Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 4 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345678 ... SonuncuSonuncu
31 den 40´e kadar. Toplam 81 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye Atilla Düzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atilla Düzel
    Motosiklet
    F 700GS
    Marka
    Bmw

Konu benim baska bir konu basligindaki sorum uzerine yapilan yorumlar yuzunden acildi, ama is yogunlugundan bu konuda yorum yapamadim. En azindan sunu da soyleyeyim yarin toparlarken belki bunu da katarsiniz. Panik fren yaparken 2 parmakla asildiginizda, benim de yaptigim gibi, gazin acik kalma ihtimali artiyor.

2. Atilla Düzel güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (27-10-2016),Emir ÇELTEK (27-10-2016),oguzetuna (27-10-2016)

Enduroist Kadim Üye oguzetuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O zaman ben yarın sabah bir toparlayayım.
    sende bir gizem var abi
    sanki "aradığın cevap bende" der gibisin
    Oğuz TUNA

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı oguzetuna Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sende bir gizem var abi
    sanki "aradığın cevap bende" der gibisin
    Estağfurullah. Genel formatımız bu bizim. Önce fikirler ortaya atılır. Sonra cevabını buluruz.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Moderatör Çağın Sarılar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Çağın Sarılar
    Motosiklet
    Africa Twin
    Marka
    Honda

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O zaman ben yarın sabah bir toparlayayım.
    Top daha patlamadı mı Ersan Abi? Sabırsızlanıyorum..

6. Çağın Sarılar güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (27-10-2016),Ersan ÖZYURT (27-10-2016)

Enduroist Kıdemli Üye Cem oruç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Cem oruç
    Motosiklet
    tiger 800
    Marka
    Triumph

Bir kıllıkta ben yapayım ikisinin ortasına konumlanayım.

hep iki parmağım manette durur. (tetikte durma hali). normal frenlemede ayak ve 2 parmak kombine çalışır. acil durum ve gaz tam kapalı konumda 4 parmak çalışır.
    (tamamen senaryodur)

* Manetleri iki parmak ile çekerim, çünkü .....;

1. Daha az enerji harcarım, (üşenirim ben arkadaş)
    2. Daha hızlı tepki verebilirim. Kesinlikle fren üstünde duran iki parmakla daha hızlı tepki veriyorum. Eğer ön frene üzerinde iki parmak varken panik yapıp gereksiz bir frenleme ile düşmeye sebep verirsiniz derseniz bu alışkanlık ve refleksin oturtulması ile ilgilidir.
    3. güncel motorların hemen hepsinde darbe alınca kırılması için manette zayıflatılmış bölge vardır
    4. Alışkanlık sebebini bilmeden iki parmak sıkıyorum.
    5. Dağ Bisikleti alışkanlığıydı
    6. enduro, motocross veya racing tarzı motor ve kısa yada katlanabilir manet kullanıyorum

* Manetleri dört parmak ile çekerim, çünkü .....;

1. Ben de elcik ısıtma var Abi. Oh, mis gibi sıcak sıcak sarılırım ben elciklere
    2. İki parmak gücüm yetmiyor ( 2 parmak mı güçlüdür yoksa 4 parmak mı? Aynı basıncı oluşturmak için geçen süre hangisinde daha azdır? Bu durumda iki parmak frenleme ile zaman kazanıldığı hipotezi geçersiz kalıyor. )
    3. Frenleme yaparken bir kaza yaşanması durumunda, gidonu tutan iki parmağın manet tarafından giyotin gibi kesilebileceği için maneti dört parmak kullanın diye tavsiye ederler. (Manetteki çentik parmaklarınızın kesilmesini önlemez. Oldukça dışta kalıyor.)
    4. Sıkma kuvvetini daha iyi ayarlıyorum. (Gereksiz yere sert fren yapılmaz. İsterseniz son iki parmağınızı sıkmazsınız)
    5. Fren yapmadan gazı kapatmak zorundayım. (Panik fren yaparken 4 parmak frende değilse gazı kapatamayabilirsiniz)
    6. Eğitimlerde hep 4 parmak kullanılması gerektiğini söylerler (ve neden diye sorduğunuzda 11. msg'da Oğuz Tuna'nın yazdıklarını söylerler)
    7. 4 parmak fren demek, parmakların sürekli manetin üstünde olmaması, ihtiyaç halinde oraya gitmesi demek. Bir başka deyişle tüm elin elciği kavraması demek, bu da gaz hassasiyetinin yükselmesi demek. (Motosiklet gaz ile yönetilir. İleri bir sürüş, iyi bir gaz kontrolü olmadan mümkün olmaz. Bu nedenle sağ elimiz bütün yeteneğini bunun için kullanmalıdır. İleri bir sürücü zaten fren zamanını öngörü ile kısaltır.)

Maneti 3 parmak ile çekerim. Çünkü;

Serce parmağım manetin ucundaki topuzun ustune denk düşüyor kavrayamıyorum
    The Albatros pır pır high. TAaa far saw.

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Bu kadar dallanıp budaklanan bir konuyu, hem de bu kadar katılımcı ile nasıl toparlayacağız, ben de bilmiyorum. Elimden geleni yapacağım.
    Öncelikle her maddenin altına neden doğru neden yanlış diye yazayım. Sonra bir genel toparlama yapmaya çalışayım. Her bir madde bir uzun konu başlığı olmuş aslında. Her neyse, ağlamayı bırakıp, yola çıkayım. Bakalım, nereye kadar varabileceğiz. Yol uzun. 
    İlk olarak şunu söylemeliyim ki, pist, cross, takip sürüşü vb tekniklerin hiç birinden bahsetmeyeceğiz. Bunlar özel tekniklerdir ve temel aldığımız Roadcraft (Motosiklet Yol Sanatı) Sistemi neleri içermediğini, kitabın giriş bölümünde açıkça yazar. Dolayısıyla da benim paylaşabileceklerim bu bilgilerden ibarettir.
    Diğer teknikleri kullanmak isteyeni pistlere ve dağlara davet ediyoruz. 

* Manetleri iki parmak ile çekerim, çünkü .....;

1. Daha az enerji harcarım, (üşenirim ben arkadaş)

Bu şakaydı tabi ki.  Ama neden olmasın yahu, enerji tasarrufu. :P

2. Daha hızlı tepki verebilirim. Kesinlikle fren üstünde duran iki parmakla daha hızlı tepki veriyorum. Eğer ön frene üzerinde iki parmak varken panik yapıp gereksiz bir frenleme ile düşmeye sebep verirsiniz derseniz bu alışkanlık ve refleksin oturtulması ile ilgilidir.

Parmaklarınızı manetin üzerinde tutarak daha hızlı tepki verebileceğiniz olası bir senaryodur. Haklı da olabilirsiniz. Ancak, burada sorulması gereken neden bu kadar az zamana ihtiyacınız olduğu sorusudur. Daha iyi bir gözlem ile gereken zamanı kontrol edebilmelisiniz.
    Bir an için, parmakları sürekli manet üzerinde tutarak kazandığınız zamana ihtiyacınız olduğunu düşünelim. O zaman aynı şeyi ayak freni içinde yapmalı, ayağınızı sürekli peg üzerinde tutmalısınız. Bunun da getireceği riskler olduğu malum. Risklere bir örnek verelim. Her iki durumda da, beklenmedik bir çukur veya tümsek geçişinde, kapanan amartisör ile fren yapmak çok olasıdır. Kasis veya çukurdan geçerken fren yapma deneyimini hiç tavsiye etmezler.  Nedeni de malum.  Kazandırdığı iddia edilen zaman ile kıyaslandığında, ki kazandırdığına da emin değilim. bu risklere değmediğini göreceksiniz.
    Parmakları sürekli manette tutmak ve zaman kazanmak hissi ayrı bir konudur ve uzun uzun ayrı başlıkta değerlendirilmelidir. İsterseniz yaparız. Şimdilik iki parmak dört parmağa geri dönüyorum.

3. güncel motorların hemen hepsinde darbe alınca kırılması için manette zayıflatılmış bölge vardır.

Kesinlikle katılıyorum. Zaten ben bu “manetin parmakları kesmesi” açıklamasına baştan beri katılmıyorum. Çoğumuzun motosikletinde metal barlı elcik korumalar buna izin vermez. Diğerlerinde de, manet hasarına gelene kadar, gerçekten çok başka riskler var. Bu açıklamayı yapan arkadaşlar dört parmak kullanımını anlatmak için biraz sıkılıp kolaya kaçanlar olsa gerek.

4. Alışkanlık sebebini bilmeden iki parmak sıkıyorum.

Pek çoğumuzun iki parmak kullanma nedeni aslında bu. Başta bu şekilde görmüş olmak. Etraftaki motosikletçi abilerden böyle görüyoruz. Sorsanız onlar da bilmiyor nereden gördüklerini. İçgüdü ile böyle başlamışlar.
    Acemi zamanlarında insanın en önemli dürtüsü durmaktır. Çünkü beyin alışık olmadığı bu yeni duruma karşı koruma iç güdüsü ile sürekli fren yapmak ister. Bunu yenmek lazım. Belki de çocukken bisikleti böyle öğrendiğimizden olsa gerek.
    Yetmezmiş gibi bir de televizyonlarda izlediğimiz yarışlarda hep iki parmak fren, iki parmak debriyaj. Abi nasıl kaydırıyor ama arkayı kontra ile.  Son zamanlarda Ablalarda var di mi böyle yapan. Oy Oy Oy. Neyse, biz yola dönelim, pist değil burası.

5. Dağ Bisikleti alışkanlığıydı

Evet. Dağ bisikletinde çok lazım olsa gerek. Açıkçası bir fikrim yok.

6. enduro, motocross veya racing tarzı motor ve kısa yada katlanabilir manet kullanıyorum

Buna yazacak bir şey bulamadım. 

* Manetleri dört parmak ile çekerim, çünkü .....;

1. Ben de elcik ısıtma var Abi. Oh, mis gibi sıcak sıcak sarılırım ben elciklere

Valla, kışın hiç bırakası gelmiyor insanın ne yalan söyleyeyim. 

2. İki parmak gücüm yetmiyor ( 2 parmak mı güçlüdür yoksa 4 parmak mı? Aynı basıncı oluşturmak için geçen süre hangisinde daha azdır? Bu durumda iki parmak frenleme ile zaman kazanıldığı hipotezi geçersiz kalıyor. )

Maneti güçlü kullanmak ihtiyacı sanırım debriyaj maneti için ve panik fren için gerekli olsa gerek.
    Manetlerin ucu niye dışarı doğrudur acaba. Uzadıkça kuvvet kolunu artırmak ve daha az bir güç ile mesnet noktasına daha hassas daha fazla güç uygulamak için olmasın. (bakınız ilkokul kaldıraç dersleri (yük x yük kolu = kuvvet x kuvvet kolu  ) Bu durumda sadece baştaki manet kısmını kullanarak gücün ve hassasiyetin büyük bir kısmını kaybediyorsunuz.
    Özellikle hassasiyet konusuna dikkatinizi çekmek istiyorum. Hem debriyaj hem de fren sadece panik anlarında sonuna kadar sıkılacak şekilde kullanılmaz. Hele ABS yok ise fren maneti hiçbir zaman böyle kullanılmaz. Bu durumda iki parmak ile nasıl bir hassasiyet ayarlayabileceğimizi merak ediyorum.
    Şimdi oturduğunuz yerde sağ elinizi açıp denemenizi rica ediyorum. İki parmak ile ABS siz fren yapacağız. İki parmak ile limon sıkar gibi sık (iki parmak ile nasıl limon sıkacaksak), ön teker kayınca bırak, sonra limon sıkar gibi sık, ön teker kayınca bırak. Yapabildiniz mi? Bu arada gaz kolu ne oldu. Neyse birazdan geleceğiz bu konuya.
    Aynı deneyi bir de dört parmak ile yapar mısınız? El ne kadar kararlı ve güçlü değil mi?
    Lütfen deneyi yapın. Farkı anlayacaksınız.
    Bu arada debriyajı iki parmak kullanıyorsanız, yüksek ihtimal ile tam olarak sıkmıyorsunuz demektir. Balataların bu durumdan memnun olduğunu sanmam. 

3. Frenleme yaparken bir kaza yaşanması durumunda, gidonu tutan iki parmağın manet tarafından giyotin gibi kesilebileceği için maneti dört parmak kullanın diye tavsiye ederler. (Manetteki çentik parmaklarınızın kesilmesini önlemez. Oldukça dışta kalıyor.)

Faydalı olabilir lakin aban biraz senaryo gibi geliyor. Yukarıda nedenlerini yazdım.

4. Sıkma kuvvetini daha iyi ayarlıyorum. (Gereksiz yere sert fren yapılmaz. İsterseniz son iki parmağınızı sıkmazsınız)

Belki de en önemlisi bu kuvvet ayarı meselesi değil mi?

5. Fren yapmadan gazı kapatmak zorundayım. (Panik fren yaparken 4 parmak frende değilse gazı kapatamayabilirsiniz)
    Panik fren yaparken 2 parmakla asıldığınızda, benim de yaptığım gibi, gazin acık kalma ihtimali artıyor.

Geldik en önemli konuya.
    İki parmak fren ile gaz kolu çok zaman açık kalır. Nokta. Tartışmaya açık bir konu değil bu maalesef. Gaz kolu açık kalır. Çünkü iki parmağınızı kullanmanız için gaz kolunu bırakmanız gerekmez.
    Bir düşünelim. Hepimiz araba sürücüsüyüz sanırım. Epeyce de otomatik vites kullananlarımızda az olmasa gerek.
    Peki, Sizce neden sağ ayak hem gazı hem freni kontrol ediyor. Hadi düz arabaları anladık diyelim, otomatiklerde sol ayak boşa çıktı, ama hala sağ ayak kullanılıyor frende. Hatırlar mısınız eski otomatiklerde fren pedalı genişti, panik zamanı iki ayakla fren yapılsın diye, sonra bundan da vazgeçildi. Sol ayak boş sağ ayağın iki tane işi var. İnsafsızlık.
    Bir tek nedeni var, o da fren yaparken gazı bırakmak zorunda olmamızı sağlamak. Fren ile gaz geçinemeyen, birbirini kıskanan ikiz kardeşlerdir. İkisi ile aynı anda ilgilenemezsiniz. Birini bırakıp diğerine gitmek zorundasınız. Yoksa bir araya gelince kavga ediyorlar. (Formula 1 de öyle değil demeyin, yoksa yazıyı baştan okuturum, ona göre :P )
    Sadece panik freni düşünmeyin lütfen. Standart bir frenlemede de gazı bırakmalısınız. (Dedik ya, kıskanç ikiz kardeşler bunlar.  ) Sadece yavaşlatma etkisini artırmak içinde değil üstelik. Tutuş konusunu hatırlayın. Fren manetini çekerken gaz açık kalırsa, tutuş pastasından aynı anda birden fazla dilim istemiş oluyorsunuz. Lastiklerdeki tutuşun kafası karışmaz mı? Ön dur diyor arka git diyor. Hangisini dinlesin motorunuz. Bir gün sıkılıp “amaannnn” deyiverecektir. O “amannn” deyince de tutuştan vazgeçiyor, sonrası malum.  (Allah korusun)

6. Eğitimlerde hep 4 parmak kullanılması gerektiğini söylerler (ve neden diye sorduğunuzda 11. msg'da Oğuz Tuna'nın yazdıklarını söylerler)

Bütün başlık bu sorudan çıkmadı mı zaten.   

7. 4 parmak fren demek, parmakların sürekli manetin üstünde olmaması, ihtiyaç halinde oraya gitmesi demek. Bir başka deyişle tüm elin elciği kavraması demek, bu da gaz hassasiyetinin yükselmesi demek. (Motosiklet gaz ile yönetilir. İleri bir sürüş, iyi bir gaz kontrolü olmadan mümkün olmaz. Bu nedenle sağ elimiz bütün yeteneğini bunun için kullanmalıdır. İleri bir sürücü zaten fren zamanını öngörü ile kısaltır.)

Yazan kim ise eline sağlık. Nedeni ile birlikte yazmış.  Gaz kolunu milimetrik kullanmanız hem sürüş zevkiniz artıracak hem de inanılmaz keyifli olacaktır. Üstelik uzun yollarda yorgunluğunuzu da oldukça azaltacaktır.

8. İki parmak açık iki parmak kapalı, bilek ve tendonların durumu nedir?

Bir nedeni de ben eklemek istiyorum.
    Yine bir demo yapalım. Elinizi kaldırıp iki parmak manete koyup kalan ikisi ile de gidonu tutar gibi yapın. Manette kalan parmaklarınızdan uzanarak, elinizin üstünden geçen ve bileğinize doğru ilerleyen ve oradan dirseğinize kadar giden iki adet tendonu ve üzerlerindeki gerilimi hissedebiliyor musunuz? Şimdi maneti iki parmak çekin. Aynı iki tendona bütün çekme yükü geliyor değil mi?
    Aynı Mouse kullanırken sağ elinizin yaşadığı his gibi? Bütün gün mouse kullandığınız da, mouse’un üzerinde duran ve sürekli hareket eden aynı parmaklar. Akşam olunca hissettiğiniz rahatsızlığı hatırlıyor musunuz? Hani bir de bilimsel bir hastalık adı vardı bunun, tendon sıkışmasıydı sanırım. Ve maalesef tedavisi de yok. Belki ameliyat.
    Oysa bırakın o iki parmağınızda elciğe sarılsın. Yapın, yapın. Bakın nasıl rahatladı. Doğal pozisyonu bu çünkü. Unutmayın ki, motosiklet sürüşünde belden üstünüzde hiçbir kasınız gerilmemeli, hepsi serbest olmalı.

8. Son olarak, dört parmaklık manet boyu lazım olmayıp iki parmak yetseydi motosiklet firmaları maliyeti ucuzlatmak için kesin malzemeden çalarlar, kısa yaparlardı.  Maliyeti bir lira fazlaya getirmez bu amcalar.

Maneti 3 parmak ile çekerim. Çünkü;

Serce parmağım manetin ucundaki topuzun ustune denk düşüyor kavrayamıyorum
    Bak bunu hiç duymamıştım.    Ama mantıklı. Benim serçe parmağının da yetiştiğini pek söyleyemeyeceğim.

Her şey “parmaklar sıkışı kopar mı” sorusu ile başlamıştı. Bana sorarsanız bu bir şehir efsanesi. Bu bir efsane olsa da, dört parmak manet kullanmak için oldukça geçerli başka nedenler var. Umarım sizce de vardır. Ya da bundan sonra vardır. 

Sağlıcakla kalın.
    Konu Ersan ÖZYURT tarafından (27-10-2016 Saat 13:04 ) değiştirilmiştir.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

9. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 14 üye sana teşekkür etti :

Ahmet Şengün (23-03-2017),Ali KORKMAZ (27-10-2016),alperiynem (27-10-2016),Berkay İnal (27-10-2016),Çağın Sarılar (28-10-2016),Cem oruç (27-10-2016),Emir ÇELTEK (27-10-2016),Ertan Öntuğ (07-06-2020),HakanVelioglu (28-10-2016),oguzetuna (27-10-2016),Sabahattin KOÇAK (25-11-2016),Serdar ZIMBA (02-11-2016),tolunay şentürk (27-10-2016),yılmaz yılmaz (27-10-2016)

Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

Yine bir demo yapalım. Elinizi kaldırıp iki parmak manete koyup kalan ikisi ile de gidonu tutar gibi yapın. Manette kalan parmaklarınızdan uzanarak, elinizin üstünden geçen ve bileğinize doğru ilerleyen ve oradan dirseğinize kadar giden iki adet tendonu ve üzerlerindeki gerilimi hissedebiliyor musunuz? Şimdi maneti iki parmak çekin. Aynı iki tendona bütün çekme yükü geliyor değil mi?
    Aynı Mouse kullanırken sağ elinizin yaşadığı his gibi? Bütün gün mouse kullandığınız da, mouse’un üzerinde duran ve sürekli hareket eden aynı parmaklar. Akşam olunca hissettiğiniz rahatsızlığı hatırlıyor musunuz? Hani bir de bilimsel bir hastalık adı vardı bunun, tendon sıkışmasıydı sanırım. Ve maalesef tedavisi de yok. Belki ameliyat.
    Oysa bırakın o iki parmağınızda elciğe sarılsın. Yapın, yapın. Bakın nasıl rahatladı. Doğal pozisyonu bu çünkü. Unutmayın ki, motosiklet sürüşünde belden üstünüzde hiçbir kasınız gerilmemeli, hepsi serbest olmalı.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Karpal...BCnel_sendromu
    Oğuz TUNA

11. oguzetuna, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (27-10-2016)

Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

4 parmağın tek yere girdiği eldivenlerden motosiklet için üretiliyor mu
    Oğuz TUNA

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı oguzetuna Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    4 parmağın tek yere girdiği eldivenlerden motosiklet için üretiliyor mu
    Yağmurluk olanlarını gördüm. 😅

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Katılımcı Üye
    Isim
    Yılmaz yılmaz
    Motosiklet
    Vespa
    Marka
    Vespa

Karpal tünel sendromu, o rahatsızlığın adı Ersan Hocam

15. yılmaz yılmaz, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (27-10-2016)

Sayfa 4 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345678 ... SonuncuSonuncu