Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234567 ... SonuncuSonuncu
21 den 30´e kadar. Toplam 95 Sayfa bulundu

Hybrid View

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

XT-R mutlaka dusunulmeli derim. O bütçeye genç yaşta bulunur. Daha azına iyi durumda biraz daha eskisi alınır. Her durumda aynı paraya alınacak f650 den daha bakımlı ve daha sağlıklı olur

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Vasıfsız Endurocu

2. Serdar Özmetin güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

inanc ozgirgin (18-11-2016),murat_şahin (16-11-2016)

Enduroist Üye murat_şahin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    murat şahin
    Motosiklet
    2016 CBR250R Repsol
    Marka
    Honda

Alıntı Serdar Özmetin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    XT-R mutlaka dusunulmeli derim. O bütçeye genç yaşta bulunur. Daha azına iyi durumda biraz daha eskisi alınır. Her durumda aynı paraya alınacak f650 den daha bakımlı ve daha sağlıklı olur

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Serdar bey, iki adet sorum olacak, zira aklımı kurcalıyor TX660R'ler.

Motorun yakıtı ve titreşimi nasıl acaba? Esasen tek silindirlilerden çekiniyorum bu titreşim anlamında.
    Bir de parça bulunabilirliği nasıl? Tip olarak çok sevdiğim, titreşiminden rahatsız olmaz isem benim her türlü kullanımıma tam olarak uygun bir motor. Blok yıllardır piyasada olduğu için ustası da çok, malum Ankara şartlarında usta da önemli.

Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Motorun titreşimi lafı edilecek kadar yok. ama ben test etmek haricinde tek silindirden başka motor kullanmadım. dolayısıyla titreşim önemli değil desem de test edip kendi kararınızı vermenizde fayda var. tenere ile aynı motor bloğunu kullanıyor. dolayısıyla onu da deneseniz olur. tek sürüşte 250km, molasız 150km en uzun sürüşümdür. bu sırada titreşimden hiç rahatsız olmadım. tek silindir basit motor olduğundan servisi daha kolay ve ucuz olur. esasen en önemli avajlarından biri bu, diğeri de şahane tork vermesidir. kesinlikle bu blok çok iyi tork veriyor. ivmelenmesi 130-140 a kadar yeterinden fazla (bence enduro motorda kesinlikle bu kadar ivme fazla). depo bazında istatistik tutarım sürekli. en az 4,53 ve en çok 6,45 yaktırmayı başarmışım. muhtemelen daha az da, daha çok ta yaktırmak mümkündür. biryerlerde tenere'ye 4'ün altında yaktıranı okumuştum. XTR ise 180 kg ile tenere den 25kg daha hafif. dolayısıyla daha iyi değer bile yakalanması lazım. ama ben sürerken daralıyorum ve açıyorum gazı, o da yakıyor tabi. yedek parçası ucuz, alternatif aramaya gerek görmeden yamaha'dan aldım. söküp takması çok kolay. 4 vidayla yan tarafı olduğu gibi açıp hava filtresine ulaşabiliyorsunuz mesela. sürüşü ve dengesi bence gayet iyi. tenere'ye göre alçak olduğundan ondan daha dengelidir diye düşünüyorum (maalesef tenere kullanma şansım olmadı). XTR ve XTZ aynı şasiyi kullanıyor bildiğim kadarıyla. değilse bile şasi tipleri aynı. yani bazı GS ler gibi, motor yağı şaside geziyor. servisin dediğine göre bu motoru daha verimli soğutmaya yarıyormuş. aslında böylesi daha iyiymiş ama maliyetli üretim yüzünden markalar pek kullanmak istemiyormuş.

başka merak ettiğiniz birşey varsa memnuniyetle cevaplarım. aslında bu yazdıklarımı bir tenere kullanıcısı da XTZ açısından yorumlarsa ben de çok memnun olurum.
    Vasıfsız Endurocu

5. Serdar Özmetin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

murat_şahin (16-11-2016)

Isim
    murat şahin
    Motosiklet
    2016 CBR250R Repsol
    Marka
    Honda

XT660R modeli için, bahsedebileceğiniz herhangi bir kronik sorun var mı? Ya da alırken dikkat edilmesi gereken özel bir husus? Açıkçası beğendiğim bir motor. Gerçekten bir enduro görünümüne sahip. Bir de motorun beğendiğiniz ve beğenmediğiniz< özelliklerini söyler misiniz?

Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Motorun bildiğim, duyduğum, okuduğum kronik bir sorunu yok. basit bir motor zaten. üzerinde elektronik bir aksesuar yok arıza yapacak.

Artıları:
    1. torklu ve dayanıklı motor bloğu. XTR, XTX, XTZ, MT3 ve hatırlayamadığım bir atv de kullanmış yamaha bunu. üreticisi yamaha'nın sahip olduğu Minarelli diye bir italyan şirkettir. başka hangi markalara sattılar bilemiyorum. bu seneye kadar üretimi devam ediyordu. dolayısıyla bol miktarda satıldı, bol miktarda yedek parça ve ustası var. euro kısıtlamaları yüzünden durdu üretimi. bildiğiniz taş gibi kendini kanıtlamış blok.
    2. düşük tüketim: tabi düşük tüketim BMW nin işi esasen. sakin kullanırsanız bu da az yakıyor. ben pek kullanamıyorum. zaten az sürdüğüm için yakarsa yaksın diyorum. motor tahrik edici derecede güçlü (bu aynı zamanda zayıf tarafı)
    3. Yedek parça : ucuz ve bol. söylenecek çok bişey yok.
    4. Her yola gelir enduro tasarımı : çoğu kişi "cross dimi bu abi?" diyor ama aslında tenere ye göre daha asfalt motoru. ama çok ağır araziye sokmazsanız geçemeyeceği yol yok 650cc segmentinde
    5. Ağırlık: ıslak ağırlığı 180kg. muadillerine göre baya hafif
    6. Sürüş: kullanımı kolay, manevra kabiliyeti yüksek, dengeli. ışıklara gelirken çok düşük hızda rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. selesi 865cm, benim için alçak sayılır. boyum 186cm ve ayaklarım çok sağlam basıyor
    7. fiyat: XTR alacağınız paraya, aynı sağlıkta başka bir muadili motoru alamazsınız. aslına bakarsanız tam da muadili motor var mı, tartışılır.
    8. yol tutuşu: virajı, yol tutuşu segmentine göre gayet iyi diyorlar. ben hiç limitlerini denemedim.
    9. Kaliteli malzemeler: benim dikkat ettiğim bişey değil. arkadaşımın dediği birşey. yamaha ucuza kaçmamış aydınlatmada diyor. sinyali bile sarı cam değilmiş, ampül sarıymış. okuyordur muhtemelen. yorum yapabilir birazdan. karenaj nasıl derseniz, plastik zaten, kırılırsa ucuza...

eksileri:
    1. Eksoz: çift eksoz var ve şasinin altından geçiyor. dolayısıyla arazi için altı alçak sayılır. karter koruması olmadan çok dikkat etmek gerekir. aslında 1200-1500tl civarı bir paraya kıyarsanız metal mule marka eksoz alırsınız. hem 5kg civarı hafifler toplamda, hem de eksoz yana geçer ve altı ciddi yükselir. ben gerek görmedim. karter koruması taktım.
    2. Menzil: 15 litre yakıt alıyor. 5 litresi rezerv. yani kabaca rezerve geçtiğinde nerden baksanız 100km menzil kalsa da, 200km de bir benzinlik yolu görünüyor.
    3. Sele: burası tartışılır. bence sorun değil ama konfor değil spor sele var. zaten tek seferde en fazla 200km yapacağınızı düşünürsek, rahatsızlık vermez. yine de isterseniz 80-250 tl aralığında istediğiniz seleyi yaparlar. ciddi turlara çıkılacaksa yaptırmakta fayda olabilir.
    4. enjeksiyon sistemi: motorun en tartışmalı parçası. tenere ile motor bloğu aynı olsa da yazılım farklı. daha sert bir enjeksiyonu var. özellikle motora alışana kadar gazın aç/kapa tepkileri çok sert. gazı azıcık açayım dediğinizde bile patlayarak gelen bir güç var. mesela 3. viteste viraja hazırlıksız girmişseniz, tam yatacakken vitesi küçültüp azıcık açayım derseniz, arkadan tekme yemiş gibi tork patlar. araştırırsanız, XTR için bahsedilen tüm titreme, silkeleme gibi şikayetler alında bununla ilgili. üç tane çözümü var.
    a) gaza eliniz alışacak ve yarım debriyaj yapacaksınız bazen
    b) KEV Mod denen bir alet var. internette 80$ dan satılıyor. takması çok basit. temelde lambda sensörünü kandırıyor ve sorunu çözüyor. internette devre şeması var. aslında çok basit bişey. elinizden geliyorsa muhtemelen 10-15 liraya halledersiniz.
    c) en kolayı ve bedava : tenere den farklı olarak dijital panelden, kontak anahtarından başka birşeye gerek olmadan yakıt karışımını ayarlayabiliyorsunuz. 3-5 deneme ile motora ve kendinize en uygun ayarı buluyorsunuz. sonrasında güç yine de gümbür gümbür geliyor ama kontrol edilebilir oluyor. bence başka bir şeye gerek yok. ben bunu yaptım ve şu an rahatım.
    5. Aksesuar: tur camı, karter ve motor koruma bulunuyor. stoktan değil tabi. ama bunun haricinde pek bişey yok. birşeyler takmak için pek yer de yok. mesela USB soketi gidona takmak istemedim. montaj için uygun yer bulamadım ve camın önüne öylece koydum. bana zararı yok vede hiçbir yeri delmemiş oldum ama yine de düzgün bir yer olsaydı, düzgün bir montaj yapmak isterdim. deponun şeklinden dolayı, depo üstü çanta da takamadım. ona göre bir çanta bulmak filan lazım.
    6. Türbülans: şimdi burası çok su götürür ama, özellikle yüksek hızlarda yan rüzgarlar sallamaya başlıyor. hava durgunsa sorun yok. ama 130-140 da yan rüzgarlar hissettiriyor. bunun kabahati biraz çamurlukta. bir ara ön çamurluğu çıkartıp sürdüm. baya azaldı ama çok çirkin oldu taktım geri. bi ara supermoto çamurluk takacağım. muhtemelen hem daha yakışıklı olacak, hem de turbulans azalacak. bu mevzu tenere başlığında da tartışılmıştı. hatta eskiden XT600E ve şimdi tenere kullanan bir abim, bu konu için, "motoru yüklemekten başka kurtuluşun yok, ama tenere bu konuda daha iyi" demişti.

şimdilik aklıma bunlar geldi. başka birşey gelirse eklerim.
    not: XTR Türkiye'ye sanırım en son 2007 de geldi ve tenere nin gelişiyle ithalatı durdu. yurt dışında ise üretimi tenere ye paralel olarak bu seneye kadar devam ediyordu. hergün kullanılacak, kısa ve orta menzilde tenere den daha kolay bir motor olarak tanımlıyorlar. o yüzden satışı devam ediyordu.
    Konu Serdar Özmetin tarafından (16-11-2016 Saat 21:56 ) değiştirilmiştir.
    Vasıfsız Endurocu

8. Serdar Özmetin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Alp Teker (17-11-2016)

Enduroist Katılımcı Üye Bekir Koç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bekir Koç
    Motosiklet
    F800GS
    Marka
    Bmw

Xt660r için bende bişeyler yazayım ozaman. Blok olarak tenereyle aynı. Herşeyi ama herşeyi aynı şanzıman dişlilerine kadar ki söküp tek tek saymışlığım var. İyidir hoştur ama f650gs ile kıyaslanamaz kesinlikle 120den sonra gidemezsin titreşim f650gs yi aratır kesinlikle. Sele tamamen tıraş ince olduğu için uyuşturur totoyu. Fıtı fıtı sağa sola gideyim pek bi beklentim yok derseniz alınır ama uzun yola çıkıcam falan yemez. Yüksek makine ağırlık merkezi yukarda dengeli bi motor dersek diğerlerine hakaret etmiş oluruz. Sizin için uygun olan f650gs dir 2004 ve üzeri hepsini geç ABS sistemi hayat kurtarıyor. 15-16bin tl arası bi f650gs alınır uzun yıllar binilir kolayca elden çıkartılır. Tenere , xt660 üretimleri durdu. Ayrıca yedek parçası bol denmiş. Ben servis işlettiğim halde 4 günde zor buldum şanzıman parçalarını. Bmw ile kıyaslanamaz yedek parça olayı olay karşılaştırmaya dönüşecekse xt kaybeder. 1 sene kullandım hatta restorasyon resimleri forumda duruyodur aratırsanız bulursunuz

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    MOTOSENKRON İÇERENKÖY
    BMW ÖZEL SERVİS
    0537 822 95 31 --0216 469 28 04
    www.bmwmotosikletservisi.com

Isim
    murat şahin
    Motosiklet
    2016 CBR250R Repsol
    Marka
    Honda

Bekir bey, şöyle sorayım peki size; yakıtı bir kenara koyup transalp de düşünsem o konuda ne dersiniz? 2005 model gibi bakıyorum arada. Çok güzel motor, sadece yakıtı düşündürüyor.

Bu arada 3 kişilik ekibimizde 1100RT ve F650 vardı, ikisine de parça sorunu yaşıyorduk ankara'da. İstanbuldan bulabilir miyim GS'in parçalarını?
    Konu murat_şahin tarafından (16-11-2016 Saat 23:09 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Katılımcı Üye Bekir Koç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bekir Koç
    Motosiklet
    F800GS
    Marka
    Bmw

Alıntı murat_şahin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bekir bey, şöyle sorayım peki size; yakıtı bir kenara koyup transalp de düşünsem o konuda ne dersiniz? 2005 model gibi bakıyorum arada. Çok güzel motor, sadece yakıtı düşündürüyor.

Bu arada 3 kişilik ekibimizde 1100RT ve F650 vardı, ikisine de parça sorunu yaşıyorduk ankara'da. İstanbuldan bulabilir miyim GS'in parçalarını?
    Transalp kullanmadım yorum yapmam doğru olmaz. Yakıtınım çok olduğunu biliyorum sadece. Bmw için parça konusunda sıkıntımız yok. En olmadık parçayı almanyadan siparişle engeç 15günde getirtiyoruz. Arkadaşlarınızı yönlendirin numaram var imzada bulunmayan bmw parçası yok istanbulda

MOTOSENKRON İÇERENKÖY
    BMW ÖZEL SERVİS
    0537 822 95 31 --0216 469 28 04
    www.bmwmotosikletservisi.com

Isim
    murat şahin
    Motosiklet
    2016 CBR250R Repsol
    Marka
    Honda

Alıntı Bekir Koç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Transalp kullanmadım yorum yapmam doğru olmaz. Yakıtınım çok olduğunu biliyorum sadece. Bmw için parça konusunda sıkıntımız yok. En olmadık parçayı almanyadan siparişle engeç 15günde getirtiyoruz. Arkadaşlarınızı yönlendirin numaram var imzada bulunmayan bmw parçası yok istanbulda

Üstad parça sıkıntısından ikisini de sattık

Yok mu transalp kullanan? Uzun yolda 90-100 km hız ile yakıt tüketimi nedir transalpin?

TA istemem karbüratörlü olmasından. Enjeksiyon işini çok sevmiyorum ben.

Enduroist Katılımcı Üye Recep Alışkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Recep Alışkan
    Motosiklet
    xl 650 TransAlp
    Marka
    Honda

Alıntı murat_şahin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstad parça sıkıntısından ikisini de sattık

Yok mu transalp kullanan? Uzun yolda 90-100 km hız ile yakıt tüketimi nedir transalpin?

TA istemem karbüratörlü olmasından. Enjeksiyon işini çok sevmiyorum ben.

4 Yılıma giriyorum Transalp XL 650 ile iki defa karadeniz bir Batum Orta anadoluda birçok yer gezdim girdiğim çıktığım bir sürü stabilize mıcırlı yollar arazi engebeli yolllar mevcuttur.Yoldabiri var imzamdaki bloğumdan daha nice turları görebilirsiniz.Bakımını kendim yapıyorum Honda Transalp de elcik ısıtma abs yoktur kısacası bu modelde Honda Al dünyayı gez benden konfor hız arama der Konfor bmw gibi değildir ama konforu gayet tatminkardır Hızlanma çok başarılı servis ve işçilikte Hondayı anlatmaya gerek yok
    Transalp 650 100 km / 5.5,6 Litre yakıyor Enjeksiyonun artısı da var eksiside var Son olarak BMW de alsanız Transalp te alsanız eskisi gibi parça sıkıntısı çekmezsiniz yalnız BMW nin sorunlu bir motoruna denk gelirsiniz evi mevi sattırabilir diyenler çok fazla GS e geçenler ve memnun kalanlar da GS ten başka makina kullanmam diyorlar

Ben derim ki : GS Güvenlik,Viraj,Mühendislik açısından 1 numaradır Ama sorunsuzluk olarak maalsef...
    https://yoldabirivar.wordpress.com/

Özgürlüğün Yolu MESCİD İ AKSA'dan Geçer...

14. Recep Alışkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Arif Oral Unal (17-11-2016)

Sayfa 3 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234567 ... SonuncuSonuncu