Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 81 Sayfa bulundu

Hybrid View

Eğitim Koordinatörü Berkay İnal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berkay İnal
    Motosiklet
    F700 GS '16
    Marka
    Bmw

Yarışçıların kullandığı teknikleri kullanabilmemiz için onlar kadar yetenekli ve tecrübeli olmalı ve bunları da yarış pisti gibi steril ortamlarda yapmalıyız. Örneğin ön freni kullanarak dönmek, virajlarda bütün gövdemizle sarkmak gibi.
    Biz trafikte bunları kullanamayız.
    Ben aldığım eğitimlerde hep 4 parmak kullanılması gerektiğini duydum (Avrupa ve Japon) ve bana da bu mantıklı geliyor.

* Manetleri iki parmak ile çekerim, çünkü .....;

1. Daha az enerji harcarım, (üşenirim ben arkadaş)
    2. Daha hızlı tepki verebilirim. Kesinlikle fren üstünde duran iki parmakla daha hızlı tepki veriyorum. Eğer ön frene üzerinde iki parmak varken panik yapıp gereksiz bir frenleme ile düşmeye sebep verirsiniz derseniz bu alışkanlık ve refleksin oturtulması ile ilgilidir.
    3. güncel motorların hemen hepsinde darbe alınca kırılması için manette zayıflatılmış bölge vardır
    4. Alışkanlık sebebini bilmeden iki parmak sıkıyorum.
    5. Dağ Bisikleti alışkanlığıydı
    6. enduro, motocross veya racing tarzı motor ve kısa yada katlanabilir manet kullanıyorum

* Manetleri dört parmak ile çekerim, çünkü .....;

1. Ben de elcik ısıtma var Abi. Oh, mis gibi sıcak sıcak sarılırım ben elciklere
    2. İki parmak gücüm yetmiyor ( 2 parmak mı güçlüdür yoksa 4 parmak mı? Aynı basıncı oluşturmak için geçen süre hangisinde daha azdır? Bu durumda iki parmak frenleme ile zaman kazanıldığı hipotezi geçersiz kalıyor. )
    3. Frenleme yaparken bir kaza yaşanması durumunda, gidonu tutan iki parmağın manet tarafından giyotin gibi kesilebileceği için maneti dört parmak kullanın diye tavsiye ederler. (Manetteki çentik parmaklarınızın kesilmesini önlemez. Oldukça dışta kalıyor.)
    4. Sıkma kuvvetini daha iyi ayarlıyorum. (Gereksiz yere sert fren yapılmaz. İsterseniz son iki parmağınızı sıkmazsınız)
    5. Fren yapmadan gazı kapatmak zorundayım. (Panik fren yaparken 4 parmak frende değilse gazı kapatamayabilirsiniz)
    6. Eğitimlerde hep 4 parmak kullanılması gerektiğini söylerler (ve neden diye sorduğunuzda 11. msg'da Oğuz Tuna'nın yazdıklarını söylerler)
    7. 4 parmak fren demek, parmakların sürekli manetin üstünde olmaması, ihtiyaç halinde oraya gitmesi demek. Bir başka deyişle tüm elin elciği kavraması demek, bu da gaz hassasiyetinin yükselmesi demek. (Motosiklet gaz ile yönetilir. İleri bir sürüş, iyi bir gaz kontrolü olmadan mümkün olmaz. Bu nedenle sağ elimiz bütün yeteneğini bunun için kullanmalıdır. İleri bir sürücü zaten fren zamanını öngörü ile kısaltır.)

2. Berkay İnal güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (26-10-2016),Çağın Sarılar (27-10-2016),Emir ÇELTEK (27-10-2016)