Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 5 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456789 SonuncuSonuncu
41 den 50´e kadar. Toplam 81 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye MEHMET ERCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    mehmet ercan
    Motosiklet
    yamaha 1200 süper tenere
    Marka
    Yamaha

alışkanlık iki parmak fren yaparım,çünkü ilk 4 parmak denemem de yeri öptüğüm için.
    omm fren eğitiminde hoca iki parmak değil dört sıkacaksın dedi,kontrollü sıkmam gerektiğini
    söylemedi.hızlı şekilde frenleme noktasına gelip,4 parmak fren asılmamla birlikte ön teker sabit
    ben havada,motor yatmış pozisyonu hatırlıyorum.
    enduro ağırlıklı kullandığım içinde,bir daha dört parmak denemedim.
    Zamanınız kısıtlı, bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak onu harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin. Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun. Kalbiniz ve sezgileriniz ne yapmak istediğinizi bilirler. Bunun dışındaki herşey ikinci planda.

Steve Jobs

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı MEHMET ERCAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    alışkanlık iki parmak fren yaparım,çünkü ilk 4 parmak denemem de yeri öptüğüm için.
    omm fren eğitiminde hoca iki parmak değil dört sıkacaksın dedi,kontrollü sıkmam gerektiğini
    söylemedi.hızlı şekilde frenleme noktasına gelip,4 parmak fren asılmamla birlikte ön teker sabit
    ben havada,motor yatmış pozisyonu hatırlıyorum.
    enduro ağırlıklı kullandığım içinde,bir daha dört parmak denemedim.
    Bence denemelisin. Düşmenin sebebi sadece parmak farkı olamaz.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kıdemli Üye Cem oruç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Cem oruç
    Motosiklet
    tiger 800
    Marka
    Triumph

Sanırım bu yazıdan sonra Eğitimci ünvanı geri verilir müdürüme.
    Buda mı gol değil sayın başkan?
    The Albatros pır pır high. TAaa far saw.

4. Cem oruç güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (28-10-2016),Ersan ÖZYURT (27-10-2016)

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

parmaklar fren maneti üzerinde sürüş yapanlara bir sorum olacak:

ayağınız da arka fren pedalının üzerinde mi seyahat ediyorsunuz?

genelde reaksiyon süresi sebep gösteriliyor da ondan soruyorum.

teşekkürler.

6. ahmet korkmaz güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Berkay İnal (28-10-2016),Çağın Sarılar (28-10-2016),cemkucuk (28-10-2016)

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

7. 4 parmak fren demek, parmakların sürekli manetin üstünde olmaması, ihtiyaç halinde oraya gitmesi demek. Bir başka deyişle tüm elin elciği kavraması demek, bu da gaz hassasiyetinin yükselmesi demek. (Motosiklet gaz ile yönetilir. İleri bir sürüş, iyi bir gaz kontrolü olmadan mümkün olmaz. Bu nedenle sağ elimiz bütün yeteneğini bunun için kullanmalıdır. İleri bir sürücü zaten fren zamanını öngörü ile kısaltır.)

maneti iki parmakla çekmenin elciğin tam kavranmasına neden engel olduğunu anlayamıyorum.
    Neticede elciği tam tutarım, freni çekerken iki parmağı kaldırırım.
    iki parmak doğrudur demiyorum yanlış anlaşılmasın, bu maddede maddi bir hata var.

burada söylenmek istenen iki parmak sürekli manet üzerinde seyahat etmenin zararı ise, ona göre ifade etmek gerekir diye düşünüyorum.
    Konu ahmet korkmaz tarafından (28-10-2016 Saat 00:48 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Katılımcı Üye Erdi Şenkaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Erdi Senkaya
    Motosiklet
    Tracer 700 - Hm 125 2t
    Marka
    Yamaha

Alıntı ahmet korkmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    parmaklar fren maneti üzerinde sürüş yapanlara bir sorum olacak:

ayağınız da arka fren pedalının üzerinde mi seyahat ediyorsunuz?

genelde reaksiyon süresi sebep gösteriliyor da ondan soruyorum.

teşekkürler.
    Misal bana bir hocamız piskolojik olduğunu söyledi hani her an kaza korkusu içinde
    bir sürüş gerçekleştirdiğimi felan ifade etti.. (oysa beni zerre tanımaz)
    Piyasada bilindik hocalardan kendileri bugune kadar kaza felan da yaşamamışlar..
    Düşmekten zerre korkusu olmayan adamın oysa her araziye çıktığımda üzerimde ne kadar
    Koruma Ekipmanları olsa da bazı yerlerim morarık dönerim kaldı ki korkarak sürüş gerçekleştiricem (:
    Hani piskoloji veyahut başka her ne sebepler vs ler. Bence hepsini bir tatafa koyun sürüş katakteristi diye birşey
    olduğuna inanıyorum.. Kii o işaret parmağımı manetlerden çekmek için anca kesilmesi gerek yoksa bir kere motordan haz almam.. Öyle alışmışım öylee daha bir hakimim vs..

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Ersan hocam uzun iyi bir toparlama yazısı olmuş. Konu kapanmıştır arkadaşlar. Benim şimdi yazacağım serzeniştir motosiklet firmalarına.

Şimdi burası ENDURO ağırlıklılar forumu ise çoğunuz enduro sürüyor olacaksınız arkadaşlar. Sadece asfaltta iyi giden aletler alacak olsak Touring tarzına dönerdik(NOT: Tabii ki enduro motosikleti sadece Touring için alabilirsiniz. Bu sizin kendi kişisel tercihinizdir. Ben, benim gibi toprakta da gidenler için serzeniş yapacağım).

Enduro sürerken debriyaj da frende 1 parmak, yetmiyorsa gücün 2 parmaktır (NOT: Parmaklar manet üstünde bu arada). Bunun sebebi de asfalttan tamamen farklı olarak gidonu da sıkı kavrayabilmek ve hızlı değişen zemine yine hızlı debriyaj tepkisi vermek için. Ön fren konusunda da arazide asfalatta çekeceğiniz kadar sert çekmemelisiniz. Neyse gelelim serzenişime.

Yahu bu endurolarımıza zatı muhterem üreticiler elektronik gaz, ABS, Viraj ABS, Paralever Televerel (ne haltsa ismi bakamıcam ) yani adını sayamayacağım kadar teknoloji koyuyorlarda, gaz açıkken kişi ön freni çekince gazı otomatik kesmeyi mi koyamıyorlar!!!!!. Ya da niye koymuyorlar? Belki durduğumuz yerde teker yakalım diye? O zaman ABS da saçma belki teker kaydıracağım derdim. Yani bu üreticilieri de bazı konularda anlamıyorum ben. Enduro sürücüsü arazide 2 parmak asfaltta 4 parmak karmaşasına giriyor.

Üreticiler pekala bunu çözebilir bence.

Enduroist Kıdemli Üye Kağan Dalak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kağan Dalak
    Motosiklet
    NC700X
    Marka
    Honda

Motosiklet kullanırken katı kurallar konulması hep anlamsız gelmiştir bana. Çünkü hiçbir zaman şartlar aynı olmaz. Evet sürücü 4 parmakla kullanmanın güç olarak faklı olduğunu bilmelidir ama bu her koşulda 4 parmak kullanması gerektiği anlamına gelmez.
    Eğitimli bir sürücü madem 2 parmağın sağladığı hızlı tepki suresine ihtiyaç duymaz malıdır hipotezi yanında, eğitimli bir sürücü 4 parmağın sağladığı güçlü frenaja da ihtiyaç duymamalıdır.
    Ayağınızı arka fren üzerinde mi tutuyorsunuz sorusuna karşılık, "hayır, peki siz, arka freni kullanırken ayağa mi kalkıyorsunuz" diye karşı tez yaratılabilir.
    Tavsiyem, evet bilgi önemlidir, ancak genelleme yapmak hatadır.
    Bir diğer örnek ise, servo frenli bmw ler için verilebilir. Bu sistemde, sert bir fren için neredeyse tek parmak bile yeterli.debriyaj maneti ise tarafında ise, eğer sonuna kadar 4 parmakla cekmek zorundaysaniz, manetinizi tekrar ayarlamanizi, Manet boşluğunu, klavuza göre ayarlamanizi tavsiye ederim. Doğru ayarlı bir debriyaj da 2 parmak kullanımı ve kavrama noktasının biraz gerisine kadar cekmek yeterlidir.

11. Kağan Dalak güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Erdi Şenkaya (28-10-2016),SONAY YÜKSEL (28-10-2016)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Alıntı Erdi Şenkaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Misal bana bir hocamız piskolojik olduğunu söyledi hani her an kaza korkusu içinde
    bir sürüş gerçekleştirdiğimi felan ifade etti.. (oysa beni zerre tanımaz)
    Piyasada bilindik hocalardan kendileri bugune kadar kaza felan da yaşamamışlar..
    Düşmekten zerre korkusu olmayan adamın oysa her araziye çıktığımda üzerimde ne kadar
    Koruma Ekipmanları olsa da bazı yerlerim morarık dönerim kaldı ki korkarak sürüş gerçekleştiricem (:
    Hani piskoloji veyahut başka her ne sebepler vs ler. Bence hepsini bir tatafa koyun sürüş katakteristi diye birşey
    olduğuna inanıyorum.. Kii o işaret parmağımı manetlerden çekmek için anca kesilmesi gerek yoksa bir kere motordan haz almam.. Öyle alışmışım öylee daha bir hakimim vs..
    Erdi kardeşim benim servo frende sen bir elini üzerinde unut sonra o abs yi komple çöpe atıp 6-7 bin TL ye yenisini alınca otomatikman elin o manetten düşer😊Diyeceğim o ki aslında manet üzerinde hazırda beklettiğiniz 2 parmağınız (sadece servo freni olan 2006 model BMW 1200gs ve eskilerinde) sürekli servo motorları çalıştırdığından arıza yapma riski çok çok yüksek oluyor. Bu durumda 2 veya 4 parmak farketmez elini fren maneti üzerinde tutamazsın, dolayısıyla gaz kolunu tüm parmaklarla kavramak zorunda kalıyorsun. Bu aslında sürüşü iyi yönde etkileyen zorunluluk oluyor. Bu arada ben de cross kullandığım için bazen manetlerde ben de yanlış kullanım yapabiliyorum. Sana hak veriyorum ama profesyonel kullanmak istiyorsak bu alışkanlıkları birbirine karıştırmamalıyız diye düşünüyorum.

Bu arada tüm yazılanları okudum ve takip ettim. Bu konular tartışılırken ben de birşeyler yazayım derken internet kesintisi maalesef Adıyamanda da olduğu için sadece takip edebildim. Tüm yorum yapanlara ve Ersan hocama teşekkürler. Bence çok faydalı bir konu oldu.

DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

13. Ali KORKMAZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (28-10-2016)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Ali KORKMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Erdi kardeşim benim servo frende sen bir elini üzerinde unut sonra o abs yi komple çöpe atıp 6-7 bin TL ye yenisini alınca otomatikman elin o manetten düşer😊Diyeceğim o ki aslında manet üzerinde hazırda beklettiğiniz 2 parmağınız (sadece servo freni olan 2006 model BMW 1200gs ve eskilerinde) sürekli servo motorları çalıştırdığından arıza yapma riski çok çok yüksek oluyor. Bu durumda 2 veya 4 parmak farketmez elini fren maneti üzerinde tutamazsın, dolayısıyla gaz kolunu tüm parmaklarla kavramak zorunda kalıyorsun. Bu aslında sürüşü iyi yönde etkileyen zorunluluk oluyor. Bu arada ben de cross kullandığım için bazen manetlerde ben de yanlış kullanım yapabiliyorum. Sana hak veriyorum ama profesyonel kullanmak istiyorsak bu alışkanlıkları birbirine karıştırmamalıyız diye düşünüyorum.

Bu arada tüm yazılanları okudum ve takip ettim. Bu konular tartışılırken ben de birşeyler yazayım derken internet kesintisi maalesef Adıyamanda da olduğu için sadece takip edebildim. Tüm yorum yapanlara ve Ersan hocama teşekkürler. Bence çok faydalı bir konu oldu.

Ben de niye ses çıkmıyor diyordum. Az daha alınacaktım bak.
    Ben teşekkür ederim değer verip vakit ayırıp uzun uzun okuduysan.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

15. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (28-10-2016)

Sayfa 5 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456789 SonuncuSonuncu