Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 8´e kadar. Toplam 8 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Standart Kouba Link Alçaltma Kiti

Merhaba Dostlar,

Ben pek uzun sayılmam ama benden de zorda olanlara bakıp halime şükrederim. Şükredip oturmak da hoş değil, küçük hacımda gezmiş ve büyük hacıma merak salmış ama boy yüzünden vazgeçmiş dostlar için de şöyle sağa sola motosikleti nasıl alçaltabiliriz diye soruyordum.
    Sele alçaltma bir seçenek ama bir yere kadar.
    Arka amortisörü sıkıştırmak da bir çözüm ama bu seferde enduro makine racing haline dönüyor. Amortisör verimsiz çalışıyor.

Böyle sağa sola akıl danışırken eskilerden biri Kouba Link dedi http://www.koubalink.com/ Bana diyen KTM 690 alçaltmak için kullanmış bunu.

Nedir diye bakınca gördüm ki arka amortisörün alt bağlantı yerini değiştirip dolaylı olarak arka maşanın daha fazla alçalmasını sağlayan basit bir modifikasyon. Hoşuma gitti aslında.

Foruma baktım CRF başlığında bir konuşulmuş ama o kadar çok mesaj var ki başlığı boldum ama yazıyı bulamadım. Derli toplu burada bilgi olarak dursun istedim.

Kısaca kullananlar görüş ve tecrübelerini yazarsa faydalı olabilir.

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Ben F800 GS imi touratech alçaltma kiti ile 7 cm alçalttım ama motor yere yaklaştı bir anlamda oldu artık taş toprak istemez..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Dostlar,

Ben pek uzun sayılmam ama benden de zorda olanlara bakıp halime şükrederim. Şükredip oturmak da hoş değil, küçük hacımda gezmiş ve büyük hacıma merak salmış ama boy yüzünden vazgeçmiş dostlar için de şöyle sağa sola motosikleti nasıl alçaltabiliriz diye soruyordum.
    Sele alçaltma bir seçenek ama bir yere kadar.
    Arka amortisörü sıkıştırmak da bir çözüm ama bu seferde enduro makine racing haline dönüyor. Amortisör verimsiz çalışıyor.

Böyle sağa sola akıl danışırken eskilerden biri Kouba Link dedi http://www.koubalink.com/ Bana diyen KTM 690 alçaltmak için kullanmış bunu.

Nedir diye bakınca gördüm ki arka amortisörün alt bağlantı yerini değiştirip dolaylı olarak arka maşanın daha fazla alçalmasını sağlayan basit bir modifikasyon. Hoşuma gitti aslında.

Foruma baktım CRF başlığında bir konuşulmuş ama o kadar çok mesaj var ki başlığı boldum ama yazıyı bulamadım. Derli toplu burada bilgi olarak dursun istedim.

Kısaca kullananlar görüş ve tecrübelerini yazarsa faydalı olabilir.
    Şef,

Yaklaşık bir sene önce NC 700S kullanan bir sürücü için benzeri parçalar kullanarak 3 cm alçalttık. Sürüş açısının değişmemesi için, ön amartisörleri de bağlantı yerlerinden alçalttık.

10.000-km ye yakın sorunsuz kullandı. Ancak son sürüşünde, bir sol hairpin virajı, uygun bir hızla (30 km/s) dönerken pegi yere sürttü. Çıkan sesten korkup yatırmaktan vazgeçince yoldan çıktı.

Alçaltılmış motorun böyle bir handikapı olabilir. Aklınızda bulunsun.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

4. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (04-11-2016),HakanVelioglu (05-11-2016),MelihUlubilgen (04-11-2016)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Standart Kouba Link Alçaltma Kiti

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şef,

Yaklaşık bir sene önce NC 700S kullanan bir sürücü için benzeri parçalar kullanarak 3 cm alçalttık. Sürüş açısının değişmemesi için, ön amartisörleri de bağlantı yerlerinden alçalttık.

10.000-km ye yakın sorunsuz kullandı. Ancak son sürüşünde, bir sol hairpin virajı, uygun bir hızla (30 km/s) dönerken pegi yere sürttü. Çıkan sesten korkup yatırmaktan vazgeçince yoldan çıktı.

Alçaltılmış motorun böyle bir handikapı olabilir. Aklınızda bulunsun.
    Aynısı benim F650GS de başıma ara sıra geliyordu. Bir defasında Manisa -İzmir arasında geldi, üstelik artçılıydım. Birşey olmadı şükür ama bazen diyorum keşke alçak motosiklet kullanmasam.
    Ben alçaltma kitlerine bazı yönden karşıyım. Örneğin bir cross motosiklete alçaltma nasıl mantıksız ise Enduro motosikletler için de aynısı geçerli. Alçaltıyorsun yan ayaklık ve orta sehpa ayar istiyor. Ön amortisörler yüksekte kalıyor ayar istiyor. İki kişi biniyorsun yere yapışıyor. Bir kaldırım geçeceksin altı sürtüyor. Hairpinlerde zaten sürtmeden geçmiyor. Offroda zaten giremiyorsun altı heryere değer diye. Şimdi GS ile arkamdakini indirmeden ve yüklüyken bile yüksek kaldırımları hop diye çıkıyorum. Boyum da çok uzun değil 1.77 cm ama idare ediyorum işte.
    Ben alçaltmanın seleden yapılması taraftarıyım (kauçuktan kesilmeden en alt ayarına getirerek veya kaliteli marka alçak sele kullanarak) işte o zaman motosiklet hiçbirşeyden kaybetmiyor. Şu ekstra kauçuk kesip de alçaltma yapılıyor ya ona da karşıyım (konfor azalıp uyuşma yapabilir) ama kit mi kauçuk mu derseniz de kauçuktan alın derim. Çünkü uzun yolda zaten çok durmayacağınız için kauçuğu inceltilmiş seleye airhawk takılabilir. Ayaklarımızın yere tam basması genelde şehir içinde veya artçılıyken trafiklerde çok lazım oluyor. O zaman da airhawkı sökersin ve kauçuğu inceltilmiş sele ile sürersin. Ben mesela tek seferde 200 km yapmayacaksam airhawkı topcase atıyorum 2 cm saha kazanıyorum😂 ama otoban ve düz sürüşlerde AIRHAWK.

DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER
    Konu Ali KORKMAZ tarafından (04-11-2016 Saat 17:03 ) değiştirilmiştir.

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Revizyon notu: Alıntı da düzenleme varmış. Kafa karıştırmasın diye sildim.

Ali Şefim,

177 cm hiç de azımsanacak bir boy değil. Hanımefendinin de tek sıkıntısı bu boydu. Belki de acemiliktendi. Şimdi kendini daha iyi hissedebilir.

Senin yazdıklarını da göz ardı etmemek lazım.
    Konu Ersan ÖZYURT tarafından (04-11-2016 Saat 17:26 ) değiştirilmiştir.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

7. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (04-11-2016)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ali Şefim,

177 cm hiç de azımsanacak bir boy değil. Hanımefendinin de tek sıkıntısı bu boydu. Belki de acemiliktendi. Şimdi kendini daha iyi hissedebilir.

Senin yazdıklarını da göz ardı etmemek lazım.
    Hocam bu arada ufak bir düzeltme yaptım alıntım eski duruyor bilginize😊

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Bilgiler için teşekkürler ama unutmayın dünya herkese eşit değil. Enduro motosikleti boş verin kaldırım inip çıkacak motosiklet mecburen yüksek oluyor.

Mevzu genele değil özele göre. Yani genelde enduro alçaltılmamalı noktasında hem fikiriz çünkü motosikleti imal eden mühendisin yaptığını değiştirmek çünküç

Mevzu eğer bunu yapmak mecburiyetindeyse kişi ne yapsın! Ali abinin seleden alçaltma 1. seçenek sözüne katılıyorum ama bu da yetmezse! Boyu 1.50 olanlarda var Ali abi. (Abi 1.77 kısa değil vallahi etrafında basket takımı var sanırım )

Haa enduro senin neyine diyerek hadi de çekilebilir ama dediğim gibi bu başlıkta amacım bunları tartışmak değil. Lütfen...

Amacım bu Kouba Link kullanan arkadaşların düşünce ve yorumlarını almak. Ersan şefin peglerin yere sürtmesi tecrübesi güzeldi bu aklıma gelmemişti mesela. Bu durumda pegler içinde belki modifikasyon yapılabilir.

10. HakanVelioglu güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (07-11-2016),Ersan ÖZYURT (05-11-2016)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilgiler için teşekkürler ama unutmayın dünya herkese eşit değil. Enduro motosikleti boş verin kaldırım inip çıkacak motosiklet mecburen yüksek oluyor.

Mevzu genele değil özele göre. Yani genelde enduro alçaltılmamalı noktasında hem fikiriz çünkü motosikleti imal eden mühendisin yaptığını değiştirmek çünküç

Mevzu eğer bunu yapmak mecburiyetindeyse kişi ne yapsın! Ali abinin seleden alçaltma 1. seçenek sözüne katılıyorum ama bu da yetmezse! Boyu 1.50 olanlarda var Ali abi. (Abi 1.77 kısa değil vallahi etrafında basket takımı var sanırım )

Haa enduro senin neyine diyerek hadi de çekilebilir ama dediğim gibi bu başlıkta amacım bunları tartışmak değil. Lütfen...

Amacım bu Kouba Link kullanan arkadaşların düşünce ve yorumlarını almak. Ersan şefin peglerin yere sürtmesi tecrübesi güzeldi bu aklıma gelmemişti mesela. Bu durumda pegler içinde belki modifikasyon yapılabilir.
    Modifikasyons gerek yok. Sürtebileceğini bil, korkma yeter. O "daha yatma" der sadece. Öylece dönmeye devam edebiliriz. Hele alçaltıysa motosiklet, lastiğin daha payı vardır. Korkmasaydı hiç bir sorun olmayacaktı.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

12. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (07-11-2016),HakanVelioglu (06-11-2016)