya çalışıyor. Her şey adım adım ilerlemeli . İlk adım sonraki adımların temelini oluşturuyor.
    https://tr.wikiloc.com/wikiloc/user.do?id=2001873
    Spesial rotaları bunlar ama dual sport larda geçer çoğu yerini.

4. atila semerci, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Erdi Şenkaya (18-01-2017)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Atila bey siz de has topraktan gelmeymişsiniz Süper.

Arazi ve toprak sürüşü kesinlikle katkısı yüksek çünkü asfalt sürüşü eğitimlerinde genellikle tehlike olmasın motor kaymasın üstüne yani bu durumlara düşmemenin yollarının anlatıldığı güvenli sürüş üstüne kurulu eğitimler var. Diğer yandan kaydığında ya da sıkıntıya girdiğinde ne olacağı yok. İşte arazide düşük hızlarda meret durmadan kaydığı için vucut bu türden durumlara alışıp gereken tepkiyi anında veriyor.

Yalnız uyarı yemenin eşiğindeyiz bence. Şimdi bu konu manet kaç parmak ile çekilir konusu ve artık sonlanmış gibi. Manet asfaltta 4 parmak ile çekilir denip Ersan Özyurt hocamız sebeplerini açıkladı. Sizin muhabbetiniz de güzel. Yeni bir başlık açın muhabbeti ilerletelim oradan Atila bey.
    Yessss.... Ben de gerçekten merak ediyorum arazi sürüşü konularını. Keyifle okurum.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

6. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

atila semerci (19-01-2017)

Enduroist Kıdemli Üye Cem oruç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Cem oruç
    Motosiklet
    tiger 800
    Marka
    Triumph

The Albatros pır pır high. TAaa far saw.

8. Cem oruç, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

atila semerci (19-01-2017)

Isim
    atila semerci
    Motosiklet
    exc
    Marka
    Ktm

burayıda hortlatma zamanı gelmiş
    önceki sayfalarda yazdıklarım da bir değişiklik yok
    arazide kullanıyorum işaret parmaklarım sürekli manetlerde yazmışım
    hala aynı
    sürekli debriyaj , fren ve gazı kullandığımız için parmaklar sürekli manetlerde yazmışım
    bu da hala geçerli
    o günden bu güne değişen şu
    daha çok motor kullandım , parkurlar çok çok zorlaştı , sürüşüm biraz daha gelişti
    artık debriyaj , gaz , ön fren , arka fren , vites hepsini daha iyi ,daha hassas,daha hızlı kullanmak zorundayım
    parmaklar manetlerde durduğu için hızlı çabuk çekmek kısmı tamam
    ama debriyaj , gaz , fren dozajlarındaki hassasiyeti ayarlamak çok parmakla olmuyor
    her seferinde manetleri sonuna kadar çekmek gerekmiyor
    duruma göre çok minik dokunuşlar , hemen çekip bırakmak gerekebiliyor.
    dört parmakla hızı ve hassasiyeti yakalamak mümkün değil.
    inişlerde işaret parmağı fren yaparken stop etmesin diye diğer üç parmağında gaz vermesi gerekebiliyor
    kısaca tek parmakla debriyaj ve ön fren en hassas şekilde kullanılıyor bizde
    ön frende parmak yorulmuyor her zaman işaret parmağı
    debriyajda işaret parmağı yorulunca dinlendirene kadar orta parmak veya ikisi beraber bir süre
    arka frende de eskiden ayaktayken parmak bitimindeki ön topuğu kullanırdım
    artık parmak ucunu kullanıyorum
    fren yapmak için ayağımı ileri alırdım sağ ayak sol ayaktan daha ileri bastığı için ayaktayken bel altı hafif sola dönüyordu iyi olmuyordu
    şimdi parmak ucunu kullandığım için ayağımı ileri almak zorunda kalmıyorum sadece olduğu yerde öne eğiyorum
    böylelikle arka freni daha hassas kullanmaya başladım isteğim dışında arka kitlenmiyor
    kısaca tek parmaktaki hassasiyet dört parmakta olmuyor
    zaman içersinde bunu anlamamla arka fren kullanımım değişti ve artık sebebin hassasiyet olduğunu anlamış oldum.
    burdan büyük motorlara ne fayda çıkar
    umarım birinin işine yarar

10. atila semerci, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Serdar ZIMBA (12-07-2019)

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

Tek parmak suphesiz cok daha seri ve hassazdir bu konuda dikkat edilmesi gereken sudur ki fren hidrolik sivilari ve varsa debriyaj hidrolik sivilari duvenli degismeli cunku eskiyen sivilar frenin tutmasini zorlastirdigi icin tek parmagin gucunu koca oglanlara yetirmek zorlasir tavsiye ettigim km ne olursa olsun senede bir sivilarin degismesidir bu konuda da rafta duran eskimis hidrolik sivisi ter ih etmeyin uretim tarihini mutlaka kontro ederek motorunuza koyun veya koydurun malesef motorcular ne bulursa kuyo hatta markalari farkli olan sivilari bile katistirip motora koyanlari bile gordum

Bir de surekli bir parmagin veya iki parmagin manette olmasi fren debriyaj hassasiyetini arttirsa da viraj kabiliuetini azaltir ben AT de veya tt600 ile yavas kullanimli olmayan arazide debriyaj kullanmadan vides gecisi yapiyorum genel de mamete uzanmamak icin gerekmedikce de on frene uzanmiyorum ama dediginiz gibi uzandigim da da dort parmakla drgil iki parmak veya tek parmak kullaniyorum cunku hassas olmasindan ziyade didonun saglam tutulmasi gerek bir otlugun icinde gormedigimiz bir cukur veya tasa takildigimizda istem disi olarak maneti sikabilir veya birakabiliriz...

F8331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. ismail gur, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

atila semerci (11-07-2019)

Isim
    atila semerci
    Motosiklet
    exc
    Marka
    Ktm

Alıntı ismail gur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tek parmak suphesiz cok daha seri ve hassazdir bu konuda dikkat edilmesi gereken sudur ki fren hidrolik sivilari ve varsa debriyaj hidrolik sivilari duvenli degismeli cunku eskiyen sivilar frenin tutmasini zorlastirdigi icin tek parmagin gucunu koca oglanlara yetirmek zorlasir tavsiye ettigim km ne olursa olsun senede bir sivilarin degismesidir bu konuda da rafta duran eskimis hidrolik sivisi ter ih etmeyin uretim tarihini mutlaka kontro ederek motorunuza koyun veya koydurun malesef motorcular ne bulursa kuyo hatta markalari farkli olan sivilari bile katistirip motora koyanlari bile gordum

Bir de surekli bir parmagin veya iki parmagin manette olmasi fren debriyaj hassasiyetini arttirsa da viraj kabiliuetini azaltir ben AT de veya tt600 ile yavas kullanimli olmayan arazide debriyaj kullanmadan vides gecisi yapiyorum genel de mamete uzanmamak icin gerekmedikce de on frene uzanmiyorum ama dediginiz gibi uzandigim da da dort parmakla drgil iki parmak veya tek parmak kullaniyorum cunku hassas olmasindan ziyade didonun saglam tutulmasi gerek bir otlugun icinde gormedigimiz bir cukur veya tasa takildigimizda istem disi olarak maneti sikabilir veya birakabiliriz...

katılıyorum yazdıklarınıza
    bir otlugun icinde gormedigimiz bir cukur veya tasa takildigimizda istem disi olarak maneti sikabilir veya birakabiliriz... cümlenize
    istem dışı gaz açmaya da sebep oluyor farkedilmeyen çukur ve taşlar ve motor bir anda rokete dönüşüyor , dengesiz durumdasınız ve gazı kapatamıyorsunuz giderekte hızlanıyorsunuz , bir yere çarpmak veya düşmek an meselesi
    yaşıyoruz veya gruptan birine oluyor
    artık refleks oldu hemen debriyajı çekiyoruz
    bu durumda tek kurtarıcı debriyaj
    parmak manetteyse anında çekilebiliyor
    illa parmaklarınız manetlerde dolaşın diye bir kural da yok
    gerektiği yerde kullanılabilir bu tutuş şekli
    arada bu tutuş şeklini uygulayıp öğrenmek herkese faydalı olacaktır

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Arkadaşlar kafa karışıklığı yaratmamak adına( motosikleti ilk defa kullanacak deneyimsiz arkadaşların dahi bunları okuyup buna göre hareket edebileceği hassasiyetle) 2 parmak manet sadece arazi sürüşünde kullanılmaktadır ki arazi sürüşünde de 4 parmak kullanımı önerilmez. Tersi de geçerli asfaltta daima 4 parmak, 2 parmak kullanımı önerilmez. (şimdi ben 2 parmak kullanıyorum şehir içi çabuk fren gerekiyor filan diyecekleri şimdiden duyar gibiyim) eğitimlere katıldığınızda güvenli sürüşün daha ilk başında bu bilgi veriliyor. Asfaltta daima 4 parmak, arazide 2 ve hatta tek işaret parmağı olabilir(ama asla işaret parmağı gidondayken orta veya diğer parmaklar manette olmamalı).

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

15. Ediz Gürkan güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

atila semerci (12-07-2019),yılmaz yılmaz (12-07-2019)

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

Ediz abi uyari icin tesekkurler motora yeni baslayanlari dusunemedim dedigin %100 katiliyorum arazide 1 veya 2 parmak manette olmali 4 degil cunku hem didon tam kavranmali ki cukur tas gibi dengemizi bozacak durumlarda saglam tutus onemli olmali zira arazide on fren cok kullanilmaz cunku yumusak zemin de on lastik kitlenebilir ve dusebiliriz...

Asfaltta ise bu durum tersidir cunku fark edilmeyen cukur veya tas cikma olasiligi azdir ondan dolayi didon saglamligindan feragat edilip frendeki saglamlik onem tasir cunku asfalt daha tutucu oldugundan on fren daha cok kullanilir cunku on frene basildiginda motorun yuku one biner ve motorun durma mesafesi kisalir ve freni 4 parmakla dozaslamak daha kolaydir asfaltta arka fren arazinin tersine daha az kullanilir cunku fren aninda yuk one bineceginden arka tekerdeki yuk azalip kitlenir buda hem kontrolsuz hemde daha ozun mesafede durmamiza neden olur

Kisacasi arazide 1 veya 2 parmak manete konulup surus yapilir asfaltta 4 parmak manete gider ama gerekmedigince 4 parmakta manetten cekilir sehirde hizli fren yapmak gerekse de...

17. ismail gur güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

atila semerci (12-07-2019),Ediz Gürkan (12-07-2019),HakanVelioglu (12-07-2019)

Sayfa 8 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 456789 SonuncuSonuncu