Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 61 Sayfa bulundu

Hybrid View

Enduroist Üye Fatih Arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Fatih Arslan
    Motosiklet
    NC750X DCT
    Marka
    Honda

Standart Yurtdışı Ekipman alış verişi

Merhaba Arkadaşlar

Bu sene kendim için kask ve mont, kız arkadaşım için bütün ekipmanları almam gerekiyor. Bu sene Türkiyede fiyatlar ateş pahası, bende yurtdışındaki fiyatları araşırmaya başladım, aşağıda gördüğünüz gibi sadece almayı düşündüğüm mont'da bugünkü kur ile 718 TL fark ediyor.

Şimdi sormak istediklerim bu kadar ürün'ü havalimanından geçirmek sorun olur, sonuçta en az iki kask, iki ceket ve bir pantalon, bir bot olacak.

İkincisi vergi iadesini araştırdım. Global Blue diye firma var, bu firmaların anlaşmalı olduğu mağzalardan alış veriş yapıp, vergi iadesi formunu doldurursanız havalimanında Global Blue ofisinde verginin bir kısmı geri ödeniyor. Ben araştırdığım kadarıyla Global Blue anlaşmalı motosiklet mağazası göremedim. Bu vergi iadesi almanın başka bir yolu var mı?

Dikkat etmem gereken başka bir konu var mı?

http://www.feyizoglu.com/Sand-2-Mont_48143.html

https://www.magazzinirossi.it/20943-...o-e-rosso.html

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Kıyafetlerin gümrük geçişin de sorun yaratacağını sanmıyorum, diyelim ki gümrük memuru çevirdi,motor kiraladım bunlar da kendi ekipmanlarım dersiniz (kutu, etiket, ambalaj vs çıkartarak koyarsınız bavula), Global Blue en yaygın olanı ama bir kaç firma daha olması lazım gidilen ülkeye göre kontrol edebilirsiniz,ama anlaşmalı mağazaları internetten
    araştırmak yerine mağaza da bilgi edinmek en doğrusu Tax Free ve benzeri logo lar mağaza kapı yada kasa kenarların da oluyor, ayrıca iade işlemlerini havaalanların da yapmak
    zorunda değilsiniz ilgili firmanın merkezi yerler de büroları oluyor oralardan da iadenizi alabilirsiniz, havaalanların da ki sıra ve prosedürlere çok takılmamış olursunuz. Alış veriş
    yaptığınız mağazanın anltlaşması yoksa yada form doldurmamışsanız iadenizi benim bildiğim kadarı ile başka şekilde alamazsınız.

Enduroist Katılımcı Üye KamilCerit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kamil Cerit
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Bu verdiğiniz sitenin İngilizce seçeneğini göremedim,eğer bu siteden alışveriş edecekseniz Tax free formu verip vermediklerini mail yoluyla öğrenin.Veriyorlarsa sorunsuz hallledersiniz.Forumu İtalya çıkışında havalimanındaki Tax free ofisinde (aldığınız ürünleri de genelde ofiste göstermenizi isteyebilirler) deklare edersiniz,size vergiyi nakit mi,kredi kartınıza mı geçirmek istediğinizi sorarlar.Kredi kartını tercih etmenizde fayda var,nakitte çok kesinti yapıyorlar.
    Eğer bu sitede tax free seçeneği yoksa ,bu ürünleri online değil,tax free formu dolduran bir mağazadan satın almanızı öneririm.
    Vergi iadesi alamasanız da bence aradaki fiyat farkına değer diye düşünüyorum.
    Ülkemize girerken getirdiğiniz ürünlerle ilgili bir sıkıntı olmaz hele 2 kişiyseniz net olmaz diye diyorum.

Isim
    Fatih Arslan
    Motosiklet
    NC750X DCT
    Marka
    Honda

Sitelerin genelde ingilizce versiyonu yok, ben chrome ile türkçeye çevirdim. Bu mağzayı Revit'in web sitesinin dealer kısmından buldum. Online alış veriş dışında normal mağzaları var. Dediğiniz gibi mail atıp tax free konusunu soracağım.

Isim
    Fatih Arslan
    Motosiklet
    NC750X DCT
    Marka
    Honda

İtalyadaki mağazadan aşağıdaki gibi cevap geldi. Anladığım kadarıyla bir ürün aldığızda, ürünün vergisini ayrıca faturalıyor ve bunu sadece kredi kartından tahsil ediyor. Bu faturayı ülkeden ayrılırken gümrüğe damgalatırsak ve damgalanmış halini taratıp mağazaya mail atarsak, ödediğimiz vergiyi kredi kartına iade ediyor.

what we usually do is that:

You buy what you want, for example, total 122 euro (who is 100 euro + 22 euro tax)
    You pay in store 100 euro (cash or Credit card) and 22 (only by Credit card)
    We make the invoice that we need you to stamp at the custom when leaving Europe
    When we will receive the invoice back (even scanned in PDF by email) we will delete the 22 euro payment

Enduroist Katılımcı Üye KamilCerit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kamil Cerit
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Fatih Arslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İtalyadaki mağazadan aşağıdaki gibi cevap geldi. Anladığım kadarıyla bir ürün aldığızda, ürünün vergisini ayrıca faturalıyor ve bunu sadece kredi kartından tahsil ediyor. Bu faturayı ülkeden ayrılırken gümrüğe damgalatırsak ve damgalanmış halini taratıp mağazaya mail atarsak, ödediğimiz vergiyi kredi kartına iade ediyor.

what we usually do is that:

You buy what you want, for example, total 122 euro (who is 100 euro + 22 euro tax)
    You pay in store 100 euro (cash or Credit card) and 22 (only by Credit card)
    We make the invoice that we need you to stamp at the custom when leaving Europe
    When we will receive the invoice back (even scanned in PDF by email) we will delete the 22 euro payment

Almanya'dan aldığım motor çantasını ,İngiltere'ye gönderttim.Satan Alman firma bana aynısını söylemişti.Faturayı gümrükte damgalatıp bize gönderin.İngiltere'den çantayı kendim getirdim.
    İngiltere de gümrükte çok ısrar etmeme rağmen faturayı damgalattıramadım,böyle birşeyi yapamayacaklarını söylediler.Vergi iadesini maalesef alamadım.
    İtalyan Gümrüğü damgalar mı bilemiyorum ama sistem biraz riskli.
    En garantilisi Tax Free üyesi bir mağazadan satın alman.

Enduroist Kadim Üye ERDIM ELITEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ERDIM ELITEZ
    Motosiklet
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Marka
    Honda

Gidip alacaksanız sorun yok. Magazaya gider alışverişinizi yaparsınız.Yukarıda bahsedıldıgı gıbı 2 kısıysenız hıc bır sorun çıkmaz. Bundan sonra ıkı yöntem devreye gırıyor;

1. Magazanın tax free anlaşması var ıse size vergısız fatura kesıyor ve o kadar oduyorsunuz. (Genelde int sitelerinde bu sekıldedır bkz: fc-moto)
    2. Magazanın anlaşması yok normal vergılı fatura kesılır. Gumruge geldınızde ofıslerden tax kısmını geri alırsınız.
    Ek not
    3- Malumunuz yurt dışı alışveriş tutarımız 30 Eur oldu. 11 Aralıkda verdiğim (fc-motodan) 102.50 eur'luk siparısım (ki tax free halidir vergili hali 118 Eur dur) 80 TL gumruk vergisi ile evime ptt tarafınan teslim edildi.

Burada en onemlı nokta su. Malumunuz bu sene tekstıl ve kasklara ekstra %20-30 ek vergi geldi. (Avrupa menşeili olanlar hariç) Mantıklı olan misal bir shubert c3 pro kask ıcın vergili fiyatı 549 eur. Vergisiz hali 415,21 Eur. Bugünkü kurdan 3,95 TL 1665 TL gibi bir fiyat yapar ki su an Tr de 2700 TL civardır. Yani kaskı gıdıp ordan almak en mantıklı haraket olacaktır.

8. ERDIM ELITEZ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

deniz çalıkoğlu (23-02-2017),Gürol Kıvırcık (09-02-2017)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Peki bişey soracam bunu aldın getirdin getirmeden vergisinde iade aldın. burada hooop vergisini iade edilmiş bu o zaman bana vergisini ver demiyormu? bizim devlet

KILIBIKRAYDIR

Enduroist Kadim Üye ERDIM ELITEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ERDIM ELITEZ
    Motosiklet
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Marka
    Honda

Alıntı cemkucuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki bişey soracam bunu aldın getirdin getirmeden vergisinde iade aldın. burada hooop vergisini iade edilmiş bu o zaman bana vergisini ver demiyormu? bizim devlet
    Demez olurmu Sen ınanıyormusun buna Misal vermek gerekırse;

Yunana gıttın cep telefonu aldın. Vergisini odemedin zaten sorun yok. Tr gümrüğe girişte beyan etmıyorsun sonra BTK ya bildirip pasapotunla ısletıyorsun. Senden bi 100 tl daha alıyorlar ve 2 sene tel getiremez kaydı koyuyorlar.
    Yok vergılı aldın gümrüğe gelınce yunan tarafına gıdıyorsun onlar damgalayıp senı TR tarafındakine yolluyorlar. Ordaki vergiyı düşüyor hesabına yatırıyorlar ancak ustune burdakı KDV ve OTV yı yaslıyolar. Ikısı de yasal.

Aslen ısın mantığı su yurt dışından gelirken bır mal getırıyorsan beyan etmek zorundasın. Bu yukumluuk senın uzerınde yokk etmedim muayene memuru bır sekılde yakaladı gumruk kaçakçılığına kadar sokabılıyor malına ve degerıne gore. Gerci kanunda bır ayrım yok bu 1 adet kask da olabılır 1 ad kulce altın da. Mevzuu yakalanmakla ılgılı. Yakalanırsan mala gore muamele goruyorsun. Kask sa gumruk vergısı+kdv+ek vergiyi cezalı sekılde oder malını alırsın. Kulce altın olursa savcılığa sevk ederler. vs vs..

Bu arada Tr de bireysel kaçakçılığın cezası 2 senedır. Ve 2 seneden az olduğundan cezaevine bıle gırmezsın. Ancak toplu kaçakçılık dıye bırsey var. O da 25 senden baslar ki daha bıreysel kaçakçılık yapan gorulmemıstır. Zira seni karşılayandan tut da bindiğin taksı soforunu bıle tutup toplu kaçakçılığa sokulur o ıs.

Ha ben bılmıyordum soyleydı boyleydı gıbı seyler yemez vatandaş olarak kanunu bılme yukumlulugun vardır. Hos bızde kımse bılmez o ayrı konu. Hakkını bılmeyen bir toplumdan kanunu bılmesını beklemek hayaldır.

11. ERDIM ELITEZ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

cemkucuk (09-02-2017),mustafa gologlu (10-02-2017)

Enduroist Katılımcı Üye ilhami Başpınar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ILHAMI BASPINAR
    Motosiklet
    R1200GS ADV LC
    Marka
    Bmw

Ben 2 full deri tulum 2 se bot aldım italyadan arkadaşıma hiç sorun çıkmadı. Sonra elimde 2 tane shoei kask getirdim yine sormadılar. Gümrükte sorun olmaz. Ancak burdaki fiyatları sadece internetten değerlendirmeyin. Mağazadan nakiy veya tek çekimde kaydadeğer indirimler var. Aynı hesaplara bile geliyor. Bir de italyada outlet magazası var www.matket2ruote.it Burda enteresan fiyatlar oluyor bazen. Şu da var ben 2500 liralık ürünü 1500 e burdan ödeme ordan teslimat diye aldım italyada. Yani orda gideceğiniz bir otele bile yollayabilirler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

13. ilhami Başpınar, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ERDIM ELITEZ (09-02-2017)

Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu