Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 24 Sayfa bulundu

Threaded View

Enduroist Kıdemli Üye Atilla Düzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atilla Düzel
    Motosiklet
    F 700GS
    Marka
    Bmw

Standart Konumlanma ve Defansif Sürüş

Ersan Şefin önerisiyle bu konu başlığını açıyorum. Kısaca başımdan geçen olayı tekrar yazayım:

Geçen Cumartesi günü, motorumla Şile'ye gittim. Dönüş yolunda ciddi bir kaza tehlikesi atlattım. Çoğunuzun da bildiği gibi keyifli virajları olan 3 şeritli bir yol. Yolun sağa döndüğü bir yerde, sol şeritin ortasıyla sağ tekerlek hizası civarında bir konumda giderken, arkamdan geldiğini fark etmediğim bir araba benimle bariyerlerin arasında kalan oldukça dar bir yerden geçti, adeta beni ittirerek solladı. Hızım o sırada140 km/saat civarındaydı ama öncesinde daha hızlıydım. Yolda, bizden başka hiçbir araç yoktu, yani diğer şeritler boştu. Geçtikten sonra önüme gelerek yavaşladı ve sağ sinyalini yakarak benim sağdan gitmem gerektiğini bana bildirdi ve devam etti.
    Hava çok rüzgarlı ve biraz da soğuk olduğu için öne doğru eğilmiştim ve aynalara olan rahat bakışımı kaybetmiştim. Yolun boşluğu nedeniyle rehavete kapılıp, arkayı ve dolayısıyla yolun durumunu kontrol etmeyi ihmal etmiştim. Arabayı ancak, burnu beni geçtikten sonra fark ettim ki o an herhangi bir panik tepkisi vermemem en büyük şansım oldu. Kasıtlı yapılan, oldukça tehlikeli bir hareketi önceden görememek gibi bir hata yaptım.
    Kendi adıma çok ders çıkardım ama özellikle çeşitli yol durumlarında konumlanmamız konusunda söylenecekler var daha. Ama bana bu hareketi yapan sürücü, eğer bir kaza gerçekleşse ve o hızlarda beni ve motorumu havalarda gördüğü anda ne düşünecekti acaba, ''Ha bu da sana bir ders olsun'' deyip yoluna devam mı edecekti..?

Söz sende Ersan Şefim...

2. Atilla Düzel, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (01-04-2017)