Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 90 Sayfa bulundu

Threaded View

Enduroist Üye Haluk Çakır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Haluk Çakır
    Motosiklet
    CRF250 Rally - Wave 110i
    Marka
    Honda

Alttaki linkte standart crf250l ile rally versiyonu karşılaştırılmış:

https://www.rockymountainatvmc.com/r...crf250l-rally/

Standart versiyonun yerden yüksekliği 26.9 cm iken bu rakam Rally versiyonunda 25.4 cm olmuş. Yani rally versiyonu 1.5 cm kadar daha az yerden yükseklik sunuyor.

Ama sele yüksekliği 87.37 cm iken 89.4 cm olarak yaklaşık 2 cm değerinde bir artış göstermiş.

Motorun yerden yüksekliği azalırken sele yüksekliğinin artması muhtemelen süspansiyon geometrisiyle alakalıdır diye düşünüyorum ve linkte alt kısımda da benzer bir yorum var.

Bu kısım beni daha çok ingilendiriyor: Standart versiyonun dolu ağırlığı 144 kg iken rally versiyon 155 kg olmuş.

Aradaki ağırlık farkı için benim tespit edebildiğim donanım farklılıkları şöyle:

1. Ön cam + bununla ilgili kullanılan civata, somun, pul vb.
    2. 2.28 litre daha büyük kapasiteli depo (hem hacimde artış, hem de kullanılan malzemede artış).
    3. 256 mm yerine 296 mm ön disk.
    4. ABS + bununla ilgili ilaveten kullanılan kablo, civata, somun, pul vb.
    5. Rally versiyonunda standart sunulan elcik korumalar
    6. Karenaja ilave edilmiş bölümler ve bunlar için kullanılan civata, somun, pul, vb

Bu yazdıklarımı göndermeden önce bir kez daha okuyunca gülümsedim zira üreticilerden daha performanslı, daha seri, daha az yakan, daha hafif modeller üretmelerini beklerken işe önce kendim(iz)den başlamam(ız) gerektiğini atladığımı(zı) düşünüyorum.

Yanımda çoğu zaman laptop, şarj aleti, SLR fotoğraf makinesi + ders materyalleri vb. birkaç ıvır zıvırla birlikte temizinden 10 kg'lık çanta taşıyorum.

Bir de son 5-6 yıldaki herşey dahil ve hatta ultra herşey dahil tatiller sonucu 90 kg olmuş birisiydim 2 ay önceye kadar.

1.77 boy ile beni mutlu edecek 72-73 kg'lar ama 90 kiloluk cüsse üstüne tam takım kışlık motosiklet kıyafetleriyle 100 küsur kilo olunuyor malumunuz.

Bir de yaklaşık 10 kg çanta ile hesaplayınca iğneyi biraz da kendime batırmam gerektiğini düşünmeden edemiyorum.

Düzgün (ve asla aç kalınmayan) bir diyet programıyla yaklaşık 2 ay sonunda 82 kg'a düştüğümü görmek beni mutlu etti bugün.

Bir 10 kg civarı daha verip yeni mezun günlerime dönüş yapma fikri beni benden alıyor.

Jokeyler gibi tüy siklet olacağım kısmetse.

Akıllı telefona yeni geçiş yaptığım için günlük foto ve video çekimleri için özel durumlar dışında SLR makineyi de taşımama gerek kalmayacak gibi.

Özet: Kendi adıma konuşursam vücuttan atılacak 16-17 kilo ve günlük taşınan ağırlığın minimuma düşürülmesiyle günlük yaklaşık 25 kg daha hafif gezmek olası yahu.

Birgün eğilip nefes nefese kalmadan kendi ayakkabılarımı kendimin bağlayabileceğimden mutlu olacağım hiç aklıma gelmezdi.

Sağlıklı yaşayalım ve motorlarımızın tadını çıkaralım arkadaşlar.

Selamlar.

2. Haluk Çakır güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (22-11-2016),Berkay İnal (21-11-2016),Haluk Tamdoğan (22-11-2016),Sabahattin KOÇAK (21-11-2016),Selçuk Keleş (22-11-2016)