Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 24 Sayfa bulundu
    Moderatör Uğur Mertol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Uğur Mertol
    Motosiklet
    BMW 1200 GSA / 2018
    Marka
    Bmw

Alıntı omercem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yol boş diye bir şey olamaz... Ayna kontrolü yapıp arkanızda makulce seyreden siyah bir aracı görüp yanınızdan 200 ile geçen beyaz bmw ya da fluence ile şoka girebilirsiniz. Solllama yapmıyorsak, yolda yağ yakıt çamur görüp kaçmıyorsak, sağdan çıkış, kenarda köpek vs görmemişsek yolun en sol şeridine konumlanmak yanlış...

Diğer bir durum ise hiç bir olumsuz sebep olmasa bile yüksek hızlı yollarda diğer araçlarla mümkün mertebe birlikte viraja girmemek lazım. Viraja girerken önü arkayı mutlaka kolaçan etmek lazım.

Bizim türk şoförleri öncelikle kullandıkları aracın temel dinamikleri ve sınırlarından habersiz, şerit takip hissinden mahrum olduğundan ayrıca pek yarışçı ruha sahip olduklarından virajlarda üç şerit birden içe kapanır sonra lap diye üç şerit birden açılırlar... hiç gereği yokken 4 şerit otobanda geniş ve açık bir virajda frene abanırlar, şerit değiştirirler vs. Bu esnada içerde ya da dışarda motosiklet varmış farkında da olmaları mümkün değil.
    Ömer aldığım yol eğitimlerde ( OMM ve Adarat ) konumlanma olarak tam da Atilla nın durduğu yere konumlanın diyorlar ve özellikle Şile yolunda ben orta şeritte olduğum için sağa viraj da niye sol da konumlanmadın demişlerdi
    Atillanın kendisinde söyledi hatası ayna kontrollerini az yapması daha sık yapsaydı belki orta şeride geçebilirdi
    Seninde dediğin gibi bizimkiler ( şöför kastediyorum )şerit nedir bilmezler her yer onların malı imiş gibi girer ve çıkarlar

Uğur Mertol

Tekerimiz Yeni Ufuklara Dönsün
    Uğur Mertol

Tekerimiz Yeni Ufuklara Dönsün

2. Uğur Mertol, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

cemkucuk (24-03-2017)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Omer bey sol seritte sol tekerlek izine yakin cizgide seyretmek saga viraj yapan bos bir yolda hem arkada hem de onde gorus avantaji saglayabilir. Cumlenin eksikleri var ama asagi yukari dogru sayilir.

Mevzuata gore ise sol serit sollayan araclara aittir ve devamli surette isgal edilemez.

Mevzuat vs defansif surus. Karar sizin. Atilla beyin yasadigi ornege iki taraftan da bakabiliriz.

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Ben Ömer'e hak veriyorum ihtiyaç yoksa en sol şeritte gitmemek lazım ama bende o pozisyonda orada olabilirdim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Enduroist Kadim Üye volkan keskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Volkan Keskin
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Öncelikle geçmiş olsun.
    Sebebi ne olursa olsun bunu yapan araç sürücüsü için (kusura bakmayın) vay hayvan vay diyorum..

6. volkan keskin güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (26-03-2017),Coşkun SARP (25-03-2017)

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Arkadaşlar bence trafik kuralları ile hayatımız karşılaştırıldığında ben hayatımı seçerim ve orda en solda olurdum tek fark Atilla abi gibi sağ tekerlek izinde değil sol tekerlek izinde ya da en kötü şeridin ortasında. Eğitim almamış arkadaşlarımızın kafasını karıştırmamak adına pozisyon terminolojilerini kullanmayayım ama sağa virajda ne kadar sola yakınsak yolu o kadar çok görürüz, ayrıca başımız sağa dönük olacağından sağımızdan gelen araçları görürüz fakat soldan gelenleri göremeyiz. Ayna kontrolünü sık yapmalıyız, dönüşü tamamladıktan sonra arkadan gelen araca yol verebiliriz. Evet kurallar en soldan gitme diyor, hatta en sağdan git ve hızın 80 olsun diyor ama öyle gidersek üstümüzden kamyon geçiyor dolayısıyla defansif sürüş adına bazı kuralları esnetmemiz gerekiyor haklı ama hastanede ya da daha kötüsü olmak istemiyoruz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

Ben mi yanlış anladım acaba ? Atilla Bey 3+3 şeritli ve bariyer ile bölünmüş Şile otoyolunda değil mi ? Görüşün açık olduğu; 140 ile girilebilen geniş bir virajda; yol boşken ve bölünmüş 3+3 bir yolda neden en sola konumlanıyoruz...
    Konu omercem tarafından (27-03-2017 Saat 10:36 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Ediz abi ve benim mesajimda nedenleri kisaca var Cem bey ama ustunkoru konusuyoruz. Bu konular ciddi bir egitime katilmadan maalesef anlatmasi zor konular. Adim adim gitmekte fayda var.

Solda konumun bir avantaji da virajlarda istisnasiz ice kapanan diger araclarin sizden uzak durmasini saglar.

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

Ahmet ilk mesajımda zaten diğer araçlarla viraja girmekten uzunca bahsettim. Önü arkayı kolaçan edip ona göre virajdan önce görerek diğer araçlara göre konumlanmadan bahsettim zaten. Olayın oluş şeklini tam bilmiyoruz. Kimseyi suçlamak derdinde değiliz. Ben de aynı durumda kalabilirdim defalarca da kalmışımdır zaten. Ancak sistemsel sürüş yapıyorum diyerek 140 ile 3 şeritli Şile yolu herkesin yarış modunda ilerlediği gibi bir yolda en solun soluna bile konumlansan emin ol sadece otomobil değil apaçi bir ss de aynı hareketi yapabilir. Sadece bu olayda anlatılış şekli itibari ile konumlanma yanlış diye düşünüyorum. Sol seridin solunda olsa idi ve ders vermeye meyyal o maganda sağından yakın geçiş yapsaydı da benzer bir tehlike oluşacaktı.

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı omercem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ahmet ilk mesajımda zaten diğer araçlarla viraja girmekten uzunca bahsettim. Önü arkayı kolaçan edip ona göre virajdan önce görerek diğer araçlara göre konumlanmadan bahsettim zaten. Olayın oluş şeklini tam bilmiyoruz. Kimseyi suçlamak derdinde değiliz. Ben de aynı durumda kalabilirdim defalarca da kalmışımdır zaten. Ancak sistemsel sürüş yapıyorum diyerek 140 ile 3 şeritli Şile yolu herkesin yarış modunda ilerlediği gibi bir yolda en solun soluna bile konumlansan emin ol sadece otomobil değil apaçi bir ss de aynı hareketi yapabilir. Sadece bu olayda anlatılış şekli itibari ile konumlanma yanlış diye düşünüyorum. Sol seridin solunda olsa idi ve ders vermeye meyyal o maganda sağından yakın geçiş yapsaydı da benzer bir tehlike oluşacaktı.
    Ömer haklısın da inan bana sağından geçmesi solundan geçmesinden daha hayırlı bu örneğe spesifik olarak. Bunu çok korkutucu bir şekilde yaşayarak tecrübe ettim. Aynen araba sığmayacak yere giren bir spor otomobil nedeniyle sola geçemedim ve önümde daha yavaş seyreden arabaya çarpmaktan son anda acı frenle (GS'in frenlerine duacıyım) kurtuldum.
    Örnek vermek istemiyorum ama sen de yaşamışsın sağdan gidiyorsun en sol şeritteki hayvan araba birden en sağa geçiyor ya da son anda sağdaki sapağa girmeye çalışıyor. Soldayken de bariyerle arayı açıyorsun o araya girmeye çalışıyor, farkında olmadan sen sola kırsan gittin. En sağdaki şeridi kullanmıyoruz çünkü kamyonlardan dolayı çamur oluyor yol tutuşu azalıyor. Geriye orta ve sol şerit kalıyor. Şimdi 80 km ve üzeri hızlarda yanılmıyorsam iki şeridi de kullanmak gerekiyor dönüşlerde. Yani sağa virajda sol şeride, sola virajda da sağ şeride konumlanmak gerekiyor. Tek gidiş gelişte ise kendi şeridimizin sağ ve sol kenarları, tabi çok da kenara yanaşmamak lazım çünkü en kenarlarda toz ve kirlerden dolayı tutuş azalıyor.
    Aldığım eğitimlerden edindiğim bilgiler bu şekilde yanlışım varsa bilenler düzeltirse sevinirim.
    Güvenli sürüşler herkese.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

12. Ediz Gürkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

omercem (27-03-2017)

Enduroist Kadim Üye volkan keskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Volkan Keskin
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Ediz abiye katılıyorum.
    Düşüncelerimi yazmış sanki.
    Sağdan geçilen bir durum daha az korkutucu olurdu bu senaryoda.

Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123 SonuncuSonuncu