Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 24 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye Atilla Düzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atilla Düzel
    Motosiklet
    F 700GS
    Marka
    Bmw

Standart Konumlanma ve Defansif Sürüş

Ersan Şefin önerisiyle bu konu başlığını açıyorum. Kısaca başımdan geçen olayı tekrar yazayım:

Geçen Cumartesi günü, motorumla Şile'ye gittim. Dönüş yolunda ciddi bir kaza tehlikesi atlattım. Çoğunuzun da bildiği gibi keyifli virajları olan 3 şeritli bir yol. Yolun sağa döndüğü bir yerde, sol şeritin ortasıyla sağ tekerlek hizası civarında bir konumda giderken, arkamdan geldiğini fark etmediğim bir araba benimle bariyerlerin arasında kalan oldukça dar bir yerden geçti, adeta beni ittirerek solladı. Hızım o sırada140 km/saat civarındaydı ama öncesinde daha hızlıydım. Yolda, bizden başka hiçbir araç yoktu, yani diğer şeritler boştu. Geçtikten sonra önüme gelerek yavaşladı ve sağ sinyalini yakarak benim sağdan gitmem gerektiğini bana bildirdi ve devam etti.
    Hava çok rüzgarlı ve biraz da soğuk olduğu için öne doğru eğilmiştim ve aynalara olan rahat bakışımı kaybetmiştim. Yolun boşluğu nedeniyle rehavete kapılıp, arkayı ve dolayısıyla yolun durumunu kontrol etmeyi ihmal etmiştim. Arabayı ancak, burnu beni geçtikten sonra fark ettim ki o an herhangi bir panik tepkisi vermemem en büyük şansım oldu. Kasıtlı yapılan, oldukça tehlikeli bir hareketi önceden görememek gibi bir hata yaptım.
    Kendi adıma çok ders çıkardım ama özellikle çeşitli yol durumlarında konumlanmamız konusunda söylenecekler var daha. Ama bana bu hareketi yapan sürücü, eğer bir kaza gerçekleşse ve o hızlarda beni ve motorumu havalarda gördüğü anda ne düşünecekti acaba, ''Ha bu da sana bir ders olsun'' deyip yoluna devam mı edecekti..?

Söz sende Ersan Şefim...

2. Atilla Düzel, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (01-04-2017)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

çok geçmiş olsun ,
    malesef ders vermek için can atan bir dünya 4 teker var. hepsine deli oluyorum. ben her ne kadar 2 tekerliyi kolluyorsam onlarda tam aksini yapıyor.

ders ne çıkardınız esasında çok merak ettim. ben sürekli telkin halinde kendi kendime konuşuyorum. yavaşla! dikkat et! kafanı çevir bak! diye bir sürü uyarı veriyorum emir kipinde

KILIBIKRAYDIR

Enduroist Kadim Üye oguzetuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

aracın davranışı yanlış ama gerekçesi doğru
    bölünmüş yolda sizden daha yavaş bir aracı geçmiyorsanız sol şerit arkadan gelebilecek araçlar için daima açık olmalıdır.
    konumlama sol şerit açık bırakılıp sağ şerit içinde yapılmalı
    hızınızın sizi herhangi bir arabanın geçemeyeceği kadar yüksek olduğunu düşünseniz dahi başka bir motosiklet sizi geçmek isteyebilir, bu durumda solda olduğunuzda yine içeriden veya dışarıdan geçen bir motosiklet kimyanızı bozacaktır.
    Konu oguzetuna tarafından (22-03-2017 Saat 17:03 ) değiştirilmiştir.
    Oğuz TUNA

5. oguzetuna güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Cem oruç (24-03-2017),cemkucuk (22-03-2017),Coşkun SARP (25-03-2017),Onur Battal (23-03-2017)

Enduroist Kıdemli Üye Atilla Düzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atilla Düzel
    Motosiklet
    F 700GS
    Marka
    Bmw

Cem, derslerden bir tanesi Oğuzun söylediği.
    Bu arada her ne kadar erkekliğe şokella sürdürmesek de o anda sağımda gördüğüm araba kimyama bazı ilave hormonlar kattı, yusuf beyi hatırladım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7. Atilla Düzel güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

cemkucuk (22-03-2017),oguzetuna (23-03-2017)

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Konumlanmayı virajlar da tutuş ve güvenlik dahilin de görüş açımızın en iyi olduğu yer de yapmalıyız,Atilla hocamın konumu kendi anlattığı şekil de şayet
    sol şerit orta ve sol teker hizasın da olsa idi (min.) hem sağa viraj da görüş açısı daha geniş hem de bariyer ile arasına bir araç girecek mesafe bırakmayacağı
    için arkadan hızla gelen araç ,kasti çarpmak istemiyorsa en fazla yanaşarak korna ve selektör ile taciz edecekti,en kötü makas atıp geçecekti.

Bu ara da hepimizin bildiği ama ben dahil çoğumuzun uygulamadığı yasal hız sınırlarını hatırlamak adına linki aşağı da (Otoyol da Motosiklet (L3) 100 km/h)

Hız Sınırları

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Ben egitim almadan once ayni sekilde bir cok kez bu hataya dusmustum. Nereden geldigini bilmedigim tasitlar bir anda sagimda solumda bitiyordu.

Simdi konumunuz iki seritli tek yonlu bir bos yolda az biraz daha solda olabilirdi. Bu aracin solunuza girmesini engellerdi ancak buyuk sorun bu aracin geldigini gormemis olmaniz.

Ayna kontrolunu ne kadar siklikla yaptiginizi hatirliyor musunuz? Ortalama 6 saniye denir ama tehlikelerin niteligine gore sureyi kisaltmak gerekebilir.

Ders verme konusunda bence soylenecek bir sey yok. Boyleler ve 50 sene boyuncada duzelecek gibi gorunmuyorlar. Biz kendimizi korumaya calismaya devam edecegiz.

10. ahmet gül, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ahmet ozcan (23-03-2017)

Moderatör Çağın Sarılar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Çağın Sarılar
    Motosiklet
    Africa Twin
    Marka
    Honda

Öncelikle çok geçmiş olsun. Maalesef otomobil sürücüleri (genel olarak) hala beklediğimiz anlayış, kültür ve saygıya sahip değiller.

Ancak sonrasında ise, tüm beklenmeyen durumları beklemek, olası tehlike ve riskleri önceden görmek, mümkün olan en düşük risk seviyesinde sürmek (hem kendisi hem de diğer araçlar için), (yanlış hatırlamıyorsam 6 sn de bir) aynalara bakmak gibi savunma tekniklerini kullanmak boynumuzun borcu. Zira, yıllar geçse de hala hala bizi bizden başka düşünen yok. (Bu yolda hangi pozisyonda konumlanmak gerekirdi, onu Ersan Hoca' ma paslıyorum )

Selamlar.

Moderatör Uğur Mertol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Uğur Mertol
    Motosiklet
    BMW 1200 GSA / 2018
    Marka
    Bmw

Bence konumlanma doğru ve yol boşmuş fakat adam hızla gelip bu hareketi yapması da onun açısından cesaret

Uğur Mertol

Tekerimiz Yeni Ufuklara Dönsün
    Uğur Mertol

Tekerimiz Yeni Ufuklara Dönsün

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

Yol boş diye bir şey olamaz... Ayna kontrolü yapıp arkanızda makulce seyreden siyah bir aracı görüp yanınızdan 200 ile geçen beyaz bmw ya da fluence ile şoka girebilirsiniz. Solllama yapmıyorsak, yolda yağ yakıt çamur görüp kaçmıyorsak, sağdan çıkış, kenarda köpek vs görmemişsek yolun en sol şeridine konumlanmak yanlış...

Diğer bir durum ise hiç bir olumsuz sebep olmasa bile yüksek hızlı yollarda diğer araçlarla mümkün mertebe birlikte viraja girmemek lazım. Viraja girerken önü arkayı mutlaka kolaçan etmek lazım.

Bizim türk şoförleri öncelikle kullandıkları aracın temel dinamikleri ve sınırlarından habersiz, şerit takip hissinden mahrum olduğundan ayrıca pek yarışçı ruha sahip olduklarından virajlarda üç şerit birden içe kapanır sonra lap diye üç şerit birden açılırlar... hiç gereği yokken 4 şerit otobanda geniş ve açık bir virajda frene abanırlar, şerit değiştirirler vs. Bu esnada içerde ya da dışarda motosiklet varmış farkında da olmaları mümkün değil.
    Konu omercem tarafından (23-03-2017 Saat 16:12 ) değiştirilmiştir.

14. omercem güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Cem oruç (24-03-2017),cemkucuk (23-03-2017)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Benim de çok pekiştirmem gereken bir konu. Hatta kendimi bir standarda koymam gereken bir konu. Ben pek defansif sürüşü uygulama noktasında sanırım hata yapıyorum.

"DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER"
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu