Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 4 Toplam 5 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345 SonuncuSonuncu
31 den 40´e kadar. Toplam 43 Sayfa bulundu

Konu: Yoldan çık

Enduroist Üye atila semerci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    atila semerci
    Motosiklet
    exc
    Marka
    Ktm

Alıntı atila semerci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Enduro da viraj almak fotoğrafta göründüğü gibidir. Bu şekilde olmalıdır. Daha ileri aşamalar için bu şekilde uygulanmalıdır. Uygulamaya gelince.
    Ayakta viraja yaklaşıyoruz. Viraja girmeden fren ve vites düşürerek hızımızı düşürüyoruz. Virajın üçte birinde ayaktayız ve tam fotodaki gibi selenin ön kısmına kalça biraz selenin dışına kalarak oturuyoruz.Fotoda oldukça öne oturduğu görünüyor.
    Sağ bacak depoya yapışmış. Sol bacak ileri ön tekerin yanına uzanmış. Diz hafif bükük (bacak düz yere çarparsa denge bozulabilir) Sağ dirsek yukarıda yeri göstermiyor. Sol kol düz ileri uzanmış. Kalça sağa kaymış selenin köşesine oturuyor.
    Virajı tamamlayıp gaz açacağımız anda sağ pege ağırlık veriyoruz. Çizgimiz düzeldikten sonra ayakta devam ediyoruz. Uygulama bu şekildedir. Çok hızlı yapmak gerekmiyor , yavaştan başlanır zaman içerisinde oturacaktır duruş şekli. Ağırlık ön tekere verildiği için motor çizgiden çıkmaz. Arka savrulsa bile vücut önde olduğu için arkayla savrulmaz toparlamak kolaylaşır.Bu teknikte ustalaştıkça daha rahat enduro yapacaksınız. Erken hızınızı düşürmeyeceksiniz. Tahmininizden daha keskin virajlarda yoldan çıkmayacaksınız. Ani karşılaştığınız viraj arkası devrilmiş ağaç , gelen araç gibi durumlarda yönünüzü yanlara ani değiştirebileceksiniz

Viraj la ilgili video kırptım biraz. Videonun ortasındaki gibi yavaş çalışmayla enduro viraj pratiği yapılabilir. Sekizinci saniyede dikkat ederseniz sürücünün kalçası selenin biraz dışında . Dirsekler yine yere bakmıyor , vücuda yakın değil gidon çevrilmez yoksa. 16. saniyede profesyonel bir hareket var . Viraj bitiminde kalçayı selenin üzerinde arkaya kaydırarak ağırlığı arka tekere veriyor daha iyi hızlanmak için ve sonrasında ayağa kalkarak devam ediyor.

2. atila semerci, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ediz Gürkan (29-01-2017)

Isim
    atila semerci
    Motosiklet
    exc
    Marka
    Ktm

4. atila semerci, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ediz Gürkan (29-01-2017)

Isim
    atila semerci
    Motosiklet
    exc
    Marka
    Ktm

Enduro başlangıç seviyesi eğitimi

Isim
    atila semerci
    Motosiklet
    exc
    Marka
    Ktm

Isim
    atila semerci
    Motosiklet
    exc
    Marka
    Ktm

https://www.facebook.com/enduromxsch...3519269696540/

Videonun başında sürücü ayakta ve pege basarken vites değiştiriyor

Isim
    atila semerci
    Motosiklet
    exc
    Marka
    Ktm

çoktandır bir şey yazmamışım

Haftasonları enduro yapmaya devam ediyorum
    beş altı ay önce 7-8 pazar mx e de gittim
    bu pazar yine mx parkurunda vücut pozisyonu antrenmanı yaptım.
    gary semics ileri seviye mx kopyasından faydalanıyorum
    eskiden okuduklarımın çoğunu anlamıyordum çünkü ileri seviye adı üstünde
    arada göz gerdirirken , enduroda da biraz zaman geçti
    ağırlığınızı bacaklarda taşıyın , vücudunuzun üstünü kasarsanız yük ön tekere biner.
    vücudu bacaklarla taşırsanız ağırlık merkezi peglerde yere yakın olur.
    fren ve debriyaj kullanırken ayağın ortası basacak peglere onun dışında
    ön topuk veya ayağın daha ucuyla basılacak.
    kısaca okuduklarımın bir kısmı bunlar.
    gelelim yaşadıklarıma
    artık üst bedenimi gerekmedikçe hiç kasmıyorum
    daha akıcı ve rahat oldu patikalar (enduroda)
    vücudun üstü rahat olduğu için ön tekerden gelen vibrasyonun etkisi azaldı.
    rampaları henüz tam atlamıyorum bir iki ayda yapılmasını doğru bulmuyorum
    çabuk atlayıpta çakılanları da görüyoruz
    yuzde 60 80 lerdeyim rampalarda
    ekim de yaptığım atlayışlarda inişin bütün sertliğini vücudumda hissediyordum
    çünkü enduro alışkanlığı ayağımın ortasıyla basıyordum bacaklar düzdü (bu şekilde uzun mesafede bacaklar yorulmaz)
    şimdi ayağımın ucu veya ön topuğuyla basıyorum peglere ve dizler hafif kırık
    inişlerde ayak bileğim ve bükük dizlerim amortisör gibi çalışıyor inişler çok yumuşadı
    sadece arka fren yaparken ayağımın ortasına geçiyorum sonra ayak geri
    mx ve enduro farklı sporlar birinden diğerine bütün teknikleri geçirmek mümkün değil.
    artık enduro da vücut ağırlığımı bacaklarda taşıyıp üst bedenimi rahat tutarak kullanıyorum
    çok vibrasyonlu yerlerde de ayağımın ortasından önüne geçip ayak bileği ve dizlerimi süspansiyon olarak kullanıyorum

9. atila semerci güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

cemkucuk (09-07-2019),ersel şenkaya (23-07-2019),Serdar ZIMBA (09-07-2019)

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı atila semerci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çoktandır bir şey yazmamışım

Haftasonları enduro yapmaya devam ediyorum
    beş altı ay önce 7-8 pazar mx e de gittim
    bu pazar yine mx parkurunda vücut pozisyonu antrenmanı yaptım.
    gary semics ileri seviye mx kopyasından faydalanıyorum
    eskiden okuduklarımın çoğunu anlamıyordum çünkü ileri seviye adı üstünde
    arada göz gerdirirken , enduroda da biraz zaman geçti
    ağırlığınızı bacaklarda taşıyın , vücudunuzun üstünü kasarsanız yük ön tekere biner.
    vücudu bacaklarla taşırsanız ağırlık merkezi peglerde yere yakın olur.
    fren ve debriyaj kullanırken ayağın ortası basacak peglere onun dışında
    ön topuk veya ayağın daha ucuyla basılacak.
    kısaca okuduklarımın bir kısmı bunlar.
    gelelim yaşadıklarıma
    artık üst bedenimi gerekmedikçe hiç kasmıyorum
    daha akıcı ve rahat oldu patikalar (enduroda)
    vücudun üstü rahat olduğu için ön tekerden gelen vibrasyonun etkisi azaldı.
    rampaları henüz tam atlamıyorum bir iki ayda yapılmasını doğru bulmuyorum
    çabuk atlayıpta çakılanları da görüyoruz
    yuzde 60 80 lerdeyim rampalarda
    ekim de yaptığım atlayışlarda inişin bütün sertliğini vücudumda hissediyordum
    çünkü enduro alışkanlığı ayağımın ortasıyla basıyordum bacaklar düzdü (bu şekilde uzun mesafede bacaklar yorulmaz)
    şimdi ayağımın ucu veya ön topuğuyla basıyorum peglere ve dizler hafif kırık
    inişlerde ayak bileğim ve bükük dizlerim amortisör gibi çalışıyor inişler çok yumuşadı
    sadece arka fren yaparken ayağımın ortasına geçiyorum sonra ayak geri
    mx ve enduro farklı sporlar birinden diğerine bütün teknikleri geçirmek mümkün değil.
    artık enduro da vücut ağırlığımı bacaklarda taşıyıp üst bedenimi rahat tutarak kullanıyorum
    çok vibrasyonlu yerlerde de ayağımın ortasından önüne geçip ayak bileği ve dizlerimi süspansiyon olarak kullanıyorum
    Hap bilgiler güzel olmuş

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. Ediz Gürkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

atila semerci (10-07-2019)

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

Buyuk bir keyifle okudum oncelikle emeginize saglik az biraz daginik olmus ama bilgileri almak cokta zor degil lakin biraz da temel bilgi gerekli gibi..

Eklemek istedigim sudur ki, ayakta kullanirken ayaklari katlamadan gitmek tabi ki daha az yorucudur lakin vibrasyonu cok olan veya sizi sarsacak yollar da darbenin zaten ust govdenin pozisyonundan dolayi butun darbeyi omurilige verir ve bu ciddi sakatlanmalara veya bel agrilarina neden olur bozuk yollar da veya kayalik larda kisacasi darbe alacaginiz yollarda pagelere basarken bilegin ve dizlerin amartusor olarak kullanmak ve darbeleri berteraf etmek icin az katlamak gerekir evet bu daha yorucudur ama motor hakimiyeti ve saglik icin daha iyi oldugu kanisindayim cok bozuk olmayan kumsal veya temiz patikalar da dizler duz tutulabilir ozellikle tepe ziplamalarinda dizler duzse vay halinize motor yere dustugunde helede biraz sert inip yukun tamamini arka amertusor ile karsilayip amortusoru dibe vurdurursaniz gecmis olsun bel kemihinizin ensenizden ciktigini hissedersiniz en iyi ihtimalle motordan atlarsiniz zaten...

Malesef en uygun vucut pozisyonu az teorik ama bol pratik ile elde ediliyor bu konu da herkezi akg adi altinda yaptigimiz gezilerimize katilmaya davet ediyorum bu geziler de edindigimiz tecrubeler inanin istanbul gibi belediyelerin yollari enduro parka cevirdikleri yollar da cok isimize yariyip motor hakimiyetimizi artırır kim bilir bir gun hayatimizi bile kurtara bilir...

F8331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. ismail gur güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (12-07-2019),atila semerci (12-07-2019),Serdar ZIMBA (12-07-2019)

Isim
    atila semerci
    Motosiklet
    exc
    Marka
    Ktm

Alıntı ismail gur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Buyuk bir keyifle okudum oncelikle emeginize saglik az biraz daginik olmus ama bilgileri almak cokta zor degil lakin biraz da temel bilgi gerekli gibi..

Eklemek istedigim sudur ki, ayakta kullanirken ayaklari katlamadan gitmek tabi ki daha az yorucudur lakin vibrasyonu cok olan veya sizi sarsacak yollar da darbenin zaten ust govdenin pozisyonundan dolayi butun darbeyi omurilige verir ve bu ciddi sakatlanmalara veya bel agrilarina neden olur bozuk yollar da veya kayalik larda kisacasi darbe alacaginiz yollarda pagelere basarken bilegin ve dizlerin amartusor olarak kullanmak ve darbeleri berteraf etmek icin az katlamak gerekir evet bu daha yorucudur ama motor hakimiyeti ve saglik icin daha iyi oldugu kanisindayim cok bozuk olmayan kumsal veya temiz patikalar da dizler duz tutulabilir ozellikle tepe ziplamalarinda dizler duzse vay halinize motor yere dustugunde helede biraz sert inip yukun tamamini arka amertusor ile karsilayip amortusoru dibe vurdurursaniz gecmis olsun bel kemihinizin ensenizden ciktigini hissedersiniz en iyi ihtimalle motordan atlarsiniz zaten...

Malesef en uygun vucut pozisyonu az teorik ama bol pratik ile elde ediliyor bu konu da herkezi akg adi altinda yaptigimiz gezilerimize katilmaya davet ediyorum bu geziler de edindigimiz tecrubeler inanin istanbul gibi belediyelerin yollari enduro parka cevirdikleri yollar da cok isimize yariyip motor hakimiyetimizi artırır kim bilir bir gun hayatimizi bile kurtara bilir...

F8331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    teşekkürler
    aynı şeyleri yazmışız
    üst bedeni rahat bırakmayı da tekrar hatırlatalım , çünkü kaslar gergin olduğunda yük iletkeni olup gidon üzerinden ön tekere ağırlık transferi yapıyor beraberinde ağırlık merkezi yükseliyor
    akg gezi hakkında bilgim yok , link varsa bakayım
    bir de 2013 ten beri haftasonları spesial motorla enduro yapıyorum biraz da mx . plakalı motorum yok gezi arazideyse olabilir

Isim
    atila semerci
    Motosiklet
    exc
    Marka
    Ktm

Motokros ta yavaş yavaş ilerliyorum. En önemli şeyin vücut pozisyonu olduğunu öğrendim. Enduro da peglere ayak ortasiyla basardim , motokros ta ayagin ön kısmıyla basıyorum. Alışmak için çok çalıştım,böyle daha iyi kullanılıyor. Yapmam gerekenleri biliyorum ama daha tecrübeli ler dışardan bakıp virajda bacağını daha yukarı kaldır , bileklerini kırma, daha önde konumlan, dirsekler daha yukarı gibi düzeltmem gerekenleri söylüyorlar. Burda rampa atlıyor gibi görünüyorum ama aslında doğru pozisyona odaklanmış durumdayım . Aynı rampada defalarca tekrar yaptım . Doğru vücut pozisyonunda inişler hiç yukselmemissiniz gibi yumuşak oluyor tabi düze değil eğime iniyorsunuz

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 4 Toplam 5 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345 SonuncuSonuncu