Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 7 Toplam 14 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 34567891011 ... SonuncuSonuncu
61 den 70´e kadar. Toplam 135 Sayfa bulundu
    Ordinaryus Enduroist İbrahim DEĞERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Dokuzuncu Gün
    Dünkü yorgunluktan sonra gece mışıl mışıl uyuduktan sonra, saat 07:00 gibi yeni güne zımba gibi uyandık. Yakında bir restoran vardı ama bu saatte açık olmadığından kahvaltıyı sonraya erteledik.

Buraya gece geldiğimizden şelale buralardadır herhalde dedik. Tabela’da var Mençuna Şelalesi diye. Motorları kamp alanında bırakıp, başladık okları takip etmeye. Yanlış hatırlamıyorsam tahta köprüden itibaren 800mt.

Her 100 mt. De bir küçük oklar ve kaç mt. Kaldığı yazıyor. Yukarı doğru çıktıkça artık nefes nefese kalıyoruz.

Yolda giderken bu küçük doğal çeşmeye rastlayıp kana kana su içiyoruz :

Epey bir yürüdükten sonra nihayet Mençuna Şelalesi:

Biraz şelale havası aldıktan sonra, motorlara atlayıp 6-7 km. ilerde bulunan Tarihi Çiftkemer köprüsünü tesadüfen görüp duruyoruz.

----------------------------------------
    Yok Öyle 3 Aşağı 5 Yukarı
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

2. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (09-04-2017),Ali KORKMAZ (12-03-2017),ilhami Başpınar (08-03-2017)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Biraz burada oyalandıktan sonra Arhavi Merkez’e geliyoruz. Burada yaptığım kazadan dolayı yamulan çantaları geçici olarak düzelttirmek için bir kaportacı buluyoruz. Çantaları söküp içindekileri boşalttıktan sonra, çantaları bırakıp, sanayi de kahvaltımızı yaptık. Kahvaltıdan sonra kaportacıya gidip. Düzelttiği çantaları geri taktık.
    Daha sonra artık bu kadar dağ taş görmek yeter diyip sahilden Gürcistan’a gitmek üzere Sarp sınır kapısına sürüyoruz. Yaklaşık 35-40 km. sonra sınıra geliyoruz.

Burada sıra var, ama biz motorlara sıra yok tabii. Öyle sevine sevine ön sıralara geçince sistem arızası yüzünden 2 saat sıcak altında pişiyoruz. Neyse bir süre sonra sistem gelip Türk tarafına 15 TL verip harcımızı alıp geçiyoruz. Gürcü tarafında hiç sıkıntı yaşamadan kimlik ve ruhsatları gösterip kolayca geçiyoruz.

Yol kenarındaki meşhur heykel

Yol üzerinde Çoruh Nehrinin Gürcistan’dan geçtiğini bir kez daha coğrafi bilgilerimizin içine atıyoruz. Sınır kapısından Batum 15 km. falan. O yüzden çok çabuk bir şekilde merkeze gelip, motorları liman yakınlarındaki bir otopark’a bıraktık. Hemen yakınlarda bir döviz bürosu bulup, 50 TL verip 38 Lari aldık. Hemen bir haçapuriciye gidip meşhur haçapurinin tadına baktık. Bizden geçer not aldı

Karınlarımızı doyurup gözlerimizin feri yerine gelince biraz şehir turu yaptık.

Lenin Caddesi

1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

4. İbrahim DEĞERLİ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ahmet korkmaz (09-04-2017)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Gezerken bir türk kahvesine denk geldik, hemen iki çay söyledik. Kahve bildiğiniz sokak arası kahve, oraya girince resmen Türkiye’de hissettim. Kahveciye hotel sorunca bizi bildiği bir yere yönlendirdi. Önce gidip motorları otopark’tan aldık. Burada otoparkçı saat farkı deyip bizden 10 lari istedi. Bizi tanımıyor tabii “Anadolu çocuğu yermi bu numaraları aga” diyip baştan anlaştığımız gibi 5 lari verdik.
    Yine dövizciden para bozdurup limana yakın şehir merkezindeki kahvecinin tarif ettiği pansiyona geldik. Sahibi abla Türkçe biliyor, daha önce Trabzon’da çalışmış. Biraz pazarlıktan sonra iki kişi 70 Lari’ye (100 TL) ikna ettik. Dikkatimi çeken ilk şey hemen fiş kesip verdi, çok merak edip sordum. Burada bu konuda çok sıkı denetimler varmış.
    Hemen odaya çıkıp güzelce duş alıp bir iki saat kestirip, kaprileri giyip, motorları da pansiyonun parkına bırakıp çıktık dışarı.

Meşhur Ali ve Nino heykeli

1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

6. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (09-04-2017),Ali KORKMAZ (12-03-2017),Serdar ZIMBA (07-03-2017)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Şehir merkezi bu saatlerde çok canlı değil ama, bu sokaklara bayıldım

Censored

İyice şehir turu yaptıktan sonra bir de teleferiğe binelim dedik. İyi ki de binmişiz manzra harikaydı.

Konu İbrahim DEĞERLİ tarafından (06-03-2017 Saat 23:50 ) değiştirilmiştir.
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

8. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (09-04-2017),Serdar ZIMBA (07-03-2017)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Bi 7-8 dakikalık teleferik yolculuğundan sonra seyir tepesine geliyoruz. Tam da güneş batmak üzere, manzara harika, ortam süper. Canlı müzik yapıyorlar.

Burada bir saat falan takılıp yine geldiğimiz gibi teleferik ile geri dönüp, sahile gidiyoruz. Burada hava kararmaya başladıktan sonra her yer cıvıl cıvıl oluyor. O kadar yorulmamıza rağmen ortam bize daha da yürümemizi söylüyor,
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

10. İbrahim DEĞERLİ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Serdar ZIMBA (07-03-2017)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Fatih Çayır’ın çok istediği ama gelemediği için içemediği meşhur Chacha :

Bu Kızılderililerin yaptığı müziğe bayıldım, bir 10-15 dk. İzledik

Gece Ali ve Nino

Sahil cıvıl cıvıl

Batum’da bir Cengiz Kurtoğlu

1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

12. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Meşhur Avrupa Meydanı

Buranın sahili 5-6 km. bu kadar yolu yürüdükten sonra epey bir bitap düşüyoruz. Pansiyonun yakınlarında çok acıkınca, tabelasından Türk olduğumuz bir büfe tarzı ekmek arası yapan bir yere girip acele olsn diye iki tost söyledik. Biraz bekledikten sonra tostlar geldi ama tost demeye bin şahit lazım. Hayatımda yediğim en iğrenç tosttu. "Hemşeri hemşeriyi gurbette öpermiş" dedikleri bu olsa gerek. Turdan sonra okuduğum her ptatfırmda Türklerden alış veriş yapmamanızı öneriyorlar. Ben bunu canlı olarak yaşadım ve gideceklere de kesinlikle Türk restorasnlarından uzak durun derim. Gidin Gürcülerden yiyin, biraz soğuk olsalarda en azından kaliteli ürünleri sunuyorlar. O yiyemediğimiz yemekten sonra kendimizi zor pansiyona atıyoruz. Günün verdiği yorgunlukla ve 9 günün sonunda ilk defa yumuşacık yatakta yatınca içim bir hoş oldu. Yarınının güzel bir gün olması dileği ile uyku moduna girdik.

Gün sonu Raporu ;
    Yapılan Km : 70 km. + 7 km. yaya
    Yol durumu : Asfalt

2 Haçapuri 2 Kola : 8,60 Lari
    Teleferik 2 Kişi gidiş-geliş 15 Lari
    2 Enerji İçeceği : 4,60 Lari
    Canlı Rota
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

14. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Onuncu Gün
    02.08.2016
    Sabah erkenden kalktıktan sonra, yakınlarda bulunan bir fırına gidip sabah kahvaltısı için haçapuri yedik.
    Her ne kadar çay diyince bön bön baksalar da sonunda sallama da olsa çayımızı bulduk

Kahvaltıdan sonra oranın meşhur kbac ından içtim. Kbac alkolsüz arpa suyuymuş. Bir nevi alkolsüz bira. Bütün batumlular ayran gibi sabah akşam kbac içiyorlar. İlk gittiğimde çok komik bir görüntü gibi geldi bana. Traktörlerin arkasına bağlanan su römorkundan içecek çıkıyor :P

Her yerde buna benzer kbac tankerlerinden görebilirsiniz. Büyük barda 1 lari küçük 0,50 lari

Yemekten sonra motorlara atlayıp, yaklaşık 15 KM. Batum şehir merkezi dışındaki Botanik Park!a gidiyoruz. Motorları otoparka bırakıp bilet gişesinde 2 kişi 15 lari ödeyerek biletlerimizi alıp dalıyoruz parka

Burası 1912 yılında Rus botanikçi Andrey Nikolayevich Krasnov tarafından yapılmış. 1914 yılında hayatını kaybedeb Krasnov “Beni botaniğimin yağmurlarında yıkasınlar, yıkasınlar, Baş ucumda biten yediverenleri ah aşıklar koklasınlar… “ diyerekten buraya gömülmeyi vasiyet etmiştir. Dolayısyla yaşadığı ev ve mezarı da buradadır.

Batum’da bol bol okaliptüs ağacı görürsünüz. Bunun sebebi de eskiden buranın bataklık olduğudur. Hatta ünlü bir türkü de vardır.
    Ben giderim Batum’a
    Batum’un batağına
    Bahçenizden içeri
    Al beni otağına
    Her yer bataklık olduğundan Sovyet döneminde buraya ayrı bir önem verilip, suyu hızlıca emdiğinden her yere okaliptüs ağacı dikilmiş.

Burası aşırı büyük bir yer yürü yürü bir türlü bitmiyor. Giriş kapısında ring araçları var, onlara mı binseydik acaba? Diyip yine de yürümeye devam ediyoruz.

1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

16. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (09-04-2017),Ali KORKMAZ (12-03-2017)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Burada yeşilin her tonu mevcut

En beğendiğim manzara burası :

Burası 108 hektar üzerine kurulmuş bir yer, 5,000 den fazla bitki var. Uzakdoğu’dan tutunda, egzotik bitkilere kadar ger türlü bitki mevcut

Burası da kütüphane gibi bir şey galiba

Caponlar her yerde, 8 GoProyu bir aparata bağlamışlar 3 boyutlu haritasını çıkarıyorlar

Her yerde böyle ilginç koltuklar var

1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

18. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Manzara harika

Burada ağaç devrilmiş ama tekrar büyümüş. Çok ünlü bir ağaç herkes foto çekiliyor :P

İlginç bir ağaç daha

Buranın iki girişi var, Batum tarafından ilk giriş değil de ikinci taraftan girerseniz, hemen sahil tarafında denize girilecek alan var. Yine aynı girişin yakınlarında ücretsiz kamp alanı var. Orda çadırınızı kurup ücretsiz wi-fi den yararlanabilirsiniz.

Bu parkı tam 4 saatte gezebildik, hatta çok yorulduğumuzdan birkaç bölümünü de gezemedik. Artık bu kadar börtü böcek yeter diyip motorları almak için otoparka a gidiyoruz. Girişte orda olmayan otoparkçılar motorun başına gelince dibimizde bitiyorlar. Biz oranın ücretli olduğunu girişte anlamadık. Adam gürcüce bir şeyler söylese de biz de Türkçe derdimiz anlatmaya çalıştık. Tabii para vermeden çıktık gittik.
    Şimdi rotamız, Artvin sanayi de tanıştığımız bir abinin tavsiyesi üzerine Kobuleti’ ye gitmek üzere yola çıkıyoruz. Parkın bulunduğu Mtsvane Kontskhi bölgesinden çıktığımız andan itibaren yollar değişiyor. Batum’dan Botanik Parka kadar olan yollar harika. Kobuleti yoluna girdiğimizde sadece yollar değil, evler, arabalar her şey değişiyor. Her şet aynı eski Sovyet zamanlarında ki gibi. Bunun yanı sıra sürücüler çok kötü araba kullanıyorlar. Şehirlerarası yol tek gidiş tek geliş. Hem de çok dar siz yolunuzdan giderken karşınızdan Rus filmlerinden fırlamış gibi kamyonlar sizin şeridinize giriyor, ke za otomobiller de öyle. Yoldan çıkmazsanız ezecek sanki. Neyse bir 25,-30 km. sonra nihayet Kobuleti’ye geliyoruz.

Burda da tabelaya ateş etmişler. Demekki dünyanın her yerinde aynı bu durum

1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

20. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Sayfa 7 Toplam 14 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 34567891011 ... SonuncuSonuncu