Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan SeçilenSeçilen 12
11 den 14´e kadar. Toplam 14 Sayfa bulundu
    Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yav taş atma olmasında SS mi kardeş bu da gaz hassasiyetine ihtiyacın var...
    Hakan mesajından bu cümleyi cımbızla çekip gıyabın da gaz hassasiyeti hakkında ki hem düşüncelerimi paylaşayım,hem de Ersan hocamın fikir paylaşımı talebine de bir cevap olur,

Gaz hassasiyeti için SS kullanıyor olmamıza gerek yok , gaz kontrolü (hassiyeti,kullanımı) tüm motorlar için gerekli olan bir eylem bence;

Bir motorun sürüş sırasın da en güvenliği olduğu durum hangisidir, dik pozisyon da ön ve arka tekerin eşit kuvvet dağılımın da olduğu andır diyebilir miyiz,e bunu nasıl sağlarız ,tabii ki iyi bir gaz kontrolü ile yani motoru stabil tutabilmek için gaz hassasiyetimizin iyi olması lazım,devamlı ani gaz açıp ani gaz kapatan yada fren yapan sürücü amiyane tabirle iyi bir sürücü değildir,çünkü gözlem ve planlama yapamıyordur ve gaz kontrolü iyi değildir.Motorun stabilitesini bozduğu için de güvenli sürüş yapmıyordur ve devamlı risklere açıktır.
    Gaz kontrolü için sürücünün motorunu da iyi tanıması gerekir, hangi vites aralığın da hangi devir de ,motorun gaz tepkimelerini iyi bilmesi gerekir
    ve gaz kontrolünü bilek hareketini hiç hissettirmeden milimlik hareketlerle motorun hızını kontrol edebiliyor olmamız lazım bunu başarabilmek için de uygun hız ve vites de olmamız gerekir.
    Gaz kontrolünün en önemli uygulanması gereken durumlar dan bir tanesi de dönüşler,virajlar. Motor dönme hareketini yaparken fizik kanunları gereği yavaşlar,güvenli bir dönüş için viraja girmeden önce hızımı ayarlamamız ve fren eylemini önceden bitirmiş olmamız gerektiğini biliyoruz,bir sonra ki aşama sabit hızla viraja girmek fakat motor dönüş sırasın da hız kaybedeceği için de sabit hızını bozmamak adına destek gazı vermemiz , ve viraj çıkışını gördük den sonra da motor dikleştikten sonra ivmelenmemiz gerekir ki ,motorunu tanımayan ve gaz kontrolü iyi olmayan kullanıcılar ,motorun stabilitesini bozacağı için güvenli bir dönüş/sürüş yapamayacaktır diye düşünüyorum.

Özetle gaz hassasiyeti aslın da kalkıştan durana kadar ,tüm aşamalar da var, hızlanırken,yavaşlarken,dönerken,sollarken ve bu hassasiyeti topladığımız bilgi sayesin de bir plan eşliğin de kullanıyor olmamız gerekiyor.

Saat gece yarısını geçti, yanlışım yada eksiklerim olabilir veya anlaşılmadığım bir yer varsa belirtin lütfen.

2. Serdar ZIMBA güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

cemkucuk (19-05-2017),Ersan ÖZYURT (16-05-2017)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Ben kavram konusunda takıntılı olduğum için "Gaz kontrolü", "gaz hassasiyeti", "diken gibi" kavramlarını oturtmalıyım.

Gaz kontrolü: Motosikletin sürüş dinamikleri içinde nerede gazı açıp nerede kapatacağını bilmek.

Diken gibi: Bazı motosikletlerin gazları çok ufak çevirmelere çok aşırı tepkiler verir. Böyle motorların gazı için halk arasında diken gibi tabiri kullanılır.

Gaz hassasiyeti: İşte aklımı karıştırna da bu. Diken gibi mi diyoruz yoksa gaz kontrolü mü? Şimdi Ersan hocam ve Serdar abimin cevaplarından bunun "Gaz Kontrolü" üstüne olduğunu anlıyorum. Bu mantıkla da "Gaz Hassasiyeti"nin gazı kontrol ederken kişinin ne kadar açıp kapatacağının ölçütü olarak yorumluyorum. Bir şeyin ölçütü konusunda uzmanlaşmak da pratikle olacak şeydir. "Gaz kontrolü" eğitimle öğrenilir ama onun hassassiyeti ise sürdüğün motosiklete göre bile değişeceği için pratikle oturacaktır.

Özetle Gaz Hassasiyeti için bolca pratik yapılmalıdır. Sonuçta viraj içinde 750cc'lik bir enduro ile çevireceğin bilek hareketi ile 1000cc'lik bir SS de çevireceğin bilek hareketi aynı olmaz. O motosiklet içinde en optimumu sürücü süre süre pratikle oturtacaktır. O yüzden yeni bir motosiklet alınca bir 10000km alışma evremiz olur hep.

NOT: En güzeli 2 zamanlı endurolar. Sen gazı açıp sabit tutuyorsun alet niyeyse sürekli devir alıyor Gel de kontrol et bunu

4. HakanVelioglu güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Stunt yapan biri gaz kolunu mukemmel hassasiyetle kullaniyor olabilir ama bizim konumuzda sanirim dogru gaz hassasiyetinden kasit dogru ivmelenme. Yanlis miyim?

Bu egitimlerde gaz kolunu kullanma degilde ivme duyusunu gelistirmeye calisiyoruz sanki.

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. ahmet gül güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Aslında tanımlamayı "gaz kolunun hassas biçimde kontrol edilmesi olarak tercüme etmek faydalı olabilir. Tam Hakimiyet (Orijinali Total Kontrol) adlı kitapta bunun için bir egzersiz vardı diye hatırlıyorum. Kontrol edeceğim.

İvmelenme hissi oldukça kardeş bir konu.Hem hızlanırken hem de yavaşlarken hassas gaz kontrolü kesinlikle gereklidir. Aslında motosikletin tüm hareketini sağlayan bu gaz koludur. Fren ise sadece güvenlik amaçlıdır.

Malumunuz yollar dümdüz değil. İnişli çıkışlı. Böyle yollarda hızı sabit tutmak için çalışmak gerçekten faydalı oluyor. Deneyin bir müddet sadece 70-km/s ile gitmek neredeyse imkansız. Bunu hız sabitleyicler bile zor yapıyor ama çok güzel bir antrenman oluyor. Fırsat bulduğunuzda bir deneyin. Çok değil bir iki dakika.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

8. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (17-05-2017),cemkucuk (19-05-2017),Ertan Öntuğ (07-06-2020),HakanVelioglu (17-05-2017),KemalTurgut (23-05-2017),Serdar ZIMBA (17-05-2017)

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan SeçilenSeçilen 12