Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 12 Toplam 14 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 2891011121314 SonuncuSonuncu
111 den 120´e kadar. Toplam 135 Sayfa bulundu
    Ordinaryus Enduroist İbrahim DEĞERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Buralarda dolaştıktan sonra Yakınlarda Antik bir şehir olduğunu öğreniyorum. Selçuklıu Belediyesine bağlı bu mahalle Sille. Arkeolojik verilere göre bölgede yerleşimin tarihi Neolitik Çağ'a kadar uzanmaktadır. Yerleşimin isminin kökeni konusunda çeşitli açıklamalar vardır. İlki Yunan mitolojisindeki Silen (Silene)' den geldiğidir. Yine 'Silenos', kaynayıp, coşarak köpürüp akan su, kelimesinden türediği de kabul gören bir açıklamadır.

Konum olarak böyle bir yer :

Roma ve Bizans döneminde, Kudüs yolu üzerinde yer aldığı için önemli bir dini merkez olmuştur. Dünyanın en eski ve en büyük manastırlarindan biri olan Ak Manastır ("Hagios Khariton Manastırı", "Deyr-i Eflâtun") burada olup yaklaşık 800 yıl kesintisiz hizmet vermiştir. Ak Manastır Konya'da yaşayan Mevlevi dervişlerince de ziyaret edilmiş ve bahçesinde küçük bir de mescit yaptırılmıştır. Karamanlı Ortodoksların mübadele öncesi yaşadığı yerleşimdir

Meydana geldiğinizde sizi böyle bir bisiklet karşılıyor :

Sokaklar cıvıl cıvıl, yakı zamanda burada çiçek festivali gibi bir şey yapılmış :

Selçuklu döneminde olduğu gibi Osmanlılar devrinde de tarihi İpek ve Baharat yolları üzerinde olması nedeniyle önemini hiç yitirmemiştir. Osmanlı kaynaklarında Sudirhemi nahiyesine bağlı Sille karyesi ve sonrasında nahiye merkezi oldu. 1907 tarihli kyıtlarae göre Silleʹnin 13 mahallesinde Müslüman ve Gayrimüslümler birlikte yaşarken, Karataş ve Ak mahallede yalnız Müslüman, Kilise‐i Kebir mahallesinde ise yalnızca Hıristiyan topluluk yaşamaktaydı. Cumhuriyet öncesinde nüfusu 18.000'e ulaşmıştır. Yerleşimde 1924 nüfus mübadelesine kadar Hristiyan çoğunluk oturmaktaydı. Macar gezgin Bela Horvarth 1913 yılında Anadolu'ya yaptığı gezisinde tuttuğu notlarda o yıllarda Sille'de 60 adet kilisenin ayakta olduğunu yazmıştır.
    ----------------------------------------
    Yok Öyle 3 Aşağı 5 Yukarı
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

2. İbrahim DEĞERLİ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (21-03-2017)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Köyde yumuşak volkanik kayalara oyulmuş pek çok küçük kilise, Osmanlı mezar taşları ve günümüze kadar gelebilmiş Aya Elena kilisesi ziyaret edilebilir. Kilise, ilk Hıristiyan Bizans imparatoru Konstantin'in annesi Helena tarafından Michael Archangelos adına M.S 372'de inşa ettirilmiştir.

Eski Osmalı Mezarlığı

1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

4. İbrahim DEĞERLİ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (21-03-2017)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Sille’nin her yerine yürüyerek gidebiliyorsunuz, tepede eski bir şapel olan yeri Zaman Müzesine çevirmişler:

Yine Tepede bulunan Karataş Camii

Camii ismini bir zamanlar kalabalık bir Müslüman Mahallesi olan Karataş Mahallesi’nden almaktadır. Çevresinde oturan insan kalmadığından şimdilerde kapalı olan bu camii, bir zamanlar içini dolduran kalabalık bir Müslüman cemaatin varlığının ayakta duran son şahididir. Yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber vaaz kürsüsü arkasında bulunan H.1295/M.1878 tarihi bu yapının daha önceye tarihlenmesine sebep olmaktadır.

1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

6. İbrahim DEĞERLİ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (21-03-2017)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Moloz taştan inşa edilmiş olan eserin harimi üç sahınlıdır. Sahınları oluşturan ayaklar Bursa kemerleri ile birbirine bağlanmıştır. Camii avlusunun doğu bölümü zeminin yükseltilmesi ve mihrap eklenmesi ile bir yazlık mescit haline getirilmiştir. Sille’deki diğer camiler gibi iç kısmı zengin ahşap süslemelidir. Her iki mihrabı, minberi ve vaaz kürsüsü ahşaptan yapılmış olan eserde ahşap kesim tekniğinde yapılmış çok kaliteli bitkisel süslemeler görülebilmektedir.

Yapıyı özel yapan diğer bir unsur ise içinde bulunan el sanatı eserleridir. Mumlar, avizeler, askılı gaz lambaları, orijinal Sille el dokuması halılar ve üzerinde bağış yapanın Osmanlıca künyesi bulunan kandiller bu eserlerden sadece birkaçıdır. Selçuklu Belediyesi tarafından 2010 yılında restore edilen eser, bugün sadece Ramazan aylarında teravih namazı için açılmaktadır.

Taş Köprü Kahvesi :

Tarihi Sille Evleri :

Sillenin en güzel tarafı köyün tam ortasından küçük bir dere geçmesi. Bu derenin varlığı tarihi güzelliği olan bu 5000 yıllık köye ayrı bir güzellik katıyor.

Sille Ak Camii:

Sille Tepelerinden Konya’yı izleyen masum Tenere :

1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

8. İbrahim DEĞERLİ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (21-03-2017)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Burayı gezdikten sonra Konya Merkez’e dönüp yine booking.com dan uygun bir otel bulup otele yerleştim. Akşam için dışarı çıktığımda Mevlana Meydanında yine Demokrasi Nöbeti varmış, gidip biraz oralarda oyalandım :

Gece Konya :

Gece acıkınca meşhur Etli Pide denedim :

Gece 22:00’ye kadar buralarda gezip otelime döndüm. Günün yorgunluğu ile güzel geçen bu günümü de noktaladım..
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

10. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

ahmet f senel (20-03-2017),Ali KORKMAZ (21-03-2017),alper ozbas (20-03-2017),Sabahattin KOÇAK (20-03-2017)

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Alıntı İbrahim DEĞERLİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    On Altıncı Gün
    8 Ağustos 2016

....

Niğde Bor tarafına geldiğimde tabelalarda Tyana diye tarihi bir tabela gösteriyordu, merak edip o yola saptım, bir 15-20 km. gittikten sonra ören yerine geldim. Buraya ören yeri demek de doğru olma herhalde. Bir mahallenin dibi, hemen anayolun kenarında bir su kemeri, Wikipedia’den hemen tarihine baktığımda buranın Roma İmparatoru Trajen ve Hadriyan tarafından yapıldığını okudum. Burası Roma Havuzuna su taşıyan kemerlermiş.

Biraz daha gittikten sonra Niğde Bor :

İbrahim hocam, yazını ilgi ile takip ediyorum,bugün benim memleketin resimlerini görünce de dayanamadım yazayım istedim : )
    Kemerhisar tarihi adı ile Tyana , kasaba merkezi aslın da eski Hititler den ve Romalılar dan kalma yerleşim biriminin üstüne kurulmuştur,merkez sit alanıdır. Bu nedenle kimse evlerine
    tadilat ya da yeni bina inşa edemez (bazı mahaller) ,her evin bahçesini kazın antik bir taş çıkar ,resmini çektiğin kemerler yolun devamına doğru gidildiğin de Bahçeli kasabasına kadar
    gider ve Köşk denilen yer de Roma havuzu vardır. (Bu havuz da kleopatranın da yüzdüğü söylenir) Yazdığının tam tersi bu kemerler havuza su taşımak için değil havuzdan tyana ya su
    taşımak için yapılmıştır. Havuz su kaynağının üzerine inşa edilmiştir. (şu anda orada alabalık var ,yanın da restoran ,canlı alabalık siparişi verebiliyorsun) .
    Günümüz de yaklaşık 1.5 km lik bir kısmı yer üstün de, ki eskiden bahçe duvarları idi bir kısmı sonra bahçeler geriye çekildi ve kemerler açığa çıktı 5-6 sene önce,bir kaç km lik kısmı da
    yer altında kalmıştır.

Resmini çektiğin yerin gerisin de yıllardır süren bir arkeolojik kazı çalışması vardır , aslın da kasabanın bir çok yerin de var. Öncülüğünü Asım hocamız yapmıştır (kendisi kemerhisarlı venedik
    üniversitesinden emekli bir prof.dur) yılın belli dönemlerin de italyan Padova üniversitesi gelip kazı çalışmalarına devam ederler.En son bir hamam ortaya çıkarmışlardı.
    Ayrıca ünlü yunan filozofu Apollonun da doğduğu yerdir.

Eskiden üzüm bağcılığı , elmacılık ve el işi dokuma halıcılık yaygındı, günümüz de herkes hızlı ürün aldığı için bodur elma ve cevize yöneldiler.

İnsanın memleketi hakkın da yazacak çok şey var tabii ama buranın konusu değil tabii,resimleri görünce dayanamadım,kusura bakmayasın.

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

devamını bekliyoruzzzz

KILIBIKRAYDIR

13. cemkucuk, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

İbrahim DEĞERLİ (20-03-2017)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Alıntı Serdar ZIMBA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İbrahim hocam, yazını ilgi ile takip ediyorum,bugün benim memleketin resimlerini görünce de dayanamadım yazayım istedim : )
    Kemerhisar tarihi adı ile Tyana , kasaba merkezi aslın da eski Hititler den ve Romalılar dan kalma yerleşim biriminin üstüne kurulmuştur,merkez sit alanıdır. Bu nedenle kimse evlerine
    tadilat ya da yeni bina inşa edemez (bazı mahaller) ,her evin bahçesini kazın antik bir taş çıkar ,resmini çektiğin kemerler yolun devamına doğru gidildiğin de Bahçeli kasabasına kadar
    gider ve Köşk denilen yer de Roma havuzu vardır. (Bu havuz da kleopatranın da yüzdüğü söylenir) Yazdığının tam tersi bu kemerler havuza su taşımak için değil havuzdan tyana ya su
    taşımak için yapılmıştır. Havuz su kaynağının üzerine inşa edilmiştir. (şu anda orada alabalık var ,yanın da restoran ,canlı alabalık siparişi verebiliyorsun) .
    Günümüz de yaklaşık 1.5 km lik bir kısmı yer üstün de, ki eskiden bahçe duvarları idi bir kısmı sonra bahçeler geriye çekildi ve kemerler açığa çıktı 5-6 sene önce,bir kaç km lik kısmı da
    yer altında kalmıştır.

Resmini çektiğin yerin gerisin de yıllardır süren bir arkeolojik kazı çalışması vardır , aslın da kasabanın bir çok yerin de var. Öncülüğünü Asım hocamız yapmıştır (kendisi kemerhisarlı venedik
    üniversitesinden emekli bir prof.dur) yılın belli dönemlerin de italyan Padova üniversitesi gelip kazı çalışmalarına devam ederler.En son bir hamam ortaya çıkarmışlardı.
    Ayrıca ünlü yunan filozofu Apollonun da doğduğu yerdir.

Eskiden üzüm bağcılığı , elmacılık ve el işi dokuma halıcılık yaygındı, günümüz de herkes hızlı ürün aldığı için bodur elma ve cevize yöneldiler.

İnsanın memleketi hakkın da yazacak çok şey var tabii ama buranın konusu değil tabii,resimleri görünce dayanamadım,kusura bakmayasın.
    Serdar, maalesef ülkemizde tarihe ve tarihi kalıntılara saygı çok az. Ben tarihi çok severim, yolculularımda kahverengi tabela gördüğümde genellikle takip ederim. Ama gezdiğim çoğu yer tanıtım açısından çok yetersiz, çoğu yeri SİT alanı ilan ediyorlar, dediğin gibi evlere tek çivi bile çaktırmıyorlar ama tarihi eseri de korumuyorlar. Tanıtım eksiklikliğinden orada bir havuz olduğunu bile bilmiyorum. Keşke daha fazla araştırsaymışım, verdiğin bilgilerden ötürü teşekkürler...
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Alıntı İbrahim DEĞERLİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Serdar, maalesef ülkemizde tarihe ve tarihi kalıntılara saygı çok az. Ben tarihi çok severim, yolculularımda kahverengi tabela gördüğümde genellikle takip ederim. Ama gezdiğim çoğu yer tanıtım açısından çok yetersiz, çoğu yeri SİT alanı ilan ediyorlar, dediğin gibi evlere tek çivi bile çaktırmıyorlar ama tarihi eseri de korumuyorlar. Tanıtım eksiklikliğinden orada bir havuz olduğunu bile bilmiyorum. Keşke daha fazla araştırsaymışım, verdiğin bilgilerden ötürü teşekkürler...
    Haklısın İbrahim ,tanıtım çok az halbu ki anadolu medeniyetin beşiği, her yer tarihi mekan. Kendi topraklarımız da ki güzellikleri görmeden yurt dışına kültür gezisi yapıyoruz maalesef.
    Aslın da gittiğin tarihler de her sene Tyana Uluslararası Kültür ve Turizm Şenliği düzenleniyor ,geçen yıl 16. sı düzenlenecekti ama 15 Temmuz olaylarından dolayı iptal oldu.
    O tarihler de Temmuz sonu Ağustos başı yolu düşenlerin bilgisi olsun. Her kahverengi tabelayı takip etmekle de çok iyi yapıyorsun,tebrikler.

Havuz demişken roma havuzunun bir resmini koyayım da o taraflara yolu düşenlerler olursa uğrasınlar. : )

16. Serdar ZIMBA güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

ahmet f senel (20-03-2017),Ali KORKMAZ (21-03-2017),İbrahim DEĞERLİ (20-03-2017)

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Kemerhisar(tyana) ın bir özelliği de Tyanalı Apollo nun memleketi olması.
    İsteyen araştırır fakat hıristiyan tarihinde önemli bir yeri vardır.
    Aziz mertebesindedir. O yüzden buradan vergi almamıştır Roma imp.

18. ahmet f senel güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (21-03-2017),İbrahim DEĞERLİ (20-03-2017),Serdar ZIMBA (20-03-2017)

Sayfa 12 Toplam 14 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 2891011121314 SonuncuSonuncu