Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 37 Sayfa bulundu
    Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Sefa Doğan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şu karşılaştırmayı okumakta fayda var sanki

http://badasshelmetstore.com/noise-c...buds-for-2016/

EVA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Var olmasına var da bu kadar pahalı bir çözüme gerek var mı acaba,bilemedim. Basit düşünmek daha iyi olmaz mı? Bu sistemler konuşma veya müzik kusursuz anlaşılsın diye tasarlanmış. Oysa bizim ihtiyacımız sadece zarar veren sesleri engellemek değil mi?

Basit düşünmek deyince aklıma bir hikaye geldi. Proje yönetimi derslerinde, "basit düşünün" başlığı altında anlatılır.

Uzay yarışının alıp başını gittiği günlerde Amerikalılar, tükenmez kalemin yer çekimsiz ortamda çalışmayacağını düşünürler. Bunun üzerine bir proje ekibi kurup, milyon dolarlık bütçeler ile (tam rakamı anımsamıyorum) yer çekimsiz ortamda çalışan bir kalem tasarlarlar. (dönemde koydukları bütçeyi üç katı aşmalarında bu da etken olsa gerek )

Ruslar ise konu üzerinde çok durmaz, basitçe kurşun kalem kullanırlar.

Sonuç; elimizdeki kulaklıkları kullanalım, olmadı 60-65 liraya bir çift alalım. Daha da olmadı silikon kulaklık alalım. Keyfine varıp bunu kullanmak isteyenleri de takdir edelim.

Not: Yıllar sonra kurşun kalemin zararlı olduğu, çıkan kurşun parçalarının nefes yoluyla ciğerlere geçtiği ve filtrelerde sorun yarattığı anlaşılmıştır. Lakin, o dönemde uzay çalışmalarında alınan riskleri düşünürsek, bunu ihmal etmiş olduklarına eminim.
    Konu Ersan ÖZYURT tarafından (13-03-2017 Saat 16:48 ) değiştirilmiştir.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

2. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (17-03-2017),cemkucuk (13-03-2017),Serdar ZIMBA (13-03-2017)

Enduroist Üye Barış Gürcüoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Barış Gürcüoğlu
    Motosiklet
    R1200 GS
    Marka
    Bmw

Bu konu ile alakalı benim en çok kafama takılan konu şu; her zaman motorsiklet eğitimlerinde işitsel görsel bilgileri ( hatta daha fazlası bile var) toplamak ve yorumlamak üzerine duruluyordu. Acaba bu zararlı sesleri azaltmaya çalışırken buna engel olmuş olmaz mıyız?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Alıntı Barış Gürcüoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konu ile alakalı benim en çok kafama takılan konu şu; her zaman motorsiklet eğitimlerinde işitsel görsel bilgileri ( hatta daha fazlası bile var) toplamak ve yorumlamak üzerine duruluyordu. Acaba bu zararlı sesleri azaltmaya çalışırken buna engel olmuş olmaz mıyız?

Şu ana kadar duymam gerekip duyamadigim bir ses olmadı. Hatta normalde yürürken telefonumu ceketimin sol iç cebine koyarım ve sesini duyamam. Motorda ise yan cebimdeki telefonu düşük hizlardayken duyabiliyorum kulaklık ve kask üstünden

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Vasıfsız Endurocu

5. Serdar Özmetin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Barış Gürcüoğlu (13-03-2017)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Barış Gürcüoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Yok Şefim. Gerçekten sorun olmuyir4. Yıllardır kullanırım. Tam tersine rüzgar sesini filtre ettiği için diğer seslere daha hassas yaklaşıyor insan.

Ersan ÖZYURT
    Honda VFR800XA
    * RoSPA Gold Member, 69332
    * IBA Member, 60475
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

7. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Barış Gürcüoğlu (13-03-2017),Emir ÇELTEK (13-03-2017),Sefa Doğan (13-03-2017)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Bu ürünler belli bir frekans bandını sönümlemede iyidir de kask içindeki rüzgar gürültüsü teknik olarak "beyaz gaus gürültüsü" gibi tüm frekansalara yayılmış bir gürültü olacağı için çok başarılı olacağından şüpheliyim. Alıp da deneyen hiç arkadaş yok mu? Cidden kulak tıkacı daha sade ve başarılı olacaktır.

Öte yandan bende bu tıkaç olayına henüz alışamayanlardanım. Motosikletimden farklı şekilde çıt çıksa duymam lazım. Kulak tıkaçları genel olarak tüm sesleri baskılıyor aslında. Sadece sesin şiddet seviyesini aşağı çekince kulak diğer sesleri rahatsız olmadan algılıyor.

Sefa bey uçaklarda kullanıyoruz demişsiniz. Bu da ilgimi çekti. Yolcu olarak bize gelen seslerin dışında kokpitte gürültü seviyesi daha mı yüksek? Sadece telsiz haberleşmesinde mi kullanıyorsunuz?

Ersan şefim yazının sonunda yazmışsın. Kurşun kalemin ucunun kırılması durumunda yerçekimsiz ortamda büyük riskler doğuracağını ön gördükleri için yerçekimsiz ortamda çalışan kalem tasarlamışlar. Bana komik gelen de şu. Kalemin özelliği içindeki mürekkebin basınçla doldurulmasını keşfetmek için o kadar para harcamaya gerek var mı

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu ürünler belli bir frekans bandını sönümlemede iyidir de kask içindeki rüzgar gürültüsü teknik olarak "beyaz gaus gürültüsü" gibi tüm frekansalara yayılmış bir gürültü olacağı için çok başarılı olacağından şüpheliyim.
    Bu noktada ben de emin değilim. Kulaklığın arkasından alıyorsa eğer sesi, düzgün sönümleme için kabaca 30 saniyenin milyonda biri (30 mikro saniye) gibi bir sürede sesi alması, işlemesi ve ikinci diyaframı titretip ters sesi oluşturması lazım. bu kadar hızlı olabilir mi gerçekten yoksa yaptığı sadece ortamın ortalama bir frekansını tespit edip onun tersini vermek mi?

Ersan hocam, haklısın basit iyidir, ben de ondan yanayım. al tak çıkar yıka kurut yine tak. ama merak bu, benimki tamamen akademik
    Vasıfsız Endurocu

10. Serdar Özmetin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (14-03-2017)

Enduroist Kıdemli Üye ilkersahin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    M. İlker Şahin
    Motosiklet
    S1000 XR
    Marka
    Bmw

Konu ilginç ve çok teknik bir hal almaya başladı.

Kulak duyduğu ve duymadığı tüm seslerden mutlaka etkilenecektir. Ancak etkileri farklı olacaktır.

Ben bu gürültü önleme teknoloji kask için özelleştirilmediği sürece beklentiyi düşük tutma taraftarıyım.

Şimdilik alpine kulak tıkacı gayet başarılı şekilde iş görüyor. Elektronik değil ama mekanik bir çözüm diyebilirim.

12. ilkersahin güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (14-03-2017),Ersan ÖZYURT (14-03-2017)

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Yaş ilerledikce kulak duyumu bir çok frekans da azalarak ilerler,istem dışı fizyolojik bir durumdur,hatta sağ ve sol kulak da eşit şekilde işitmez,
    odyometri testi yaptırırsanız sonuçlar ilginç gelecektir. Hangi frekans aralığını duyup duymadığınız ortaya çıkar.
    Velhasıl bu kadar teknik çalışan kulaklıklar herkes de aynı etkiyi yaratmayacaktır.

Enduroist Katılımcı Üye Sefa Doğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sefa Doğan
    Motosiklet
    1190 ADV
    Marka
    Ktm

kokpitte aslinda kabinde olandan çok daha fazla ses var, bunlar kabaca kokpitteki ekranlarin veya diger elektronik sistemlerin sogutulmasinda kullanilan fanlar veya direk havayla temas yuzeyinden kaynaklanan sesler, cam alanin fazla olmasi gibi diyebilirim. noise reduction özellikli kulakliklar jet motor yolcu ucaklarinda da kullanılır anca daha cok turboprop denen pervaneli ucaklarda ses daha fazla oldugundan oralarda tercih edilir. bizde de kaptanlarda yardımcı pilotlarda var bose veya sennheiser nr özellikli kulaklik ama fazla yaygin degil buda duz ucusta kulaklıkları çıkardığımızdan kaynaklaniyo biraz. devamlı kulakta olmasi kafa tasini da yoruyor baakidan dolayi acikcasi. ben sennheiser normal kulakligini kullaniyorum.
    asagida bosenin kulakliginjn tanitimi var orda kabaca aktif pasif gürültü önleme sistemini kabaca anlatmış.
    diyecegim bu motor için düşünülen kulakici kulakliklarin inceleme yazilarinda da gördüğüm istenen etkiyi veremedikleri. Ersan hoca nin dediği gibi fazlada ölüyü yikamamak gerek sanki ;)

https://youtu.be/TYx3lALjJKI

EVA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

15. Sefa Doğan güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (14-03-2017),HakanVelioglu (14-03-2017)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Kulak tikaci kullanmadigimda duydugum tek ses caglayan gibi bir gurultu. Siz motor sesini duyabiliyor musunuz o kadar gurultu icerisinden (:

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

17. ahmet gül, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (14-03-2017)

Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu