Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 15 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Hakan Turalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakan Turalı
    Motosiklet
    FJR 1300
    Marka
    Yamaha

Standart MERAK EDENLER İÇİN GTR 1400- FJR 1300 KARŞILAŞTIRMASI

Yıllar içerisinde farklı motosikletleri kullandıktan sonra son dönemde sport touring motosikletler ilgimi çekmeye başladı. Son 1 yıl içerisinde ilk önce 2015 model makyajlı kasa GTR 1400 ile 4500 km si Avrupa ve Balkan turunda olmak üzere 8000 km yol yaptım. Sonrasında da 2015 FJR 1300 ile 2500 km si Transfagarasan rotasında olmak üzere 10000 km yol yaptım. Dolayısıyla iki motosikleti kendi tecrübelerim doğrultusunda karşılaştırma imkanı buldum.
    Öncelikle 2015 GTR, daha önceki üretimlerine göre, formu değişen ve daha rahat olduğu söylenen! sele yapısı, büyüyen ve negatif basıncı(yüksek süratlerde sürücünün gidona doğru çekilmesini engellemek için) önlemek üzere bir havalandırma kapağı eklenen ön camı vs gibi bazı değişikliklerle yaklaşık 1350 cc ve 160 hp güç üreten bir makina. Gücüne karşılık FJR ye kıyasla daha uysal ve görüntü itibariyle de daha bir ağır abi havası var. Eko(105 hp) ve normal(160 hp) olmak üzere iki modu olmakla birlikte FJR ye kıyasla bu iki mod arasında cok anlamlı bir fark görmedim. FJR de spor (146 hp)ve tour(yanılmıyorsam 100 hp) modu birbirinden çok net bir şekilde ayrılıyor. Motosikletin spor modda verdiği gaz tepkisi tour moduna kıyasla gayet sert. FJR 146 hp olmasına rağmen daha etkili bir hızlanma hissi var.
    Genel olarak her iki motosikleti de %80 ekonomi ve tour modunda kullandım. GTR de 8000 km nin ortalama yakıt tüketimi 5.4 lt, FJR de ise 10000 km nin ortalaması 5.6 lt olarak gerçekleşti. Kullanım stilim genelde sakin olmakla birlikte otoyollarda 140-150 km süratlerde, virajlı dağ yollarında yolun gerektirdiği hız vites aralıklarında sürüşler yaptım. Görüldüğü üzere her iki motosiklet için de gayet makul bir yakıt tüketimi olduğunu söyleyebilirim.
    GTR 6 vites, FJR 5 vitesli olmasına rağmen FJR de vites aralıkları gayet iyi ayarlanmış, 6. Vitese ihtiyaç duyar mıyım diye bir endişem vardı ancak hiç ihtiyaç hissetmedim.
    Her iki motosikleti de 3 çantalı olarak kullandım. Yüksek(200+) süratlerde her iki motorda da bir miktar stabilite kaybı olabiliyor. Tabi normalde çantalarla bu süratlere çıkmak doğru olmadığı ve önerilmediği için genelde otoyolda seyir süratim olan 120-160 km sürat aralıklarına bakacak olursak hiçbir sorun yaşanmıyor. GTR de K-ABS özelliği ile kombine frenlerin bağlantı oranı 2 kademeli ayarlanabiliyor. Daha çok otoyol sürüşlerinde önerilen Yüksek bağlantı ayarında arka frene basıldığında aynı oranda ön de tutuyor ve gerçekten çok etkili bir frenleme sağlıyor. FJR de de frenler ile ilgili en ufak bir soru işareti yok. Gayet güvenli bir şekilde durabiliyor.
    Virajlarda FJR elektronik süspansiyon ayarları ve yaklaşık 30 kg daha hafif olmasının da yardımı ile(ve biraz da GTR deki arka lastiğin fazlaca otoyol sürüşünden dolayı düzleşmesinin de etkisiyle) daha rahat bir sürüş sergiliyor.
    Bakım aralıkları GTR de 5000 km de bir, FJR de ise bayiler 6000 km de bir demesine rağmen, kitapçığında TR için bakım aralığı 10000 km yazdığı için YAMAHA Türkiye ile yaptığım görüşmede 10000 km de bir bakıma götürülebileceği ve bunun garantiyi etkilemeyeceği belirtildi. Dolayısıyla FJR burada da bir adım öne çıkıyor.
    GTR nin FJR ye göre eksileri; sele yuksekliği ve gidon pozisyonunun ayarlanamaması, selenin(2015 lerde geliştirilmiş olmasına rağmen) sürücüyü sürekli depoya doğru iten kavisli bir yapıda olması, cruise control, elektronik süspansiyon ayarı olmaması, sele peg mesafesinin uzun yolculuklarda uzun boylu kullanıcılar için sıkıntı yaratması.
    FJR nin artıları; ayarlanabilir sele ve gidon, cc, elektronik süspansiyon ayarları, daha rahat sele ve oturuş pozisyonu.
    Ayrıca 2016 FJR de 6 vites, kaydırmalı debriyaj, led farlar, viraja duyarlı ilave aydınlatmalar ile daha da iyileştirme sağlandı.
    Özetleyecek olursam mevcut durumda FJR benim için GTR den 1-2 tık önde. Ancak daha rahat ve yuksekliği ayarlanabilir seleye sahip, elektronik süspansiyon ayarı ve cc olan, led aydınlatmaya kavuşmuş bir GTR üretildiği gün tercihim tekrar ağır abi GTR olacaktır. Selam ve sevgilerimle
    Konu Hakan Turalı tarafından (19-03-2017 Saat 21:59 ) değiştirilmiştir.
    En iyisini sonraya saklamayın. Yarının ne getireceğini bilemezsiniz...

2. Hakan Turalı güzel mesajın için 16 üye sana teşekkür etti :

ahmet f senel (20-03-2017),ahmet korkmaz (20-03-2017),alper ozbas (20-03-2017),Arif Oral Unal (19-03-2017),Berkay İnal (20-03-2017),Cem oruç (24-03-2017),cemkucuk (19-03-2017),GürbüzOKATAN (20-03-2017),HakanVelioglu (20-03-2017),Haluk Çakır (20-03-2017),MelihUlubilgen (20-03-2017),mustafa gologlu (20-03-2017),Mustafa Özer (20-03-2019),Serdar ZIMBA (20-03-2017),sinansari (20-03-2017),SONAY YÜKSEL (20-03-2017)

Moderatör alper ozbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    alper özbaş
    Motosiklet
    1200 ADV Rally
    Marka
    Bmw

Elinize sağlık güzel bir karşılaştırma olmuş.

4. alper ozbas, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Hakan Turalı (20-03-2017)

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Süper olmuş.
    Elinize sağlık.
    Ben de süper tenereden sonra yani muhtemelen 4-5 yıl sonra fjr ye geçiş yapabilirim.
    Fakat endurodan sonra fjr ye geçiş hep soru işareti?
    Acaba amortisörler ve manevra yeteneği azalacak mı diye?
    Hatta yeni fjr alan bir arkadaşımız tekrar enduroya geçti.
    Bakalım bir test olabilir mi önümüzdeki zamanda.

6. ahmet f senel, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Güzel bir karşılaştırma olmuş birde araya BMW GTL1600 sıkışsa imiş çok çok güzel olacakmış..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

8. MelihUlubilgen, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Isim
    Hakan Turalı
    Motosiklet
    FJR 1300
    Marka
    Yamaha

Alıntı ahmet f senel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Süper olmuş.
    Elinize sağlık.
    Ben de süper tenereden sonra yani muhtemelen 4-5 yıl sonra fjr ye geçiş yapabilirim.
    Fakat endurodan sonra fjr ye geçiş hep soru işareti?
    Acaba amortisörler ve manevra yeteneği azalacak mı diye?
    Hatta yeni fjr alan bir arkadaşımız tekrar enduroya geçti.
    Bakalım bir test olabilir mi önümüzdeki zamanda.
    Bir enduro kadar kıvrak olmadığı aşikar. Ancak bu tarzın da artıları kendine göre. Enduroya göre daha iyi rüzgar koruması, yüksek süratlerde daha stabil gidiş, göreceli olsa da bana göre daha fazla konfor gibi. Ve belki de herşeyden önemlisi sıralı 4 silindirin sağladığı akıcılık.

Isim
    Hakan Turalı
    Motosiklet
    FJR 1300
    Marka
    Yamaha

Alıntı MelihUlubilgen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel bir karşılaştırma olmuş birde araya BMW GTL1600 sıkışsa imiş çok çok güzel olacakmış..
    Tesekkurler. 1600 gt ya da gtl radarımda olan modeller. Ancak bugüne kadar kısmet olmadı. İleriki yıllarda temiz bir ikinci el denk gelirse olabilir. Ancak şunu söyleyebilirim. Site üyelerimizden Cemil Çelik abimin bir dönem sahip olduğu exclusive i kullanma fırsatım oldu. 1650 cc, 160 hp, 175 nm nin ne anlama geldiğini çok net bir şekilde gösteriyor. 6. viteste 90 km hızda gazı açtığınızda bir uçan halı edasıyla sizi alıp götürüyor. Viraj kabiliyeti üst düzeyde. Frenler muhteşem. Birçok elektronik oyuncak ta bonusu.
    Bu arada 2017 GT de viraj abs eklenmesinin yanısıra birçok hareketli parçada değişiklik yapılarak motosikletin hareket kabiliyeti üst seviyeye çıkartılmış.(Portekizdeki test sürüşünde motoru kullanma fırsatı bulan Borusan satış temsilcisinin yorumları bu yönde) ancak fiyatlar da uçuyor maalesef.
    Fiyat fayda oranına baktığımızda bu kategoride GTR ve FJR nin kesinlikle hakettiği ilgiyi görmediğini düşünüyorum.

11. Hakan Turalı, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

MelihUlubilgen (20-03-2017)

Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

yıllar önce oldukça sık gittiğim yayla yolunu ki hep enduro ile gidiyordum, aldığım 1150 rt ile gittiğimde çok şaşırmıştım.
    yaklaşık 1,5 saatlik ve sürekli tırmanışla geçen bol virajlı ( asfalt kalitesi fena değildi) bu yolda rt beni oldukça yormuştu.
    çok sık gittiğim ve tüm virajlarını bildiğim bu yol beni ilk defa çok hırpalamıştı.
    o yüzden touringlere-spor touringlere mesafeli bakıyorum ama fjr yi de çok beğeniyorum.
    hiç değilse düşünenlere açıklamanız çok faydalı oldu.

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Karşılaştırma için teşekkürler.

yıllar önce oldukça sık gittiğim yayla yolunu ki hep enduro ile gidiyordum, aldığım 1150 rt ile gittiğimde çok şaşırmıştım.
    yaklaşık 1,5 saatlik ve sürekli tırmanışla geçen bol virajlı ( asfalt kalitesi fena değildi) bu yolda rt beni oldukça yormuştu.
    çok sık gittiğim ve tüm virajlarını bildiğim bu yol beni ilk defa çok hırpalamıştı.
    o yüzden touringlere-spor touringlere mesafeli bakıyorum ama fjr yi de çok beğeniyorum.
    işte bu kaşıntı oldukça bizde bu değişim rüzgarı hiç bitmez yeni aldın ST yi dur daha keyfini çıkar yahu

KILIBIKRAYDIR

14. cemkucuk, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Hakan Turalı (22-03-2017)

Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

yok yahu.
    ben çok mutluyum.
    4-5 sene sonra artık neredeyse 55 e ulaşacağım.
    daha rahat modele Allah ömür ve sağlık verirse geçiş yaparım diye düşünüyorum.
    yoksa süper tenere benim için süper.
    çok çok beğenerek kullanıyorum.
    şusu eksik olmuş diyeceğim bir hususu olmaz mı? Yok.
    ismi gibi kendi de 10 numara.

16. ahmet f senel, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

cemkucuk (20-03-2017)

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

güzel karşılaştırma olmuş, teşekkürler...

1200rt ile 1200gs karşılaştırmasını iyi kötü yapabilecek birisi olarak diyebilirim ki; virajlı dağ yollarında touring motor bir tık daha az kıvrak oluyor, dolayısıyle bir tık daha fazla yoruyor.

iki silindirli rt ile 4 silindirli gerçek tur motorlarını karşılaştırmak doğru olmasa da, rt'nin yolda verdiği güvenlik hissiyatnı fjr'de alamamıştım kısa sürüşümde. boydan kaynaklı olabilir, çok küçük ve rüzgara açık hissetmiştim.

bu başlık iyi fikir verdi, bir ara kısaca yazayım...

18. ahmet korkmaz güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet f senel (20-03-2017),Hakan Turalı (20-03-2017)

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu