Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 11 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Kaan Tütüncüoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kaan Tütüncüoğlu
    Motosiklet
    NC 750X dct
    Marka
    Honda

Standart Osmangazi geçiş hk

Bayram tatilini Çeşme'de geçirmek üzere motorla 23.07.2017 tarihinde İstanbul'dan çıkıp Eskihisar-Topçular feribot sonrası GEBZE İZMİR ORHANGAZİ otobanına giriş yaptım, çıkışa geldiğimde "tabiki" sistem Hgs'yi okumadı, görevli arkadaki aracı yanaştırıp bariyeri açtırtarak devam ettirdi plakamdan tutarın düşeceğini belirterek (kontrol ettiğimde 11.55tl tutar düşülmüş görünüyor.)

Bu 2 fotoğrafta burda dursun, sineklere rağmen güzel bir kamp oldu.

Gelelim zurnanın zartladıığı yere;
    Çeşme içerisinde olduğu gibi gidiş ve dönüşte özellikle 34 plakaların sol şeride geçip 100le şerit benim görüşleri, trafik sıkıştığında kamyon yanlarından geçememelerine rağmen emniyet şeridini kullanmalarını, otoban kullanımında dahil aniden önüme kırıp pardon göremedimlerine ( kaskım neon sarı, ve üzerimde yeleğime rağmen) 27.06.2017 tarihinde otobanda karamürsel çıkışını kaçırmamla köprüyü karşımda durdum. Evet biliyorum biz motorcular için köprü pek mantıklı değil ama olan oldu..
    Gelişte olduğu gibi dönüşte de 6.sınıf HGS kartımı okumadı sistem ve gişedeki bayan görevli daha merhaba bile demeden ücreti söyledi.. HGS kartım olduğunu ve içerisinde yeterli bakiye bulunduğunu belirttim (anlık baktığımda 60.20tl mevcut) sistemin genelde 6. sınıfı okumadığını nakit olarak ödemeniz gerekir diye tekrarladı ve bende bakiyem olduğunu nakit vermeyeceğimi yeniledim üstüne bide HGS kartımı görevliye uzattım.
    "Sistem bu şekilde işliyor" dedikten sonra daha önce otomobiliyle sorun yaşayan bir vatandaşın videosu aklıma geldi.. "SİSTEM BÖYLE İŞLİYOR!"
    Para filan vermicem ya burdan okursunuz yada kaçak geçerim plakadan düşer derim, görevli bayan plakadan düşmüyor nakit ödemezseniz cezalı ödemeniz gerekir diyince. ceza vs ödemem diyip aç plakadan düşecek diye son cümleyi söyledim. ( Ses tonlarının kademe kademe yükseldiğini sanırım anlamışsınızdır.)
    Dün konuyla ilgili 'hgs@kgm.gov.tr', 'ogs@kgm.gov.tr', 'info@kgm.gov.tr', 'kosb@kgm.gov.tr' mail adreslerine sorunu anlatır maili yönlendirdim, atmış olduğum maili postun altına ekliyorum.. Daha önce farklı konu ile ilgili 'ogs@kgm.gov.tr' adresine yapmış olduğum şikayete dönüşte ve gov.tr uzantılı web sitelerde aşağıdaki gibi bir bilgilendirme bulunmakta iken asrın çılgın projeleri arasında yer alan yaptırt-işlettirt-bezdirt politikası ile yönetilen köprüde nakit ödemezsen cezayı keseriz mantığını anlayamıyorum..

('ogs@kgm.gov.tr' dönüşü)
    Genel bilgilendirme;
    1. OGS veya HGS yoksa OGS cezası yansır
    2 .OGS var bakiyesi yoksa OGS cezası yansır
    3. HGS var bakiyesi yoksa OGS Cezası yansır.
    4. OGS ve HGS var bakiyesi var cihaz, etiket veya sistem okumaz ise sistem plakadan tespit eder hesaba ulaşır ve ücretini alır ceza yansımaz.

Buda dün atmış olduğum mail içeriği;

"İyi çalışmalar;

27.06.2017 tarihi saat 18:30 sonrasında sahibi olduğum 45UK587 plakalı motorsiklet ile İstanbul yönünde Osmangazi köprüsü’nü kullanmış bulunmaktayım. HGS hesabımı an itibari ile kontrol ettiğimde 67.20tl tutarlı bakiye bulunmaktadır. https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf#login adresinde Geçiş bilgilerini kontrol ettiğimde 23.06.2017 tari 18:33:21’de Gebze İzmir Orhangazi otoyolunda yapmış olduğum fakat sistemin HGS okumadığı için gişe görevlisinin farklı bir araçla geçişimi sağlayarak plakadan daha sonra düşeceği bilgisini vermiş olduğu geçişim bakiyeden düşülmüş görünmektedir.
    27.06.2017 tarihinde yapmış olduğum otoban kullanımı ve köprü geçişimde kurulan sistemin aksaklığı nedeni ile 6. Sınıf HGS okunmamış, plakadan düşülmemiştir. Gişede görevli bayan personel bakiye olduğunu belirtmeme rağmen nakit olarak ödeme yapmam gerektiğini HGS hesabında bakiye olsa dahi kaçak olarak geçiş sayılacağını “sistemin bu şekilde işlediğini” açıkça belirtmiştir. http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/S...ollar/HGS.aspx adresinde “OGS sistemlerinden geçiş ihlali yapılması durumunda; geçiş ihlali yapılan plaka üzerine 15(on beş) gün içinde OGS veya HGS abonesi olunması veya mevcut OGS veya HGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır. HGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda ise; geçiş yapılan plaka üzerine 15 (on beş) gün içinde HGS veya OGS abonesi olunması veya mevcut OGS veya HGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.” İbareleri açık ve net bir şekilde bulunmaktadır.
    Yukarıda yer alan .gov uzantılı resmi sitede yer alan ibareninde doğrultusunda düzenlemenin yapılarak yapmış olduğum geçişe ait bakiye düşümünün yapılmasını, kaçak geçişler için kesilen 11 kat cezanın mevcut durumum için kabul edilemez olduğunu, atmakta olduğum mailin olası bir ceza-i yaptırım karışsında öncelikli itiraz kapsamına dahil edileceğini,ayrıca 45UK587 plakalı aracıma ait HGS müşteri hizmetleri sayfası geçiş bilgilerimde yer alan 04/06/2017 12:45:04.090, 02/06/2017 11:48:43.500, 15/05/2017 07:09:16.450 tarihli OGS sisteminden çekildiği görünen geçişlerimden 6. Sınıf HGS’ye rağmen alınan 7.00tl yüksek tahsilatlı ücretin düzeltilmesi hususlarını;

Bilgilerinize arz ederim.
    Saygılarımla,
    Kaan TÜTÜNCÜOĞLU"

Ülkemde çılgın projeler akıllı yatırımlar yapılması dileğiyle..
    Konu Kaan Tütüncüoğlu tarafından (29-06-2017 Saat 10:09 ) değiştirilmiştir.
    3Bilinmeyenli denklem

2. Kaan Tütüncüoğlu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ahmet Öztekin (17-09-2017)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Ben kıllanıyorum. Eskiden güzel bir mizah dergisinde kıllanan adam vardı

Benzeri durumu Orhangazi otobanında arabamla yaşadım. Aracımda OGS vardı o zamanlar. Malum OGS'nin okuma performansı HGS'den iyi. Otobanda yeni yapılmış girdim otobana. Girişte yeşil ışığı (okudum ışığını) gördüm, çıkışta bir baktım bütün gişelerde arabalar duruyor. Bende bir gişeye 2. araba olarak sıraya girdim. Lakin o an kıllanmam başladı. Önümdeki aracın işi uzadı ve diğer araçlarda da benzer durum var. Bir *oktanlık olduğundan hallice kıllıyım.

Sıra bana geldi. Az ilerledim otomatik açsın diye ama ben bariyere bariyer bana bakışıyoruz sadece Görevli bayan yandan okumadı ücreti nakit vereceksiniz diyince dümeni çaktım. Baktım duruma ve bayanla tartışmak anlamasız geldi, ne de olsa önümdeki yanımdaki kesin aynı durumda. Bende döndüm tabii dedim 100₺ verdim bozsun diye. Bu esnada şu soruyu sordum, kimseye açmıyor bu belli peki gün boyu millet kızıyordur burada zor olmuyor mu? dedim. Yaklaşımımdan olacak cevabı şuydu. Vallaha kızıyorlar bende sessiz sessiz bekliyorum onlar bağırıyor çağırıyor sonra ücreti veriyor gidiyorlar

Peki bence dümen nedir. Benim etiketimi okumama durumu olamaz. Bu mümkün değil çünkü eğer okumuyorsa benim ücretimi nasıl hesaplıyor. Neredem girdiğimi bilmeli ve çıkışta da hangi araç olduğumu. Yani gişe bence çatır çatır okuyor. Peki neden açmıyor?

Aklımda 2 adet komplo teorisi mevcut.
    Ya köprüyü yapan yap işlet zengin ol firması nakit akışı için bunu yapıyor. Etiketten kesilince devlet belki vade koyuyor ya da belki o esnada devletten para almada zorluğu var.
    Ya da cidden yol yeni yapıldı ve bir şekilde IT alt yapısında henüz tamamlanmamış bir entegrasyon sorunu var ücreti HGS'den online tahsil edemiyor.

Her halükarda bir şikayette bulunmam gerekirdi. Koyun kılıklı olduğumdan bir şey yapmamıştım sizin en azından mail atarak durumun peşini bırakmamanız çok güzel ve doğru.

4. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Abdullah KAYAALP (29-06-2017)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

sonra bana diyorlar neden geçmiyorsun neden geçeyimki özel otoyolları kullanmamaya çalışıyorum. hatta bayramda mümkünse paralı otoyolları bile kullanmıyorum.

KILIBIKRAYDIR

Enduroist Üye Haluk Çakır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Haluk Çakır
    Motosiklet
    CRF250 Rally - Wave 110i
    Marka
    Honda

Aynı yoldan 2 ay kadar önce geçtik motosikletle. Bizi de tüm diğer araçlar gibi durdurdular ama köprüden geçmeyip vapurdan sonra Mudanya tarafından otobana girmiştik ve bizden bunu doğrulattıktan sonra para almadılar. Bence de bu işte kesin bir numara var. İyiniyetli düşünmek istiyorum ama...

Isim
    Kaan Tütüncüoğlu
    Motosiklet
    NC 750X dct
    Marka
    Honda

Video'yu arıyorum ama bulamadım. Otomobili ile geçen bir vatandaş yine HGS'sinde bakiye olmasına rağmen nakit ödemeye zorlattırılmıştı. Eşi cep telefonundna kamera ile çekim yapıyordu,aracın yanına gelen başka bir görevli kamerayı kapatın suç işliyorsunuz deme cüreti bile göstermişti!!
    Özel firma tarafından işletiliyor yeni köprüler ve dingo'nun ağırı şeklinde yönetiliyor maalesef. Hak aramak zorundayım,zorundayız diye düşünüyorum. Adı bir anda değişen 1. ve 2. köprüde de durum farksız, HGS'niz var ama OGS tarafından geçişiniz okunursa 6.sınıf ile geçseniz dahi önce cezalı bildirim geliyor sonra HGS sistemindeki plakadan eşleştirilip düşülüyor ama 7 Tl olarak!. Düzeltmek için mail atmanız da yeterli değil dönüşleri aşağıdaki gibi oldu ya uğraşın yada soymaya devam edicez her seferinde..

"Merhabalar;
    FSM köprüsü ,15 Temmuz Şehitler köprüsü, Mahmutbey Muallimköy, ve Güzelbahçe gişelerinde çalışma sebebiyle OGS ve HGS gişeleri ortak kullanılmaktadır.
    FSM köprüsü ,15 Temmuz Şehitler köprüsü, Mahmutbey Muallimköy, ve Güzelbahçe geçişlerinde HGS etiketi okumaz ise veya çapraz yapılan geçişlerde oluşan ihlaller için HGS etiketi aktif bakiye yeterli ve plaka doğru ise sistem otomatik düzeltir. 30 gün içerisinde düzeltmez ise aşağıda belirtildiği şekilde müracaat ediniz
    Araç ruhsat fotokopisi, HGS hesap numarası açılış tarihini dilekçenizle birlikte mail olarak göndermeniz durumunda gerekli inceleme başlatılacaktır.

Genel bilgilendirme;
    1. OGS veya HGS yoksa OGS cezası yansır
    2 .OGS var bakiyesi yoksa OGS cezası yansır
    3. HGS var bakiyesi yoksa OGS Cezası yansır.
    4. OGS ve HGS var bakiyesi var cihaz, etiket veya sistem okumaz ise sistem plakadan tespit eder hesaba ulaşır ve ücretini alır ceza yansımaz.

1.SINIF 40 TL
    2.SINIF 60 TL
    3.SINIF 90 TL
    4.SINIF 120TL
    5.SINIF 150 TL

Yukarıda belirtilen tutarlar HGS hesabınızda bulundurmanız durumunda sistem otomatik geçiş ücretini alarak 30 gün içinde düzeltme yapar. Bu bakiyenin altında bulunduğunda HGS geçişleri öncelik olduğundan ilk olarak HGS geçiş veya ihlal durumu varsa bunları düzeltir. OGS geçiş ihlallerini düzeltemez.
    OGS ve KGS borç sorgulama:http://uygulama.kgm.gov.tr/ihlal/Sayfalar/ihlal.aspx
    .

NOT : Bazılarında giriş gişeleri ortak olabilir çıkışlar mutlaka farklıdır. Giriş gişesinin ortak olmasının sebebi girişte ücretlendirme veya ceza oluşmaz giriş bilgisi alınır çıkışta OGS gişesinden çıkarsanız OGS hesabınız varsa OGS ‘den ücretlendirir yoksa ceza yansır. çıkışta HGS gişesinden çıkarsanız HGS hesabınız varsa HGS ‘den ücretlendirir yoksa ceza yansır.

Bilgilerinize sunulur.
    Karayolları 1.Bölge Müdürlüğü
    OGS-KGS Ana Kontrol Merkezi
    Cengiz Topel Cad. Etiler Mah.
    FSM Yolu Üzeri Beşiktaş / İSTANBUL
    Müşteri Hizmetleri
    0850 460 60 60 (7/24)
    FAKS :
    (0212) 263 42 23
    (0212) 287 71 22
    (0212) 257 04 81
    (0212) 265 76 04"
    3Bilinmeyenli denklem

Enduroist Kadim Üye oguzetuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

ben de bir anektod yazayım.
    Osmangazi köprüsü ile ilgili değil de ilk mesajda yazan kendini bilmez, maganda halkımızla ilgili:
    bayramın son günü Tekirdağ tarafından İstanbul'a dönüyoruz 2 motor.
    otoban malum sıkışık, her bayram kavimler göçü.
    emniyetten giderken arkamızdan artçılı bir tenere geldi, yol verdik ve önümüze geçti peş peşe gidiyoruz.
    emniyet şeridinde gidenlere bir o selektör yapıyor bir biz, öyle aç aça ilerliyoruz.
    işte bu hem kendi ilerleyemeyen hem arkadakine yol vermeyen dangalaklardan birine denk geldik.
    tenere bunun sağından geçerken korna çalınca bu bilmemnenin evladı tenereye doğru direksiyonu kırdı, milimle çarpmadı gözümün önünde, lastiği asfaltın kenarına kadar geldi adamın, yani 1cm daha sağa sürseydi motoru önümüzde parendeler atmaya başlarlardı.
    böyle olunca tabi hepimiz sinirlendik ve arabalının yanında türlü türlü el kol hareketleri, vs. adamın yanındaki kadın özür dilemeseydi daha da uzatacaktık konuyu. adam hem suçlu hem özür dilemiyor hem de öküzün trene baktığı gibi bakıyor suratımıza.
    neyse uzattım:
    bizim milletimiz kabahati olduğunda alttan almayıp daha çok çirkefleşen, özür dilemeyi bilmeyen, kurallara saygısız, öfke veya sabırsızlıkla yaptığı hareketlerin sonunda nelere yol açabileceğini akıl edemeyen bir millet maalesef.
    Tenere'nin de suçu var tabi: "bu özellikte insanların olduğu trafikteyken fazla risk almak"
    bu arada Marmara ereğlisi civarında kaza oldu, arabanın biri orta refüje çarpmıştı ve içindekiler baygın yatıyordu. ve tabi ki ambulansın geleceği güzergahtaki emniyet şeridi magandalar tarafından işgal edilmişti. insancıklarımız "ulan ben kaza yapıp komaya girsem ambulans nereden gelir" empatisinden yoksun..
    Oğuz TUNA

Isim
    Kaan Tütüncüoğlu
    Motosiklet
    NC 750X dct
    Marka
    Honda

Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar olarak hep bir acelemiz var. Ben cuma işten sonra çıkmıştım yola, c.tesi sabaha karşı çıkıp gelecek arkadaşlara net bir şekilde "yolda dikkat edin,özellikle 34 ve 06 plakalara" diye.
    Tartıştığı taksi sürücüsünün aynasını kıran motorcuyu taksicinin düşürdüğü bir video altına "ölüm tehlikesi" olmasına rağmen iyi olmuş diyebilecek kadar insanlıktan yoksunlarla yaşıyoruz, empati biraz fazla kaçıyor. ** Ayna kırmak ne kadar akıl işi bir davranıştır o da ayrı..
    3Bilinmeyenli denklem

Enduroist Kadim Üye Gürol Kıvırcık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gürol Kıvırcık
    Motosiklet
    Manuel AT
    Marka
    Honda

Sadece fazla para almak değil iki defa para almaları da söz konusu
    biraz daha derin bakarsak aslında 3 defa para veriyoruz,biri böyle nakit,diğeri OGS den alınan birde ay sonunda Asrın götürme projesi ile yapıp işleten şirkete verilmiş olan geçiş garantisi dolmadığından vergilerimizle ödenen paralar.
    tabi bazıları da birileri birşeyler yapar diğerleri iftira atar falan da diyecektir.
    (Bahsettiğiniz Video sanırım birilerinin kuyruğu göründüğünden kaldırıldı)
    Konu Gürol Kıvırcık tarafından (29-06-2017 Saat 14:34 ) değiştirilmiştir.
    Ben karıncayı bile incitmem cümlesindeki ’’bile’’ karıncayı incitir.

Isim
    Kaan Tütüncüoğlu
    Motosiklet
    NC 750X dct
    Marka
    Honda

Alıntı Gürol Kıvırcık Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sadece fazla para almak değil iki defa para almaları da söz konusu
    biraz daha derin bakarsak aslında 3 defa para veriyoruz,biri böyle nakit,diğeri OGS den alınan birde ay sonunda Asrın götürme projesi ile yapıp işleten şirkete verilmiş olan geçiş garantisi dolmadığından vergilerimizle ödenen paralar.
    tabi bazıları da birileri birşeyler yapar diğerleri iftira atar falan da diyecektir.
    (Bahsettiğiniz Video sanırım birilerinin kuyruğu göründüğünden kaldırıldı)
    Ben sadece bazılarına şunu sormak isterdim.. Mademki ekonomimiz mükemmel durumda ona buna borç vecerek düzeydeyiz; neden peşin olarak ödenmedi bu projelerin bedelleride yap işletle yapıldı.. Ticarette her zaman peşin paranız varsa indirim olur,devlet işinde olmuyo muydu işine mi gelmiyodu.. Neyse diyip cevabı beklemeye devam ediyim ben.
    3Bilinmeyenli denklem

Enduroist Kadim Üye Gürol Kıvırcık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gürol Kıvırcık
    Motosiklet
    Manuel AT
    Marka
    Honda

Alıntı Kaan Tütüncüoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben sadece bazılarına şunu sormak isterdim.. Mademki ekonomimiz mükemmel durumda ona buna borç vecerek düzeydeyiz; neden peşin olarak ödenmedi bu projelerin bedelleride yap işletle yapıldı.. Ticarette her zaman peşin paranız varsa indirim olur,devlet işinde olmuyo muydu işine mi gelmiyodu.. Neyse diyip cevabı beklemeye devam ediyim ben.
    Olmazdı,öyle olsa komisyon az olurdu,
    Olmazdı,bir liralık iş 10 liraya yapılamazdı
    Olmazdı,öyle olsa çoluk çocuğumuzun şirket ortaklığı falan olma ihtimali yoktu,
    Olmazdı,amca oğlu Taşmı yiyecekti,
    Olmazdı,zaten biz hiç bir şey bilmiyoruz,anlamayız biz,bizim genelde diplomamız falan var okumuşuz sorguluyoruz falan filan,işimiz gücümüz gıybet yapmak.
    Ben karıncayı bile incitmem cümlesindeki ’’bile’’ karıncayı incitir.

13. Gürol Kıvırcık güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

cemkucuk (29-06-2017),Erdi Şenkaya (30-06-2017)

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu