Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 17 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye ErdostDuran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Erdost Duran
    Motosiklet
    Pegaso Tuscany Tibet
    Marka
    Aprillia

Standart Pegaso İ.E. Bir Acayip Sorun

Herkese Merhaba öncelkle

Bugün bir sorunla karşılaştım, olayın oluş süreci biraz ters geldi ve sizlerin de fikrini sormak ve almak istedim.

Motorumun çekişinde gidişinde, yakıtında performansında hiçbir sorun yoktu.Genel anlamda çok memnunum ve severek kullanıyorum.

Sabah evden yazlık motosiklet giysileri bakmak için çıktım.Haftaya mudurnu kampı olacaktı onun için depoyu fulledim 15 20 km gittim sağa çektim telefona bakmak için motor rolantide birden stop etti.Çalışmadı bir daha.Bütün prosedürler olması gerektiği gibi işliyor yakıt pompa veya herhangi bir sorun yoktu.Ancak çalışmadı.Aklıma direk buji veya bağlantıları geldi.Birkaç ustayı aradım, onlar da aynı şeyi söylediler, neyse yakın diye bir ustaya ulaştım geldi baktı, bujiyi soktuk, buji de yağ vardı daha sonra su karıştığını fark ettik.Su tankın da hiç şu kalmamış.Suyu tahliye ettik buji takıldı motor çalıştı, su ekleyince yine çalışmada sıkıntı çıkardı.Ben de hiç elletmedim ve kapatmasını söyledim.Biraz özensiz geldi usta bana.Adama diyorum bu kadar marsi zorlama rubleyi bozacaksın öyle olacak bu gidişle diyor.Sen bırak hesaplaşalim teşekkür ettim gönderdim ustayı.Bana dediği silindir kapak contasi kaçırıyor, ama bu önceden belli ederdi dedi.Hararet yapar, duman atar, çekişi düşer, vs vs.

Kesinlikle böyle bir öncü belirti olmadı motorumda, dediğim gibi bir anda oldu stop etti ve çalışmadı, stop etmeden önce de çekişte düşme veya boğulma gibi birşeyde olmadı kesinlikle.Duman atma falan da yoktu.

Sizce sorun ne olmuş olabilir, silindir kapak contasinın dışında devir daim keçesinden olabilir mi, veya başka bir sorun.Motor F650 ve gs ile aynı bloğa sahip.52000 km
    Bugüne kadar ki bakımları Yetkili serviste yapıldı.
    Yine Yetkili servise yaptıracağım ama fikir almak istedim yine de..

Teşekkürler..

Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Ailemize hoş geldiniz.

Profilinizde Üye fotoğrafı (Avatar) olarak
    yüzünüzün görüneceği bir portre fotoğraf kullanmanız forum kuralımızdır.
    Bu işlemi
    Üye Kontrol Panelinden girip ==> AVATARINI DEĞİŞTİR bölümünden eklemelisiniz.
    Bu kurala uymadığınız takdirde uyarılacaksınız onun için özen gösteriniz.

Örnek benim ki gibi..

Lütfen mesajı dikkatli okuyup uygulayınız.
    Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.....

Öncelikle bu işlemi tamamlayınız ....
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

Isim
    Erdost Duran
    Motosiklet
    Pegaso Tuscany Tibet
    Marka
    Aprillia

Birkaç parça fiyatı araştırdım yurt dışı sitelerden, inanılmaz fiyat farkları var.Tam olarak izleyeceğim yolu kararlaştıramadım.Motorun tüm conta seti we.moto da 80 euro.

Eğer motor inecekse komple conta seti, devirdaim keçelerini değiştirsem mi diye düşünüyorum.

Gelen kuru düzen usta, bu km'de bunların ana ve kol yatak zamanları da geliyor dedi.Motor ömrü de 100.000 var yok dedi

Motor daha 52.000 de 10 sn'de motoru bitirdi, biraz canım sıkıldı bu duruma.Yarın servisi arayıp bir fiyat alacağım, süreci burada paylaşırım..

Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

F650 dede devir daim pompasında sıkıntı çıktığında benzer şeyler olabiliyor... Bencede ilk orayı kontrol edin contaları eskiyor mil aşınıyor... sonrada dediğiniz gibi üst kapak contası kontrolü... işinin ehli bi usta bulamazsanızda elletmeyin mıncıklayıp anasını ağlatıyorlar motorların...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Good Things Come To Those Who Wait

5. Bora Karayel, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ErdostDuran (01-05-2017)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Motor blokları f650gs ile aynı olduğunu biliyorum, hatta bir çok mekaniğinin de aynı olduğunu biliyorum. Bu bilgiler ışığında eski bir f650gs kullanıcısı olarak ben de devirdaimi kendim değiştirmiştim. Kafam rahat etmişti. Zaten devirdaim Manuel'e göre 50 bin km ömrü var. Eğer hiç değişmediyse değiştirin. Siz onu takım olarak değiştireceksiniz. Takımın içinde 2 keçe ve bir pervaneli mil var.
    Tabi ki bunu bir ustanın görmesi ve işi bilenin yapması daha güzel olur. Yağa su karıştıran motosikletin belirtileri yağı kontrol ettiğinizde tahin rengini alır ve devirdaimin pervanesinin olduğu tarafa blok altına eğilip baktığınızda küçük bir delik olur. Burdan da muhtemelen bu tahin kıvamındaki yağ veya radyatör suyu akacaktır. Motosikleti çalıştırmayın ve en güvenilir bir ustaya götürün ya da servise

"DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER"
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

7. Ali KORKMAZ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

cemkucuk (04-05-2017),ErdostDuran (04-05-2017)

Isim
    Erdost Duran
    Motosiklet
    Pegaso Tuscany Tibet
    Marka
    Aprillia

Evet teşekkür ederim cevaplar için.Cumartesi YediMoto Hüseyin abi ye götüreceğim.O da conta yaktığını sanmıyorum dedi.Bilmiyoruz tabi yakmışta olabilir, bende devir daimden şüpheleniyorum.Hararet sorunu yoktu çünkü motorda, fan acan bir motor.Hatta olay başına geldiğinde hararet 80 deydi.

Conta yakmamışsa da zaten 70 bine doğru motoru aşağı alıp, bütün contalari keçeleri değiştireceğim.

Bakalım sorunu çözeriz umarım..

Enduroist Kadim Üye UĞUR KOÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Uğur koç
    Motosiklet
    0531 781 03 69
    Marka
    Bmw

motosikletinizin model yılını bilmiyorum,probleminize gelince,devir daim ile uzaktan yakından alakası yok,hararet ilede alakası olmamalı,tahminim motorunuz 10 yaşının üzerinde ve bu kadar yıl her ne kadar soğutma suyunda antifiriz kullanılsa bile üst kapak contası pas yapıp çürür,oluşan boşluktan basınçla beraber soğutma suyunu piston üzerine yani yanma odasına alır dolayısıyle yakıta su karışır,sonuç ortada. www.bmwmotosikletservisi.com
    Motosenkron İçerenköy
    Özel BMW Motosiklet Servisi
    0531 781 03 69 - 0216 469 28 04
    www.bmwmotosikletservisi.com

10. UĞUR KOÇ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ErdostDuran (05-05-2017)

Isim
    Erdost Duran
    Motosiklet
    Pegaso Tuscany Tibet
    Marka
    Aprillia

Alıntı UĞUR KOÇ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    motosikletinizin model yılını bilmiyorum,probleminize gelince,devir daim ile uzaktan yakından alakası yok,hararet ilede alakası olmamalı,tahminim motorunuz 10 yaşının üzerinde ve bu kadar yıl her ne kadar soğutma suyunda antifiriz kullanılsa bile üst kapak contası pas yapıp çürür,oluşan boşluktan basınçla beraber soğutma suyunu piston üzerine yani yanma odasına alır dolayısıyle yakıta su karışır,sonuç ortada. www.bmwmotosikletservisi.com
    Teşekkürler Uğur bey, sizin servisle konuşmuştum geçtiğimiz günlerde, fiyat ve bilgi almıştım parça yok denmişti.Büyük ihtimal Conta ile alakalı..

https://youtu.be/9ogDkJuK7AE?t=3m45s

3.45 te contanın aldığı hal, büyük ihtimal aynı durum oluştu.

Isim
    Erdost Duran
    Motosiklet
    Pegaso Tuscany Tibet
    Marka
    Aprillia

Evet motorun her yerine bakıldı, bayağı uzun sürdü ve sıkıcı geçti.Günün sonunda sorunu bulduk, sorun yakıtmış.Yeni benzin aldığımı belirtmiştim, daha önce de aldığım Class petrolden almıştım yakıtı bugüne kadar bir sorun yaşamadım, mazot bile koymuş olabilirler gibi geliyor.

Hiçbir sorun yokken birden böyle bir sorun yaşamam ilginç gelmişti.

Enjektör, ateşleme, yakıt pompası, motorun mekanik çalışma düzeni, elektrik tesisatı bunların hepsi incelendi, motor yağında herhangi bir su izi yoktu, devir daim keçesi değişti(zaten değişecekti) en son yakıt kaldı depo temizlenip yeni filtre takılıp temiz benzin koyunca motor çalıştı, başta yoğun duman attı, çalıştıkça dumanı kesti ve eski haline geldi..Şu an canavar gibi, yol yapmayı bekliyor nihayet..

Her zaman kaliteli yakıt kullanmak gerçekten çok önemli.Gereksiz birşey yaptım cezasını maddi kayip ile ödedim, tecrübe oldu, kazasız belasız sürüşler..

13. ErdostDuran, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (26-05-2017)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Geçmiş olsun, sonuçta yapılmış olması iyi. Öteki türlü keyifler iyice kaçardı.

"DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER"
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

15. Ali KORKMAZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ErdostDuran (26-05-2017)

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu