Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 35 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Enver kutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Enver Kutlu
    Motosiklet
    Africa Twin CRF 1000 DCT
    Marka
    Honda

Standart Olmaz olmaz da ya patlarsa!!!

Selam arkadaşlar...

9.000km de CRF 1000L Africa Twin sahibiyim... Aldığım ilk günden beri lastiklerin iç lastikli olması beni tedirgin ediyordu. "Lastik basıncının tubeless lastiklere göre daha hızlı inmesi" bir yandan "dağ başında kalırsak ne yaparız" düşüncesi diğer yandan.... Korkunun ecele faydası yok deyip levyemi kompressörümü vss topcase imde taşımaya başladım fakat lastik yamasını ha bugün ha yarın diyerek bir türlü alamadım...

Bugün Yalovadan artçımla dönerken 3.köprü otoyolunda ömerli-hüseyinli civarı biyerde arka lastiğim patladı... Süratim de yüksekti , allah esirgedi....

Epey bir tecrübe oldu bu akşam paylaşmak istedim..

Lastik dıştan bakıldığında 2-3cm yarılmıştı.Yanımda yama da olmadığı için tamir işine giremedim...

Kurtarıcı çağırmayı düşündüm ama motosikleti kurtarıcının üstüne sabitleme konusunda soru işaretleri vardı kafamda aradım sordum bikaç kurtarıcı firmasına hepsi geliriz diyor ama motoru kurtarıcının üstünde nasıl sabitleriz diye sorunca pek tatminkar cevap veremiyorlardı. Gelişleri 2-3 saat fiyatları da astronomik...

O sırada Uğur Koç ile görüştüm yazımın sonunda iletişim detaylarını vereceğim SOS firmasından bir minibüs yönlendirdi... İçi özel bağlama teşkilatlı bir minibüs bulunduğum yere 45dk içinde gelip motoru zararsız yükledi ve arabanın içine güzelce sabitledi.

Yapılamazsa motoru Maltepe'de bırakma imkanım olacağından Maltepe'de o saatde açık olacağını (1930-2000 civarı) düşündüğüm bir araba lastikcisine gittik.

Sağolsun lastikci "ben anlamam bundan" dedi çıkdı... "Bir yama ver o zaman" dedim ve kendi göbeğimizi kendimiz kestik.. SOS firmasından beni lastikçiye getiren arkadaş sağolsun bırakıp gitmedi. Giydi eldivenleri ben lastiği sökerken yamalarken ve takarken bana sonuna kadar yardımcı oldu... Arka tekeri yerinden sökmeden orta sehpada lastiği levye ile açıp İç lastiği içinden çıkardık. Yamasını vurup yerine taktık. 30dk sürmedi...

İç lastik de dışı gibi 2-3 cm yarılmıştı ama yama tuttu eve kadar sıkıntısız geldim...

Burdan kendimce şu sonucu çıkardım...

Lastik hep çivi gibi sivri bir cisim ile patlamıyor bazen de yarılabiliyor. Sprey köpük vss hiçbişey kar etmeyecek şekilde. Levye-yama-kompressör motorda şartmış...

Telefon defterin de Uğur Koç un ve SOS firmasının telefonunu bulundurmakda da fayda var..

SOS : 0216 388 5354 - 0533 0640226

Emir Çeltek ve Uğur Koç'a teşekkürler...

LG-H860 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Konu Enver kutlu tarafından (10-05-2017 Saat 01:22 ) değiştirilmiştir.

2. Enver kutlu güzel mesajın için 7 üye sana teşekkür etti :

Abbas Murat LÜĹE (11-05-2017),ahmet korkmaz (10-05-2017),Ali KORKMAZ (10-05-2017),Berkay İnal (10-05-2017),Çağın Sarılar (10-05-2017),Erdi Şenkaya (10-05-2017),Serdar ZIMBA (10-05-2017)

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Öncelikle geçmiş olsun Enver, aynı dertten tüm A.T. cılar olarak muzdaribiz umarım kimse bu tecrübeyi yaşamak zorunda kalmaz. Levye ,anahtar vs tüm ekipmanlar olsa ve dağ başın da kalsan hele bir de tek başına isen çok meşakkatli bir iş. Kaskon varmıydı bilmiyorum ama yol yardımı arayıp aracın motor olduğunu belirttiğin zaman uygun donanımlı bir çekici gönderiyorlar ve kaskoyu bozmuyor,bir önceki motorum da tecrübe etmiştim. Çivi vs gibi sivri cisim patlamalarına karşın FormulaX uygulattım ,elbette yarılmalara çare değil ama riski en azından düşürmüş oldum. GS ve ST lere uygulanan yöntemi umarım Honda da bir gün AT lere uygular.

Maltepe de ki araba lastikçisinin davranışını da yorumsuz bırakıyorum.

4. Serdar ZIMBA, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

murat bağrışen (10-05-2017)

Enduroist Kıdemli Üye sinansari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sinan Sarı
    Motosiklet
    BMW G650 X Moto
    Marka
    Bmw

Geçmiş olsun. Birdaha yaşamazsınız ins.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Enver kutlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam arkadaşlar...

9.000km de CRF 1000L Africa Twin sahibiyim... Aldığım ilk günden beri lastiklerin iç lastikli olması beni tedirgin ediyordu. "Lastik basıncının tubeless lastiklere göre daha hızlı inmesi" bir yandan "dağ başında kalırsak ne yaparız" düşüncesi diğer yandan.... Korkunun ecele faydası yok deyip levyemi kompressörümü vss topcase imde taşımaya başladım fakat lastik yamasını ha bugün ha yarın diyerek bir türlü alamadım...

Bugün Yalovadan artçımla dönerken 3.köprü otoyolunda ömerli-hüseyinli civarı biyerde arka lastiğim patladı... Süratim de yüksekti , allah esirgedi....

Lastik dıştan bakıldığında 2-3cm yarılmıştı.Yanımda yama da olmadığı için tamir işine giremedim...

Kurtarıcı çağırmayı düşündüm ama motosikleti kurtarıcının üstüne sabitleme konusunda soru işaretleri vardı kafamda aradım sordum bikaç kurtarıcı firmasına hepsi geliriz diyor ama motoru kurtarıcının üstünde nasıl sabitleriz diye sorunca pek tatminkar cevap veremiyorlardı. Gelişleri 2-3 saat fiyatları da astronomik...

O sırada Uğur Koç ile görüştüm yazımın sonunda iletişim detaylarını vereceğim SOS firmasından bir minibüs yönlendirdi... İçi özel bağlama teşkilatlı bir minibüs bulunduğum yere 45dk içinde gelip motoru zararsız yükledi ve arabanın içine güzelce sabitledi.

Yapılamazsa motoru Maltepe'de bırakma imkanım olacağından Maltepe'de o saatde açık olacağını (1930-2000 civarı) düşündüğüm bir araba lastikcisine gittik.

Sağolsun lastikci "ben anlamam bundan" dedi çıkdı... "Bir yama ver o zaman" dedim ve kendi göbeğimizi kendimiz kestik.. SOS firmasından beni lastikçiye getiren arkadaş sağolsun bırakıp gitmedi. Giydi eldivenleri ben lastiği sökerken yamalarken ve takarken bana sonuna kadar yardımcı oldu... Arka tekeri yerinden sökmeden orta sehpada lastiği levye ile açıp İç lastiği içinden çıkardık. Yamasını vurup yerine taktık. 30dk sürmedi...

İç lastik de dışı gibi 2-3 cm yarılmıştı ama yama tuttu eve kadar sıkıntısız geldim...

Lastik hep çivi gibi sivri bir cisim ile patlamıyor bazen de yarılabiliyor. Sprey köpük vss hiçbişey kar etmeyecek şekilde. Levye-yama-kompressör motorda şartmış...

Telefon defterin de Uğur Koç un ve SOS firmasının telefonunu bulundurmakda da fayda var..

Enver geçmiş olsun da neden Uğur Koç'un, motosenkron a götürmediniz? Yaw hem motosiklet servisi hem de lastikçi. Sen bir konuş kendisiyle yine iç kalın iç lastikle değiştirin içerdeki yamalı lastiği.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ordinaryus Enduroist AHMET GÖKER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    TRANSALP XL65OV VE ZONGSHEN ZS200CROSS
    Marka
    Honda

Alıntı Enver kutlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam arkadaşlar...

Merhabalar. Öncelikle geçmiş. Basınç kaybı iç lastikde delik olduğu için olur ya da lastik sibobundan olur. Sağlam bir lastik anlattığınız gibi sürekli basınç kayıpları olmaz.Ben de de iç lastikli TA var dediğiniz gibi bir problem gözlemlemedim.Gözle bile göremeyeceğiniz küçük delikler su ile ortaya çıkar. İşte buralardan basınç kaybı olur.
    Ben işlemi hızlandırmak için kesinlikle yol ortasında yama ile uğraşmıyorum.Ön arka için yedek iç lastik taşıyorum .Müsait yerde de patlak olanı yama yapıyorum. Tavsiyem muhakkak iç lastik yedekleyin. Her zaman yama işe yaramayabilir.
    Burada siz büyük bir övgüyü hak ediyorsunuz. Yıllardır lastik sök takları kendim yaparım. Dediğiniz gibi işlem 20-30 dk gibi sürer. Bu işin en zor kısmı sibobu jantta ki deliğe denk getirmektir. Siz bunu tekeri motordan sökmeden yapmışsınız.Takdir edilecek bir uygulama.Müsait bir zaman da bu uygulama için bir video çekerseniz kesinlikle bu işte youtube fenomeni olursunuz.
    Saygılarımla.

SM-N7500Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Yol almak varsa kaderde,giderim benzinimin bitmediği sürece

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

Oto lastikçilerinin çoğu motosiklet lastiğini sökemiyor. Adamlar bijon çekiç tornavida ile çalışmaya alışmış. Özellikle BMW nin gömme göbekleri hiç bir yerde bulunmaz. Yine çoğunda diskleri, sıkmaları vs sökmek için tork da yoktur. Sökse de o elinde çekiç levye ile janta motosiklete girişirken kalp krizi geçirebilirsiniz .

Ben aşağıdaki gibi bir set yaptım. Özelliği yıldız ve torklar dahil hepsi tek cırcır kol ile çalışıyor. Dolayısı ile son derece az yer kaplıyor. Ayrıca uzun yolda sürekli yedek iç lastik/mini bisiklet el pompası ve çakmaktan çalışan michelin mini pompa taşıyorum. Taşımaktan hiç yorulmadığım ve en hayat kurtaran malzemeler diyebilirim.

Konu omercem tarafından (10-05-2017 Saat 10:03 ) değiştirilmiştir.

9. omercem güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Berkay İnal (10-05-2017),Enver kutlu (10-05-2017),sinansari (10-05-2017),yılmaz yılmaz (10-05-2017)

Enduroist Katılımcı Üye Erdi Şenkaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Erdi Senkaya
    Motosiklet
    Tracer 700 - Hm 125 2t
    Marka
    Yamaha

Lastik yarıldımı pek yapıcak bişiy yok gibi..
    Fakat nasıl lastik yarılıyor anlamış değilim..
    Biz onca arazide sürüyoruz kesik çizikler oluyor ama yarılma ile karşılaşmadık..
    Hoş lastiğimde hiç patlamadı.. (Tyree denen üründen kullanıyorum)
    Allah esirgesin çok geçmiş olsun..

11. Erdi Şenkaya, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enver kutlu (10-05-2017)

Isim
    Enver Kutlu
    Motosiklet
    Africa Twin CRF 1000 DCT
    Marka
    Honda

Alıntı AHMET GÖKER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar. Öncelikle geçmiş. Basınç kaybı iç lastikde delik olduğu için olur ya da lastik sibobundan olur. Sağlam bir lastik anlattığınız gibi sürekli basınç kayıpları olmaz.Ben de de iç lastikli TA var dediğiniz gibi bir problem gözlemlemedim.Gözle bile göremeyeceğiniz küçük delikler su ile ortaya çıkar. İşte buralardan basınç kaybı olur.
    Ben işlemi hızlandırmak için kesinlikle yol ortasında yama ile uğraşmıyorum.Ön arka için yedek iç lastik taşıyorum .Müsait yerde de patlak olanı yama yapıyorum. Tavsiyem muhakkak iç lastik yedekleyin. Her zaman yama işe yaramayabilir.
    Burada siz büyük bir övgüyü hak ediyorsunuz. Yıllardır lastik sök takları kendim yaparım. Dediğiniz gibi işlem 20-30 dk gibi sürer. Bu işin en zor kısmı sibobu jantta ki deliğe denk getirmektir. Siz bunu tekeri motordan sökmeden yapmışsınız.Takdir edilecek bir uygulama.Müsait bir zaman da bu uygulama için bir video çekerseniz kesinlikle bu işte youtube fenomeni olursunuz.
    Saygılarımla.

SM-N7500Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Ahmet , ne basınç kaybı yahu. Sen iyi bi oku yazdığımı... Arka tekerim patladı benim.. 2 cm yarıldı... Yoksa durduk yere kaçırdığım basınç falan yok... Yıllardır kendin değiştiriyosun demek lastiğini.. Aferim sana...

İç lastik bulundurmak uzun yola çıkacaklar için çok mantıklı , zaten 1 çift yedek alacağım bugün. Fakat şehir içinde en pratik çözüm hele ki yedek iç lastiğin yoksa yama atıp bu işin ehline gitmek....

Arka tekeri sökmedim çünki saat akşam 8 civarıydı ve arka tekerde 2 tane ayrı fren kaliperi ile uğraşıp ( el freni kaliperi ayrı) tekeri indirmek işime gelmedi. Aletim de yoktu zaten sökecek. Lastikçi de zaten anlattığım gibi " ben anlamam" dedi çıktı. Amaç akşam vakti motoru emniyetli bir şekilde eve götürüp sonrasında yarılan lastiği lastikçide yenilemek.

Fenomen olma işine gelince , getir birgün motorunu ben sana göstereyim lastiğin bir yanagını cantın ortasına getirip diğer yanağını cantın dışına çıkarıp iç lastiğe nasıl müdahale edileceğini. Sonra ben seni çekeyim verelim youtube' a , madem meraklısın bu işlere seni yapalım fenomen...

Konu Enver kutlu tarafından (10-05-2017 Saat 11:12 ) değiştirilmiştir.

Isim
    Enver Kutlu
    Motosiklet
    Africa Twin CRF 1000 DCT
    Marka
    Honda

Alıntı Arif Oral Unal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Enver geçmiş olsun da neden Uğur Koç'un, motosenkron a götürmediniz? Yaw hem motosiklet servisi hem de lastikçi. Sen bir konuş kendisiyle yine iç kalın iç lastikle değiştirin içerdeki yamalı lastiği.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Sağol abi... Uğur abiyle konuştuk epey telefonda... Trafik durumu ne olur kaçta varırız onun yanına bilemeyince "yanına geliyorum" diyemedim. Saat 1930 gibi kapatıyordu sanırım bizim varışımız zaten saat 2000 gibi oldu.

Enduroist Kadim Üye Ercan Çelen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ercan Çelen
    Motosiklet
    F 800 GS
    Marka
    Bmw

Gecmis olsun, benimde basima bir kac kere geldi ama hep kopukle eve kadar gelebildim.

F8331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu