Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 11 Toplam 12 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 789101112 SonuncuSonuncu
101 den 110´e kadar. Toplam 135 Sayfa bulundu

Hybrid View

Ordinaryus Enduroist İbrahim DEĞERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Biraz da çarşı Pazar gezintisi :

Sokaklara bayıldım

Öğleye kadar gezdikten sonra, Halfeti’ye gitmek üzere motora biniyorum. Yaklaşık 120 km. sonra nihayet Halfeti’ye geldim. Motorla kısa bir tur attıktan sonra motoru köprünün başına bırakıp, yaya gezmeye başladım.

Cittaslow, 1999 yılında İtalya'da kurulmuş uluslararası bir belediyeler birliğidir. Kelime kökeni İtalyanca "Citta (Şehir)" ve İngilizce "Slow (Yavaş)" kelimelerinin birleşmesiyle türetilen Cittaslow, "Sakin Şehir" anlamında kullanılmaktadır.

Manzara harika buralarda, bir de çok sıcak olmasa ;)

----------------------------------------
    Yok Öyle 3 Aşağı 5 Yukarı
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

2. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (10-04-2017),Ali KORKMAZ (15-03-2017)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

On Beşinci Gün
    7 Ağustos 2016
    Sabah erkenden kalkıp, kahvaltı için daha önceden not aldığım katmer yemek için Meşhur Katmerci Zekeriya Usta’nın dükkanını aramak için motoru ve eşyaları otelde bırakıp dışarı çıktım. Merkeze yakın bir arada nihayet buldum. Hemen meşhur katmer siparişini verdim. Zaten hemen orada hazırlıyorlar katmerleri, siz sipariş verince hemen sizin için yapıyorlar. Biraz bekledikten sonra nihayet geliyor. Yanında süt ile servis ediyorlar :

Katmeri götürdükten sonra, biraz daha şehir turu için geziyorum. Daha önceden not aldığım tarihi Tahtani Camii’ye gittim.

Kesin yapılış tarihi ve yaptıranı bilinmemekle beraber 1557 tarihli bir belgede kaydı geçmektedir. 1563 yılında Maraş Valisi Osman Paşa tarafından tamir ettirilmiş. 1804 yılında ciddi bir onarım geçirmiştir. Caminin ilk olarak ahşap olarak yapıldığı, bu yüzden Tahtani veya Tahtalı Cami olarak anıldığı söylenirmiş.

Daha sonra tarihi Zeytin Hanı gezdim. 1800 lü yıllarda yapılan bu han, yakın zamanda bir ticarethaneye dönüşmüş. İçinde envai çeşit sabun, yağlar, peynirler, kolonyalar var.

Günlerden Pazar olduğundan çoğu yer kapalıydı

Gezerken bu yapıya rastgeldim. Tarihi bir yer olduğundan hemen dikkatimi çekti :

Pişirici Kasteli ve Mescidi, Gaziantep’deki tarihî yapılar içerisinde, günümüze ulaşan kastellerin en eskilerinden birisidir. Kastelin üst örtüsü yol seviyesinde olup, biri kuzeyden, diğeri doğudan olmak üzere, iki merdivenle inilmektedir. Kelime anlamı olarak “suyun taksim edildiği yer” anlamına gelen kastel, türkülere bile konu olmuştur.

Girişte havuz, çimecelik (banyo) ve helâların olduğu alan bulunur. Mescidin tavan kısmı oyma taştan olup, mescidin tam ortasında yüz yıllardır fokur fokur kaynayan berrak su, insanı adeta büyüler.

Sokaklar müthiş

Her yer tarih kokuyor

1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

4. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (10-04-2017),Ali KORKMAZ (21-03-2017)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

On Altıncı Gün
    8 Ağustos 2016

Sabah saat 8:00 gibi otelden çıkarak dışarıda kahvaltımı yaptım, yakındaki bakıcılar çarşısına uğradım:

Daha sonra otelden motoru alıp çıktım yola. Yaklaşık 120 km. sürdükten sonra Osmaniye’ye geldim. Burada öğle yemeği için durdum. Buranın Parmak Kebabı meşhurmuş, hemen yol kenarında Uğrak Lokantasında siparişimi verdim, ismi her ne kadar değişikse de gayet lezzetliydi.

Yemekten sonra çay bahçesine gidip çay söyledim. “Abi kaçak mı, normal mi” diye sorunca çok şaşırdım. Burda böyleymiş herhalde diyip, kaçak çay deneyim dedim.

Burada çok oyalanmadan düştüm yola, hava aşırı sıcak olduğundan iyice piştim, her gördüğüm büfede durup soğuk bir şeyler içiyorum. Adana’ya yaklaştığımda buradaki meşhur misis ayranını denedim, her ne kadar camız yoğurdu deseler de bana inek yoğurdu gibi geldi.

Saat 14:00 gibi Adana’ya vardım. Adana’da hiç durmadan yola devam ettim.

Niğde Bor tarafına geldiğimde tabelalarda Tyana diye tarihi bir tabela gösteriyordu, merak edip o yola saptım, bir 15-20 km. gittikten sonra ören yerine geldim. Buraya ören yeri demek de doğru olma herhalde. Bir mahallenin dibi, hemen anayolun kenarında bir su kemeri, Wikipedia’den hemen tarihine baktığımda buranın Roma İmparatoru Trajen ve Hadriyan tarafından yapıldığını okudum. Burası Roma Havuzuna su taşıyan kemerlermiş.

1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

6. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (21-03-2017),Serdar ZIMBA (20-03-2017)

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Alıntı İbrahim DEĞERLİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    On Altıncı Gün
    8 Ağustos 2016

....

Niğde Bor tarafına geldiğimde tabelalarda Tyana diye tarihi bir tabela gösteriyordu, merak edip o yola saptım, bir 15-20 km. gittikten sonra ören yerine geldim. Buraya ören yeri demek de doğru olma herhalde. Bir mahallenin dibi, hemen anayolun kenarında bir su kemeri, Wikipedia’den hemen tarihine baktığımda buranın Roma İmparatoru Trajen ve Hadriyan tarafından yapıldığını okudum. Burası Roma Havuzuna su taşıyan kemerlermiş.

Biraz daha gittikten sonra Niğde Bor :

İbrahim hocam, yazını ilgi ile takip ediyorum,bugün benim memleketin resimlerini görünce de dayanamadım yazayım istedim : )
    Kemerhisar tarihi adı ile Tyana , kasaba merkezi aslın da eski Hititler den ve Romalılar dan kalma yerleşim biriminin üstüne kurulmuştur,merkez sit alanıdır. Bu nedenle kimse evlerine
    tadilat ya da yeni bina inşa edemez (bazı mahaller) ,her evin bahçesini kazın antik bir taş çıkar ,resmini çektiğin kemerler yolun devamına doğru gidildiğin de Bahçeli kasabasına kadar
    gider ve Köşk denilen yer de Roma havuzu vardır. (Bu havuz da kleopatranın da yüzdüğü söylenir) Yazdığının tam tersi bu kemerler havuza su taşımak için değil havuzdan tyana ya su
    taşımak için yapılmıştır. Havuz su kaynağının üzerine inşa edilmiştir. (şu anda orada alabalık var ,yanın da restoran ,canlı alabalık siparişi verebiliyorsun) .
    Günümüz de yaklaşık 1.5 km lik bir kısmı yer üstün de, ki eskiden bahçe duvarları idi bir kısmı sonra bahçeler geriye çekildi ve kemerler açığa çıktı 5-6 sene önce,bir kaç km lik kısmı da
    yer altında kalmıştır.

Resmini çektiğin yerin gerisin de yıllardır süren bir arkeolojik kazı çalışması vardır , aslın da kasabanın bir çok yerin de var. Öncülüğünü Asım hocamız yapmıştır (kendisi kemerhisarlı venedik
    üniversitesinden emekli bir prof.dur) yılın belli dönemlerin de italyan Padova üniversitesi gelip kazı çalışmalarına devam ederler.En son bir hamam ortaya çıkarmışlardı.
    Ayrıca ünlü yunan filozofu Apollonun da doğduğu yerdir.

Eskiden üzüm bağcılığı , elmacılık ve el işi dokuma halıcılık yaygındı, günümüz de herkes hızlı ürün aldığı için bodur elma ve cevize yöneldiler.

İnsanın memleketi hakkın da yazacak çok şey var tabii ama buranın konusu değil tabii,resimleri görünce dayanamadım,kusura bakmayasın.

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Alıntı Serdar ZIMBA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İbrahim hocam, yazını ilgi ile takip ediyorum,bugün benim memleketin resimlerini görünce de dayanamadım yazayım istedim : )
    Kemerhisar tarihi adı ile Tyana , kasaba merkezi aslın da eski Hititler den ve Romalılar dan kalma yerleşim biriminin üstüne kurulmuştur,merkez sit alanıdır. Bu nedenle kimse evlerine
    tadilat ya da yeni bina inşa edemez (bazı mahaller) ,her evin bahçesini kazın antik bir taş çıkar ,resmini çektiğin kemerler yolun devamına doğru gidildiğin de Bahçeli kasabasına kadar
    gider ve Köşk denilen yer de Roma havuzu vardır. (Bu havuz da kleopatranın da yüzdüğü söylenir) Yazdığının tam tersi bu kemerler havuza su taşımak için değil havuzdan tyana ya su
    taşımak için yapılmıştır. Havuz su kaynağının üzerine inşa edilmiştir. (şu anda orada alabalık var ,yanın da restoran ,canlı alabalık siparişi verebiliyorsun) .
    Günümüz de yaklaşık 1.5 km lik bir kısmı yer üstün de, ki eskiden bahçe duvarları idi bir kısmı sonra bahçeler geriye çekildi ve kemerler açığa çıktı 5-6 sene önce,bir kaç km lik kısmı da
    yer altında kalmıştır.

Resmini çektiğin yerin gerisin de yıllardır süren bir arkeolojik kazı çalışması vardır , aslın da kasabanın bir çok yerin de var. Öncülüğünü Asım hocamız yapmıştır (kendisi kemerhisarlı venedik
    üniversitesinden emekli bir prof.dur) yılın belli dönemlerin de italyan Padova üniversitesi gelip kazı çalışmalarına devam ederler.En son bir hamam ortaya çıkarmışlardı.
    Ayrıca ünlü yunan filozofu Apollonun da doğduğu yerdir.

Eskiden üzüm bağcılığı , elmacılık ve el işi dokuma halıcılık yaygındı, günümüz de herkes hızlı ürün aldığı için bodur elma ve cevize yöneldiler.

İnsanın memleketi hakkın da yazacak çok şey var tabii ama buranın konusu değil tabii,resimleri görünce dayanamadım,kusura bakmayasın.
    Serdar, maalesef ülkemizde tarihe ve tarihi kalıntılara saygı çok az. Ben tarihi çok severim, yolculularımda kahverengi tabela gördüğümde genellikle takip ederim. Ama gezdiğim çoğu yer tanıtım açısından çok yetersiz, çoğu yeri SİT alanı ilan ediyorlar, dediğin gibi evlere tek çivi bile çaktırmıyorlar ama tarihi eseri de korumuyorlar. Tanıtım eksiklikliğinden orada bir havuz olduğunu bile bilmiyorum. Keşke daha fazla araştırsaymışım, verdiğin bilgilerden ötürü teşekkürler...
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Alıntı İbrahim DEĞERLİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Serdar, maalesef ülkemizde tarihe ve tarihi kalıntılara saygı çok az. Ben tarihi çok severim, yolculularımda kahverengi tabela gördüğümde genellikle takip ederim. Ama gezdiğim çoğu yer tanıtım açısından çok yetersiz, çoğu yeri SİT alanı ilan ediyorlar, dediğin gibi evlere tek çivi bile çaktırmıyorlar ama tarihi eseri de korumuyorlar. Tanıtım eksiklikliğinden orada bir havuz olduğunu bile bilmiyorum. Keşke daha fazla araştırsaymışım, verdiğin bilgilerden ötürü teşekkürler...
    Haklısın İbrahim ,tanıtım çok az halbu ki anadolu medeniyetin beşiği, her yer tarihi mekan. Kendi topraklarımız da ki güzellikleri görmeden yurt dışına kültür gezisi yapıyoruz maalesef.
    Aslın da gittiğin tarihler de her sene Tyana Uluslararası Kültür ve Turizm Şenliği düzenleniyor ,geçen yıl 16. sı düzenlenecekti ama 15 Temmuz olaylarından dolayı iptal oldu.
    O tarihler de Temmuz sonu Ağustos başı yolu düşenlerin bilgisi olsun. Her kahverengi tabelayı takip etmekle de çok iyi yapıyorsun,tebrikler.

Havuz demişken roma havuzunun bir resmini koyayım da o taraflara yolu düşenlerler olursa uğrasınlar. : )

10. Serdar ZIMBA güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

ahmet f senel (20-03-2017),Ali KORKMAZ (21-03-2017),İbrahim DEĞERLİ (20-03-2017)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Alıntı Serdar ZIMBA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haklısın İbrahim ,tanıtım çok az halbu ki anadolu medeniyetin beşiği, her yer tarihi mekan. Kendi topraklarımız da ki güzellikleri görmeden yurt dışına kültür gezisi yapıyoruz maalesef.
    Aslın da gittiğin tarihler de her sene Tyana Uluslararası Kültür ve Turizm Şenliği düzenleniyor ,geçen yıl 16. sı düzenlenecekti ama 15 Temmuz olaylarından dolayı iptal oldu.
    O tarihler de Temmuz sonu Ağustos başı yolu düşenlerin bilgisi olsun. Her kahverengi tabelayı takip etmekle de çok iyi yapıyorsun,tebrikler.

Havuz demişken roma havuzunun bir resmini koyayım da o taraflara yolu düşenlerler olursa uğrasınlar. : )

Çok doğru diyorsun, geçen sene bende İtalya, Fransa gezeyim diyordum vize çıkmayınca Türkiye'yi dolaşmaya karar verdim. Meğer bilmediğimiz ne yerler varmış, asıl tarih burada. Tanıtım da az olunca maalesef biz de bilmiyoruz.
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

12. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (21-03-2017),Serdar ZIMBA (20-03-2017)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

On Yedinci Gün
    9 Ağustos 2016

Sabah yine erkenden kalkıp, kaldığım motelden ayrıldım. Yaklaşık 60 km. sürdükten sonra, yol kenarlarındaki tanıtıcı reklamlardan burada dünyanın en büyük kervansarayı olduğunu yazıyordu. Merak edip, Sultanhanı beldesinde bulunan kervansaraya geldim. Dedikleri gibi muhteşem bir yapı :

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılan eser 1229 yılında tamamlanmıştır. Mimarı Şamlı Muhammed bin Havlan'dır. 4800 m² alana yayılan alanı ile Anadolu'daki en büyük Selçuklu kervansarayıdır. Klasik Selçuklu kervansaray şemasının örneklerindendir

1278 de II. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından genişletilmiştir. Dıştan yazlık ve kışlık bölümlerinin boyu 116,90 m.'dir. Yazlık kısmının eni ise 49.35 m. Boyu 61.75 m.dir. Kışlık kısmının eni ise 32,90 m. Boyu 55,15 m.'dır. Yazlık ve kışlık kısmının toplamı 4866 m²'y bulmaktadır.

Yazlık kısmının geometrik şekillerle süslenmiş muhteşem bir Ana kapısı vardır. Han içinde bulunan tüm yapı özellikleri itibariyle Sivas’taki Gök Medrese'ye benzemektedir. Sivri kemerin hemen altında "Elminnetül Lillah" yani "Kudret Allah'ındır" duası yazılıdır.

Kervansarayın ilk kitabesinde mukarnaslı dış kapı nişini çeviren süs kemerinin iki tarafında altıgen madalyonlar içinde sağda ve solda yer almaktadır. Uzun bir dehlizden geçtikten sonra avluya varılır. Burada arabalara mahsus revak şeklinde yerler, sol tarafında ise kemerli ve yolculara mahsus odalar, salonlar, iki hamam ve ambarlar vardır.

Avlunun ortasında Sasani ateşgedelerinde olduğu gibi dört kemer üzerine dayanmış bir mescit bulunmaktadır. Bu mescit Selçuklu süsleme sanatını en güzel örneğini sergilemektedir. Yazlık kısmın sonunda, batı duvarında tezyinat bakımından giriş kapısından geri kalmayan bir kapı vardır. Bununda dış Ana kapıda olduğu gibi sağında solunda birer niş bulunmaktadır. Kitabe kemer ve nişlerin üzerindedir.

Basık kemerli bir kapıdan girilince kışlık kısma geçilir. Üstü tonozla örtülü bu kısımı kare kasetli dört kısa, sekizer ayak dizisi, beş sahana ayırmaktadır. Ortadaki sahan diğerlerinden daha büyük ve geniştir. Tam ortadaki yerin yukarısı pandantiflerle sekiz kenarlı kasnağa oturan bir kubbe ile örtülmüştür. İçeriyi kubbe feneri ile duvarının sağına ve soluna dörder, dipteki duvarda ise, üç olmak üzere yukarılara açılmış mazgal biçiminde iki pencere aydınlatmaktadır. Bunlardan başka ışık ve hava alacak yeri yoktur.

Çok sağlam durumda iç kapı, daha kuvvetli rölyefler halinde geometrik yıldız geçmeler ve rozetlerle işlenmiştir. Karatay Han'ın iç kapısı bunu örnek alarak aynen tekrarlanmıştır. Bu iki kapının Alaaddin Keykubat zamanında, hol kısımlarıyla birlikte tamamlandığına bir işarettir. Mukarnaslı tromplar üzerine oturan kubbe, süslemeleriyle holdeki sade taş minareyi canlandırır. Kubbenin külahı yıkılmıştır.
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

14. İbrahim DEĞERLİ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (21-03-2017)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

devamını bekliyoruzzzz

KILIBIKRAYDIR

16. cemkucuk, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

İbrahim DEĞERLİ (20-03-2017)

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Kemerhisar(tyana) ın bir özelliği de Tyanalı Apollo nun memleketi olması.
    İsteyen araştırır fakat hıristiyan tarihinde önemli bir yeri vardır.
    Aziz mertebesindedir. O yüzden buradan vergi almamıştır Roma imp.

18. ahmet f senel güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (21-03-2017),İbrahim DEĞERLİ (20-03-2017),Serdar ZIMBA (20-03-2017)

Sayfa 11 Toplam 12 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 789101112 SonuncuSonuncu